ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.844 μέλη

    Υπέροχη η Νατάσσα Μποφίλιου στη Νάουσα

    soloffor7
    24.03.2011, 17:17

    Γνωρίζοντας μόνο την υπέροχη φωνή της αλλά ελάχιστα τα τραγούδια της, θεώρησα μεγάλη ευκαιρία να παρακολουθησω το ταλαντούχο αυτό κορίτσι που μας τίμησε με την παρουσία της.

    Το μπαράκι όπου εμφανίστηκε γεμάτο, στην πρώτη ουσιαστικά ημέρα της άνοιξης στην πόλη μας, πνιγμένο δυστυχώς από τον καπνό των θεριακλήδων αλλά με καλή διάθεση και προσμονή. Υπάρχει άλλωστε δίψα για νέα πολιτιστικά δρώμενα στη Νάουσα και τον τελευταίο καιρό χάρη στις προσπάθειες νέων επιχειρηματιών όλο και κάτι γίνεται.

    Η Νατάσσα εμφανίσθηκε με την πενταμελή μπάντα της και μάγεψε με τη μελωδική αψεγάδιαστη φωνή της. Η ορχήστρα καλοδουλεμένη και η ενορχήστρωση jazzy με νεαρούς, αξιοπρεπείς και επαγγελματίες μουσικούς τη συνόδευσε με διακριτικότητα, άλλοτε εκρηκτικότητα, και πάντοτε καλό γούστο. Ο φίλος στην κονσόλα εντούτοις συχνά δεν ήταν παρών.

    Στα απαίδευτα αυτιά των περισσοτέρων από εμάς οι μελωδίες του κου Καραμουρατίδη ακούγονταν εξαιρετικές και οι στίχοι του κου Ευαγγελάτου λυρικά καθημερινοί και εύστοχοι. Το πρόγραμμα καλοφτιαγμένο με εναλλαγές στον τόνο και τη διάθεση αλλά μας έλειψαν ίσως και κάποιες διασκευές από τραγούδια άλλων καλλιτεχνών που σίγουρα θα μπορούσε να αποδώσει μαγικά η κα Μποφίλιου και να ζεστάνει λίγο περισσότερο το κοινό.

    Αν μου 'μεινε μια μικρή πίκρα είναι η εντύπωση ότι ενοχλήθηκε η κα Μποφίλιου από το θόρυβο και πιθανά τον καπνό στο μαγαζί. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τους θαμώνες που μαζεύτηκαν σε μια παράσταση για να συζητήσουν για ποδόσφαιρο και πολιτική, νομίζω πως επαγγελματίες μουσικοί αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα καθημερινά και θα πρέπει να γνωρίζουν τρόπους να τα λύνουν.

    Η Νατάσσα έδειξε τη δυσαρέσκειά της λίγο επιθετικά (είχε όμως αποτελεσμα είναι αλήθεια), δεν ταίραξε όμως αυτή η στιγμή με την όλη παρουσία της. Δεν είναι όλοι ευαίσθητοι και εκπαιδευμένοι σε έντεχνες και ακουστικές ακροάσεις και δυστυχώς στα μικρά μέρη δεν επιλέγεις τις εξόδους σου.

    Για μένα ήταν τύχη η χθεσινή παράσταση, εύχομαι να τους ξανασυναντήσω, λυπάμαι αν ως κοινό δεν ανταποκριθήκαμε, προσπαθήσαμε πάντως, συμμετείχαμε΄ και οι περισσότεροι απολαύσαμε μια διαφορετική εμπειρία από ταλαντούχους μουσικούς. Είμαι σίγουρος πως τα παιδιά αυτά έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους και χαίρομαι που υπάρχουν νέοι συνθέτες που υπηρετούν τον έντεχνο χώρο με συνθέσεις και δισκογραφία ακολουθώντας το ένστικτό τους και όχι το εύκολο χρήμα.

    Γλυκειά Νατάσσα δηλώνω μαγεμένος και αισιόδοξος ότι η υπέροχη φωνή σου θα κοσμεί την ελληνική μουσική τα ερχόμενα χρόνια. Σας ευχαριστούμε!


    soloffor7
    27.03.2011, 20:11

    Για του λόγου το αληθές...Πραγματικά πανέμορφη, μαγευτική, εξαίσια...

    Στο επανιδείν!

     

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=MYD9JmORJI0Link

    >

     

     

    >

     

    >

     

    >

     

    >