ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη
    Lampiris
    07.04.2011, 20:31

    Ένα καινούργιο τραγούδι που έφτιαξα για τον ανηψιό μου Θοδωρή Χαλά σε στίχους και μελωδία δικά του. Στο τραγούδι έκανα τα πάντα εκτέλεση - ηχογράφιση - προγραμματισμό - μίξη.

    Αφιερωμένο σε όλους τους φίλους του Musicheaven.


    Extremio
    15.04.2011, 20:38

    Καλησπερα, φιλε Λαμπρο.

     

    Ειλικρινα απορω πως τοσο καιρο κανεις δεν μπηκε στον κοπο να βαλει ενα σχολιακι για το κομματι που αναρτησες.  Πιστεψε με, γνωριζω την απογοητευση, οταν νιωθεις την αναγκη να μοιραστεις ενα πονημα σου και κανεις δεν ασχολειται.  Παρε δυναμη μεσα ακομα κι απο αυτο.

     

    Θα ξεκινησω αναποδα.  Ακουω μια εξαιρετικη ενορηστρωση λακωνικη, αλλα μεστη.  Φανταστικη μιξη, αφου μπορω και ακουω πεντακαθαρα τα οργανα, πραγμα που παντα με ελκυε στα τραγουδια.  Συγχαρητηρια.  Ηχος διαυγης στις κιθαρες.

     

    Ο στιχος ειναι ωριμος και προσεγμενος, οσο μινιμαλ χρειαζεται για μια ροκ μπαλλαντα, οσο πλουμιστος χρειαζεται σε μια ερωτικη μπαλλαντα.  Μπραβο στον Θοδωρη.

     

    Η μουσικη ειναι ταξιδιαρα με καθαρες μελωδιες χωρις φαμφαρες.  Κουπλε εξαιρετικο,

     

    Η μονη μου "κριτικη" - αν μου επιτρεπεις - αφορα στο ρεφραιν.  Ενω ειναι συνηθες οι ροκ μπαλλαντες να ειναι φλατ, πιστευω οτι θα ηταν ακομα πιο ενδιαφερον (γιατι ηδη ειναι ενα ομορφο ρεφραιν) αν ειχε καποιο "σκασιμο".  Ειναι νομιζω το μονο που λειπει σε αυτο το πανεμορφο κομματι, για να απογειωθει.

     

    Και παλι, συγχαρητηρια και στον δημιουργο και στον παραγωγο.  Λυπαμαι που δεν το ακουσα νωριτερα.  Σου ζητω συγγνωμη.  Θα επρεπε.

     

    Καλη συνεχεια.

     

    Γιαννης.


    Lampiris
    16.04.2011, 21:58
    Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις παρατηρήσεις σου. Το τραγούδι αυτό φτιάχτηκε όταν ήρθε ο ανηψιός μου ο οποίος δεν γνωρίζει μουσική και μου λέει έγραψα ένα τραγούδι και του έχω βρεί μια μελωδία...Μου το τραγούδησε τον ηχογράφησα στο κινητό και μετά στο δικό μου Home studio έπαιξα τις κιθάρες το μπάσσο προγραμμάτισα τα τύμπανα και όλα τα άλλα.Και ήρθε μια μέρα και βάλαμε την φωνή.Σίγουρα μπορούσα να το ψάξω περισσότερο στο ρεφραίν αλλά...είναι αλήθεια λίγο η κούραση λίγο το τρέξιμο και οι δουλειές το άφησα έτσι.Ο Θοδωρής ενθουσιάστηκε και αυτό είναι για μένα η μεγαλύτερη ικανοποίηση...
    entexnorokas
    17.04.2011, 22:53
    Υπέροχο τραγούδι...Με άγγιξε!Καλή ερμηνεία,χωρίς υπερβολές,εμπνευσμένος στίχος,όσο για τη μουσική,δε μπορώ να έχω πολύ σοβαρή άποψη (δεν είμαι μουσικός),αλλά μου ήταν πολύ ευχάριστη στ'αυτιά.Εύγε!!!!!
    delta66
    25.04.2011, 16:27

    Ωραιο τραγουδι.

     

    Νομιζω θα αξιζε μια δοκιμη να το πειτε απο Bm.


    Peace4Us
    18.07.2011, 21:12
    φανταστικο τραγουδι! οι στοιχοι ειναι πραγματικα υπεροχοι. και η μουσικη ειναι σαν ενα απαλο νανουρισμα! τα συγχαρητηρια μου στον Θοδωρη Χαλα!