ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.833 μέλη

    Μπουζουκι κανεις???

    Giorgaras
    04.04.2003, 23:57
    Δεν λεω καλη η κιθαρα αλλα κανενα σχολιο για το λαικο μας μουσικο οργανο? Λιγο μπουζουκι βρε παιδια να βοηθιθουμε και εμεις στα ξενα απο οποιδηποτε πληροφορια.
    priftisnikolaos
    05.04.2003, 07:25
    geia sou Giorgo, h alh8eia einai oti sto internet den uparxoun polla pragmata sxetika me to mpouzouki ektos apo kapoia stoixeia pou aforoun thn istoria tou organou opws epishs kai auth tou rempetikou tragoudiou! malista ta perissotera apo auta einai grammena sta agglika!!!!!!!!!!

    an 8es ri3e mia matia sto forum sthn kathgoria sundesmoi kai suggekrimmena sto topic Baglamas music page!
    isws vreis kapoia pragmata pou se endiaferoun. ta midi pou uparxoun pisteuw 8a se voh8hsoun na vgaleis arketa tragoudia!!
    Harodas
    05.04.2003, 18:16
    Kialos xenitemenos latris tou rebetikou kai paliou laikou?
    Etsi eimai ki ego.Pezo 6 hronia kithara kai tora arhizo na matheno baglama...
    Megalo zori!Otan tha eisai on line,sfira...
    anastasia27
    06.04.2003, 09:16
    Giorgara, δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το μπουζούκι και άρα τι επιπέδου πληροφορίες ζητάς. Αν είσαι άσχετος και πρόκειται:
    α) για τρίχορδο μπουζούκι ρίξε μια ματιά στο baglamas.musicpage.com
    (είναι από τον κατάλογο του in.gr Τέχνες,Πολιτισμός>Μουσική>Ελληνική,Παραδοσιακή>Μουσικά Οργανα)

    β) για τετράχορδο μπουζούκι κάνε ότι έκανα κι εγώ -μετά από κάποιες απενενοημένες προσπάθειες - γράψου σε ωδείο! (Ποτέ δεν είναι αργά)
    theorosss
    16.04.2008, 12:23
    Γεια σας παιδες.Πριν λιγο γραφτηκα στο site.Απο τα λιγα που ειδα καταλαβα οτι υπαρχουν ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με τη ελληνικη μουσικη.
    Παιζω μπουζουκι εδω και καμια 10αρια χρονακια και θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει που μπορω να βρω ενα καλο τριχορδο απο 500-1000 ευρω?Για χειροποιητο μιλαμε παντα βεβαια.Αν μπορει καποιος να βοηθησει!!!
    KAKOFONIKS
    16.04.2008, 12:38
    Φίλε για καλό όργανο ξέρω ότι ο Ρότσκος είναι καλός τώρα για τιμή ότι και να σου πω εγώ πήρα απο εκεί τετράχορδο.... Επικοινώνησε και ίσος βρείς κάτι σου δίνω το Site ....

    Καλές πενιές!

    www.xiloihos.com
    mousikovagelis
    19.04.2008, 01:07
    Για σας βρε παιδία κι από μένα. Με όλο το θάρρος και το σεβασμό που έχω απέναντι σας θα ήθελα να σας δώσω μερικές συμβουλές, πρώτα σαν δάσκαλος μπουζουκιού και μετά σαν ένας απλός φίλος.
    Καταρχήν ένα καλό μπουζούκι πρέπει να διαθέτη καλά ξυλά σωστή και μερακλίδικη κατασκευή και όχι τσαπατσοδουλια, επίσης ανάλογα με τον ήχο και το ύφος που πεζή ο ιδιοκτήτης του, τότε χρειάζεται και η κατάλληλη χημεία ξύλων υλικών και αποστάσεων όγκου του οργάνου. Δεν παίζουν ρόλο τα στολίδια στον ήχο , πολλές φορές είναι και εις βάρος του οργάνου, το μπουκώνουν και περνάνε περισσότερα χρόνια για να στρώσει.
    Υπάρχουν τρομεροί μάστορες στα επαγγελματικά και στα μαθητικά, μπουζούκια το όλο θέμα είναι σε πιες τιμές μπορεί να ανταποκριθεί ο καθένας ,γιατί όπως πολύ καλά θα ξέρετε ότι πληρώνεις παίρνεις. Βέβαια δεν σας κρύβω ότι ένα καλό μπουζούκι από την αρχή που θα αρχίσει κάποιος να μαθαίνει και το γουστάρει και μελετά και το έχει όρεξη και ασχολείται σωστά και μεθοδικά , τον βγάζει στα ανοιχτά του δίνει έναυσμα για να συνεχίσει και να κατάκτηση ένα από τα όνειρα του.
    Σε έναν επαγγελματία όμως το καλό όργανο συνεπάγεται με ξεκούραστη εργασία περισσότερες αντοχές όταν χρειάζεται να πεζής για μέρες και για πολλές ώρες συνεχόμενες, ειδικά στο εξωτερικό που έχει παρά πολύ καλές αμοιβές, , και έτσι όπως καταλαβαίνετε το καλό όργανο σε έναν επαγγελματία είναι μια επένδυση, και δεν τον απασχολεί τόσο το κόστος όσο η ποιότητα.
    Οι τιμές στα μαθητικά τα καλά κυμαίνονται από 800 // 1200 εύρο,, ενώ στα επαγγελματικά από 1600 // 2500 εύρο ..
    Λίγα λόγια για τους κατασκευαστές.{ Ελευθέριος Γιανούλος (Λάρισα)} {Αλεξανδρής (Θεσσαλονίκη)} {Καρβούνης (Αθήνα)} {Κλεφτογιάννης (Αθήνα)}
    {Ραπτάκης (Γέργερη Κρήτης )} {Ραπακούσιος Αθήνα)} {Μουντάκης(Αθηνά)}
    Αυτά είναι τα καλύτερα ονόματα σε σωστή δουλεία σε συνέπεια και σε γνώσεις πάνω στην οργανοποιία…
    Χίλια συγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω κάποιοι φίλοι να ωφεληθούν και να επιλέξουν το σωστό όργανο. Καλή μελέτη φίλοι μου.

    KAKOFONIKS
    19.04.2008, 11:22
    Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες σωστός! Επίσης έχω να προσθέσω (βασικά να επιβεβαιώσω) αυτό που λες για τα στολίδια έχω δ΄λο που έχει ένα πανέμορφο μπουζούκι με πολλ΄αστολίδια αλλά δυστυχώς είναι πολύ κακόπαιχτο και δυσκολόπαιχτο όργανο!
    Alekos262
    25.04.2008, 02:22

    Giorgara, λίγο αργά βέβαια, αλλά, αν θες έχω αρκετό έντυπο υλικό για το όργανο, με βιβλία εκμάθησης και παρτιτούρες. Αν θες στείλε e-mail για οποιαδήποτε βοήθεια


    mariachi
    26.04.2008, 22:33

    Δεν υπάρχει πιο πονεμένο και πιο συγκλονιστικό μουσικό όργανο από το μπουζουκάκι.Αυτά τα στοιχεία,σε συνδιασμό με την αγάπη μου για το ρεμπέτικο και το λαικό τραγούδι,με έκαναν να το πιάσω και να το μάθω.Και πίστεψέ με,ποτέ δεν σταματάει η εκμάθηση αυτού του οργάνου(όπως και όλης της μουσικής)μέσα από τους μουσικούς του δρόμους.


    gk63
    04.05.2008, 00:07

    εγω πηρα με 1000,00 ευρω απο εναν κατασκευαστη απο τη Δραμα. Μαθαινω μπουζουκι εδω και δυο χρονια, αλλα μαλλον πολυ δυσκολα τα πραγματα. Αν θελει καποιος συνεργασια και ανταλλαγη πληροφοριων - γνωσεων, δεν εχω καμια αντιρρηση. Ξερει καποιος αν υπαρχει προγραμμα εκμαθησης μπουζουκιου? ευχαριστω!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gk63 στις 04-05-2008 00:09 ]


    kwstasagas
    05.05.2008, 22:32

    Έχω πολύ - πολύ μεγάλη αγάπη στα παλιά ρεμπέτικα τραγούδια [με τεράαααστια αγάπη στα τραγούδια του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΥ]. Επίσης, λατρεύω τα έντεχνα λαϊκά των μεγάλων μας συνθετών : Θεοδωράκης, Ξαρχάκος, Μαρκόπουλος, Μούτσης, Λοϊζος ..... Έτσι, αυτή η αγάπη μου με έκανε κι εμένα κι έπιασα μπουζούκι. Βέβαια, ποτέ μου δεν έφτασα σε επαγγελματικό επίπεδο [βλέπετε, ήταν στη μέση οι σπουδές, η εργασία κλπ κλπ]. Άλλωστε, για να μάθει κανείς να παίζει επαγγελματικά μάλλον πρέπει να ασχοληθεί ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Όμως, για ερασιτέχνης μπουζουξής .... πιστεύω ότι τα καταφέρνω μια χαρά. Εδώ και πολλά χρόνια, όποτε βρίσκομαι σε καμιά παρέα, σε φιλικές συγκεντρώσεις, σε παρέες γύρω από φωτιά στην άμμο κλπ κλπ, το μπουζουκάκι μου την κάνει μια χαρά τη δουλειά του. 

