ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη
    LilyHdlss
    27.03.2011, 14:02

    Πόσοι δίνετε πανελλαδικές φέτος;;;{#emotions_dlg.oops} Αξίζει τελικά όλη η ταλαιπωρία και το άγχος;{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    Lily McQueen

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-03-2011 15:45 ]


    aviectus
    27.03.2011, 14:56

    Φιλε...εζησες σε εποχη που εδωσες 6 μαθηματα... θυμησου το αυτο!


    aviectus
    27.03.2011, 15:19

    Ναι, και τωρα πια μπαίνει στα Παν/μια και ΤΕΙ η κουτσή Μαρία και η Ξαδέρφη της παρέα. με την μείωση βάσεων και λίγο ευκολότερης πρόσβασης λόγω μείωσης μαθημάτων.

    φυσικά ο μέσος χρόνος σπουδών πλέον αυξήθηκε,λογο μεγαλύτερης πρόσβασης (με πραγματικά ότι χωρεσει στο σακούλι) διότι όπως είπες και εσύ, είναι κάτι "μαγικό".
    εγώ πάω στοίχημα οτι κάποιοι περνάνε μόνο για να περάσουν.Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

    αυτή η εμπειρία του μένω μονος εχει καταστρέψει τη Γνωση και του "λαμβάνω" απο ένα εκπεδευτικο ίδρυμα,και πιο πριν το Λύκειο.

    και μην μου πεις οτι ο μέσος όρος τελειόφοιτων λυκείου ανυπομονεί να φοιτήσει... στα πάρτη του πολυτεχνιου και τις φιλοσοφικής θέλει να παραβρεθεί και πως να τσακωθεί με αλλες κομματικές οργανώσεις.

     

    EDIT : θελω να καταληξω οτι δεν αξιζει.

    ps στο Edit μου ελειψαν οι Pub


    -----------------
    AVIECTUS ON AIR rockarolla τεταρτη 02:00-03:00 και Κυριακη 02:00-03:00 ( Ξενη-ελληνικη Ροκ(ολα τα ειδη) και ασφαλως Εσεις με τις δικες σας επιλογες) (http://www.facebook.com/pages/Rockarolla/167903479888114?ref=ts)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aviectus στις 27-03-2011 15:21 ]


    koukz
    27.03.2011, 23:18
    zeta490 σπουδάζουμε για να αποκτήσουμε γνώσεις, δεν είναι απλά ένα χαρτί...
    koukz
    27.03.2011, 23:37
    Αν για σένα το πανεπιστήμιο είναι ο χώρος που χαραμίζει κάποιος τα νιάτα του τι να πω.. αδικείς και τους φοιτητές και τα ελληνικά πανεπιστήμια..
    reteos
    27.03.2011, 23:57
    Φίλτατε Κουκζ, θεωρητικά έχεις δίκιο . Ουσιαστικά όμως το συντριπτικά μεγάλο ποσοστό σπουδάζει για πάρει ένα «χαρτί» που θα του εξασφαλίσει την επαγγελματική αποκατάσταση . ΄Αλλωστε δεν θα πλήρωνε τόσα χρήματα στη διάρκεια των σπουδών του (ενοίκια , διατροφή κλπ) για να αποκτήσει απλώς γνώσεις . Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που θα διαγωνισθούν. Σαυτό το δίμηνο (περίπου) που απομένει ,θα πρέπει να τα «δώσουν όλα» και σίγουρα το αποτέλεσμα θα τα αποζημειώσει. Κουράγιο και υπομονή .
    Mad4U
    28.03.2011, 14:24

    Ειμαι δευτεροετης κ εχω προσφατες μνημες και απο τις πανελαδικες αλλα κ ξερω τι παιζει κ τωρα που ειμαι φοιτητης. Οι πανελλαδικες φιλε μου πονανε αλλα οχι για ολους το ιδιο. Ολοι εχουν αγχος πριν δωσουν και οταν βγουν υπαρχει αβαιβεοτητα. Νιοθεις οτι εφαγες καροτο... Και μετα τις πανελλαδικες τα πραγματα ειναι χαλαρα ο,τι εγινε εγινε.

    Μετα στουσ βαθμους σκεφτεσαι αν δεν περασα τι θα κανω???? μετα αν δηλωσεις σχολη που εχεις ευκολα την βαση δν σε νοιαζει και τιποτα. Αλλιως εχεις και ενα αγχος στο πισω μερος του μυαλου σου που καποιους τους κραταει μαζεμενους.

    ΟΜΩΣ οταν τελειωσουν οι πανελληνιες ελαχιστοι ειναι αυτοι που ξεκινανε το ατελειωτο clubing, τις διακοπες σε νησια με free sex και απειρο αλκοολ. Αυτα θα αρχισουν μετα.

    Και αυττο που λετε οτι μπαινουμε για ενα χαρτι και για να κρεπαλιαζουμε με τα λεφτα των γονιων...Ειναι πως το βλεπει κανεις για το πτυιχιο και τις γνωσεις αλλα οπως κ να εχει αν δεν πιεις τωρα ποτε θα πιεις??? Κι οσο για την επαγκελματικη αποκατασταση πρεπει να την ψαξεις πολυ δν ειναι αντε τελειωσα αυριο δουλευω δημοσιος υπαλληλος. ΑΜα δν κανεις τιποτα μια ζωη ανεργος θα εισαι

     


    Agia
    28.03.2011, 20:08
    Το αγχος η πιεση και η ταλαιπωρια δεν ειναι καλοι συμβουλοι, σε οτιδηποτε κανουμε στη ζωη μας....και ειναι ασχημο να κρινουμε τα πτυχια, τα πανεπιστημια και οτιδηποτε αλλο συνδεεται με αυτα, με πυξιδα το αγχος!!! Τα πτυχια στις μερες μας, εκτος απο εφοδια εργασιας, προσφερουν και μια μορφη, κοινωνικης καταξιωσης, γνωσεις, εξειδικευση....εξαρταται τι πραγματικα θελει κανεις, τι ζηταει απο τη ζωη του και τι του αρεσει....Προσωπικα δε μετανιωσα ουτε μια φορα στη ζωη μου που σπουδασα και εξακολουθω να σπουδαζω ακομα....και φυσικα να δουλευω σε αυτο που σπουδασα! Και οσο κι αν ζουμε σε δυσκολες εποχες, πιστευω οτι κανεις δε "χανεται"! Καλη επιτυχια σε οσους και οσες δινουν εξετασεις....ειναι μια μαχη, οχι ομως η μοναδικη στη ζωη μας!
    LilyHdlss
    30.03.2011, 10:23
    Gnwmh mou pantws, apo afta pou exw dei mexri twra, einai pws se afth th fash, einai para poly dyskolo na antimetwpiseis 2 katastaseis... H mia, einai h psyxologikh, synais8hmatikh alla k swmatikh piesh pou yfistantai oloi oi ma8htes ( sthn periptwsh twn panellhniwn h fhmh yperisxuei tou 8esmou systyxws), kai allh mia, otan me to kalo apofoithseis apo t panepisthmio, kai klh8eis na antimetwpiseis to "teras" ths anergias, pou se katatrerxei... meta den einai na anapwriesai: kai pou 8a perasw ti egine? Anergos me ptyxio.... :p
    Mad4U
    31.03.2011, 13:50

    lily τωρα που ειπες για σωματικη πιεση. Και αυτο ισχυει, δηλαδη να νιοθεις πιασμενος και κουρασμενος χωρις να εχεις σηκωθει απο την καρεκλα. Πιστεψε με να πας γυμναστηριο 1 ωρα 3-4 φορες σε μια βδομαδα η εστω λιγο τρεξιμο βοηθαει παρα πολυ!!!!

    Και δεν γινεται να κανεις ολη αυτην την προσπαθεια τωρα με το σκεπτικο οτι θα εισια ανεργη με πτυχιο. Αν πας για να χασεις θα χασεις 100%. Αν μπεις για να γραψεις 12 θα γραψεις 4, αν μπεισ για 16 θα γραψεις 12, πρεπει να μπεισ για να τα γραψεις ολα. και τελος για μενα οι πανεληνιες θελουν:

    35% διαβασμα

    30% να εισαι συγκεντρωμενος την ωρα που γραφεις

    20% τυχη

    10% εξυπναδα

    5% φυσικη κατασταση (υπνος τροφη)


    TheDarkSideOfTheMoon
    31.03.2011, 18:39

    Φέτος κι εγώ δίνω πανελλαδικές...Η ταλαιπωρία σίγουρα αξίζει.Για το άγχος δεν είμαι σίγουρη...Κάθε φορά που γράφω διαγώνισμα κατεύθυνσης νομίζω ότι θα μείνω στον τόπο.Άσε που το προηγούμενο βράδυ δεν κοιμάμαι καλά εξαιτίας του τόσου άγχους!Καταλαβαίνω ότι είμαι υπερβολική,αλλά και πάλι!Δεν είναι δυνατόν να μην αγχώνομαι!Κι όσο φτάνουν οι εξετάσεις,τόσο περισσότερο αγχώνομαι!Φοβάμαι ότι στις εξετάσεις δε θα γλυτώσω τη λιποθυμία!

    Η μόνη μου παρηγοριά είναι ότι σε 1 μήνα θα τελειώσει αυτό το μαρτύριο και μετά θα είμαι ελεύθερη να κάνω ό,τι θέλω!


    aviectus
    31.03.2011, 19:05

    Αυτο το συνδρομο,μας το εδωσαν οι γονεις, και τα φροντηστηρια,συνδρομο αποτυχιας.

