ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Το πιάνο των ονείρων σας

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    bluewolf
    03.07.2011, 00:26

    Λοιπόν... Αν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από το όρθιο Kawai μου (αρκετά "σκληρό" για να "κρύψει" μικρές παρατονίες αλλά όχι τόσο σκληρό που να σου βγαίνει η πίστη) και το θεωρώ ιδιαίτερα φιλικό προς το χρήστη (χωρίς να έχει τρομερές εκφραστικές δυνατότητες δεν έχει "ιδιοτροπίες"), το πιάνο των ονείρων μου είναι ένα κατάδικό μου Steinway μοντέλο D (το μεγάαααλο) και φυσικά ένα δωμάτιο ανάλογου μεγέθους για να το βάλω μέσα!!!!

    Έχω παίξει σε Steinway μοντέλο C (το λίγο μικρότερο) και έχω ενθουσιαστεί!!!! Βέβαια στην αρχή ήταν εφιαλτικό, γιατί ακούγονταν φριχτές παρατονίες, κοπανούσα νότες, "μουντζούρωνε" ο ήχος (δε συζητάμε τι γινόταν με το pedal) και γενικά ήμουν έξω από τα νερά μου...{#emotions_dlg.wacko} Σίγουρα είναι αρκετά δύσκολο πιάνο αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει με το παραπάνω!!! Δεν θα ξεχάσω ποτέ πριν κάτι εβδομάδες που πήγα στο σπίτι του καθηγητή μου να παίξω Bach (από τις Sinfonias την 4) και πίστευα ότι δεν τα είχα καταφέρει στον εκφραστικό τομέα... Το κομμάτι μεταμορφώθηκε στο Steinway, δεν πίστευα στ'αυτιά μου!!

    Τα άλλα πιάνα με ουρά στα οποία έχω παίξει (Yamaha) είναι από μέτρια έως ελεεινά αλλά μάλλον ευθύνεται η κατάσταση των συγκεκριμένων οργάνων.... Δεν έχω παίξει σε Bosendorfer για να μπορώ να συγκρίνω... Αλλά όταν παίζω στο Steinway (και έχω διαβάσει) νιώθω κάτι απερίγραπτο... Είναι σαν το πιάνο να "ζωντανεύει", γίνεται ένα άλογο που πρέπει να δαμάσεις, όχι βίαια, αλλά με λεπτότητα και ακρίβεια στις κινήσεις....... Μόνο όταν άγγιξα τα πλήκτρα του Steinway κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντικό να 'πιέζεις' και όχι να 'κοπανάς', να βάζεις τα δάχτυλά σου 'μέσα' στα πλήκτρα και όχι 'από πάνω'...

    Αυτά... Ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά πραγματικά το λατρεύω αυτό το πιάνο!!!{#emotions_dlg.inlove}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    caterina08
    04.07.2011, 12:08

    Σωστη η γιωτα

    Ως πιανο των ονειρων μου θα συνφωνησω με τα Steinway που αναφερθηκαν αλλα και γενικοτερα με την επιλογη της συγκεκριμενης μαρκας... Κι αυτο γιατι οι περισσοτερες "σοβαρες" συναυλιες, ειτε ενος σολιστ ειτε μιας ορχηστρας, προτιμαται πιανο steinway χωρις να αποκλειονται τα boesendorfer ειδικοτερα σε σολιστες.

    Αλλα ας ερθουμε πισω στην πραγματικοτητα.... ενα πετροφ για διαβασμα σε κλασικα κομματια δεν ειναι καθολου κακο.... αυτα που επαιξα εγω εχουν "ξυλινο" ηχο, κατι που λατρευω, ενω συχαινομαι τον ηχο "λατερνα" η τον ηχο "τσεμπαλο".... Προς το παρον βολευομαι με το steingraeber του ωδειου μου και ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενη!!!

    ΑΑΑΑΑΑ και ΔΕΝ ειναι ΟΥΤΕ" υπερ του δεοντωσ", ΟΥΤΕ "υπερ του δεοντος"...."ειναι υπερ το δεον" σεβαστο φορουμ....


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    cembalo
    15.07.2011, 20:34

    Καλησπέρα!

    Εμένα δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα βιομηχανικά πιάνα του 20ου και 21ου αιώνα. Προτιμώ πιανα που έχουν φτιαχτεί στο χέρι από ανθρώπους με ιδιαίτερη και μοναδική αισθητική του ήχου, που αλληλεπέδρασε με αυτή των συνθετών του "κλασικορομαντικού" ρεπερτορίου.

    Δείτε και ακούστε και μερικά πιάνα που ίσως δεν ξέρατε: http://pianoeforte.wordpress.com/2010/04/05/pianofortehistory2

    Και εδώ μερικά άλλα, του κλασικού και παλαιότερου ρεπερτορίου:

    http://pianoeforte.wordpress.com/2008/06/01/pianohistory1

     

    Τέτοια είναι λοιπόν τα πιάνα των ονείρων μου, όπως το Pleyel που έχω στο σαλόνι μου, και το Dulcken του 1795 που έχω παραγγείλει σε αντίγραφο για να παίζω Μότσαρτ, Χάυδν και Μπετόβεν, και Καρλ-Φίλιπ-Εμμάνουελ Μπαχ  :)


