ελληνική μουσική
160 online   ·  202.037 μέλη

Το πιάνο των ονείρων σας

Post αρνητικής αξιολόγησης
cembalo
Περαστική Νότα
Chat
15.07.2011, 20:34

Καλησπέρα!

Εμένα δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα βιομηχανικά πιάνα του 20ου και 21ου αιώνα. Προτιμώ πιανα που έχουν φτιαχτεί στο χέρι από ανθρώπους με ιδιαίτερη και μοναδική αισθητική του ήχου, που αλληλεπέδρασε με αυτή των συνθετών του "κλασικορομαντικού" ρεπερτορίου.

Δείτε και ακούστε και μερικά πιάνα που ίσως δεν ξέρατε: http://pianoeforte.wordpress.com/2010/04/05/pianofortehistory2

Και εδώ μερικά άλλα, του κλασικού και παλαιότερου ρεπερτορίου:

http://pianoeforte.wordpress.com/2008/06/01/pianohistory1

Τέτοια είναι λοιπόν τα πιάνα των ονείρων μου, όπως το Pleyel που έχω στο σαλόνι μου, και το Dulcken του 1795 που έχω παραγγείλει σε αντίγραφο για να παίζω Μότσαρτ, Χάυδν και Μπετόβεν, και Καρλ-Φίλιπ-Εμμάνουελ Μπαχ  :)

-----------------
To blog μου: http://www.pianoeforte.wordpress.com

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cembalo στις 15-07-2011 20:38 ]

caterina08
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
15.07.2011, 22:26

Πω πω cembalo φαινεται οτι παιζεις τσεμπαλο... Ειδα το Broadwood και δεν καταλαβα εν ειναι πιανο η τσεμπαλο... Παρολα αυτα ειναι υπεροχα αυτα που ανεβασες αν και τα μισα πρωτη φορα τα βλεπω

staurosmozart
Βασική Νότα
Chat
16.07.2011, 14:41

θα ηθελα πολυ να παιξω σε ενα τετοιο fotrepiano σαν αυτο που προκειται να παρεις!!να σε καλα,να χαίρεσαι αυτες τις πιαναρες!!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 21-07-2011 21:42 ]

cembalo
Περαστική Νότα
Chat
16.07.2011, 18:09
Όταν το παραλάβω (δυστυχώς μάλλον αργεί λιγάκι ακόμα γιατί ο κατασκευαστής έχε πολλή δουλειά και έναν μακρύ κατάλογο αναμονής) πολύ ευχαρίστως να έρθεις να παίξεις. Για την ώρα στο σπίτι έχω μόνο 2 τσέμπαλα γερμανικά (1717-1738) και το Pleyel (1870) όπως και το "καθημερινό" μου πιάνο, ένα Ibach όρθιο που όμως έχει εξεληχθεί σε πολύ ωραίο όργανο -λίγο δύσκολο στο control αλλά εγώ το έχω συνηθήσει.
staurosmozart
Βασική Νότα
Chat
16.07.2011, 21:19
δεν φανταζεσαι ποσο σε ζηλευω(με την καλη εννοια βεβαια)...τετοια οργανα οπως το pleyel που εχεις,ειναι εργα τεχνης.
inkve
Φθασμένος
Chat
17.07.2011, 12:45

Παράθεση:

Το μέλος cembalo στις 16-07-2011 στις 18:09 έγραψε...

Όταν το παραλάβω (δυστυχώς μάλλον αργεί λιγάκι ακόμα γιατί ο κατασκευαστής έχε πολλή δουλειά και έναν μακρύ κατάλογο αναμονής) πολύ ευχαρίστως να έρθεις να παίξεις. Για την ώρα στο σπίτι έχω μόνο 2 τσέμπαλα γερμανικά (1717-1738) και το Pleyel (1870) όπως και το "καθημερινό" μου πιάνο, ένα Ibach όρθιο που όμως έχει εξεληχθεί σε πολύ ωραίο όργανο -λίγο δύσκολο στο control αλλά εγώ το έχω συνηθήσει.

να και ενας ανθρωπος που παιζει τα κατα τα αλλα συλλεκτικα οργανα του!!!

εχω βαρεθει να ακουω και να διαβαζω για συλλεκτικα οργανα τα οποια σαπιζουν σε καποια γωνια κανωντας απλως διακοσμητικο εφε!!!

{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

caterina08
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
17.07.2011, 21:31

Παράθεση:

Το μέλος inkve στις 17-07-2011 στις 12:45 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος cembalo στις 16-07-2011 στις 18:09 έγραψε...

να και ενας ανθρωπος που παιζει τα κατα τα αλλα συλλεκτικα οργανα του!!!

εχω βαρεθει να ακουω και να διαβαζω για συλλεκτικα οργανα τα οποια σαπιζουν σε καποια γωνια κανωντας απλως διακοσμητικο εφε!!!

{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

Μπραβο.... αυτο ακριβως. Εγω δεν εχω βαρεθει... απλα με εκνευριζει και το βρισκω ανουσια "καγκουρια" η ψωνιο, η "κομματι" στους αστοιχειωτους φιλους και μουσικους αλλων οργανων... το να καθονται τα οργανα και να αργοπεθαινουν στην ακρη σαν τη ζαρτινιερα της γιαγιας, λες και ειναι στοιχειο της διακοσμησης και οχι αναγκη του ιδιοκτητη!!!! thanks inkve για την επισημανση και μπραβο και συγχαρητηρια για την αγορα σου cembalo!!! (αν ηταν σπιτι θα ελεγα καλοριζικο.... στα πιανα δεν ξερω ακριβως τι λεμε...)

staurosmozart
Βασική Νότα
Chat
17.07.2011, 22:09
καλοπαιχτικο,ισως???
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
17.07.2011, 23:34

@ caterina08 :

Ως συνήθως – είθισται – για μουσικά όργανα να ευχόμαστε με την προσφώνηση «καλό-παίκτο» μιας και το κάθε μουσικό όργανο (στην περίπτωση μας το πιάνο) αγοράζεται για να παιχτεί από τον αντίστοιχο μουσικό.

