ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.848 μέλη

    Πάνος Μπούσαλης - Γκέμμα

    megaloserwtikos
    01.05.2011, 14:07

    Κυκλοφορεί από τον Μετρονόμο ο πρώτος δίσκος του τραγουδοποιού Πάνου Μπούσαλη με τίτλο Γκέμμα , σε στίχους και μουσική του ίδιου.

    Ο Πάνος Μπούσαλης εξωτερικεύει τις αγωνίες, τις μνήμες, τα ερωτηματικά του και τους λίγους θολούς χρησμούς που ψηλάφισε στις τρεις πρώτες δεκαετίες της ζωής του.

    Με τραγούδια κοινωνικοπολιτικά, ερωτικά, τραγούδια που πέφτουν άλλοτε σιγανά, σαν σταγόνες βροχής πάνω στο μέταλλο της θύμησης, κι άλλοτε σαν ανήσυχα κύματα πάνω στη βραχώδη ρίζα της ύπαρξης, μιλά για έρωτα, λησμονιά, μέθη, ζωή και θάνατο , όπως αυτά προσαράζουν διαδοχικά στην ακτή του χρόνου.

    Με απλές ή πιο σύνθετες μελωδικές γραμμές, βασισμένες στο ένστικτο και την αλήθεια του, ο Μπούσαλης εκφράζει μελαγχολία, επιθυμία, συγκατάβαση ή αποδοκιμασία. Σαρκάζει και σαρκάζεται. Χορεύει και σωπαίνει. Αποφασιστικός ή αμήχανος βαδίζει στους χωμάτινους δρόμους της μνήμης, στα στενά του έρωτα, ή στην άσφαλτο των πολλών και της μοναξιάς.

    Φυσικά όργανα έχουν τον κύριο λόγο στα 16 τραγούδια, με ενορχηστρώσεις που ανασαίνουν. Την ενορχήστρωση στα περισσότερα τραγούδια ανέλαβε ο Νίκος Γράψας, ενώ τέσσερα τραγούδια ενορχήστρωσε ο Νεοκλής Νεοφυτίδης , καταθέτοντας αμφότεροι τη γνώση και την ευαισθησία τους. Στο συνολικό αποτέλεσμα συνεισφέρουν καθοριστικά οι εξαιρετικοί μουσικοί που συμμετέχουν στο δίσκο.

    Στην Γκέμμα συναντάμε διάφορα μουσικά και ρυθμικά τοπία. Μεταξύ άλλων, ακούμε λυρικά μπολερό, ατμοσφαιρικές και ρυθμικές μπαλάντες, τραγούδια με διάθεση country και άλλα που μας οδηγούν συνειρμικά στην παράδοση.

    Την Γκέμμα κάνουν ακόμα πιο ενδιαφέρουσα με τη συμμετοχή τους ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και η Σοφία Παπάζογλου ερμηνεύοντας από ένα τραγούδι, συστήνοντας μας με τη σειρά τους τον νέο τραγουδοποιό.

    Στίχοι – Μουσική : Πάνος Μπούσαλης

    1 ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
    2 ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
    3 ΤΟ ΑΧ
    4 ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ - Σοφία Παπάζογλου
    5 ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ (ΚΟΙΤΑ ΜΕ)
    6 ΓΚΕΜΜΑ
    7 ΠΕΡΑΣΑ ΑΠ' ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ
    8 ΡΑΓΕΣ - Αλκίνοος Ιωαννίδης
    9 ΣΑΝ ΠΡΩΙ ΑΛΛΟΤΙΝΟ
    10 ΣΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ Τ' ΑΛΩΝΙΑ
    11 ΚΑΡΟΛΑΪΝ
    12 ΕΥΧΗ
    13 ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ
    14 ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ
    15 ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ
    16 ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 01-05-2011 14:17 ]


    megaloserwtikos
    01.05.2011, 14:16

    Τον Πάνο Μπούσαλη τον ξέρουμε εδώ στο site κι απ' τη συμμετοχή του με το τραγούδι "Πέρασα από τη γειτονιά σου" στο διαγωνισμό που είχε γίνει.

