ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Το απαράδεκτο Criminal και ο χωρισμός μου με τη μοιραία γυναίκα

    anisixos
    07.04.2011, 04:23

    Τι γνωμη εχεις για το περιεχομενο του criminal; Εγω στην αρχη δεν εδωσα σημασια επειδη με συνεπηρε η μουσικη.Ομως οι στιχοι ειναι...πως να το πω; Ανηθικοι.Ειναι πολυ εγωιστικο αυτο το τραγουδι.Η αγαπη για την οποια μιλαει ειναι εγωιστικη και ακραια.Παντα με ενοχλουσε ο εγωισμος που βγαζει η Μπριτνει στα τραγουδια της.Εδω ομως το παρακανει.
    Δηλωνει ερωτευμενη με ενα εγκληματια που σκοτωνει για πλακα, που κλεβει, κανει το ενα, το αλλο, αλλα αυτη δε τη νοιαζει...τη νοιαζει να ειναι μαζι κι ας την κατακρινουν.Δε τη νοιαζει οτι αυτος ο ανθρωπος ειναι επικινδυνος για την κοινωνια.Δεν τη νοιαζουν οι αλλοι ανθρωποι.Τη νοιαζει μονο ο εαυτος της.Νοιαζεται μονο για αυτο που αισθανεται για εκεινον που δε μας λεει βεβαια τι ειναι, αφου μονο τα αρνητικα του στοιχεια λεει.Αραγε τι ειναι αυτο που την εκανε να τον ερωτευτει; Τι του βρισκει; Τι την κανει να θελει να ειναι μαζι του; Η εμφανιση του; Ο χαρακτηρας του; Ποιος χαρακτηρας; Αφου ειναι loser κτλ οπως λεει.Μηπως ειναι καλος στο κρεβατι; Μηπως το οτι εκανε τατου το ονομα της στο σωμα του τη συγκινησε; Αυτο ναι να το καταλαβω.Αλλα δεν παυει να ειναι ενας εγκληματιας.Κι αυτη παραφορα ερωτευμενη δεν υπολογιζει κανεναν και τιποτα περα απο τον εαυτο της.Γι' αυτο εξαλλου λεει i don't care για τα σχολια του κοσμου.Αυτος ο ερωτας δεν ειναι αρρωστημενος; Αυτο το τραγουδι δεν ειναι απιστευτα εγωκεντρικο; Οσο με συνεπηρε η ομορφη μελωδια του αλλο τοσο με απογοητευσε το περιεχομενο του.Τι μυνημα περναει στους νεους; Οτι δεν πειραζει που ο αλλος σκοτωνει και εγκληματει, σημασια εχει οτι εσυ τον θες.Τον θες για σενα.Και οι αλλοι δε μας νοιαζουν.Σημασια εχει να υπαρχει ερωτας μεταξυ των δυο μας και οι αλλοι ας πνιγουν...Ερωτα θελει η ζωη λεει η Δεσποινα Βανδη και οχι πολεμο.Η Μπριτνει φαινεται πως λεει, ερωτα θελει η ζωη κι ας εχει πολεμο.
    Ε λοιπον Μπριτνει εμενα με κουρασε ο εγωισμος, η εγωπαθεια που βγαζεις στα τραγουδια σου, κι ας μην τα γραφεις εσυ.Ξερω οτι στην περιπτωση σου μετραει περισσοτερο η μουσικη και το fun και οι στιχοι δεν εχουν τοση αξια, αλλα εγω που σε ακουω τοσο καιρο δινω σημασια και στους στιχους.Δεν υπαρχει ουτε ενα τραγουδι σου που να μην εχει τη λεξη I μεσα.Ι Want, i love, i don't care, i am, i need, i, i, i.Και ενταξει καλα κανεις και μιλας για τον εαυτο σου και τις επιθυμιες σου.Κανεις δε ζητησε να πεις πολιτικα τραγουδια.Αυτο θα ηταν τραγελαφικο.Αλλα διακρινω στα τραγουδια σου μια τεραστια εγωπαθεια και αυτο με ενοχλει.Πλεον δεν ειμαι φαν σου.Δε με αγγιζουν τα τραγουδια σου.Δε μπορω να ταυτιστω μαζι τους.Ποτε δεν ταυτιστηκα βεβαια.Παντα σε ακουγα επειδη με διασκεδαζαν τα τραγουδια σου, με εκαναν να θελω να χορευω.Σε θαυμαζω για οσα εχεις καταφερει, εισαι η καλυτερη χορευτρια, εισαι πανεμορφη, εισαι πανεξυπνη αλλα πια δεν ειμαι φαν.Οχι πως ειμαι και εχθρος σου.Μου αρεσουν τα τραγουδια σου, θα συνεχισω να τα ακουω.Απλα βαρεθηκα τον εγωκεντρισμο σου και η μουσικη σου δε με εκφραζει.Μου αρεσεις αλλα δεν ειμαι πια φαν.Χωριζουμε Μπριτνει.Σε ευχαριστω που με εκανες να περασω καλα ολα αυτα τα χρονια με τα τραγουδια σου, τα βιντεο-κλιπ σου και με ολο το πακετο σου.Τωρα ομως χωριζουμε.Θα ειμαστε ομως καλοι φιλοι.Θα σε παρακολουθω.Αντε καλη συνεχεια.Και μακρυα απο womanizers και criminals.

    (αυτο ειναι το σχολιο που αφησα στο blog του neverlandean στο ποστ για το femme fatale : http://neverlandean.blogspot.com/2011/03/britney-spears-femme-fatale.html )

    Περιμενω και τη δικη σας αποψη.

    Οι στιχοι του criminal :

    He is a hustler
    He's no good at all
    He is a loser, he's a bum (bum bum bum)
    He lies, he bluffs, he's unreliable.
    He is a sucker with a gun (gun gun gun).
    I know you told me I should stay away.
    I know you said he's just a dog astray.
    He is a badboy with a tainted heart and even I know this ain't smart.

    But mama I'm in love with a criminal
    and this type of love isn't rational its physical,
    mama please dont cry i will be alright,
    all reason aside i just cant deny,
    love the guy

    He is a villain of the devil's law,
    He is a killer just for fun (fun, fun, fun),
    that mans a snitch and unpredictable,
    He's got no concious he got none (none, none, none)
    All i know should let go but no
    cause he's a badboy with a tainted heart
    and even i know this aint smart

    And hes got my name tattooed on his arm, his lucky charm,
    so i guess its okay,
    he's with me,
    and i hear people talk (people talk) trying to make remarks, keep us apart
    but i dont even hear I dont care

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-04-2011 11:04 ]


    Hastaroth
    07.04.2011, 10:23

    Σού έχει περάσει από το μυαλό ότι μπορεί απλά το τραγούδι να "διηγήται" μιά υποθετική ιστορία;

    Η μήπως όλες οι ταινίες μελό τού Ελληνικού σινεμά τού '60,με τους "κακούς" γονείς που αντιδρούσαν στα ειδύλλια τών παιδιών τους ήταν αληθινές ιστορίες;

    Κακό πράγμα να ταυτίζεσαι με τον καλλιτέχνη.....


