ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη
    ANDREAZ
    02.04.2005, 19:50
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 02-04-2005 στις 16:49 έγραψε:

    , μπορεί να κουβαλήσει 1 βαρέλι με μπύρα τη φορά





    η ΚΙΤ ΚΑΤ λέει:
    "αν υποθέσουμε ότι ανεβάζουμε 2 βαρέλια ώς το μέσο της διαδρομής..."

    Δε γίνεται έτσι νομίζω...(αν και δε με νοιάζει ο Βrad ούτε ο Clooney

    Αν μπορούμε ν ανεβούμε κι εμείς στο μηχανάκι , τότε παμε μια βόλτα στα παιδιά με ένα βαρέλι, το καίμε φυσικά στο δρόμο μέχρι να φτάσουμε, και μόλις φτάσουμε στα παιδιά του ΜΗ δίνουμε το μηχανάκι σ έναν απ αυτούς , καβαλάει γυρνάει πίσω λόγω κατηφόρας, και πίνει όλες τις μπύρες μόνος του!!!
    Εναλλακτικά, πίνει μόνο ένα βαρέλι, παίρνει το μηχανάκι, καίει άλλο ένα για να ξαναφτάσει στα παιδιά, γίνεται η ανάλογη σκατζα πάλι και πάει λεγοντας...

    Υ.Γ.Στέλιο αν σου περισσεύει η Αντζελίνα Τζολί...
    KIT_KAT
    02.04.2005, 19:52
    Εννοώ πρώτα το ένα, γυρνάμε και ανεβάζουμε και το άλλο... γι'αυτο άλλωστε έχουμε 2 μισά.

    ANDREAZ
    02.04.2005, 20:02
    ΚΙΤ ΚΑΤ έχεις δίκιο...Καλά να περάσετε με το Brad...
    ANDREAZ
    02.04.2005, 20:07
    Κι έπειδή βλέπω τη κυρία christine85 on line επανέρχομαι για να βάλω τον εξής γρίφο:

    Quote:

    Το μέλος christine85 στις 06-03-2005 στις 19:06 έγραψε:

    Βρε παιδί απλά η ζυγαριά δεν είναι σαν τις παλιές των γιαγιάδων μας!!

    Αν ήταν να βάλουμε πάνω της άδειο το 5λιτρο και να το γεμίσουμε μέχρι να γράψει 4, χαρήκαμε!!!Σιγά το γρίφο!!!







    Βρείτε μου εσείς ζυγαριά που να είναι επίπεδη και να μην έχει καντράν.
    (Το ξέρω ότι λύσσαξα αλλά με τρώει το δίκιο μου
    christine85
    02.04.2005, 20:10
    Βρε παιδί μου μ' έσκασες πια!!!

    Αν ήταν τόσο απλό, δε θαταν γρίφος!!!!!!
    Αμάν πια!!!!!!!!!
    kostas14
    02.04.2005, 20:41
    Καλά για αυτόν το έρμο τον πειρατή δεν έχει κανένας απορία να δει πως θα σωθεί???
    SteliosG
    03.04.2005, 10:50
    Όσον αφορά το γρίφο μου, οι νικητές είναι οι παρακάτω:

    ΚΙΤ_ΚΑΤ: κερδίζει 1 Brad Pitt και 1 George Clouney σε συσκευασία δώρου, με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και ομιλία (θα λένε συνέχεια "Κατερίνα είσαι η πιο έξυπνη και όμορφη γυναίκα του κόσμου")

    bizounis: κερδίζει 1 Julia Roberts σε κανονικό μέγεθος, από ανθεκτικό υλικό και με δυνατότητα να ψήνει τοστ για φοιτητές

    Επίσης, από ένα μπλουζάκι με το φωτογραφία μου πάνω κερδίζει η Nadinoula για την υπερπροσπάθειά της και ο Orfeus για το σχόλιό του.

    Η πιο συνηθισμένη απάντηση στο γρίφο είναι 7,5 βαρέλια. Αν χρησιμοποιήσετε το τύπο της ΚΙΤ_ΚΑΤ ή αν πάρετε την ίδια να σας το λύσει, υπάρχει περίπτωση η απάντηση να είναι μεγαλύετρο νούμερο.

