ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη
    bizounis
    03.04.2005, 19:47
    loipon,epanorthono me enan kenourio enigma!
    loipon!
    enas basilias einai etimos na mas apoxeretisei kai prin petha nei lei stous dio gious tou pos to basilio tha paraminei se auton pou to alogo tou sthn ipodromia tha bgei teleutreo!
    pane loipon ta dio pedia tou basileia ston ipodromo me ta aloga tous kai den xekinane!(giati an xekinisoun na trexoun tha bgei protos kai tha pareri to basilio o allos!)
    ekei pou perimenoun sthn afeteria paei enas magos kai tous leei kati!!!!!!!!!kai auta arxizoun na trexoun!!!!!!!!
    TI TOUS EIPE???????????????
    KIT_KAT
    03.04.2005, 19:52
    Μήπως τους είπε να ανταλλάξουν άλογα πρώτα?
    bizounis
    03.04.2005, 19:58
    sosta

    KIT_KAT
    03.04.2005, 20:02
    Μη σκας!

    Θα σας πω κι εγώ ένα. Ο Α θέλει να στείλει στον Β ένα πακέτο με εμπιστευτικά έγγραφα (μέσω ταχυδρομείου). Εκεί όμως υπάρχουν κατάσκοποι, οι οποίοι και θα ανοίξουν το πακέτο. Τι πρέπει να γίνει για να διασφαλιστεί η μεταφορά των πληροφοριών? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σταλεί εκτός από το ταχυδρομείο.
    bizounis
    03.04.2005, 20:12
    to kai anoigoun to paketo....
    mipos thes na peis kai kati allo????????
    an den ta balei se paketo?

    KIT_KAT
    03.04.2005, 20:14
    Όχι, πακέτο είναι (μα χύμα θα τα στείλει, να τα διαβάσουνε??). Γενικά δεν έχει σημασία, πες ότι δεν έχει έγγραφα, είναι κάτι που πρέπει να σταλεί εμπιστευτικά.
    gate
    03.04.2005, 20:16
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 03-04-2005 στις 19:35 έγραψε:

    Άρα Νεκταρία ελπίζω η δική μου απάντηση να σε ικανοποιεί. Φυσικά και δεν μπορείς να το αναλύσεις λογικά αφού πρόκειται για παράδοξο που οδηγεί σε άπειρη παλινδρόμηση. Υπάρχουν πολλές εκδοχές του.
    Ο κρητικός ποιητής Επιμενίδης για παράδειγμα που έζησε τον 6ο πΧ αιώνα έλεγε "Κρήτες αει ψεύσται"




    Κατερίνα μου, σωστό! Ναι...καταρχάς

    Είναι κι αυτή μια απάντηση που θα δυσκόλευε τα πράγματα...

    Πάντως, αν ήμουν δικηγόρος του αρχηγού των ζουλού, θα τον συμβούλευα να αντιδράσει ως εξής:

    "Εγώ, mr Ζιβάγκο, σου ζήτησα να μου πεις μια πρόταση που να μπορεί να είναι είτε αληθής είτε ψευδής, για να αποφασίσω πώς θα σε σκοτώσω. Εσύ μου είπες: "η πρόταση αυτή είναι αναληθής", δηλαδή΄: η πρότασή μου (εμένα του αρχηγού των ζουλού... / Κατερίνα μου, φαντάζομαι αυτήν την πρόταση εννοείς, έτσι; Δε νομίζω να εννοείς την ίδια αυτή την πρόταση του Ζιβάγκο, γιατί δεν υφίσταται καν...Δεν είπε κάτι συγκεκριμένο που να μπορεί να είναι αληθινό ή ψεύτικο. Η λέξη "πρόταση", δεν μπορεί να είναι αληθινή ή ψεύτικη. Μόνο ένα "γεγονός", στα σίγουρα, μπορεί να είναι αληθινό ή ψεύτικο) είναι αναληθής"

    Ωραία!

    Για ...να δω, αν μπορώ να δεχτώ την πρότασή σου ως ψευδή ή αληθή...

    "Είναι αναληθής η πρότασή μου" = "είναι αναληθές ότι αν μου πεις ψεύτικη πρόταση θα σε σουβλίσω ή αν μου πεις αληθινή πρόταση θα σε κάψω..."
    Σωστά; Σωστά
    Μα αυτό δεν το ξέρεις ούτε εσύ, αν είναι αληθές ή όχι, γιατί πρέπει πρώτα να γίνει, δηλαδή πρέπει πρώτα εσύ να πεις κάτι που να μπορεί να είναι αληθές η ψευδές, να το κρίνω και να αποφασίσω. Εσύ όμως είπες και πάλι μια πρόταση "αίρεσης", που δεν μπορεί να εξακριβωθεί η αλήθεια της...
    Αρα, βρες μια άλλη πρόταση, πριν χάσω την υπομονή μου και σε σκοτώσω με όποιον τρόπο αποφασίσω εγώ..."


