ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Ψάχνω για ευκολη σονατα-σονατινα

    nkoumo
    08.04.2011, 14:13

    Γεια

    Ψάχνω να παιξω μια ευκολη σονατα-σονατινα. Mιλαμε για ευκολο επίπεδο (3χρόνια πιανο και αυτο οχι καθε μερα....). Προς το παρον εχω του Diabelli


    ufoghinos
    10.04.2011, 13:32

    Sonata No.7 σε ντο μείζονα του Μότσαρτ..Γενικά ψάξε σε Μότσαρτ,είναι τεχνικά εύκολος σχετικά


    marilloumajore
    11.04.2011, 21:52

    Θα πρότεινα Clementi. Αρκετα απλός. Με τον Μοτσαρτ θα διαφωνησω: φαινομενικα απλός....


    oulion
    12.04.2011, 14:33

    Παράθεση:

    Το μέλος ufoghinos στις 10-04-2011 στις 13:32 έγραψε...

    Sonata No.7 σε ντο μείζονα του Μότσαρτ..Γενικά ψάξε σε Μότσαρτ,είναι τεχνικά εύκολος σχετικά



     

    Εύκολος ο Μότσαρτ;;;{#emotions_dlg.huh} Δε νομίζω...Εκτός από Clementi μπορείς να δεις και Kuhlau.


    ufoghinos
    17.04.2011, 22:07
    τεχνικά θα επιμείνω ότι είναι εύκολος,να ασχοληθούμε και λίγο μη θέλουμε να κάτσουμε στο πιάνο και να παίξουμε αμέσως...βέβαια θα συμφωνήσω με marilloumajore...αν θες να εμβαθύνεις αρχίζουν τα δύσκολα :)
    giotapiano
    19.04.2011, 19:50
    Θα σου πρότεινα τη Σονάτα υπό το σεληνόφως του Μπετόβεν.Είμαι αρχάρια και έχω βγάλει αρκετά σε 1 εβδομάδα. Καλή τύχη!
    marilloumajore
    20.04.2011, 13:51

    Έδω θα διαφωνήσω κάθετα... Και παρότι εννοείται ότι μιλάμε για το πρωτο μέρος (το 3ο ειναι εξαιρετικα δυσκολο), το ότι έχει σχετικά απλες νότες δεν σημαίνει ότι ειναι ευκολο. Μη μπερδευουμε την απλότητα με την ευκολία. Το σεληνόφως το παίζουν στο πτυχίο για κάποιο λόγο.

    o Clementi, ή κάποιος παρόμοιος συνθετης κλασσικής εποχής θα σου μάθει το βασικό φραζάρισμα, βασική τοποθέτηση των χεριών στο κλαβιέ, απλά ρυθμικά σχήματα και έχει και πολυχρησιμοποιούμενα μοτίβα που θα βοηθήσουν και στο μέλλον. Μη προσπαθήσεις με ένα τέτοιο Μπετοβεν. Είναι κρίμα και για το ίδιο το κομμάτι και για σένα...


    giotapiano
    31.05.2011, 14:24

    marilloumajore δεν ειπα πως θα κατσει ο ανθρωπος στο πιανο και θα παιξει αμεσως .απλα λεω πως εχει απλες νοτες το κομματι και πως τουλαχιστον ενα μερος της σονατας θα μπορεσει να βγαλει.Εγω εβγαλα ενα σημαντικο μερος,αλλα εξασκουμουν 4 ωρες περιπου τη μερα μεχρι να το βγαλω βημα-βημα!οσο για τον Clementi θα συμφωνησω μαζι σου.Α και για να μην το ξεχασω,δε χρειαζεται να τρομοκρατειται ο κοσμος στο ακουσμα της φρασης:"έμαθα την ταδε σονατα του μπετοβεν" επειδη ακουμε "μπετοβεν" δε σημαινει οτι θα ειναι καποιο κομματι επιπεδου Rachmaninof!


    musicloverpiano123
    25.06.2011, 15:37

    εγω που ειμαι σχεδον στο ιδιο επιπιδο με εσενα (4 χρονια πιανο) θα σου ελεγα κιολαου τυην 5η σονατινα απο το 1ο βιβλιο γενικα στην αρχη εχει ευκολες σονατινες.ο κλεμεντι το βιβλιο που εκανα βεβαια ηταν αρκετα πιο ευκολο...ελπιζω να βοηθησα :)


    DrTrerl
    27.06.2011, 22:02

    Παράθεση:

    Το μέλος giotapiano στις 19-04-2011 στις 19:50 έγραψε...

    Θα σου πρότεινα τη Σονάτα υπό το σεληνόφως του Μπετόβεν.Είμαι αρχάρια και έχω βγάλει αρκετά σε 1 εβδομάδα. Καλή τύχη!

