ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.826 μέλη

    Αγορά Sillent piano ή ενός καλού ψηφιακού!

    johnnyalex
    19.04.2011, 23:29

    Παιδιά καλησπέρα και από μένα, λόγω νεογένητου στο σπίτι ψάχνω να βρώ αποκλειστικά sillent ή ηλεκτρικό πιανο καλής ποιότητας.

    Επειδή έκανα μαθήματα πιανου για 9 χρόνια μέχρι και 3ή μέση, έιχα από το ξεκίνημα κλασσικό πιάνο young-chang, οπότε θα ήθελα κάτι που να έχει αυτή την αίσθηση στα πλήκτρα του κλασσικου που έχω συνηθήσει όπως ένα sillent αλλά το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ξεφύγω πολύ στην τιμή, οπότε έχω στο νού μου και την λύση ενός καλού ψηφιακού. Το μέγιστο που μπορώ να φτάσω σε χρήματα είναι 2500€. Εκανα μια αναζήτηση για silent αλλά τα φθηνότερα έπαιζαν γύρω στις 4000€ (ΥΑΜΑΗΑ). Φαντάζομαι ότι ένα τέτοιο sillent δεν θα είναι από τα top και γιαυτό το λόγο θα ήθελα να εξετάσω και την περίπτωση ενός καλού ψηφιακού από 1500 έως 2000€. Να επισημάνω ότι έχω να κουμπήσω πιάνο περίπου 7-8 χρόνια λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, έτσι είναι σαν να ξεκινάω από την αρχή.

    περιμένω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας επίσης!

     


    johnnyalex
    21.04.2011, 13:20

    Μετά από έρευνα αγοράς και δοκιμές έχω καταλήξει ανάμεσα σε 2 ηλεκτρικά πιάνα 1) KORG C540 DR περίπου στα 2100 euro και 2) ΥΑΜΑΗΑ CLAVINOVA CLP 370 στα 2250 euro. Αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος ας μου πεί καμιά γνώμη, είμαι σε μεγάλο δίλλημα. Το yamaha απο την μία έχει καλύτερο ήχο, το korg απο την άλλη έχει πιστεύω ένα κλικ καλύτερο κλαβιέ. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : johnnyalex στις 21-04-2011 13:21 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : johnnyalex στις 21-04-2011 13:39 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : johnnyalex στις 21-04-2011 13:40 ]


    johnnyalex
    25.04.2011, 11:46
    κανεις που να έχει ιδέα???????
    CROSS
    25.04.2011, 13:39

    Eπειδή την έχω πατήσει με ηλεκτρικό ''πιάνο''δεν στο συνιστώ.Το ήθελα για τον υπολογιστή,αλλά όσο και να προσπαθεί να μιμηθεί το κλαβιέ ενός κανονικού πιάνου δεν τα καταφέρνει.Αφού ήσουν και σε υψηλό επίπεδο θα σου φανεί πολύ πλαστικούρα.Καλύτερα μάζεψε χρήματα και πάρε το silent ...Αν έχεις ακόμα το πιάνο που είχες τότε,το καλύτερο θα ήταν να δείς για μηχανισμό που θα το μετατρέψει σε silent.Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα,αλλά νομίζω ότι γίνεται.Αλλά να μπορεί ο μηχανισμός να μπαινοβγαίνει σχετικά εύκολα ..μην καταδικάσεις το πιάνο να σιωπήσει για πάντα!{#emotions_dlg.biggrin}Αλλά και το να παίζεις με τα ακουστικά σου σε κανονικό πιάνο και να μην ακούει κανείς είναι άλλη αίσθηση...θα το ψάξω κι εγώ κάποια στιγμή για τέτοιο μηχανισμό.

    Θα σε συμβουλέψουν σχετικά,και επισκευστές πιάνων ή ίσως ξέρει και κανένας ψαγμένος χορδιστής.

    Πάντως ξαναλέω,μην βιαστείς για ηλεκτρικό...δεν θα σ'αρέσει μετά απο λίγο καιρό και θα κλαίς και τα λεφτά σου.


    music4u
    29.04.2011, 14:31

    Δυστυχώς η ευτυχώς το κλασσικό πιάνο είναι αναντικατάστατο. Δεν μπορεί να συγκριθεί η αίσθηση του κλασσικού με κανένα ψηφιακό. Όσο ακριβό και αν είναι. ναι το silent γεφυρώνει αυτό το πράγμα αφού είναι 2 σε ένα. Εχώ θα έλεγα να "ζυγίσεις" τα + και τα - του κάθε ένα και να δεις που σε πάει τελικά. Για παράδειγμα

    Το ηλεκτρικό συνεργάζετε με Η/Υ ενώ το κλασσικό όχι

    Το ηλ. παίζεις ό,τι ώρα θες τα κλασ. όχι

    Η αίσθηση είναι καλύτερη στο κλασσικό

    Ο ήχος για τον ακροατή αν ακούσεις το ηλ. από καλό ηχοσύστημα αγγίζει τον ήχο του κλασσικού

    Δεν θες συντήρηση, κόστος μεταφορών στο ηλεκτρικό

    Τι θες να κάνεις ακριβώς; κλασσικές σπουδές; τότε το κλασσικό=μονόδρομος

    Θες απλά για δική σου ευχαρίστηση; πήγαινε στο ηλεκτρικό

    θα βρεις και άλλα! Επίσης σου στέλνω με μήνυμα μια σελίδα για μαθήματα πάνω σε σύγχρονα Ελληνικά τραγούδια (παρτιτούρες και μέθοδο) για να μην κάνουμε και τσάμπα διαφήμηση!


    johnnyalex
    30.04.2011, 01:49
    Τελικά κατεληξα στο clavinova lcp 340, σήμερα το παρελαβα, πολύ καλή αισθηση, όντως μοιάζει με κλασσικό αλλά δεν είναι..... το θέλω κυρίως για δική μου ευχαρίστιση, θα ασχοληθώ με ξένη ροκ και Jazz μουσική, οπότε οι ώρες που έχω διαθέσιμες για μελέτη είναι λίγες και σε απαγορευμένες για το μωρό ώρες..... Σας αυχαριστώ για την βοήθεια