    PsycheLovesDragonflies
    07.04.2011, 17:34

    Ανήσυχε, με κάνεις να ανησυχώ. Κρίνω πως θα έπρεπε να διευρύνεις τα όρια της αντίληψής σου και να αντιμετωπίσεις το τραγούδι ως αυτό που πραγματικά είναι: η έκφραση της ιδανικής αγάπης. Ως φαν της Μπρίτνεϋ από τα μικράτα μου, την ακολουθώ πιστά σε κάθε της βήμα, θαυμάζοντας τη μοναδική ικανότητα να βρίσκεται πάντα στο προσκήνιο, έστω κι αν έχει χάσει μεγάλο μέρος της παλιάς της αίγλης. Δε θα μπορούσα ποτέ να φτάσω το απώτατο σημείο να κάνω τη βαρύγδουπη δήλωση, πως πια δεν εντάσσομαι στους θαυμαστές της. Ό,τι κι αν κάνει, όσο χαμηλά κι αν πέφτει, ναρκωτικά, κατάθλιψη ή ξυρισμένο κεφάλι δε με πτοούν: για εμένα ήταν, είναι και θα παραμείνει η απόλυτη θεά της ποπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί η Μπρίτνεϋ πρέπει να χαλιναγωγήσει το μέγεθος και την ένταση της αγάπης της, στο όνομα της ανθρωπότητας. Αναλαμβάνοντας ρόλο δικηγόρου θα θέσω το παρακάτω ρητορικό ερώτημα: η ανθρωπότητα τι έχει κάνει γι αυτή; Πότε την προστάτευσε από τα επικριτικά βλέμματα του κόσμου και το μαύρο βούρκο της δημοσιότητας; Κάποιος επιχείρησε, πριν μερικά χρόνια, να ζητήσει το αυτονόητο, να της δώσουν πίσω την ιδιωτική της ζωή, και τα σχόλια αποδοκιμασίας που έλαβε πίσω ήταν παροιμιώδη. Η Μπρίτνεϋ δεν έχει χρέος απέναντι στην ανθρωπότητα. Η ανθρωπότητα έχει χρέος απέναντι στην Μπρίτνεϋ. Για όλες εκείνες τις στιγμές που απλόχερα μας χάρισε. Το Criminal, για μένα, δεν είναι ένα κοινό τραγούδι, αλλά ένα τραγούδι που εξυψώνει και αναδεικνύει την υπέρτατη αγάπη. Μη λησμονάμε, άλλωστε, τη λαϊκή ρήση, πως στον έρωτα όλα επιτρέπονται. Έτσι κι εδώ, ακόμη κι αν το αντικείμενο του πόθου της μοιραίας γυναίκας πληροί όλες τις προϋποθέσεις για να μην είναι αγαπητός, αυτή στέκεται αντίθετη σε συμβάσεις, νόμους και ηθικούς κανόνες, έτοιμη να δώσει αληθινή μάχη για τον έρωτά της. Και αυτό εγώ το εκθειάζω και το επικροτώ, θα έπρεπε να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι κατακριτή συμπεριφορά. Leave Britney alone, λοιπόν, και εμάς ελεύθερους να ακούσουμε το Criminal.


    aviectus
    07.04.2011, 18:00

    Eιμουν στο Λυκειο εκεινη την χρονια που η Britney εκανε το ντεμπουτο της με το babe one more time.

    Εως τοτε δεν ακουγα,ποπ κομματια,καθως ειμαι Λατρης της Ροκ και Χαρντ Ροκ,μουσικης. Ετυχε λοιπον μια φιλη μου τοτε να μου δωσει για να ακουσω,το Σινγλ.ξεχωρησα αμεσως το ταλεντος της τοτε μικρης,καθως το να τραγουδα δεν ηταν το βασικο της οπλο, Χορευτικα,και ομορφια θα την εκαναν τη Νεα Μαντονα.

    Δυστηχως η Μικρη Britney δεν ειχε αυτο σαν στοχο να πιασει τα Ινια της δυναμης,αλλα ακουληθησε ενα διαφορετικο δρομο,με καταχρησεις,γαμους και σχεσεις που δεν οδηγησαν πουθενα.

    τα καναλια την διεσυραν παντου και σε καθε της βημα,τραγικο γεγονος,τα οικονομικα της βγηκαν στη φορα,τα παιδια της εξωφυλλα στα περιοδιοκα Gossip. οι καμερες ακουλουθουσαν καθε της ενεργεια.( μεχρι και σε Επεισοδιο,σατυρκης εκπομπης εμφανηστικε, ( south park ). Κανεις δεν εβλεπε το Πηγαιο ταλεντο,ολοι ηθελαν να δουν τι κρυβει.

    Η ιδια δεν τα παρατησε,κυκλοφορησε το Britney και μαλιστα ειχε και προταγωνιστικο ρολο στην ταινια Crossroads.

