ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.844 μέλη

    ΓΙΑ ΤΑ Πανηγυρια...

    piterpiano
    07.03.2005, 16:04
    καλησπσερα,αυτο το καλοκαιρι θα συμμετασχω σε μια σειρα απο πανυγηρια στην Αρκαδια(μην κοροιδευετε ρε,εκει ειναι τα λεφτα!!!!!).θελω να μου πει οποιος ξερει πληροφοριες για το τι στο καλο μπορω να παιξω με τα πληκτρα.
    η ορχηστρα θα ειναι κλαρινο(βεβαιαα),κιθαρα,ντραμς,πληκτρα και μπουζουκι(για την λαικη ωρα).επισης αν υπαρχει και tutorial on line για βουκολικες κλιμακες(ξερετε οι παραδοσιακοι τι εννοω..) θα το εκτιμουσα!

    ΕΥΧΑΡΣΙΤΩ ΣΑΣ!!
    jorge
    07.03.2005, 16:22
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 07-03-2005 στις 16:04 έγραψε:

    μην κοροιδευετε ρε,εκει ειναι τα λεφτα!!!!!).




    Αυτό είναι το κακό
    SteliosG
    07.03.2005, 16:36
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 07-03-2005 στις 16:22 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 07-03-2005 στις 16:04 έγραψε:
    [i]
    μην κοροιδευετε ρε,εκει ειναι τα λεφτα!!!!!).



    Αυτό είναι το κακό

    [/I]



    Δηλαδή που ειναι το κακο???
    piterpiano
    07.03.2005, 16:58
    θα με βοηθουσατε πολυ αν απαντουσατε σε αυτο που ρωταω.(ειρωνικη φατσουλα)
    Orfeus
    07.03.2005, 17:43
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 07-03-2005 στις 16:04 έγραψε:

    .....μην κοροιδεύετε ρε, εκεί είναι τα λεφτά!!!!!






    Ε καλά τώρα....

    Είναι τα λεφτά .....εκεί και δεν ξέρεις τι να παίξεις;

    Δοκίμασε εκείνο που λέει:

    Θα τα κάψω τα ρημάδια τα λεφτά μου...

    και το άλλο:

    Και στο μεταξύ και στο μεταξύ,
    δεν υπάρχει δίφραγκο ούτε για ταξί...


    και το άλλο:

    Τα λεφτά, τα λεφτά,
    ποιος τ' ανακάλυψε...


    και το άλλο:

    Δεν έχω μία
    κι' από την πείνα έχω πάθει αναιμία...


    και το άλλο:

    Φεύγω και σας χαρίζω τα λεφτά σας...

    και το άλλο:

    Δεν θέλω εγώ λεφτά,
    μονάχα εσένα θέλω
    σου βγάζω το καπέλλο
    και πάω να ....λουστώ!!!!



    piterpiano
    07.03.2005, 17:50
    oxi re orfea ennow pws na sinodefsw ta klarina oxi ti tragoudia na paiksw.

    jorge
    07.03.2005, 17:53
    Το "κακό" είναι, Στέλιο, οτι κάποιοι πηγαίνουν εκεί που είναι τα λεφτά και η μουσική (στη συγκεκριμένη περίπτωση η παραδοσιακή) χάνει το νόημά της...

    Σίγουρα πολλοί έχουν τη μουσική για τα προς το ζειν, όμως ας μην μας οδηγούν μόνο τα χρήματα. Κάτι τέτοιο διαπίστωσα από τα λεγόμενα του Παναγιώτη, γι' αυτό και σχολιάζω. Αν κατάλαβα σωστά τουλάχιστον από το "μη γελάτε ρε, εκεί είναι τα λεφτά"...

    Αν ανέφερε και άλλα κίνητρα (πχ για την εμπειρία που θα αποκτήσει, για τα μέρη που θα δει, για τους ανθρώπους που θα γνωρίσει, για τα νέα τραγούδια που θα μάθει κλπ), τότε ασφαλώς και δε θα έκανα κάποιο σχόλιο.

    Όμως μου κακοφάνηκε που αναφέρθηκαν μόνο τα "λεφτά" και μάλιστα σε έκφραση του τύπου "μη γελάτε ρε, εκεί είναι τα λεφτά". Λες και είναι ντροπή να παίζει κάποιος παραδοσιακή μουσική...