    Παρακαλώ πολύ οι νικητές να παραλάβουν τα δώρα τους το επόμενο live του MusicHeaven το οποίο δε ξέρουμε ακόμα που θα γίνει και πότε, αλλά σίγουρα θα είναι μ ο ν α δ ι κ ό !!!
    Nadinoula
    03.04.2005, 15:17
    Δεκτό το μπλουζάκι Στέλιο....
    Αν και τώρα θα διεκδικήσω και Brad Pitt!Τη λύση με τη μισή διαδρομή τη βρήκα χθες με το που βγήκα από το internet...δεν προλάβαινα όμως να ξαναμπώ.Η γκαντεμιά προσωποποιημένη...!Α,και επειδή με βοήθησες αρκετά για να τη βρω πάρε από μένα μία !
    Nadinoula
    03.04.2005, 19:00
    Λοιπόν ας βάλω κι εγώ έναν γρίφο που βρήκα...

    Οι Ζουλού και ο Dr. Zivago

    Μια φορά ήταν ένας πιλότος ονόματι dr.ZIVAGO και έψαχνε κάποιο θησαυρό στον Ινδικό ωκεανό . Λοιπόν εκεί που πετούσε με το μονοκινητήριο του χαλάει ο κινητήρας με αποτέλεσμα να πέσει στο πουθενά και να τον βρει μια φυλή συγγενική (ξαδέρφια) των ζουλού. Αφού λοιπόν τον πάνε στον αρχηγό τους λέει ο αρχηγός :

    - Πως σε λένε παιδί μου;

    - Dr. ZIVAGO λέει αυτός .

    -Κοίταξε να δεις ZIVAGO παιδί μου, το ότι θα πεθάνεις είναι σίγουρο .Εμείς όμως θα σου δώσουμε την επιλογή να διαλέξεις πως θα πεθάνεις .Ακου πως έχουν τα πράγματα, θα μας πεις μια πρόταση. Αν αυτή η πρόταση είναι αληθινή θα σε κάψουμε στην πυρά. Αν αυτή η πρόταση είναι λάθος θα σε σουβλίσουμε.

    Όμως ο αρχηγός δεν ήξερε καλά τον...dr.ZIVAGO ....

    Έτσι ο Dr. ZIVAGO είπε μια πρόταση και τον άφησαν και έφυγε συνεχίζοντας την αναζήτηση του μικρού θησαυρού.

    Ποια ήταν η πρόταση που είπε;


    ANDREAZ
    03.04.2005, 19:04
    Aύριο θα με σουβλίσετε.
    dimko
    03.04.2005, 19:06
    Θα με σουβλίσετε...
    KIT_KAT
    03.04.2005, 19:09
    Ή μπορεί απλά να πει "αυτή η πρόταση είναι αναληθής" (το παράδοξο του ψεύδους)
    ANDREAZ
    03.04.2005, 19:15
    Quote:

    Το μέλος ANDREAZ στις 03-04-2005 στις 19:04 έγραψε:

    Aύριο θα με σουβλίσετε.





    Καλά αυτό το "αύριο " πως μούρθε, οτι και καλά θα τον σούβλιζαν αύριο?

    Μήπως χρησιμοποιέιτε τίποτα μεθόδους reverse backing από άλλο τόπικ?
    gate
    03.04.2005, 19:23
    Αυτή η απάντηση που ειπε ο Dimko θεωρείται ως σωστή, γιατί, λένε: "Αν τον σουβλίσουν σημαίνει πως η πρόταση είναι σωστή, δηλαδή θα έπρεπε να τον κάψουν. Αρα δεν μπορούν να τον σουβλίσουν. Αν όμως τον κάψουν σημαίνει πως η πρόταση είναι αληθινή δηλαδή θα πρέπει να τον σουβλίσουν. Αρα δεν μπορούν ούτε να τον κάψουν!!! "

    Είναι όμως μάλλον λάθος μια τέτοια λογική..., γιατί απλά δεν είναι λογική.

    Τι σημαίνει:"αν η πρόταση είναι αληθινή" και "αν η πρόταση είναι λάθος" (που υποτίθεται ότι βάζει, ως προϋπόθεση, ο αρχηγός ζουλού );

    Σημαίνει ότι θα κρίνω την αλήθεια ή μη της πρότασης σε σχέση με κάτι που ήδη "υπάρχει" ή δεν "υπάρχει", είναι "αληθινό" ή δεν "είναι".....
    Κάτι που δεν είναι καν αποφασισμένο (το αν θα τον σουβλίσουν ή θα το κάψουν εδώ) δεν μπορεί να αποτελεί μέτρο για να εξακριβώσουμε την αλήθεια μιας πρότασης...Απλή λογική.