    Δεν μπορώ παρά να χαμογελάσω ειρωνικά με αυτή την πρόταση.

    Και για να εξηγηθώ, ακόμα και το πρώτο μέρος (διότι 2ο και 3ο είναι κυριολεκτικώς απλησίαστα σε αρχάριους) ΔΕΝ είναι απλό.
    Για πολλούς λόγους.
    Π.χ. το δεξί χέρι έχει μελωδία και συνοδεία ταυτόχρονα και μάλιστα σε διαφορετικούς ρυθμούς (τρίηχα έναντι παρεστιγμένων ογδόων).
    Στο μυαλό ενός αρχάριου που δεν είναι εξασκημένος στην πολυρυθμία επικρατούν πλήρως τα τρίηχα - λάθος ! αυτά είναι μόνον η συνοδεία.
    Τα τρίηχα πρέπει να δημιουργούν μια λεπτή ηχητική ομίχλη πάνω στην οποία ακούγεται η μελωδία σαν πένθιμες καμπάνες με τις κατάλληλες
    δυναμικές κλιμακώσεις και ενίοτε υποστηριζόμενη και από τα μπασσα του αριστερού.

    Για να επιτευχθούν αυτά απαιτείται άριστη αίσθηση του ύφους και σωστή χρήση του pedal που δεν έχει ένας αρχάριος.
    Το δυσάρεστο είναι ότι πολλοί αρχάριοι προσπαθούν να το μάθουν και το "μαθαίνουν" ηχητικά λάθος : ακούγεται "σούπα",
    (και δεν διορθώνεται μετά διότι στο χέρι εμπεδώνεται τα λάθη και μετά δεν αποβάλλονται).

    Oύτε και η σονάτα του Mozart που προτάθηκε είναι απλή.


    Για το επίπεδο του ο φίλος πρέπει να στραφεί σε κάποια σονατίνα από το Diabelli, το Clementi ή το Kuhlau.


    giotapiano
    05.07.2011, 13:22

    νομιζω πως ο κος DrTrel εχει δικιο nkoumo. σε παρακαλω να μη με ακουσεις. οντως το κομματι ειναι υψηλου επιπεδου.θα συμφωνησω με τον Clementi οπως ειχα ξανακανει


    bluewolf
    07.07.2011, 02:10

    Προτείνω συγκεκριμένα έργα από τους προανεφερθέντες συνθέτες (Diabelli, Clementi, Kuhlau)

    A.Diabelli op.151/1 (G maj),σε 3 μέρη, απλή αλλά ιδιαίτερα ευχάριστη (πιστεύω) με ευκαιρίες να δουλευτεί το φρασάρισμα, οι δυναμικές, τα legato/staccato κτλ...

    F.Kuhlau op.20/1 (C maj), σε 3 μέρη επίσης, ακούγεται (κατά τη γνώμη μου) πιο δύσκολη απ'ότι είναι

    M.Clementi op.36/1 (C maj), σε 3 μέρη, με ένα ιδιαίτερα κολλητικό θέμα (έως εκνευριστικό...)

    Αυτά είχα παίξει και σε γενικές γραμμές ήταν ικανοποιητικά...

    Α, και υπάρχουν και σονατίνες Beethoven, ειδικές για μαθητές!


    staurosmozart
    10.07.2011, 22:35

    ΕΝΟΕΙΤΑΙ πως θα αποφυγεις τις σονατες του μοτσαρτ για τωρα,αλλα γιατι οχι μια σονατινα του??πολλες ευχαριστες και προπαρασκευαστικες για τις σονατες του μοτσαρτ.επισης δοκιμασε καποιες απο τις σονατες του josefh haydn,λιγο πιο δυσκολες απο τις σονατινες του μοτσαρτ,αλλα τεχνικα πιο ευκολες απο τις σονατες του(οχι ολες βεβαια).Επισης,αν θες κατι πιο συγχρονο-ψαγμενο,πηγαινε σε μια σονατινα kabalavski η bartok (ειδικα η bagpipe sonatina ειναι ονειρο,και οτι πρεπει για εισαγωγη στην μουσικη του 20 αιωνα,κατ'εμε)αν και τωρα που το σκεφτομαι δεν εχουν να σου δωσουν κατι στην πιανιστικη φαση που βρισκεσαι. καλα διαβασματα!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : staurosmozart στις 10-07-2011 22:39 ]


    artmove
    21.07.2011, 19:20
    Αν είσαι στον Diabelli καλύτερα να περιμένεις λίγο. Παίξε μερικές Clementi και Kuhlau και μετά πήγαινε στις πιο δύσκολες (Mozart, Beethoven κλπ)