    Φιλικά πάντα
    piterpiano
    07.03.2005, 17:58
    swsta jorge den agnoow thn paradosh,goustarw na ta xorevw ta tsamika k ta kalamatiana,alla epeidh gnwrizw ta atoma ths orxhstras,kserw poly kala oti to mono poy prepei na me endiaferei einai ta lefta.safws kai h empeiria metraei,alla sthn sygkekrimenh fash metrane ta xrhmata k mono.
    kai oi monoi pou doulevoun xwris kapoio symferon...den doulevoyn apla vriskontai sta oropedia tou thivet kai monazoun(proswpikh mou apopsh)
    SteliosG
    07.03.2005, 18:16
    Συμφωνω απολυτα jorge!!! Απλα ειναι και σωστο να θυμομαστε οτι απο τα πανηγυρια αρχισε η ευρυτερη διαδοση της παραδοσιακης μουσικης! Σιγουρα πολλοι μουσικοι πανε στα πανυγηρια και ειναι για τα "πανηγυρια"! Αλλα υπαρχουν και πολλοι που πανε και ειναι πραγματικοι μουσικοι!!! Εξαλλου, το πανηγυρι εχει εξ ορισμου μεσα του την εννοια της διασκεδασης και της γιορτης και της υπερβολης!!
    Orfeus
    07.03.2005, 18:17
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 07-03-2005 στις 17:58 έγραψε:

    swsta jorge den agnoow thn paradosh,goustarw na ta xorevw ta tsamika k ta kalamatiana,alla epeidh gnwrizw ta atoma ths orxhstras,kserw poly kala oti to mono poy prepei na me endiaferei einai ta lefta.safws kai h empeiria metraei,alla sthn sygkekrimenh fash metrane ta xrhmata k mono.
    kai oi monoi pou doulevoun xwris kapoio symferon...den doulevoyn apla vriskontai sta oropedia tou thivet kai monazoun(proswpikh mou apopsh)





    Αν μου επιτρέπεις.....

    Έχεις ακόμα πολύ δρόμο μπροστά σου.

    Θα κάνεις και λάθη όπως όλοι μας.

    Φρόντισε να "μαθαίνεις" από αυτά (που θα είναι άλλωστε και εμπειρίες) και ο χρόνος "θα σου δώσει" τον καιρό να διαμορφώσεις και να κερδίσεις την άποψή σου.

    Μη βιάζεσαι....

    Αυτοί που μονάζουν -όπως λες- στα οροπέδια του Θιβέτ, έχουν κι' αυτοί την άποψή τους και την έχουν κερδίσει μέσα στην πορεία της Γνώσης.


    Music, is your only friend until the ...end!!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 07-03-2005 18:19 ]
    piterpiano
    07.03.2005, 18:29
    safws kai exw perithwria gia empeiries kai megala malista,molis 20 ime alla afto den mou meiwnei thn apopsh oute thn aksia ths.aftes ths orxhstres tis parakolouthw arketa xronia,konta 10.einai kafroi(apo oti mou lene kai oi goneis mou-pou ine epaggelmaties sto xwro) kai paizoun kathara gia ta lefta.den tha tous allaksw egw thn nootropia,kai oute tha ephreastei kai h dikia mou pou twra xtizw apo 5 emfaniseis.alla epidh vlepw oti kaneis den mou apanta se afto pou arxika rwtisa,as min sinexisoume tis antimaxies..
    proteinw na tsakwthoume sto live,na valoume k kana stoixhma!!!
    jorge
    07.03.2005, 19:03
    Δεν τσακώνεται κανείς Παναγιώτη. Απλά κάποιοι μεγαλύτεροι σου λέμε την άποψή μας. Και ειδικά ο Orfeus που είναι μουσικός και καμιά 30αριά χρόνια μεγαλύτερός σου, έχει κάθε δικαίωμα γι' αυτό.

    Προσωπικά εγώ αντιδρώ στη λογική της "αρπαχτής", γενικά στη ζωή μου.

    Γιατί πέρα από το συμφέρον, υπάρχει και η αξιοπρέπεια. Δεν λέω οτι δεν είσαι αξιοπρεπής αν παίζεις μόνο για τα λεφτά. Αλλά καλό είναι να προβληματίζεσαι και να νιώθεις οτι κάτι δεν πάει καλά.

    Προσωπικά 2 φορές έτυχε να βρίσκομαι να παίζω για "αρπαχτή" και με σιχάθηκε η ψυχή μου, ούτε στους φίλους μου δεν το είπα. Στη μνήμη μου έμεινε η ντροπή και όχι η χαρτούρα των 150 ευρώ...

