ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.839 μέλη
    aviectus
    07.04.2011, 22:53

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-04-2011 στις 10:40 έγραψε...

    Απαράδεκτο να ανακοινώσουν τώρα πως όσοι θέλουν δίνουν ενδοσχολικά τα μαθήματα. Δεν ξέρω ποιος πλούσιος μπαμπάκας το ζήτησε ώστε το παιδί του να δώσει τα μαθήματα ενδοσχολικά με χαλαρά θέματα και χαλαρή επιτήρηση για να έχει ένα άψογο απολυτήριο και να γίνει δεκτός στα μεγαλύτερα (και ακριβότερα πανεπιστήμια) της Ευρώπης, αλλά ξέρω πως κάποιοι πλήρωσαν χιλιάδες ευρώ από το καλοκαίρι για να αντεπεξέλθουν στο επίπεδο των πανελλαδικών ενώ είτε δεν τους απασχολούν οι πανελληνιες είτε θα δώσον απ'ευθείας κατατακτήριες σε κάποιο πανεπιστήμιο..

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.{#emotions_dlg.ban}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 07-04-2011 10:44 ]



    μονο δηλαδη οσοι εχουν Πλουσιο Μπαμπα δεν θελουν να δωσουν πανελληνια μαθηματα?

    τωρα για τα χιλιαδες Ευρω,ειναι αυτο που ειπα και σε αλλο ποστ μου στο ιδιο thread. Επιλογη τους να δωσουν τα λεφτα στα φροντηστηρια,αρα μην το αναφερεις.

    Κανεις δεν τους υποχρεωσε να κανουν εγγραγη, ( και μπορεις να χρησιμοποιησεις την πιπιλα,οτι το σχολειο δεν προσφερει πληρης γνωση .

    Εγω δεν πηγα ποτε φροντηστηριο,και εβγαλα 17 και κατι ( δε θυμαμαι πλεον ). Μονο με τις παραδοσεις των καθηγητων.

    οποιος θελει,καταφερνει,οποιος δεν θελει δεκα μερες κοσκινιζει και βλεπει παντου εχθρους που θα του φανε τη θεση στο πανεπιστημιο,και οι περισοτεροι απο αυτους,εχουν μεσο ορο σπουδων πανω απο 6 χρονια.


    emmanuella
    09.04.2011, 09:31
    Δεν υποστηρίζω καθόλου πως το σχολείο δεν προσφέρει τίποτα, άλλωστε ούτε εγώ η ίδια κάνω φροντιστηρια σε όλα τα μαθήματα.. Όμως μέσα στη σχολική διαδικασία και πραγματικότητα από τα παιδιά υπάρχει αυτή η δυσαρέσκεια.. δεν είναι η αποψή μου είναι πραγματικότητα.
    axilleas23
    09.04.2011, 10:29
    Μπα! Όχι. Είναι που θα χάσετε εσείς μαθητές γι΄ αυτό θα αντιδράς εσύ.
    rouli726
    09.04.2011, 12:27

    Καλησπέρα σε όλους..

    Θίγεται ένα μεγάλο θέμα εδώ και νομίζω χρειάζεται και λίγη υπευθυνότητα όταν απαντάμε..

    Κι εγώ,όπως οι περισσότεροι, πέρασα αυτό το λούκι,και μάλιστα ήμουν από τις χειρότερες γενιές των πανελλαδικών,των πειραματικών γενεών,που έδωσα 14 μαθήματα πανελλαδικώς εξεταζόμενα στην Β και 10 στη Γ Λυκείου...ωραία χρόνια...αξέχαστα!!{#emotions_dlg.thumbdown}

    Συμφωνώ καταρχήν με την Agia,το να σπουδάσεις δεν είναι ούτε άχρηστο ούτε ανούσιο.Ακόμη και το ένα χιλιοστό, από όσα βιβλία διαβάσεις, να πάρεις,κάτι θα έχεις κερδίσει.Μην υποτιμάμε όσα παιδιά ,με κόπο και μελέτη,σπουδάζουν,επειδή κάποιοι πάνε μόνο για να διασκεδάσουν και να ζήσουν τη dolce vita.Στον κύκλο μου και στις γνωριμίες μου γενικότερα,έχω δει πολλά παιδιά,και πλουσίων και φτωχών "μπαμπάδων" που κουράστηκαν για να τελειώσουν τη σχολή τους και ,κυνηγώντας το μέλλον τους επαγγελματικά,τα πάνε πολύ καλά!

    Να μην αλλάζω θέμα όμως...Οι Πανελλαδικές είναι ένα σύστημα με πολύ λάθος προσανατολισμό και για αυτό έχουν οδηγηθεί οι νέοι να απαξιώνουν τόσο την ανώτατη εκπαίδευση και τις σπουδές!Όταν έχεις πρήξει το παιδί με τόσα άχρηστα πράγματα,πώς να μη σιχαθεί το διάβασμα και τον ίδιο του τον εαυτό στην τελική..!