    ακολουθησαν πολλες αλλες διακρισεις στη ζωη της, με αποκορυφωση το Toxic.

    αυτα τα γραφω για να δειξω, ποσο καλη ειναι σε αυτο που κανει,παρ'ολες της ατυχιες που της ετυχαν στη ζωη,και δεν θελω να κρινουμε καποιον με βαση το τι εκανε..να σου θυμιζω την υποθεση παιδεραστιας του MJ που τελικα αποδειχθηκε πως ηταν ψευδος,απο το ιδιο παιδι που τον ειχε κατηγορησει.

     

    Αν και ειμαι "φανατικος" της Ροκ οπως ειπα και πιο πανω,παραμενω και λατρης της Britney.

    το τραγουδι της μου αρεσε εν,τελη και ειμαι χαρουμενος που επιτελους βρηκε ενα τραγουδι που να της "Ταιριαζει"

    ισως μια μικρογραφια της ολης ζωης της,μεχρι να φτασει εδω...

     


    cobal
    07.04.2011, 18:49
    Κι εμενα μου αρεσει η Britney αλλα οχι η μουσικη της...........
    rouli726
    07.04.2011, 22:04

    Νομίζω πως η μουσική και τα τραγούδια έχουν την ιδιομορφία να μπορεί ο καθένας να τα "ακούει" και να τα μεταφράζει κατά το δοκούν..

    Για αυτό συμφωνώ με τους παραπάνω πως μάλλον υπερβάλλεις,φίλε anisixe.

    Στην τελική,όπως είπες κι ο ίδιος,δε τα γράφει εκείνη κι ούτε σημαίνει πως ό,τι τραγουδά ο κάθε καλλιτέχνης τον αντιπροσωπεύει απόλυτα.

    Δε τρελαίνομαι για την εν λόγω καλλιτέχνιδα,άλλωστε αυτά που της συνέβησαν,λίγο εώς πολύ,τα προκάλεσε η ίδια στον εαυτό της.Της αναγνωρίζω ,όμως,σαφέστατα το ότι όσες φορές κι αν "πεσει"..ξανασηκώνεται!


    anisixos
    12.04.2011, 23:20

    Εκπλησσομαι που υπερασπιζεστε την Μπριτνει.Εγω ειμαι ο τελευταιος που θα πει κακο λογο για τη Μπριτνει.Ημουν για πολλα χρονια φαν και ακομα ακουω τα τραγουδια της και μου αρεσουν πολυ.Αλλα δεν ειμαι πια φαν επειδη πιστευω για να ειναι κανεις φαν ενος τραγουδιστη πρεπει να δινει σημασια και στους στιχους και να μπορει να ταυτιστει ενδεχομενως.Εγω θαυμαζω τη Μπριτνει για ολα οσα εχει καταφερει, και γι' αυτο που λετε κι εσεις οτι οσες φορες κι αν πεσει ξανασηκωνεται.Απλα βρισκω τα τραγουδια της εγωκεντρικα και αυτο ειναι κατι που με ενοχλει.Και επισης δε μπορω να ταυτιστω με τα τραγουδια της.Ποτε δεν ταυτιστηκα με τα τραγουδια της.Ε δε γινεται να ταυτιστω με το i am not a girl, not yet a woman αλλα ουτε και με το everytime.Δεν εχω βιωσει χωρισμο, θεμα με το οποιο καταπιανεται η Μπριτνει σε πολλα τραγουδια της.Αλλα τα τραγουδια της με διασκεδαζουν πολυ.Απο τα καινουργια της το i wanna go μου φτιαχνει τη διαθεση.Δεν ειμαι λοιπον πια φαν, επειδη καταλαβα οτι δεν ταυτιζομαι με τα τραγουδια της, αλλα συνεχιζω να τα ακουω.


    anisixos
    15.04.2011, 00:58

    Οσο για το αλλο "η ανθρωποτητα χρωσταει στη μπριτνει" ειναι καπως γελοιο.Ουτε ο chris crocker θα ελεγε κατι τετοιο :P

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anisixos στις 15-04-2011 00:59 ]