    Κουβέντα κάνουμε και μην αρπάζεσαι οκ;

    ANDREAZ
    07.03.2005, 20:08
    Φίλε Piterpiano,

    επί του θέματος...
    Το βλέπω δύσκολο νά υπάρχει tutorial στο νετ για το συγκεκριμένο θέμα.οι άνθρωποι που ασχολούνται μ αυτο το "άθλημα " δύσκολα θ ασχοληθούν και με το νετ ταυτόχρονα.Είναι γεγονός πως έχει δημιουργηθεί ένας συγκεκριμένος τρόπος "εκτέλεσης" των παραδοσιακών και λαικών τραγουδιών στους χώρους των πανηγυριών, που δε γινεται να τον ενστερνιστείς εν μία νυκτί. Συγκεκριμένα τα πλήκτρα ακομπανιάρουν συνήθως με ήχους αρμονίου τύπου "farfisa" με συγκεκριμένο στυλ και σπαταλιώνται περισσότερο σε αναλύσεις συγχορδιών (κυρίως ντιμινουίτες) , και μερικά σόλα την ώρα που παιρνει ανάσα ο άρχοντας με το κλαρίνο.Για εκπαίδευση , άκουσε κασσετες απο πανηγύρια που κυκλοφορούν συνηθως σε λαικές κλπ.(Ακουσε Μάγκα π.χ.)Δεν είναι εύκολο να μάθεις το τρόπο παιξίματος και πρεπει ν ασχοληθείς περισσότερο απ όσο φαντάζεσαι...

    Κι επειδή θα σκάσω αν δε πω και τη γνώμη μου ...

    Δεν είναι κακό να παίζει κανεις στα πανηγύρια παραδοσιακή μουσική ή και μουσική γενικότερα, σίγουρα.
    Είναι κακό το αποτέλεσμα γιατί ξεκινάς με λάθος στόχο:Παίζεις καθαρά για τα λεφτά.Που σημαίνει:
    Θα μαζευτείτε παραμονή ή και ανήμερα 4-5 νοματαίοι.
    Το πιθανότερο, δεν θα υπαρχει πρόγραμμα, δε θα υπάρξουν σοβαρές πρόβες.
    Θα τζαμάρετε δηλ. και ότι προκύψει.Συνήθως θα ξεκινάει το κλαρίνο κι εσείς θ ακολουθείτε ψάχνοντας. Τα σίγουρα είναι ότι ο ήχος θάναι χαλια , τα τραγούδια θα βγαίνουν ολα σε διαφορετικές version του "βρε μελαχρινάκι", θα σιχαθείς τον εαυτό σου, και το κυριώτερο ο κόσμος θα διασκεδάσει αφάνταστα , θα σου λενε μπράβο , θα σου πετάν λεφτά, θα σε κερνάνε ποτά ...το απόλυτο χαος.
    Στο τέλος θα μαζευτείτε , θα μοιράσετε τη ¨χαρτούρα" και θ αποχωρήσετε ευχαριστημένοι που "βαράγατε το μάιντανο όλη νύχτα" που λεμε και στο χωριό μου.
    Για εμπειρία καλή έιναι, σε κάνει να σκέφτεσαι...
    Κατά τ άλλα, ο jorge και ο Οrfeus μια χαρά σου τα λένε...
    Orfeus
    07.03.2005, 20:15
    Και βέβαια Δεν τσακωνόμαστε Παναγιώτη...

    Έχω κάνει κι' εγώ μερικές ......"αρπαχτές".

    Και μάλιστα σε κανα-δυο απ' αυτές, δεν έπαιξα καλά και μετά είχα τύψεις ότι κορόϊδεψα τους ανθρώπους.

    Την Πρωτοχρονιά που μας πέρασε, απέρριψα δύο ώρες πρόγραμμα σε ένα ρεβεγιόν, για μια "αρπαχτή" ....300 ευρώ!!!

    Δεν μετάνοιωσα καθόλου.
    Με τον εαυτό μου τα 'χω καλά και αυτό είναι ......πολύ ενδιαφέρον!!!!!!

    MariannaP
    07.03.2005, 20:26
    Θεωρώ ότι το πανηγύρι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής παράδοσης.
    Ετυχε να συμμετάσχω πολλές φορές όταν ήμουν μικρότερη σε κάποιο χορευτικό στο πανηγύρι του χωριού μου και μπορώ να πω ότι δεν αισθανόμουν καθόλου άσχημα. Βέβαια για χρήματα ούτε λόγος.
    Ισώς γι αυτό έγινε η παραπάνω αντιπαράθεση, επειδή υπάρχουν στη μέση τα χρήματα.

    Piterpiano μη σκέφτεσαι τα λεφτά...
    Αν νομίζεις ότι αυτό που θα κάνεις είναι αγγαρεία, μη το κάνεις καθόλου.
    Αν αντιθέτως το κάνεις με την ψυχή σου, τότε απλά πήγαινε και κάντο καλά!
    Τα ρεσιτάλ δε δίνονται μόνο στο Μέγαρο!!!
    vouliakis
    07.03.2005, 22:02
    Καλά, βρε Παναγιώτη, αυτοί οι kafroi -όπως τους αποκαλείς- δεν μπορούν να σου πούνε 5 ακκόρντα και καμμιά "βουκολική"?

    Ή φοβάσαι μήπως σου ζητήσουν λεφτά


    jorge
    07.03.2005, 22:10
    Τα ρέστα μου στον vouliakiiiiiiiiiiiiiiii
    Hastaroth
    07.03.2005, 23:44
    Quote:

    Το μέλος ANDREAZ στις 07-03-2005 στις 20:08 έγραψε:

    Κι επειδή θα σκάσω αν δε πω και τη γνώμη μου ...

    Δεν είναι κακό να παίζει κανεις στα πανηγύρια παραδοσιακή μουσική ή και μουσική γενικότερα, σίγουρα.
    Είναι κακό το αποτέλεσμα γιατί ξεκινάς με λάθος στόχο:Παίζεις καθαρά για τα λεφτά.Που σημαίνει:
    Θα μαζευτείτε παραμονή ή και ανήμερα 4-5 νοματαίοι.
    Το πιθανότερο, δεν θα υπαρχει πρόγραμμα, δε θα υπάρξουν σοβαρές πρόβες.
    Θα τζαμάρετε δηλ. και ότι προκύψει.Συνήθως θα ξεκινάει το κλαρίνο κι εσείς θ ακολουθείτε ψάχνοντας. Τα σίγουρα είναι ότι ο ήχος θάναι χαλια , τα τραγούδια θα βγαίνουν ολα σε διαφορετικές version του "βρε μελαχρινάκι", θα σιχαθείς τον εαυτό σου, και το κυριώτερο ο κόσμος θα διασκεδάσει αφάνταστα , θα σου λενε μπράβο , θα σου πετάν λεφτά, θα σε κερνάνε ποτά ...το απόλυτο χαος.
    Στο τέλος θα μαζευτείτε , θα μοιράσετε τη ¨χαρτούρα" και θ αποχωρήσετε ευχαριστημένοι που "βαράγατε το μάιντανο όλη νύχτα" που λεμε και στο χωριό μου.
    Για εμπειρία καλή έιναι, σε κάνει να σκέφτεσαι...
    Κατά τ άλλα, ο jorge και ο Οrfeus μια χαρά σου τα λένε...





    Εχω κάνει κι’εγώ κάτι τέτοια «σκαψίματα»-όχι σέ παραδοσιακά πανηγύρια αλλά σε «αρπαχτές πόλεως» (που κι’αυτές πανηγύρια είναι,αλλά «γιά τα πανηγύρια»)…

    Καί μάλιστα χωρίς κάν πρόβες.Απλά,πήγαινα μιά-δυό ώρες νωρίτερα στόν χώρο όπου θά γινόταν το «συμβάν»,έστηνα τά τύμπανα (άν δέν είχε εκεί ήδη στημένο σέτ) και μετά ήρχοντο και οι λοιποί τής ορχήστρας,συστηνόμασταν (ναί,καμμιά φορά γινόταν κι’αυτό…),εκάθητο ο αρμονίστας (που συνήθως έφερε καί τον τίτλο τού «μαέστρου») εις το όργανον,έλεγε «πάμε ένα slow από ντό ματζόρε» (αυτές οι εκδηλώσεις ξεκινάνε συνήθως με μουσική φαγητού και καταλήγουν σε νησιώτικα) και…show time now…

    Τώρα βέβαια όταν εγώ την ώρα τού «κλεισίματος τής δουλειάς» έλεγα «καλά βρέ παιδιά,καμμιά πρόβα δέν θα κάνουμε;»,έπαιρνα την απάντηση «μήν ανησυχής,εσύ δέν χρειάζεται να τά κάνης πρόβα τά κομμάτια,ντραμίστας είσαι,θά ακούς και θά ακολουθάς».Τό ότι δέν είναι έτσι τα πράγματα το ξέρουμε όλοι εδώ μέσα......

    Τό αποτέλεσμα ήταν να παίζω επί 4-5 ώρες σχεδόν συνέχεια «στην τσίτα»,διότι ακόμα και όσα εκ τών τραγουδιών τά ήξερα,ενδεχομένως οι άλλοι τά ήξεραν σε άλλες εκτελέσεις,σέ όσα δέ δέν ήξερα εξασκούσα καί τίς ικανότητές μου εις την μαντικήν (γιά τίς παύσεις,τα tutti κλπ ιδιομορφίες εκάστου τεμαχίου).Μόλις δέ τελείωνε το «πρόγραμμα» το κεφάλι μου ήτο σάν καζάνι ατμομηχανής….