     

    Σαν ερασιτέχνης μπουζουξής, λοιπόν, ας καταθέσω κι εγώ την άποψή μου :

    1/Το βασικό στο μπουζούκι είναι ΝΑ "ΚΑΤΣΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ" ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ. Βλέπετε, το καύκαλό του έχει αυτήν την περίεργη κατασκευή .... Έτσι, βλέπω πολύ κόσμο, που μού ζητάει καμιά φορά το μπουζούκι μου να το "περιεργαστεί", να μην μπορεί να το προσαρμόζει στο σώμα του !!!! Αν, όμως, καταφέρει κανείς και το "ακουμπήσει" ή το "βολέψει" στο σώμα του .... ε, τότε έχει κάνει το πρώτο σημαντικό βήμα !!!

    2/ Το δύσκολο στο μπουζούκι είναι ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ : Το πώς θα πιάσεις την πένα !!! Το πώς θα τοποθετήσεις το δεξί χέρι επάνω στο καύκαλο. Το πώς θα παίξεις τις πενιές και τις διπλοπενιές. Ω, ναι, αυτή η κίνησή "πάνω κάτω" του δεξιού καρπού είναι .... το πλέον δύσκολο για το μπουζούκι. Αν, όμως, καταφέρεις να "διεθυετήσεις" το δεξί χέρι ... τότε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ. Αν δεν έχεις αποκτήσει ευκινησία στο αριστερό χέρι, το πρόβλημα θα λυθεί με την εξάσκηση. Αν, όμως, δεν τα καταφέρεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα να μάθεις να "χειρίζεσαι" το δεξί χέρι .... ίσως να μην τα καταφέρεις ποτέ !!!

    3/ Ο μπουζουξής είναι απαραίτητο να έχει ΚΑΛΟ ΑΥΤΙ!!! Να ακούει μια μελωδία και .... να μπορεί αμέσως να την παίξει.

    4/ Αν κάποιος έχει ήδη αρχίσει να μαθαίνει μπουζούκι, του προτείνω όσο μπορεί να ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ. Κάθε μέρα να το "γρατζουνάει", έστω και για μισή ώρα / είκοσι λεπτά, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια της εκμάθησής του .....

    ΤΙ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ..... Ότι είναι -ας μού επιτραπεί η έκφραση - 'ασυμβίβαστο" .... Ότι επιτρέπει στον κάθε "παίκτη" να βρει δικές του - προσωπικές τεχνικές και δικό του - προσωπικό στιλ παιξίματος από μόνος του, το οποίο ίσως και να μην διδάσκεται σε ωδεία. Γι' αυτό, άλλωστε, είναι το όργανο στο οποίο διέπρεψαν ως επί το πλείστον οι ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΙ !!! Από κει και πέρα, είναι τεράααστιο θέμα προς συζήτηση το πώς το μπουζούκι συνδέθηκε για πάααρα πολλά χρόνια με τα βάσανα και τους καημούς του λαού μας και το πώς σήμερα, στην εποχή των Ελληνάδικων, των σκυλάδικων κλπ, να έχει παρεξηγηθεί ως μουσικό όργανο αλλά και ως σύμβολο της ελληνικότητάς μας [ναι, δυστυχώς ξέρω πολλους νέους που ακούνε τη λεξη "μπουζούκι" και "βγάζουνε σπυριά". Και με το δίκιο τους, καθόσον μεγαλώνουν σε μια εποχή που το μπουζούκι είναι συνδεδεμένο με ανούσια καψουροτράγουδα, με τα κέντρα της παραλιακής κλπ κλπ κλπ ....] ......... 

     

      

     

     

     


    xkostas
    19.02.2019, 19:36

    Πολυ καλο για ξεκινημα ειναι και αυτο το βιβλιο Μαθαινω Μπουζουκι | Τόλης Ζαχαρής

    Εμενα με βοηθησε αρκετα. Υπαρχει κ δωρεαν εφαρμογη στο play store

    [ τροποποιήθηκε από τον/την xkostas, 19-02-2019 19:37 ]