ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Έφυγε ο Νίκος Παπάζογλου

    mary_omikron
    17.04.2011, 15:20

    Στην ιδιαίτερη πατρίδα του, η κηδεία του Νίκου Παπάζογλου

    Μοιραστείτε

    Η κηδεία του Νίκου Παπάζογλου, θα γίνει αύριο, Δευτέρα, στις 16:00, από τον Ιερό Ναό του Αγ. Θεράποντα, της Τούμπας, η γειτονιά όπου γεννήθηκε και έκανε τα πρώτα του βήματα στη μουσική.




    Θα πάω αύριο στις 4 στην κηδεία του Νίκου και εντελώς αυτόβουλα ένα επί πλέον κερί θα το ανάψω εκ μέρους όλων των μελών του ΜΗ που τον αγάπησαν και θα εξακολουθούν να τον έχουν στην θύμισή τους....Οι άνθρωποι πεθαίνουν μόνο όταν τους ξεχνάμε.....Καλό ταξίδι...


    periigitis
    17.04.2011, 15:24

    Σεμνός, αληθινός, με ξεχωριστή χροιά, αληθινός απόγονος των ρεμπέτηδων αλλά και των bluesmen, κατάφερνε να παντρεύει μοναδικά την Ανατολή με τη Δύση.

    Καλό σου ταξίδι Νικόλα. Πιέτε και τραγουδήστε κάτι με το Μανώλη και για μας!

    Κάποιοι δεν θα σας ξεχάσουμε ποτές. Τους άλλους γραμμένους τους έχουμε έτσι κι αλλιώς!


    Giorgos_arazei
    17.04.2011, 15:28

     

     

     

     

    Όταν πεθάνω κάψτε με

    κάντε με στάχτη, βάλτε

    μεσ' ένα μπαγλαμαδάκι

     

    Να το 'χω στο ταξίδι μου

    καμάρι και στολίδι μου

    να σβήνω τα μεράκια μου

    με κανα τραγουδάκι

     

    Θα παίζω να καλοπερνούνοι

    φίλοι του άλλου κόσμου

    θα γίνει ο Άδης εξοχή

    και ο παράδεισός μου

     

    Όταν πεθάνω κάψτε με

    βαθιά στην άμμο θάψτε με

    σ' ένα μπαγλαμαδάκι

     

    Να γίνει το ταξίδι μου

    το πιο τρελό παιχνίδι μου

    να πνίγω τα μεράκια μου

    με κάθε κυματάκι.

     

    Μεσα στην καρδια μου θα σε εχω ψυχουλα. Με τουτο το τραγουδι εσυ και η Πηγη μας τα ειπατε ολα. Καλη ανταμωση.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 17-04-2011 15:35 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 17-04-2011 15:39 ]


    GiorgosThalasis
    17.04.2011, 15:38

    Φιλιά στο Μανώλη, και καλή αντάμωση, Νίκο...


    alkyoni
    17.04.2011, 15:38

    Λυπαμαι πολυ με αυτη την ειδηση{#emotions_dlg.crying}....
    Μου ηταν πολυ αγαπητος και ως ανθρωπος (οσο τον γνωρισα μεσα απο τις συνεντευξεις του) και ως καλλιτεχνης.
    Τον ευχαριστουμε για ολα οσα μας χαρησε και θα μεινει για παντα ζωντανος στην καρδια μας και στο μυαλο μας,  οπως ολοι οι ανθρωποι που "φευγουν" , αλλα  μας εχουν χαρισει μεσα απο την τεχνη τους , και οχι μονο, ομορφες και ανεξητιλες στιγμες χαρας.....
    Ο Θεος ας τον αναπαυσει εν ειρηνη....Innocent
    Ενα απο τα πιο αγαπημενα μου{#emotions_dlg.inlove}.....αφιερωμενο.....{#emotions_dlg.crying}


    -----------------
    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪Δευτέρα 13:00-14:00,Τετάρτη βράδυ 01:00-02:00 :)^_^(: "ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΡΔΑΡΗ... ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΤΙΑ" Πέμπτη βράδυ 00:00-02:00Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 17-04-2011 15:42 ]


    Addicted-To-Music
    17.04.2011, 16:02
    R.I.P.
    PAPAZOGLOUFAN
    17.04.2011, 16:04