    Ευτυχώς μετά από δύο-τρείς τέτοιες ιστορίες εγκατέλειψα το άθλημα τής «αρπαχτής» διότι,άν είναι να παίξω χωρίς πρόβα,προτιμώ να κάνω jam session σέ ρόκ καταστάσεις παρά αυτό το πράγμα-πιό άνετος και χαλαρός είμαι καί πιό πολύ το ευχαριστιέμαι.Κι’άς μήν παίρνω φράγκο (όπως καί γίνεται συνήθως),το σημαντικό είναι ότι περνάω μιά ωραία βραδυά.

    Από εκεί και πέρα,άν το δούμε στο στύλ «παίζω και παίρνω και λεφτά»,δέν θα έλεγα όχι-αλλά με τον όρο να είναι μιά προσεγμένη κατάσταση,μέ σωστή προετοιμασία (ήτοι αρκετές και συστηματικές πρόβες),μέ όσο γίνεται καλύτερο ήχο και κυρίως με προσεχτικά επιλεγμένο πρόγραμμα (που σημαίνει όχι «σκυλοτράγουδα»…).Αλλιώς θά απέφευγα ακόμα και να λέω ότι «ασχολούμαι μέ την μουσική»…



    XeniaRodo
    08.03.2005, 11:28
    Eπιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου....
    Eπειδή έχω σχέση με το χώρο των επαγγελματιών μουσικών και βλέπω τι παίζει , αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:
    ¶μα είσα επαγγελματίας το πανηγύρι και την κάθε είδους αρπαχτή τη βλέπεις σα δουλεια -για να μη πω αγγαρεία- και μόνο.
    Oι περισσότεροι επαγγελματίες μουσικοι που γνωρίζω BA PIOY NTAI.
    Πάνε και παίζουν και βαριούνται. Πάνε μόνο και μόνο για τα λεφτά.

    Aγαπητέ piterpiano μην παρεξηγηθείς με αυτό που θα σου πω, αλλά το ότι είσαι στο κύκλωμα από τόσο μικρός χωρίς να παλέψεις, χωρίς να κυνηγήσεις και χωρίς να αγαπήσεις αυτή την πορεία μέχρι να βγεις να παίξεις κάπου -ακόμα και χωρίς αμοιβή - είναι σίγουρα όχι καλό για σένα.
    Kι απ'ότι λες χωρίς να ξέρεις τη "δουλεια', χωρίς να μπορείς να αντεπεξέλθεις ίσως και χωρίς να έχεις την παρέα των μουσικών-φίλων που θα παίξετε μαζί - και θα σε βοηθήσουν και θα νοιαστούν για σένα.

    Mήπως πριν πας στην αρπαχτη να κάτσεις και να ρωτήσεις τον εαυτό σου γιατί το κάνεις αυτό και που θες να φτάσεις?

    εντελώς καλοπροαίρετα

    piterpiano
    08.03.2005, 16:54
    dektes oles oi apopseis,to oti tha tsakwthoume sto live ENNOEITAI pws to eipa gia plaka.
    o hastaroth mou fainetai oti kserei poly kala pws ginontai aftes oi douleies,ksenia to oti asxoloumai me tis wres 13 xronia twra panw sto piano den to thewrw mashmenh trofh.

    kai as ksekatharisw thn thesh mou allh mia fora.poly mou aresoun oi proves kai kanw syxna me ta laika kai ta rock pou asxoloume kata vash.
    ALLA,den tha xalasw thn zaxarenia mou kai tha agxwthw epeidh tha gnwrisw ton klarinitzh mia vdomada prin epeidh h yparxousa nootropia twn mousikwn einai na ta paroume kai na figoume.akoma,an endiaferomoun gia ta lefta kai oxi gia ton tropo paiksimatos den tha anoiga post gia to thema para tha etriva ta xeria mou mexri to kalokairi pou tha ta tsepwna..

    kai fisika to thewrw adianohto na mou karfwsoun thn stampa tou 'ta kanw ola gia ta lefta' epeidh eipa mia KATARAMENH attaka.
    Andreaz,efxaristw pou apantises sthn arxikh erwthsh mou kai den analwthikes mono sthn attaka!!

    telospantwn,KALH KARDIA panw ap'ola
    kaiaiaiaiaiaiaiaiiiiiiiiiiiiiiii...................