@ cembalo :

Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν Έλληνες μουσικοί με γνώσεις και πάθος για την μουσική που αγαπούν και θέλουν να υπηρετήσουν!...

Επισκέφτηκα το blog σας http://www.pianoeforte.wordpress.com και τολμώ να πω ότι είναι από τα πιο καταρτισμένα και άρτια μουσικά blogs κλασσικό-ρομαντικής μουσικής και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους λάτρεις της κλασσικό-ρομαντικής μουσικής!...

Κατανοώ την αναμονή σας, καθ’ ότι αναμένω και εγώ αντίστοιχα ένα μουσικό όργανο (όχι πιάνο…) και σας εύχομαι και εγώ να έχετε καλή και «γερή» άφιξη και παραλαβή του πιάνου σας!

@ inkve :

Κωστή, ο cembalo αγοράζει αυτά τα συλλεκτικά και ενίοτε σπάνια μουσικά όργανα (τσέμπαλα και πιάνα) για να υπηρετήσει όσο γίνεται πιο πιστά και αυθεντικά την μουσική εκείνης της εποχής, που –λογικά- δεν μπορεί να αποδοθεί ηχοχρωματικά και παικτικά με ένα σύγχρονης σχεδίασης και κατασκευής μουσικό όργανο.

Ο «καγκούρας» που ξέρουμε και οι δυο, που αγόρασε πανάκριβα (5.600 Euro) την Fender Custom Shop ’62 type Stratocaster μόνο και μόνο για να την κάνει «μόστρα» στους φίλους μας, χωρίς ο ίδιος να έχει έναν αντίστοιχο ενισχυτή και να παίζει την αντίστοιχη Rock ‘n’ Roll μουσική των sixties δεν έχει καμία πνευματική η’ διανοητική σύγκριση με τον cembalo

Άλλο η ουσιαστική ανάγκη του cembalo και άλλο η Poser – ία του «καγκούρα»…

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 22-07-2011 00:32 ]

artmove
Περαστική Νότα
Chat
21.07.2011, 19:17
Και εγώ ψηφίζω Imperial Bosendorfer φυσικά!! Πού θα πάει; Μπορεί και να το αποκτήσω μία μέρα... (λέμε τώρα...)
mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
21.07.2011, 23:20

Από "όνειρο" του πιανίστα το μετατρέψατε σε "εφιάλτη" του αναγνώστη με αλλεπάλληλες προσβολές. υποτιμητικές αναφορές και παράθεση στοιχείων εκτός θέματος.

Παρακαλώ συνεχίστε εντός θέματος λαμβάνοντας υπ΄οψιν την επισήμανση.

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
23.07.2011, 16:21
Το θέμα είναι "το πιάνο των ονείρων σας" οχι η fender του γνωστού σας.
inkve
Φθασμένος
Chat
23.07.2011, 17:51
πιστεψε με μαιρη Ο θα σταματουσε εκει η οποια ξεκαρφωτη κουβεντα...μην γινεσαι μπατσος....
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
23.07.2011, 22:10

@ inkve:

Inkve, ξέρω ότι οι περιγραφές μου είναι απίστευτα δηκτικές και είναι ευνόητα αντιληπτό -για όποιον / όποια είναι μουσικός- ότι η παράθεση στοιχείων μόνο εκτός θέματος δεν ήταν…

Αποσκοπούσε στο να καταδείξει την Ελληνική γενικευμένη αίσθηση και αντίληψη ημιμάθειας μεταξύ μουσικών που βαυκαλίζονται με την «θεοποίηση» της αγοράς ενός περιωνύμου και πανάκριβου μουσικού οργάνου οποιασδήποτε –μόνο- επώνυμης μάρκας κατασκευής μουσικών οργάνων, με μόνο σκοπό να χρησιμοποιηθεί το μουσικό αυτό όργανο σαν Status Symbol για να καλύψει την μουσική και γνωστική τους ανεπάρκεια και το σύνδρομο κατωτερότητας που εξ’ αυτών προέρχεται…

Εκτός προκειμένου:

Δεν είναι τυχαίο ότι ο έτερος γνωστός μας –Σίμος- με σαφώς κατώτερο –οικονομικά- καθαριστικό αλλα σαφώς ουσιαστικά πιο ταυτίσιμο ενισχυτικό εξοπλισμό από τον «καγκούρα» που ξέρουμε, έχει σαφώς Καλύτερο Ήχο και καλύτερο Phrasing μιας και είναι –και- πολύ ανώτερος κιθαριστής και μουσικός από τον «καγκούρα». Εξάλλου όπως πολύ καλά ξέρεις -μιας και είσαι ένας καλός κιθαριστής-, τα «χέρια», οι γνώσεις και η μουσική αντίληψη μετράνε για το μουσικό αποτέλεσμα  και όχι η όποια ονομαστική η’ πλασματική οικονομική τιμή του μουσικού οργάνου…