    -----------------
    To blog μου: http://www.pianoeforte.wordpress.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cembalo στις 15-07-2011 20:38 ]


    caterina08
    15.07.2011, 22:26

    Πω πω cembalo φαινεται οτι παιζεις τσεμπαλο... Ειδα το Broadwood και δεν καταλαβα εν ειναι πιανο η τσεμπαλο... Παρολα αυτα ειναι υπεροχα αυτα που ανεβασες αν και τα μισα πρωτη φορα τα βλεπω


    staurosmozart
    16.07.2011, 14:41

    θα ηθελα πολυ να παιξω σε ενα τετοιο fotrepiano σαν αυτο που προκειται να παρεις!!να σε καλα,να χαίρεσαι αυτες τις πιαναρες!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 21-07-2011 21:42 ]


    cembalo
    16.07.2011, 18:09
    Όταν το παραλάβω (δυστυχώς μάλλον αργεί λιγάκι ακόμα γιατί ο κατασκευαστής έχε πολλή δουλειά και έναν μακρύ κατάλογο αναμονής) πολύ ευχαρίστως να έρθεις να παίξεις. Για την ώρα στο σπίτι έχω μόνο 2 τσέμπαλα γερμανικά (1717-1738) και το Pleyel (1870) όπως και το "καθημερινό" μου πιάνο, ένα Ibach όρθιο που όμως έχει εξεληχθεί σε πολύ ωραίο όργανο -λίγο δύσκολο στο control αλλά εγώ το έχω συνηθήσει.
    staurosmozart
    16.07.2011, 21:19
    δεν φανταζεσαι ποσο σε ζηλευω(με την καλη εννοια βεβαια)...τετοια οργανα οπως το pleyel που εχεις,ειναι εργα τεχνης.
    inkve
    17.07.2011, 12:45

    Παράθεση:

    Το μέλος cembalo στις 16-07-2011 στις 18:09 έγραψε...

    Όταν το παραλάβω (δυστυχώς μάλλον αργεί λιγάκι ακόμα γιατί ο κατασκευαστής έχε πολλή δουλειά και έναν μακρύ κατάλογο αναμονής) πολύ ευχαρίστως να έρθεις να παίξεις. Για την ώρα στο σπίτι έχω μόνο 2 τσέμπαλα γερμανικά (1717-1738) και το Pleyel (1870) όπως και το "καθημερινό" μου πιάνο, ένα Ibach όρθιο που όμως έχει εξεληχθεί σε πολύ ωραίο όργανο -λίγο δύσκολο στο control αλλά εγώ το έχω συνηθήσει.

    να και ενας ανθρωπος που παιζει τα κατα τα αλλα συλλεκτικα οργανα του!!!

    εχω βαρεθει να ακουω και να διαβαζω για συλλεκτικα οργανα τα οποια σαπιζουν σε καποια γωνια κανωντας απλως διακοσμητικο εφε!!!

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    caterina08
    17.07.2011, 21:31

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 17-07-2011 στις 12:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cembalo στις 16-07-2011 στις 18:09 έγραψε...

    Όταν το παραλάβω (δυστυχώς μάλλον αργεί λιγάκι ακόμα γιατί ο κατασκευαστής έχε πολλή δουλειά και έναν μακρύ κατάλογο αναμονής) πολύ ευχαρίστως να έρθεις να παίξεις. Για την ώρα στο σπίτι έχω μόνο 2 τσέμπαλα γερμανικά (1717-1738) και το Pleyel (1870) όπως και το "καθημερινό" μου πιάνο, ένα Ibach όρθιο που όμως έχει εξεληχθεί σε πολύ ωραίο όργανο -λίγο δύσκολο στο control αλλά εγώ το έχω συνηθήσει.

    να και ενας ανθρωπος που παιζει τα κατα τα αλλα συλλεκτικα οργανα του!!!

    εχω βαρεθει να ακουω και να διαβαζω για συλλεκτικα οργανα τα οποια σαπιζουν σε καποια γωνια κανωντας απλως διακοσμητικο εφε!!!

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}



    Μπραβο.... αυτο ακριβως. Εγω δεν εχω βαρεθει... απλα με εκνευριζει και το βρισκω ανουσια "καγκουρια" η ψωνιο, η "κομματι" στους αστοιχειωτους φιλους και μουσικους αλλων οργανων... το να καθονται τα οργανα και να αργοπεθαινουν στην ακρη σαν τη ζαρτινιερα της γιαγιας, λες και ειναι στοιχειο της διακοσμησης και οχι αναγκη του ιδιοκτητη!!!! thanks inkve για την επισημανση και μπραβο και συγχαρητηρια για την αγορα σου cembalo!!! (αν ηταν σπιτι θα ελεγα καλοριζικο.... στα πιανα δεν ξερω ακριβως τι λεμε...)


    staurosmozart
    17.07.2011, 22:09
    καλοπαιχτικο,ισως???
    artmove
    21.07.2011, 19:17
    Και εγώ ψηφίζω Imperial Bosendorfer φυσικά!! Πού θα πάει; Μπορεί και να το αποκτήσω μία μέρα... (λέμε τώρα...)
    mary_omikron
    21.07.2011, 23:20

    Από "όνειρο" του πιανίστα το μετατρέψατε σε "εφιάλτη" του αναγνώστη με αλλεπάλληλες προσβολές. υποτιμητικές αναφορές και παράθεση στοιχείων εκτός θέματος.

    Παρακαλώ συνεχίστε εντός θέματος λαμβάνοντας υπ΄οψιν την επισήμανση.


    Post αρνητικής αξιολόγησης