    Επομένως, αν ήταν έξυπνος ο αρχηγός ζουλού έπρεπε να πει: "η πρόταση αυτή απορρίπτεται, γιατί δεν μπορεί να εξακριβωθεί η αλήθειά της, επειδή αφορά σε υποθετικό γεγονός, σε "αίρεση" (σε προϋπόθεση/ "αν συμβεί αυτό, τότε θα συμβεί και το άλλο...")...Πές μας μια άλλη...που να μπορεί να είναι αληθινή ή ψεύτικη"

    Κι αν ήταν έξυπνος επίσης ο Zivago, θα έπρεπε να πει απλά..."Με λένε Zivago"....Θα έβαζε έτσι τους ζουλού να ψάχνουν να βρουν αν όντως τον λένε Zivago ή όχι, θα κέρδιζε πολύτιμο χρόνο και θα έβρισκε σίγουρα, μέχρι να πάνε και να έρθουν στη χώρα του, κάποιον άλλο τρόπο να το σκάσει...
    SteliosG
    03.04.2005, 19:31
    χαχαχαχαχαχαχα!!! ΚΟΡΥΦΑΙΑ η Νεκταρία !!!
    bizounis
    03.04.2005, 19:33
    ama adiazeis kai gemizeis to allo einai eukolo na to bries!!!!!!!!!!!
    na po ego enan allon???????????
    nai???????????
    ok tote!afou to thelete!!!!!!!!!1
    exoume ena toublo.kai to bazoume se mia zigaria pou milaei!
    otan akoumpiseis to toublo sthn zigarria auth sou leei!
    to toublo zigizei ena kilo kai miso toublo!!!!!!!!!!1
    poso zigizei to toublo??????????????

    KIT_KAT
    03.04.2005, 19:35
    Άρα Νεκταρία ελπίζω η δική μου απάντηση να σε ικανοποιεί. Φυσικά και δεν μπορείς να το αναλύσεις λογικά αφού πρόκειται για παράδοξο που οδηγεί σε άπειρη παλινδρόμηση. Υπάρχουν πολλές εκδοχές του.
    Ο κρητικός ποιητής Επιμενίδης για παράδειγμα που έζησε τον 6ο πΧ αιώνα έλεγε "Κρήτες αει ψεύσται"

    Quote:

    Το μέλος gate στις 03-04-2005 στις 19:23 έγραψε:

    Κι αν ήταν έξυπνος επίσης ο Zivago, θα έπρεπε να πει απλά..."Με λένε Zivago"....Θα έβαζε έτσι τους ζουλού να ψάχνουν να βρουν αν όντως τον λένε Zivago ή όχι, θα κέρδιζε πολύτιμο χρόνο και θα έβρισκε σίγουρα, μέχρι να πάνε και να έρθουν στη χώρα του, κάποιον άλλο τρόπο να το σκάσει...





    Σωστό κι αυτό



    @ bizounis: Καλέ αυτόν τον γρίφο τον είπαμε
    SteliosG
    03.04.2005, 19:35
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 01-04-2005 στις 23:24 έγραψε:

    Ιδού κι'ένας γρίφος από μένα:

    Ενα τούβλο ζυγίζει ένα κιλό καί μισό τούβλο.Πόσο ζυγίζει το τούβλο;





    κ. bizouni θα σας μαλωσω!!!

    εισαι και πατριωτακι!!! διαβαζε ωρε Γιαννιωτη και λιγο παραπισω!!!
    dimko
    03.04.2005, 19:37
    Gate, εσύ το πας μακριά. Άμα ήταν να το φιλοσοφήσουμε τόσο πολύ, έπρεπε να ξεκινήσουμε από το ποιά γλώσσα χρησιμοποιούσαν για να συνεννοηθούν.


    edit typo


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: dimko on 03-04-2005 19:39 ]
    Sofia
    03.04.2005, 19:37
    Νεκταρία έγραψες!!! Τι σου είναι αυτοί οι δικηγόροι...!!!!