    Ουφ...παιδιά τέρμα με τους ζουλού...Ζαλίστηκα...

    Σε δουλειά να βρισκόμαστε Dimko, γι' αυτό τα αναλύω τόσο...
    Κυριακή απόγευμα, βλέπεις.... )
    bizounis
    03.04.2005, 20:26
    an kai kala estelne o b ston a kai ton enimerone pos iparxoun kataskopoi!!!!!!!
    etsi oi kataskopei den th pisteuan oti elege o a!!!!!!!!!!!1
    den xero!

    KIT_KAT
    03.04.2005, 20:36

    Το πρώτο εννοούσα. Τη δική του πρόταση. Ο αρχηγός των ζουλού θα κληθεί να εξετάσει αν ισχύει το γεγονός που περιγράφει ο Ζιβάγκο. Το γεγονός που περιγράφει ο Ζιβάγκο είναι ότι η πρόταση "η φράση μου είναι αναληθής", είναι αναληθής. Ισχύει αυτό? Λαμβάνοντας τις περιπτώσεις (istrue, isfalse), ο αρχηγός παγιδεύεται.
    Νομίζω πως αν βάλεις τον υπολογιστή να εκτελέσει ένα τέτοιο πρόγραμμα απλά... θα κολλήσει.

    Το παράδοξο του P.E.B. Jourdain
    Έχεις ένα μπιλιέτο, στη μία πλευρά γράφει:
    Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΜΠΙΛΙΕΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΗΣ.
    Στην άλλη πλευρά γράφει:
    Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΜΠΙΛΙΕΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΗΣ.
    Πολλοί άνθρωποι γυρίζουν το μπιλιέτο μπρος πίσω πολλές φορές πριν διαπιστώσουν ότι παγιδεύτηκαν σε μία άπειρη παλινδρόμηση, στην οποία κάθε πρόταση είναι εκ περιτροπής αληθής και ψευδής.

    Νεκταρία μου έχεις δίκιο, ζαλιστήκαμε με τους ζουλού!!
    Μπορούμε πάντως να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα με παράδοξα, έχουν φοβερό ενδιαφέρον.
    Serefe
    ocean_soul
    03.04.2005, 20:53
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 03-04-2005 στις 20:02 έγραψε:


    Θα σας πω κι εγώ ένα. Ο Α θέλει να στείλει στον Β ένα πακέτο με εμπιστευτικά έγγραφα (μέσω ταχυδρομείου). Εκεί όμως υπάρχουν κατάσκοποι, οι οποίοι και θα ανοίξουν το πακέτο. Τι πρέπει να γίνει για να διασφαλιστεί η μεταφορά των πληροφοριών? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σταλεί εκτός από το ταχυδρομείο.





    Επειδή η περιγραφή του προβλήματος είναι πολύ γενική, θεωρούμε τις παρακάτω παραδοχές :

    α)Οι κατάσκοποι θα ανοίξουν όλα τα πακέτα με διεύθυνση αποστολέα τον Α
    β)Οι κατάσκοποι θα ανοίξουν όλα τα πακέτα με διεύθυνση παραλήπτη τον Β
    γ)Οι κατάσκοποι ΔΕΝ θα ανοίξουν πακέτα με διεύθυνση αποστολέα τον Β, αφού περιμένουν ότι το πακέτο θα το στείλει ο Α.

    ΛΥΣΗ : ο Α στέλνει το πακέτο με διεύθυνση αποστολέα τη διεύθυνση του Β, και διεύθυνση παραλήπτη μία μη υπαρκτή διεύθυνση και ένα σημείωμα πάνω στο πακέτο που αναφέρει : " Αν η διεύθυνση του παραλήπτη είναι άγνωστη, το πακέτο να επιστραφεί στον αποστολέα", και έτσι το πακέτο θα φτάσει στον Β (Τώρα αν θα το κάνουν αυτό τα ΕΛΤΑ ελέγχεται!!)


    Βέβαια υπάρχουν και άλλες λύσεις (π.χ. κρυπτογράφηση), αλλά η περιγραφή του προβλήματος είναι αρκετά γενική για τέτοιου είδους λύσεις.
    KIT_KAT
    04.04.2005, 01:31
    Μ' αρέσει η λύση σου Κώστα!! Αν ισχύουν οι παραδοχές, η λύση όμως που έχω υπόψη μου δε χρησιμοποιεί τις παραδοχές. Γενικά οι κατάσκοποι ανοίγουν οποιοδήποτε πακέτο κι εμείς θέλουμε να στείλουμε ένα πακέτο μέσω ταχυδρομείου υπό αυτές τις συνθήκες... κατασκοπείας. Για να βοηθήσω να πω ότι μπορούμε να βάλουμε κλειδαριά...

    Quote:

    Το μέλος ocean_soul στις 03-04-2005 στις 20:53 έγραψε:

    Βέβαια υπάρχουν και άλλες λύσεις (π.χ. κρυπτογράφηση), αλλά η περιγραφή του προβλήματος είναι αρκετά γενική για τέτοιου είδους λύσεις.





    Δε σου λέω τις δικές μου αρχικές εικασίες, θα τρομάξεις
    Αλλά ήταν και 2 μέρες αφότου είχα δώσει το μάθημα


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: KIT_KAT on 04-04-2005 01:31 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: KIT_KAT on 04-04-2005 01:32 ]
    christine85
    04.04.2005, 01:50
    Άλλος ένας γρίφος που μπορεί να τον ξέρετε:

    Ένας άρχοντας στην Ανατολή είχε 11 άλογα και 3 γιους. Λίγο πριν πεθάνει τους είπε ότι ο πρώτος γιος θα πάρει το 1/3 των αλόγων του, ο δεύτερος γιος το 1/2 και ο τρίτος το 1/12. Επειδή δεν μπορούσαν οι γιοι να βρουν τη λύση, ρώτησαν ένα σοφό θείο τους που τους βοήθησε να μοιράσουν τα άλογα.
    Πώς??
    gate
    04.04.2005, 02:29
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 03-04-2005 στις 20:36 έγραψε:

    Νεκταρία μου έχεις δίκιο, ζαλιστήκαμε με τους ζουλού!!
    Μπορούμε πάντως να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα με παράδοξα, έχουν φοβερό ενδιαφέρον.
    Serefe






    Μέσα, Κατερινάκι !
    Κάνε αρχή

    Οκ για τα υπόλοιπα... Κατάλαβα πλήρως το σκεπτικό
    MariannaP
    04.04.2005, 12:44
    Quote:

    Το μέλος christine85 στις 04-04-2005 στις 01:50 έγραψε:

    Άλλος ένας γρίφος που μπορεί να τον ξέρετε:

    Ένας άρχοντας στην Ανατολή είχε 11 άλογα και 3 γιους. Λίγο πριν πεθάνει τους είπε ότι ο πρώτος γιος θα πάρει το 1/3 των αλόγων του, ο δεύτερος γιος το 1/2 και ο τρίτος το 1/12. Επειδή δεν μπορούσαν οι γιοι να βρουν τη λύση, ρώτησαν ένα σοφό θείο τους που τους βοήθησε να μοιράσουν τα άλογα.
    Πώς??





    Αν τα άλογα ήταν 12, θα έπαιρνε 4 ο πρώτος, 6 ο δεύτερος και 1 ο τρίτος... σύνολο 11 και θα περίσσευε 1
    Αλλά τώρα που είναι 11 δεν περισσεύει κανένα...
    santourman
    04.04.2005, 12:50
    Μαριάννα αυτή είναι η λύση. Ο σοφός θείος τους, τους έδωσε ένα δικό του άλογο. Κι έτσι βγήκαν ακριβώς τα μερίδια. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά δεν έχασε και το άλογό του!!!
    christine85
    04.04.2005, 14:22
    Well done santourman!!!!!

    Nadinoula
    04.04.2005, 15:24
    Βλέπω το γρίφο που έβαλα τον λύσατε τσάκα-τσάκα,ε?Αλλά δημιούργησε αφορμή για προβληματισμό...!Αν και δεν είμαι σίγουρη αν τα περί αληθούς και ψευδούς είναι πραγματικά τόσο πολύπλοκα.Μια πρόβλεψη ("Θα με σουβλίσετε") μπορεί να χαρακτηριστεί κάλλιστα ως αληθής ή ψευδής ανάλογα με το αν θα επιβεβαιωθεί,δηλαδή αν η πράξη τελικά θα πραγματοποιηθεί.Συγχωρέστε με αν η λογική μου είναι λάθος αλλά έτσι μου φαίνεται...


    N'oubliez pas:La vie est BELLE...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 04-04-2005 20:44 ]
    ANDREAZ
    04.04.2005, 16:55
    ΙΔΙ ΙΕΙ ΙΚΙ ΙΑΙ ------ ΙΑΙ ΙΛΙ ΙΟΙ ΙΓΙ ΙΑΙ

    Αν θυμάμαι καλά πρέπει να πήγαινα δημοτικό όταν μού το είπαν αυτό.
    Κι αν το "δέκα" το γράψεις αριθμητικά σου περισσεύουν σταύλοι...



