ελληνική μουσική
125 online   ·  202.836 μέλη

Το πιάνο των ονείρων σας

Post αρνητικής αξιολόγησης
Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
01.07.2011, 21:57

Δεν είμαι πιανίστας αλλά λατρεύω το πιάνο και στο άκουσμα του αλλά και στο παίξιμό του... Δεν είχα την τύχη να παίξω ούτε σε Bossendorfer ούτε Steinway... Σπίτι μου έχω ένα όρθιο Petrof και το ωδείο μου είναι εξοπλισμένο με Kawai και Yamaha τα οποία είναι πολύ καλά oμολογουμένως...

Το δικό μου το πιάνο μπορώ να πω πως το αντιπαθώ... Το touch του είναι πολύ μαλακό και δεν έχει την στιβαρότητα που προσφέρουν τα πιάνα στο ωδείο μου.

Είμαι λάτρης της Jazz και των Blues και εκεί επικεντρώνω το παίξιμό μου και τους αυτοσχεδιασμούς μου... Το δικό μου το petrof μπορώ να πώ οτι μου θολώνει τον ήχο όταν παίζω 4φωνες συγχορδίες κάτω απο την 3η οκτάβα... Ομολογώ οτι λαχταρώ να παίξω στα πιάνα του ωδείου μου...

Τελικά το πιάνο των ονείρων μου είναι κάποιο που μπορώ να παίξω Csus4#9 και να ακούω κάθε νότα... Αυτά... {#emotions_dlg.lol}

bluewolf
Βασική Νότα
Chat
03.07.2011, 00:26

Λοιπόν... Αν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από το όρθιο Kawai μου (αρκετά "σκληρό" για να "κρύψει" μικρές παρατονίες αλλά όχι τόσο σκληρό που να σου βγαίνει η πίστη) και το θεωρώ ιδιαίτερα φιλικό προς το χρήστη (χωρίς να έχει τρομερές εκφραστικές δυνατότητες δεν έχει "ιδιοτροπίες"), το πιάνο των ονείρων μου είναι ένα κατάδικό μου Steinway μοντέλο D (το μεγάαααλο) και φυσικά ένα δωμάτιο ανάλογου μεγέθους για να το βάλω μέσα!!!!

Έχω παίξει σε Steinway μοντέλο C (το λίγο μικρότερο) και έχω ενθουσιαστεί!!!! Βέβαια στην αρχή ήταν εφιαλτικό, γιατί ακούγονταν φριχτές παρατονίες, κοπανούσα νότες, "μουντζούρωνε" ο ήχος (δε συζητάμε τι γινόταν με το pedal) και γενικά ήμουν έξω από τα νερά μου...{#emotions_dlg.wacko} Σίγουρα είναι αρκετά δύσκολο πιάνο αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει με το παραπάνω!!! Δεν θα ξεχάσω ποτέ πριν κάτι εβδομάδες που πήγα στο σπίτι του καθηγητή μου να παίξω Bach (από τις Sinfonias την 4) και πίστευα ότι δεν τα είχα καταφέρει στον εκφραστικό τομέα... Το κομμάτι μεταμορφώθηκε στο Steinway, δεν πίστευα στ'αυτιά μου!!

Τα άλλα πιάνα με ουρά στα οποία έχω παίξει (Yamaha) είναι από μέτρια έως ελεεινά αλλά μάλλον ευθύνεται η κατάσταση των συγκεκριμένων οργάνων.... Δεν έχω παίξει σε Bosendorfer για να μπορώ να συγκρίνω... Αλλά όταν παίζω στο Steinway (και έχω διαβάσει) νιώθω κάτι απερίγραπτο... Είναι σαν το πιάνο να "ζωντανεύει", γίνεται ένα άλογο που πρέπει να δαμάσεις, όχι βίαια, αλλά με λεπτότητα και ακρίβεια στις κινήσεις....... Μόνο όταν άγγιξα τα πλήκτρα του Steinway κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντικό να 'πιέζεις' και όχι να 'κοπανάς', να βάζεις τα δάχτυλά σου 'μέσα' στα πλήκτρα και όχι 'από πάνω'...

Αυτά... Ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά πραγματικά το λατρεύω αυτό το πιάνο!!!{#emotions_dlg.inlove}

caterina08
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
04.07.2011, 12:08

Σωστη η γιωτα

Ως πιανο των ονειρων μου θα συνφωνησω με τα Steinway που αναφερθηκαν αλλα και γενικοτερα με την επιλογη της συγκεκριμενης μαρκας... Κι αυτο γιατι οι περισσοτερες "σοβαρες" συναυλιες, ειτε ενος σολιστ ειτε μιας ορχηστρας, προτιμαται πιανο steinway χωρις να αποκλειονται τα boesendorfer ειδικοτερα σε σολιστες.

Αλλα ας ερθουμε πισω στην πραγματικοτητα.... ενα πετροφ για διαβασμα σε κλασικα κομματια δεν ειναι καθολου κακο.... αυτα που επαιξα εγω εχουν "ξυλινο" ηχο, κατι που λατρευω, ενω συχαινομαι τον ηχο "λατερνα" η τον ηχο "τσεμπαλο".... Προς το παρον βολευομαι με το steingraeber του ωδειου μου και ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενη!!!

ΑΑΑΑΑΑ και ΔΕΝ ειναι ΟΥΤΕ" υπερ του δεοντωσ", ΟΥΤΕ "υπερ του δεοντος"...."ειναι υπερ το δεον" σεβαστο φορουμ....