    ο τελευταιος ινδιανος  της μουσικησ και δασκαλος της νεωτερης σχολης που δημιουργησε ο ιδιος μας αφησε.σε ευχαριιστουμε νικολα για ολα αυτα που μας χαρισες.για τη μουσικη σου,για τισ αξεχαστες βραδιες και πανω απ ολλα για το ηθος σου και την σεμνοτητα σου.......


    gianna-dep
    17.04.2011, 16:04
    δεν ξερω νιωθω την αναγκη να κλαψω γιαυτον τον ανθρωπο τον καλλιτεχνη Καλο ταξιδι να εχει ασ ειναι καλα εκει που θα παει θα τον θυμομαστε και μαιρη ενα κερακι και απο μενα αναψε του
    gikostas
    17.04.2011, 16:20
    Άλλος ένας σεμνός καλλιτέχνης και ταπεινός άνθρωπος μας άφησε.Καλό του ταξίδι.
    geordan
    17.04.2011, 17:20

    Όταν φεύγουν σημαντικοί άνθρωποι (καλλιτέχνες ή μη) νιώθω έναν κόμπο στο λαιμό. Δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα... Σαν να χάνεις μέλος της οικογένειάς σου και ας μην τον είχες συναντήσει ποτέ από κοντά.

    Τώρα που το σκέφτομαι ήμουν τυχερός, βρέθηκα δυο φορές σε συναυλίες του.

    Τον ευχαριστούμε για αυτά που άφησε πίσω, που είναι ανεξίτηλα.


    entexnorokas
    17.04.2011, 18:04
    Κρίμα...σεμνός και σπουδαίος καλλιτέχνης
    entexnorokas
    17.04.2011, 18:05
    Κρίμα...σεμνός και σπουδαίος καλλιτέχνης!Αντίο Νίκο!
    skordalis21
    17.04.2011, 18:23

    Τελικα τα 2 φιλαρακια εσμιξαν εκει πανω. Ισως εκει διοργανωνεται μια συναυλια που μονο οι καλυτεροι χωρανε. Καλο ταξιδι και στους 2. Κ εμεις εδω στη ρωγμη του χρονου


    cobal
    17.04.2011, 18:36

    Κι εγω στενοχωρηθηκα πραγματικα.

    Απο τους λιγους σοβαρους μουσικους της νεοτερης Ελληνικης μουσικης.

    Ενας παρα πολυ σημαντικος μουσικος χαθηκε....Μια τεραστια απωλεια για το Ελληνικο τραγουδι.

    Ισως ο μοναδικος μουσικος αποδεκτος και σεβαστος απο σχεδον ολους τους φαν της μουσικης .....


    dimitris1965
    17.04.2011, 19:38
    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΝΙΚΟΛΑ....ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ................
    sympetheros
    17.04.2011, 20:51

    Δεν έχω λόγια μόνο τραγούδια στο μυαλό στο στόμα στην ψυχή μου βαθειά....Αληθινά τραγούδια από μια μοναδική αληθινή κι ανεπανάληπτη φωνή


    Hastaroth
    17.04.2011, 21:09

    Τί γίνεται ρέ παιδιά,πολύ κακή χρονιά φέτος,

    Θα "φύγουν" όλοι οι μεγάλοι και σοβαροί καλλιτέχνες και θα μάς αφήσουν εδώ τούς δήθεν;


    ilio
    17.04.2011, 22:22

    Καλό του ταξίδι...δεν υπάρχουν λόγια πολλά να πω αυτή τη στιγμή,

    μόνο πως θα μείνουμε "Απόψε σιωπηλοί"...


    kithara-woman
    17.04.2011, 23:00
    Εκτός από λυπητερό το τραγούδι έγινε και φτωχότερο.. Ήταν η πιο άσχημη είδηση που άκουσα σήμερα... Οι άνθρωποι φεύγουν όταν τους ξεχνάμε,αλλά πως να ξεχάσεις έναν τέτοιο καλλιτέχνη,με την πραγματική έννοια του όρου;Μένουν τόσα όμορφα τραγούδια να τον θυμίζουν.. Σίγουρα εκεί πάνω έχει καλύτερη μουσική από ό,τι εδώ,με τόσους που έχουν αναχωρήσει για εκεί,τελευταία,αλλά και παλιότερα βέβαια...
    rigas
    17.04.2011, 23:14

     

    Τι στεναχώρια φοβερή, τι θλίψη αβάσταχτη...

    ...αλήθεια, πόσο ακόμη πιο φτωχοί μπορούμε να γίνουμε.

     

    Καλό ταξίδι μες το μπαγλαμαδάκι σου...