    Υ.Γ.Christine 85 διάβασες πιό πάνω για μια ζυγαριά που... μιλάει?Ενδιαφέρον
    Nadinoula
    04.04.2005, 17:08
    Αααα,εσύ μου τα απαντάς πάντα αμέσως...Δεν παίζω!Σου αξίζει νομίζω μια τιμητική
    Κι εγώ κάπου στο δημοτικό νομίζω τον πρωτοάκουσα αυτόν τον γρίφο (μαζί με τον άλλον τον κλασσικό με το λύκο,το πρόβατο και τα χόρτα)αλλά έχει πλάκα..!
    gate
    04.04.2005, 20:45
    Quote:

    Το μέλος Nadinoula στις 04-04-2005 στις 15:24 έγραψε:

    Βλέπω το γρίφο που έβαλα τον λύσατε τσάκα-τσάκα,ε?Αλλά δημιούργησε αφορμή για προβληματισμό...!Αν και δεν είμαι σίγουρη αν τα περί αληθούς και ψευδούς είναι πραγματικά τόσο πολύπλοκα.Μια πρόβλεψη ("Θα με σουβλίσετε") μπορεί να χαρακτηριστεί κάλλιστα ως αληθής ή ψευδής ανάλογα με το αν θα επιβεβαιωθεί,δηλαδή αν η πράξη τελικά θα πραγματοποιηθεί.Συγχωρέστε με αν η λογική μου είναι λάθος αλλά έτσι μου φαίνεται...


    N'oubliez pas:La vie est BELLE...








    Νάντια μου, έτσι όπως το διατυπώνεις, φαίνεται απόλυτα λογικό...και να ξέρεις πως αυτό που λες το έχουν υποστηρίξει και πολλοί άλλοι, εδώ και πολλά χρόνια, απ' όταν ξεκίνησε αυτή η συζήτηση περί του αληθούς και ψευδούς....Κι όμως είναι μια άποψη που δε μένει χωρίς αντίλογο και μάλιστα αρκετά ισχυρό, κατά τη γνώμη μου...Θα σου εξηγήσω, με πολύ λίγα λόγια, τι εννοώ....

    Το λες καταρχας και μόνη σου. Πρόκειται για "πρόβλεψη". Μια πρόβλεψη δεν μπορεί ποτέ να "είναι" αληθής ή ψευδής. Είναι απλά μια πρόβλεψη. Μπορεί μόνο να "γίνει" αληθής ή ψευδής - και για να ακριβολογουμε: μπορεί να "γίνει" αληθής ή ψευδής όχι ή ίδια ως πρόβλεψη, αλλά το γεγονός που περιγράφει, δηλαδή, όταν πάψει να είναι πρόβλεψη και γίνει γεγονός, Μόνο αυτό μπορεί να είναι αληθές ή ψευδές...

    Η διαφορά μας, δηλαδή βρίσκεται και ως προς το χρονικό σημείο...
    Το γεγονός που περιγράφεται στην πρόβλεψη (π.χ. αύριο θα βρέξει), δεν μπορεί να είναι αληθές ή ψευδές, γιατί ακόμα δεν είναι καν γεγονός...αλλά θα γίνει. Ενώ το γεγονός (π.χ. βρέχει) μπορεί να αποδειχθεί και γι' αυτό μπορεί να είναι αληθές ή ψευδές.

    Περί του ψευδούς ή αληθούς στα γεγονότα, υπάρχει ολόκληρη φιλολογία. Όχι μόνο στο πλαίσιο της φιλοσοφίας αλλά και της νομικής επιστήμης.
    Αυτό που έχει σημασία - και που μάλλον, απ' όσο κατάλαβα, θέλεις να επισημάνεις κι εσύ μ' αυτήν την παρατήρηση που έκανες - είναι ένα άλλο θέμα: Από τα βασικά ερωτήματα "τι είναι γεγονός" και "ποιο είναι, περαιτέρω, αληθές ή ψευδές γεγονός" προκύπτει περαιτέρω ένα πιο κρίσιμο ερώτημα "μπορεί μια αξιολογική κρίση (π.χ. πιστεύω ότι θα...κ.λ.π... ή π.χ. πιστεύω ότι ο τάδε είναι ηλίθιος...κ.λ.π.) να θεωρηθεί γεγονός και περαιτέρω αληθής ή ψευδής;"...

    Χμ...Ιδού το ερώτημα... (Και περαιτέρω, μέσα στο ερώτημα αυτό, μπορούμε να εντάξουμε ακριβώς και την αμφισβήτησή σου...δηλαδή τα περί προβλέψεων - κατά πόσο μπορούν να θεωρηθούν γεγονότα και περαιτέρω αληθινές ή ψευδείς)
    Αν σας πω τι βιβλιογραφία υπάρχει για το θέμα...θα τρομάξετε...