ελληνική μουσική
    535 online   ·  210.840 μέλη

    Κομμάτια με τα καλύτερα drum solos!

    ORFEASMIRSINIS
    26.04.2011, 22:51

     Πρώτο απ όλα έρχεται στο μυαλό μου, τί άλλο, το θρυλικό ...

         

         


    delta66
    27.04.2011, 02:14

    Μετα απο αυτο το βιντεο που εβαλες μπορω να πω

    4 τίς ἄνθρωπος ἐξ ὑμῶν ἔχων ἑκατὸν πρόβατα, καὶ ἀπολέσας ἓν ἐξ αὐτῶν, οὐ καταλείπει τὰ ἐνενήκοντα ἐννέα ἐν τῇ ἐρήμῳ καὶ πορεύεται ἐπὶ τὸ ἀπολωλὸς ἕως οὗ εὕρῃ αὐτό; 5 καὶ εὑρὼν ἐπιτίθησιν ἐπὶ τοὺς ὤμους αὐτοῦ χαίρων, 6 καὶ ἐλθὼν εἰς τὸν οἶκον συγκαλεῖ τοὺς φίλους καὶ τοὺς γείτονας λέγων αὐτοῖς· συγχάρητέ μοι ὅτι εὗρον τὸ πρόβατόν μου τὸ ἀπολωλός. 7 λέγω ὑμῖν ὅτι οὕτω χαρὰ ἔσται ἐν τῷ οὐρανῷ ἐπὶ ἑνὶ ἁμαρτωλῷ μετανοοῦντι ἢ ἐπὶ ἐνενήκοντα ἐννέα δικαίοις, οἵτινες οὐ χρείαν ἔχουσι μετανοίας.

    Λουκας 15:4-7

     

    Smile


    ORFEASMIRSINIS
    27.04.2011, 19:57

        ... και μετά τις ... βιβλικές αναφορές του ... Α,Β,Γ,Δ 64,65,66!, ένα καταπληκτικό κομμάτι με έναν Steve Gadd  σ ένα σόλο υποδειγματικό

               


    cobal
    27.04.2011, 21:14
    Οταν ανοιξα το τοπικ και ειδα τον Οφεα να παραθετει Bonzo...... Ειπα.....Ωχχχχ κι αλλος κουλος απο δω παλι............
    Hastaroth
    27.04.2011, 21:17

    Ετσι ακριβώς κ.συνάδελφε.Όλοι οι κουλοί χωράνε.....{#emotions_dlg.biggrin}


    delta66
    27.04.2011, 22:20

    Θα μου επιτρεψετε ως multi-instrumentalist, να συμμετεχω στο τοπικ με τις προτιμησεις μου.

     

    Ξεκιναω με τη βαση


    ORFEASMIRSINIS
    27.04.2011, 23:05

     Κωστάκη, αν χρειαστώ την άποψή σου, θα σου την πω. {#emotions_dlg.rolleyes}

      Δέλτα καλή η επιλογή σου, αλλά offtopic.Υπάρχει άλλο παλαιότερο τόπικ για μεμονωμένα ντράμ σόλος.

      Σ αυτήν την συζήτηση παραθέτουμε ολοκληρωμένα κομμάτια που παίζουν όλοι οι μουσικοί και κάποια στιγμή εκτελείται και ένα σόλο στα τύμπανα, πάντα μέσα στο κομμάτι.


    kwstasagas
    27.04.2011, 23:08

    Πολύ μού αρέσει το ντραμς σόλο του In A Gadda Da Vida των Iron Butterfly !!! Ο Bushy παίζει τα τύμπανά του με τρόπο ... τελετουργικό, σαν να θέλει να μάς μυήσει σε μια ... τελετή !!! Και νιώθω πολύ τυχερός που πριν 2 χρόνια τον απόλαυσα στο ΚΥΤΤΑΡΟ, όπου έδωσε συναυλία με τους εναπομείναντες IRON BUTTRRFLY !!! Την ώρα που έπαιζε τα σόλα του, ήταν σκυμμένος πάνω από τα τύμπανά του λες .... και επικοινωνούσε μαζί τους !!!

     

    Ένα άλλο ντραμς σόλο που λατρεύω είναι από τον διπλό δίσκο Tokyo Tapes με τις συναυλίες των Scorpions στην Ιαπωνία το 1979 !!! Στο τραγούδι Top Of The Bill ο Herman Rarebell παίζει ένα καταπληκτικό σόλο, απλό και ιδιοφυές συνάμα : 


    Link

    "> 

     

    Πολύ μού αρέσουν τα ντραμς που παίζει ο Gilles σε ολόκληρο το τραγούδι In The Court Of The Crimson King !!! Ιδίως ο τρόπος που χειρίζεται τα πιατίνια !!! Και το παραμικρό "τσακ" απ' τα ντραμς του έχει νόημα, ουσία, βάθος και λόγο ύπαρξης :


    Link

    ">

    Από τότε που πρωτοάκουσα το Black Night των Purple αλλά και μέχρι σήμερα, το πρώτο πράγμα που λέω όποτε το ακούω είναι : "πω πω τον άτιμο τον Paice, τι ντραμς είναι αυτά που παίζει" ....