    κυριως δεν κοιμουνται,δεν εχουν ορεξη κτλ οι "καλοι" μαθητες ( εγω δεν βαζω σε τετοια τρυπακια κανενα παιδι )

    γιατι απλα θελουν να εχουν την επιβεβαιωση οτι ειναι οντως καλοι και η ενταξη τους στο πανεπηστημιο θα ειναι η ανταμοιβη τους.

    το να μην κοιμηθεις,η να κανεις εμετο απο ανχος ( για γνωσεις που εως το καλοκαιρι που θα ερθει,θα εχεις ξεχασει,και δεν θα χρησιμοποιησεις ) ειναι βλακωδες.

    φυσικα για ολα αυτα,υπευθηνο ειναι ενα ανυπαρκτο υπουργειο Παιδειας,που χρονια τωρα πειραματιζετε στους μαθητες,γιατι ΘΕΛΕΙ να υπαρχουν φροντηστηρια,γιατι ΘΕΛΕΙ να υπαρχουν παιδια που να ξερουν να λυνουν Τριτοβαθμιες Εξισωσεις,αλλα να ειναι πραγματικα ΑΜΟΡΦΩΤΑ

    δεν ειναι υπερβολικο,ειναι η αληθεια.


    pikulakos
    31.03.2011, 23:55

    Lily McQueen χωρίς άγχος.

    Εδώ μια εξαιρετικά αγχολυτική σελίδα:

    http://panellinies2010.0rg.gr/πανελληνιες/2010/πανελληνιες-χωρις-αγχος

    Και κάπου υπάρχουν και από τις πανελλήνιες του 2010 θέματα: http://panellinies2010.0rg.gr/πανελληνιες/2010/θεματα>

    Πάντως το αγχολυτικότερο όλων νομίζω ότι είναι η καλή προετοιμασία!


    LilyHdlss
    01.04.2011, 23:09
    euxaristw poly pikulako :) Mhn nomizeis Thedarksideofthemoon, ki egw kapws etsi eimai..den eisai monh sou!! HAHAHA!!!! alla anypomonw na dwsoume epitelous kai na teleiwsoume... Mad4u oso borw gymnazomai... ligo tenis,ligo perpathma, gt exei piastei o k*los mou toses wres! :D
    LilyHdlss
    01.04.2011, 23:11
    giwrgo, eisai swstos se ola.. omws dystyxws, sto 8ema twn panellhniwn kai sthn proswpikh antimetwpish tou ka8enos, kuriarxei ligo ws poly to synais8hma,kai h logikh paramerizetai... dystyxws...
    axilleas23
    07.04.2011, 02:33

    Τώρα και με το νέο νόμο του Υπουργείου παιδείας όσοι θέλουν δίνουν εεεε;

    Να ξέρετε.

    Και τα απολυτήρια θα είναι ισότιμα.


    emmanuella
    07.04.2011, 10:40

    Απαράδεκτο να ανακοινώσουν τώρα πως όσοι θέλουν δίνουν ενδοσχολικά τα μαθήματα. Δεν ξέρω ποιος πλούσιος μπαμπάκας το ζήτησε ώστε το παιδί του να δώσει τα μαθήματα ενδοσχολικά με χαλαρά θέματα και χαλαρή επιτήρηση για να έχει ένα άψογο απολυτήριο και να γίνει δεκτός στα μεγαλύτερα (και ακριβότερα πανεπιστήμια) της Ευρώπης, αλλά ξέρω πως κάποιοι πλήρωσαν χιλιάδες ευρώ από το καλοκαίρι για να αντεπεξέλθουν στο επίπεδο των πανελλαδικών ενώ είτε δεν τους απασχολούν οι πανελληνιες είτε θα δώσον απ'ευθείας κατατακτήριες σε κάποιο πανεπιστήμιο..

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.{#emotions_dlg.ban}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 07-04-2011 10:44 ]


    axilleas23
    07.04.2011, 10:45
    Δεν νομίζω να είναι έτσι. Νομίζω ότι είσαι λάθος! Είπα νομίζω!
    Mad4U
    07.04.2011, 13:25
    Οτι κ αν ειναι ο νεος νομος πιανει αυτους που ειναι τωρα τριτη γυμνασιου. Και δευτερον αν δεν θες να δωσεις πανελληνιες τα δινεις ενδοσχολικα!
    emmanuella
    07.04.2011, 21:14
    Υπήρχε ανέκαθεν αυτό, ναι, αλλά όσο πέρασαν τα χρόνια σταματησε να εφαρμόζεται. Πάντως μας είπαν στο σχολείο πως ισχύει και για φέτος.