    Το τραγούδι μού είχε κάνει έντονη αίσθηση τότε. Αγόρασα το δίσκο του κι έχω να πω πολύ θετικά λόγια. Προς το παρόν είμαι στα πρώτα ακούσματα, μου είναι ακόμη δύσκολο να έχω ολοκληρωμένη γνώμη. Αλλά μπορώ να πω ότι μ' αρέσει και στιχουργικά και λόγω της λυρικότητας στη μουσική αλλά κι ερμηνευτικά. 

    Αναφέρω ιδιαίτερα τον Αλκίνοο Ιωαννίδη και την Σοφία Παπάζογλου που συμμετέχουν μ' ένα όμορφο τραγούδι ο καθένας.


    aRiwN
    03.05.2011, 15:01
    Ο Πάνος είναι πολύ καλός μουσικός και ερμηνευτής..Θα πάρω οπωσδήποτε το δίσκο..Φωνή χαρακτηριστική με πολύ ωραία χροιά..
    megaloserwtikos
    04.05.2011, 01:35
    >

    "στου παιχνιδιού τ' αλώνια", ένα από τα μελωδικά τραγούδια του δίσκου.


    megaloserwtikos
    08.05.2011, 01:10

    Τρία τραγούδια από το δίσκο: "Ράγες" (με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη) :
    https://www.youtube.com/watch?v=P_aAILMhyFkLink

    >

    "Χαρούμενο τραγούδι":
    https://www.youtube.com/watch?v=gYslSGyVRLMLink

    >

    "στην αυλή":
    https://www.youtube.com/watch?v=325JF2FLnaU&feature=relatedLink

    >

    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 08-05-2011 01:13 ]


    kwstasagas
    08.05.2011, 14:29

    Δεν θα αναφερθώ στις μουσικές του Πάνου, που είναι ούτως ή άλλως πολύ - πολύ όμορφες !!!

    Θα αναφερθώ στο στιχουργικό μέρος του, το οποίο ήταν πραγματική έκπληξη !!! Αυτό μάς αποκαλύπτει άνθρωπο που όχι μόνο γνωρίζει και χειρίζεται πολύ καλά την ελληνική γλώσσα, αλλά, συγχρόνως, τη σέβεται και την αγαπά !!! Συν το γεγονός ότι κάθε στίχος, κάθε λέξη είναι πλημμυρισμένοι από εντιμότητα, ευαισθησία και αποτέλεσμα πνευματικών και κοινωνικών αναζητήσεων του δημιουργού !!!

    Πολλά συγχαρητήρια Πάνο, σού εύχομαι καλή συνέχεια [που σίγουρα θα υπάρξει] {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    panosbousalis
    10.05.2011, 22:15

    Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Από καρδιάς! Χαίρομαι που το βλέπω αναρτημένο σ'αυτή την αγαπημένη κοινότητα του διαδικτύου που είμαι κι εγώ μέλος της εδώ και χρόνια και απολαμβάνω την συντροφιά αυτή που όλο μεγαλώνει και ομορφαίνει. Εύχομαι να σας πουν κάτι τα τραγούδια.. Να'στε καλά!!


    AlfaWolf
    14.05.2011, 22:35

    Το Σάββατο 21/5/2011 8:00 το απόγευμα ώρα Ελλαδος και στην εκπομπη Wolf On Air ο  Πάνος Μπούσαλης θα ειναι μαζι μας και παρεούλα θα ακουσουμε το πρώτο του cd με γενικο τιτλο Γκέμμα

    αν καποιος θελει να ρωτησει κατι τον Πάνο ας καταθέσει την ερωτηση του εδω μεχρι την Τρίτη 17/5





    επισυναπτόμενα: gemma.jpg 
    megaloserwtikos
    10.07.2011, 12:43


    https://www.youtube.com/watch?v=bXc_AtUpGO4Link

    >

     

    Απ' τα πολύ αγαπημένα μου τραγούδια "του παιχνιδιού τ' αλώνια"...


    catherine91
    14.08.2011, 13:57
    Είμαι πολύ περήφανη που ένας τόσο καλός ερμηνευτής και τραγουδοποιός είναι από την όμορφη Λακωνία μας!!!!! Κάθε επιτυχία, αγαπητέ Πάνο..... :) να είσαι πάντα καλά να μας χαρίζεις όμορφες μουσικές! :)


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία