ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη

    Σχετικά με το CD του Σωκρατη Μαλαμα Ο Φύλακας κι Ο Βασιλιάς

    anisixos
    07.05.2011, 20:36

    Ποιος ειναι ο Σαββας;

    Εγω αυτα που εγραψα για τον Μαλαμα τα εσβησα απο το μπλογκ μου.Οποτε καλο θα ηταν να σβηστει και αυτο το τοπικ.


    gogos81
    07.05.2011, 21:15

    τώρα έβλεπα ένα βίντεο του Μάλαμα,και από κάτω είχε το ακόλουθο σχόλιο

     

    o sokratis malamas einai enas athlios parakatianos vromiaris sixamenos pou exei to thrasos na nomizei oti kanei mousiki.

    stephanos87 1 week ago

    και μετά βλέπω αυτό το σχόλιο

     

    αν είσαι ο ίδιος,μπράβο σου..

     

    και συμφωνώ με τον Πεντατονικό...ίσως διαγραφεί το τόπικ αυτό,αλλά εμείς δεν ξεχνάμε 


    StevieRayVaughn
    08.05.2011, 17:04

    Παράθεση:

    Το μέλος anisixos στις 06-05-2011 στις 03:57 έγραψε...

    Τι εννοεις gikosta;

    Μα κανεις πια δε συμφωνει μαζι μου σε αυτο το φορουμ; Ολοι εδω περα ειστε κουλτουριαρηδες;

    Ας μου πει εξηγησει παρακαλω καποιος τους στιχους του τραγουδιου το μεταξι.






    Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το ποστ, και δεν θα σας το κρύψω, αλλά γέλασα με την ψυχή μου!!
    Κατ' αρχήν, anisixos δεν είναι απαραίτητα κακό όταν κανείς δεν συμφωνεί μαζί μας! Το αντίθετο θα έλεγα.
    Παρόλαυτα η επίθεση σου και οι χαρακτηρισμοί σου είναι παντελώς άστοχοι. Επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις τον Μάλαμα δεν σημαίνει ότι μπορείς να τον βρίζεις χυδαία. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ότι δεν βρίσκεις κάποιον με τις ίδιες απόψεις.Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον είσαι εμπαθής.
    Θα μπορούσες να τον κακοχαρακτήριζες αν καταλάβαινες τι θέλει να πει και αυτό ήταν κακόγουστο ή οτιδήποτε άσχημο κατά την γνώμη σου.
    Αν θέλεις , πες μας ποιόν σύγχρονό μας θεωρείς εσύ σπουδαίο. . .

    ΥΓ1 : Το ποστ αυτό δεν νομίζω ότι πρέπει να διαγραφεί. Έχει το νόημά του και αυτό...

    ΥΓ2 : Το μέγεθος ενός καλλιτέχνη δεν μετράται με τον κόσμο που τον ακολουθεί ή τον..."καταλαβαίνει". Ο Σωκράτης ήταν και είναι τεράστιος καλλιτέχνης απ'όταν τον ακούγαμε 5-6 νοματαίοι μέχρι σήμερα που γίνεται χαμός όπου και αν πάει.


    anisixos
    09.05.2011, 04:36

    Το ποστ αυτο ειναι πολυ προσβλητικο και ζηταω να διαγραφτει. Εσας δε σας ενοχλει; Μετανιωνω γι' αυτα που ειπα. Δε μου αρεσει ο Μαλαμας αλλα δεν επρεπε να εκφραστω ετσι.


    catz
    09.05.2011, 15:55

    καλησπέρα .

    παρακολουθώ με ενδιαφέρον αυτό το topic καθώς θεωρώ αυτό τον δίσκο έναν από τους καλύτερους (και μέσα στους εμπορικότερους -τώρα πια ) που έχω ενορχηστρώσει .

    Βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα ως φαινόμενα , 1ο : το ότι η νεολαία δεν ξέρει πιά ποιανού είναι ο στίχος - για προφανέστατους λόγους , αφού το κατεβάσαν σε mp3 από κάποιο site απ' αυτά με μπάνερς του οικονομόπουλου ...

    2ο : το οτι ο (μετανιωμένος) συγγραφέας βρίσκει τη μουσική "μονότονη" (no comment...) .

     

    Κατά τ' άλλα γουστάρω που μπορεί ο καθένας να λέει τη γνώμη του , και αν πρότεινα κάτι, θα ήταν να δημιουργηθεί ένα topic για την κακοποίηση της Πριγκηπέσας στις μετέπειτα "εκτελέσεις" .

     

    cheers


    rouli726
    10.05.2011, 23:19

    Παράθεση:

    Το μέλος anisixos στις 09-05-2011 στις 04:36 έγραψε...

    Το ποστ αυτο ειναι πολυ προσβλητικο και ζηταω να διαγραφτει. Εσας δε σας ενοχλει; Μετανιωνω γι' αυτα που ειπα. Δε μου αρεσει ο Μαλαμας αλλα δεν επρεπε να εκφραστω ετσι.



    Δεν έχεις καταλάβει ,μάλλον,ότι τα θέματα δε διαγράφονται έτσι απλά από το φόρουμ,επειδή μας αρέσει ή επειδή μετανιώσαμε που γράψαμε κάτι.Υπάρχει κόσμος που μπήκε στον κόσμο να μπει να σου απαντησει..

    Όσον αφορά την άποψή μου για τη συγκεκριμένη δουλειά,εμένα μ'αρέσουν αυτά τα τραγούδια..μελωδικά,με όμορφους στίχους και η φωνή και αξία του ερμηνευτή,δε νομίζω ότι χρειάζεται την έγκρισή μου!

    αυτάSmile


    rosamalona
    11.05.2011, 16:54

    Παράθεση:

    Το μέλος anisixos στις 01-05-2011 στις 00:19 έγραψε...

    Ακουσα χθες ενα cd του Σωκρατη Μαλαμα.Συγκεκριμενα ενα με τιτλο Ο βασιλιας κι ο φυλακας.Ειναι απο τα χειροτερα cd που εχω ακουσει ποτε.Οι στιχοι θεωρω οτι ειναι αθλιοι, δηθεν και δεν εχουν κανενα απολυτως νοημα.Ειναι απλα σκορπιες λεξεις χωρις κανενα νοημα.Η μουσικη εντελως μονοτονη οπως και η φωνη του Μαλαμα.Παραθετω τους στιχους απο το τραγουδι Το μεταξι.

     

    Γυάλινη πόλη κι ένας άνεμος αλάνι
    σκόνη στους πάγκους,
    στις βιτρίνες και στα ράφια
    γίναν τα τάστα της κιθάρας μου ξυράφια
    κι εσύ έχεις χρόνια να κατέβεις στο λιμάνι.

    Σαν το διαμάντι
    το γυαλί μ' έχει χαράξει
    ήρθα και φεύγω μ' αδειανά τα δυο μου χέρια
    θέλει αστέρι μου ατέλειωτα νυχτέρια
    να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι.

    Λερά σεντόνια σε δωμάτια νοικιασμένα
    Άργος, Μυκήνες, Σαντορίνη και Μαντείο
    όλη η ζωή μου καλώς ήρθες και αντίο
    σκόρπια στιχάκια σε πακέτα πεταμένα.

    Μορφές αγίων σ' έναν τοίχο μαυρισμένο
    στον Ιορδάνη τους τα λόγια μου βαφτίζω
    βλέπω τα αρώματα, τα χρώματα μυρίζω
    κι όλο προσμένω ένα πλοίο βυθισμένο.

     

    Συγγνωμη, βγαζει κανεις νοημα απο αυτο; Δε θελω να γινω κυνικος, αλλα κατι θα επινε οταν τους εγραφε; Δε θα ρωτησω τι θελει να πει ο ποιητης γιατι θεωρω οτι ο ποιητης δε θελει να πει απολυτως τιποτα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-05-2011 00:41 ]



    πανέμορφο!!!! καλά που το έγραψες. γιατί ψάχνεις τι σημαίνει?! γιατί αγωνίζεσαι τόσο εγκεφαλικά? ο Μάλαμας είναι καλλιτέχνης. ζει τη ζωή διαφορετικά. και ο Αλκαίος  ειναι ποιητής!!!!θα ήθελα να μπορούσα να έγραφα έτσι! όλη μου η ζωή καλώς ήρθες και αντίο.........κι όλο προσμένω ένα πλοίο βυθισμένο....


    voltaire
    13.05.2011, 01:44

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-05-2011 09:39 ]


    orzza
    13.05.2011, 15:38
    ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ... ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΙ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΗΣΕΙ .....ΕΙΛΕΓΕΙ ΚΑΤ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΥ . ΠΡΙΧΤΗ ΜΟΥ ANISIXE ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ . ΤΥΧΕΡΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΝ - ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΕΥΤΥΧΕΙΣ ΟΙ ΑΚΟΥΟΝΤΕΣ ( ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑΠΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΘΥΣΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΜΑΛΑΜΑ δηλ. ΧΑΤΖΙΔΑΚΗΣ & ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΠΡΙΝ 30 ΧΡΟΝΙΑ ) !!!!! ΣΕ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ κ ANISIXE ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ - ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΘΛΙΨΗ .
    Foidel
    15.05.2011, 19:18

    Α ρε Έλληνες ότι σας αναβαθμίζει το κακολογείτε!Άντε τραβήξτε στο μαγαζί που τραγουδάει ο Σωκράτης να δείτε μουσικόφιλους και άτομα που ξέρουν να εκτιμάνε.Δεν αξίζει για εσάς η καλή μουσική!Αυτό το άτομο είναι οστυλοβάτης της έντεχνης μουσικής στην χώρας μας.Εσείς όμως ότι δεν καταλαβαίνετε στα βαθύτερα νοήματα και το υποβαθμίζετε.Για εσάς λοιπόν που συμφωνείτε στην ιδέα του anisixos τραβήξτε σε κανά σκυλάδικο.Δεν σας αξίζει τίποτα παραπάνω...


    rosamalona
    15.08.2011, 11:30
    οκ μην τον βαρατε αλλο!!!μα αλλο να λες τη γνωμη σου και αλλο να βριζεις.καλο ειναι να διακρινουμε τη διαφορα.τιποτε αλλο.
    jim1001
    01.07.2012, 14:47

    Vasika ti na pw mallon o filos mas o anisixos einai asxetos apo mousikh!tuxaia to vrika to post auto tou anisixou!kai tin apantisi apo to filaraki mas apo kato apo to prwto post tou anisixou!katarxin den mporeite na sugkrinete ena tragoudopoiw enan pou apagkelh kai dn tragoudaei enan pou kanei me tin ki8ara tou trela pragmata gt egw paizw ki8ara kai einai ena apiasto oneiro o ru8mos tou malama!O swkratis xronia gemizei tis kardies olwn mas me ta tragoudia kai tis sunaulies tou se oli tin ellada kai ta kanei monos tous xoreis tis f8ines diafimeisis olws twn opoiwn eseis 8ewreite kalitexnes!pragmatika pisteuw kapoios na grapsei stixous san tou malama akouste to 'kalinixta malaka' kai prospa8iste na deite ti grafei o kurios kai an kati den kserete ti simainei le3ika uparxoun psakste!


    antonis777
    04.07.2012, 20:58

    οποιος βριζει ανθρωπους σα τον Μαλαμα μαλλον δε ξερει απο μουσικη.. κριμα να μην εκτιμαμε τετοιους τρανους μουσικους!


    StevieRayVaughn
    14.02.2013, 21:39

    Παράθεση:

    Εγώ πάντως είμαι από αυτούς οι οποίοι δε συμμερίζονται την κρατούσα άποψη για του Μάλαμα. Για μένα είναι απλώς ένας ατάλαντος. Φωνή μουντή και μονότονη, στίχοι μουντοί και μονότονοι, μουσική μουντή και μονότονη. Μια μετριότητα σε όλα της. Αν έχει πάντως τόση πολλή ανάγκη για δημιουργία, θα μπορούσε κάλλιστα να γράφει τραγούδια και να τα δίνει να τα τραγουδούνε άλλοι και όχι να με αναγκάζει να χαμηλώνω το ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο όταν τυχαίνει να τον ακούω. Θα συμφωνήσω με τον Anisixo ότι είναι μία από τις μεγαλύτερες απάτες στην Ελλάδα μαζί με τους περισσότερους «κουλτούρα να φύγουμε» του έντεχνου. Κάποια στιγμή πρέπει να σπάσει αυτό το απόστημα. Αλλά νομίζω η λύση είναι απλή· να κοπούν αμέσως όλες οι κρατικές επιχορηγήσεις. Προς όλους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mousikodifis στις 15-10-2012 19:09 ]





    Δεν υπάρχει κάποια κρατούσα άποψη. Απλά υπάρχουν ακροατές στους οποίους αρέσει ο Μάλαμας, ακροατές στους οποίους δεν αρέσει κοκ.
    Αν δεις την διαδρομή που ακολούθησε ο άνθρωπος θα δεις ότι μάλλον είναι άστοχο το σχόλιο σου περί κρατικών επιχορηγήσεων κλπ κλπ. Επίσης αν θέλεις άλλαζε κ σταθμό όταν τον ακούς. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να τον ακούς! Σεβαστό ότι τον βρίσκεις μουντό κ μονότονο, αλλά σε κάποιους αρέσει. Κ μάλιστα πάρα πολύ. Δηλαδή, με όλο αυτό το "τουρλουμπούκι" που παίζουν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί , εσύ δεν κάνεις τίποτα άλλο παρά ανεβοκατεβάζεις την ένταση στο ραδιόφωνό σου.
    Πάντως το γεγονός ότι κ μετά από 13 χρόνια που κυκλοφόρησε ο δίσκος συζητάμε για αυτόν κάτι σημαίνει.

    -Σε τραγούδια του Μάλαμα έχουν γράψει στίχους πολύ σπουδαίοι ποιητές. Στον συγκεκριμένο δίσκο έχουν γράψει κ ο Οδυσσέας Ιωάννου κ ο Άλκης Αλκαίος.Δεν τους λες κ μονότονους. Ή το Χαμένο Ρούχο του Παπακωνσταντίνου. Όπως κ να έχει η τέχνη εμπεριέχει αρκετά το στοιχείο της υποκειμενικότητας, αλλά εδώ πέρα διαβάζω τραβηγμένα πράγματα :)