    Για την παραπαιδεία έχω να πω μόνο ένα πράγμα...εγώ στο φροντιστήριο έμαθα μαθηματικά!Πλην ενός πολύ καλού καθηγητή που είχα στην πρώτη γυμνασίου στο σχολείο,οι περισσότεροι άλλοι ήταν απλά Δημόσιοι Υπάλληλοι....ίσως να έχω άδικο...ίσως εγώ να ήμουν τόσο άχρηστη κι ηλίθια,τί να πω...Λέω μόνο την προσωπική μου εμπειρία.

    Κλείνω με μια συμβουλή,με πλήρη συνείδηση και ταπεινότητα,δεν είμαι καμμιά σοφή,προς τα παιδιά που θα δώσουν εξετάσει σε ένα μήνα περίπου..

    Όσο κι αν προσπαθούν να σας πείσουν για το αντίθετο,η ζωή ούτε αρχίζει ούτε τελειώνει με τις Πανελλαδικές!
    Διαβάστε καλά και συστηματικά,κάντε την προσπάθειά σας,με λογική και πίστη στον εαυτό σας...
    Μελέτη,καλή διατροφή και καμμιά βολτίτσα να χαλαρώσει το μυαλό παιδιά κι όλα θα πάνε καλά,με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!Η ζωή είναι μπροστά σας άλλωστε..μη σας μιζεριάζουν από τώρα!{#emotions_dlg.smartass}


    emmanuella
    09.04.2011, 23:56

    Παράθεση:

    Το μέλος axilleas23 στις 09-04-2011 στις 10:29 έγραψε...

    Μπα! Όχι. Είναι που θα χάσετε εσείς μαθητές γι΄ αυτό θα αντιδράς εσύ.

    Θα χάσουμε εμείς μαθητές?

    Δεν σε καταλαβα..


    LilyHdlss
    10.04.2011, 10:56
    genika pame apo to kako sto xeirotero, gt anti na prospa8oun na afypnhsoun tous neous, o skopos tou systhmatos exei ginei na mas apokoimhsoun teleiws...
    TheDarkSideOfTheMoon
    12.04.2011, 11:34

    Αυτό για το απολυτήριο δεν είναι ακόμη σίγουρο.Το υπουργείο ζήτησε απ' τα σχολεία να τους ενημερώσουν πόσοι μαθητές θα προτιμούσαν να μη δώσουν καθόλου πανελλαδικές έτσι ώστε να κάνουν κάποια στατιστική έρευνα και να αποφασίσουν στη συνέχεια.Κι όλα αυτά μόλις ένα μήνα πριν τις πανελλαδικές!

    Το χειρότερο όμως είναι ότι ένα μήνα πριν τις πανελλαδικές (οι οποίες προορίζονταν για μετά τις 16 Μαϊου,αφού η πρόταση για τις 13 του μηνός φαινόταν πολύ νωρίς, και τελικά θα ξεκινήσουν στις 12 Μαϊου) τα σχολεία δε ξέρουν καν αν οι μαθητές θα δώσουν τις εξετάσεις στο δικό τους σχολικό κτίριο ή αν θα υπάρξουν συγχωνεύσεις και δεν έχουν ιδέα για τις επιτροπές!

    Ελπίζω το υπουργείο να θυμηθεί να ενημερώσει εγκαίρως γιατί δεν έχω καμία όρεξη να πάει κάτι στραβά φέτος που δίνω.Και καιρός είναι να πάρουν καμιά σοβαρή απόφαση και να βελτιώσουν επιτέλους το εκπαιδευτικό σύστημα!


    emmanuella
    12.04.2011, 21:49
    ...εδώ δεν μας έχει ενημερώσει για τον αριθμό των εισακτέων.. Πιο απαράδεκτη οργάνωση δεν θα μπορούσε να υπήρχε.. Όσο για τις ενδοσχολικές μας ενημέρωσαν σήεμρα πως ήρθε εγκύκλιος πως το εθνικό απολυτήριο ( από πανελλαδικές ) είναι ισότιμο με αυτό των ενδοσχολικών εξετάσεων.. Πού πάμε, ειλικρινά, πού..
    Mad4U
    12.04.2011, 23:03

    το απολυτηριο παντα ηταν ισοτιμο ρε παιδια τι λετε...το απολυτηριο δεν εχει καμια σχεση με τις εισαγωγικες εξετασεις...μην τρελενεστε...Ποσο σημαντικο για σενα εμμανουελα ειναι ποσοι θα μπουν??? Αυτο θα σε νοιαξει οταν θα κανεισ το μηχανογραφικο.

    Ολοι μπηκαμε στο χορο που στησανε το κρατος και τα φροντηστηρια. Σημασια εχει να διαβαζετε καθε μερα 2-3 ωρες σοβαρα και μετα οταν θα δινετε να μπειτε με τσαγανο (αλλιως θα το ελεγα) και να τα γραψετε ολα οσα καλυτερα γινεται.