    Link

    ">

    Oh, it's ... GODZILLA !!!! Με ένα από τα πλέον δυναμικά σόλο ντραμς που έχουμε ακούσει στο χώρο της ροκ !!! Ο Albert Bouchard απλά καταπληκτικός .... επίσης και το παλικάρι, με το σκουλαρίκι - σταυρό, που είχανε μαζί τους στη συναυλία του 1995 στο ΡΟΔΟΝ έπαιξε σε αυτό το τραγούδι ένα σόλο ντραμς που .... μας έκανε να παραμιλάμε για μέρες !!! Ο ντράμερ που έχουν μαζί τους τα τελευταία χρόνια, όμως, δεν έχει τη δεξιοτεχνία των προκατόχων του κι έτσι το σόλο στο Godzilla δεν το αποδίδει όπως αυτοί [πάντα κατά την υποκειμενική μου άποψη .... ίσως ο φίλος μου ο MakisBOC να διαφωνήσει ... ] ...


    Link

    ">

     

    Και τέλος .... ο "δικός μας" Τάκης Μαρινάκης, από την εποχή που έπαιζε στους ΠΕΛΟΜΑ ΜΠΟΚΙΟΥ !!! "Μετρική δέσμευση και ελευθερία" ο τίτλος του ορχηστρικού τους :


    Link

    ">

    Link

     

     

     

     


    -----------------
    How can we dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 27-04-2011 23:19 ]


    ORFEASMIRSINIS
    27.04.2011, 23:25

     Κώστα μου, πολύ ωραίες οι επιλογές σου και πραγματικά απολαμβάνεις το ντραμ μέρος τους, ακούγοντάς τα!

       Σ ευχαριστώ, για την ουσιαστική συμβολή σου.


    delta66
    28.04.2011, 00:13

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 27-04-2011 στις 23:05 έγραψε...
    Δέλτα καλή η επιλογή σου, αλλά offtopic.Υπάρχει άλλο παλαιότερο τόπικ για μεμονωμένα ντράμ σόλος.

    Σ αυτήν την συζήτηση παραθέτουμε ολοκληρωμένα κομμάτια που παίζουν όλοι οι μουσικοί και κάποια στιγμή εκτελείται και ένα σόλο στα τύμπανα, πάντα μέσα στο κομμάτι.

    Ωωω ζητω συγχωρεση, δεν αντεληφθην τον περιοριστικο ορο που ετεθει.

    Παραθετω ετερον τεμαχιον με τυμπανιστικο παροξυσμο.

     


    delta66
    28.04.2011, 01:15

    Eπιστροφη στο μελλον

     

    Gentle Hearts - Wonderland in the Sky


    cobal
    28.04.2011, 19:59

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 27-04-2011 στις 23:05 έγραψε...

    Κωστάκη, αν χρειαστώ την άποψή σου, θα σου την πω. {#emotions_dlg.rolleyes}

    Δέλτα καλή η επιλογή σου, αλλά offtopic.Υπάρχει άλλο παλαιότερο τόπικ για μεμονωμένα ντράμ σόλος.

    Σ αυτήν την συζήτηση παραθέτουμε ολοκληρωμένα κομμάτια που παίζουν όλοι οι μουσικοί και κάποια στιγμή εκτελείται και ένα σόλο στα τύμπανα, πάντα μέσα στο κομμάτι.



     

    Ορφικο... αν χρειαστεις την αποψη μου μη μου την πεις...... Ασ' τηνε... θα την πω εγω σε αυτους που εχουν ανοιχτο καεφαλακι και την καταλαβαινουν κιολας.

    Κατα τα αλλα.... (για να ξεφυγουμε κι απ' τα γνωστα) Κυριες και κυριοι σας παραθετω εναν απο τους ντραμερ που με εκαναν να ερωτευτω αυτο το ακρως ρυθμικο οργανο (ειπε τιποτα κανεις? {#emotions_dlg.whistling} )...Michael Schrieve

     

    >


    -----------------
    KEEP ON DRUMMING...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 28-04-2011 20:01 ]


    ORFEASMIRSINIS
    29.04.2011, 00:15

     Πολύ ωραίες επιλογές και ειδικά το Take Five και οι Πελόμα Μποκιού.

       Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας ( και εσένα Cobalako ) και να προσθέσω κι εγώ μιαν επιλογή, έχοντας την πεποίθηση, πως όταν η μουσική, φορά τα καλά της, ακούγεται, κάπως έτσι

         


    delta66
    29.04.2011, 01:57

    Εριξες βαρυ χαρτι


    cobal
    29.04.2011, 20:07

    Δελτα.....

    Αυτο -
    Link

    " target="_blank">

    Link
    >

    >

    ειναι το βαρυτερο χαρτι που μπορει να παιξει. Πολυ απλα γιατι ο Ανθρωπος δεν παιζεται.

    Τολμω να πω, ισως, ο καλυτερος ντραμερ του κοσμου......

    Προσεξτε το αριστερο του ποδι.....και τον υποδειγματικο τροπο που κραταει τις μπαγκετες.

    Επισης να πω οτι το συγκεκριμενο βιντεο οπως θα δειτε ειναι το "part 2".  Ειναι πολυ ενδιαφερον να δειτε και το part 1 οπου συμετεχουν τρομεροι μουσικοι


    -----------------
    KEEP ON DRUMMING...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 29-04-2011 20:14 ]


    Hastaroth
    29.04.2011, 22:15

    Νά σάς προτείνω κι'εγώ να δείτε έναν άλλο κύριο:


    https://www.youtube.com/watch?v=C1cNJy8d7qo&feature=relatedLink

    >

     

    -----------------
    Πάλι τον καύκον έπιες,πάλι τον νούν απώλεσες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 29-04-2011 22:20 ]


    pavlaras2483
    16.05.2011, 22:00

    Φοβερός ο Michael Shrieve!!




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία