ελληνική μουσική
    827 online   ·  210.850 μέλη

    Εφυγε ο Θανασης Βεγγος

    delta66
    04.05.2011, 11:26

    Η είδηση για το θάνατο του Θανάση Βέγγου στα δέκα πρώτα θέματα παγκοσμίως.

     

    Η είδηση για το θάνατο του Θανάση Βέγγου κατέκλυσε τα κοινωνικά δίκτυα. Όμως αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες ώρες δεν έχει προηγούμενο.

    Το Twitter ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο για τα 10 θέματα που συζητιούνται (trending topics) από τους χρήστες του σε παγκόσμιο επίπεδο. Οι συζητήσεις και οι αναφορές στο μεγάλο ηθοποιό πολλαπλασιάστηκαν τόσο που το όνομα του Βέγγου μπήκε στα δέκα πρώτα παγκοσμίως.

    Την τελευταία ώρα άνθρωποι από όλο τον κόσμο αναρωτιούνται τι σημαίνει «Θανάσης Βέγγος» και Έλληνες που διαμένουν στην Ελλάδα ή και έξω σπεύδουν να εξηγήσουν σε φίλους και αγνώστους τι σήμαινε και τι ήταν ο καλλιτέχνης του θεάτρου και του κινηματογράφου κάνοντας share φωτογραφίες, βίντεό του και τις σελίδες στο imdb και τη Wikipedia που φιλοξενούν τη βιογραφία και το έργο του.

    Κάτι που αδυνατεί να κάνει η Brighton_Baby: «Ιt is impossible to describe Θανάσης Βέγγος in 127 characters...»(«είναι αδύνατο να περιγράψεις τον Θανάση Βέγγο σε 127 χαρακτήρες», τόσους περίπου χαρακτήρες φιλοξενεί κάθε ανάρτηση στο Twitter).

    Η ChelaLoeters από την Ολλανδία και ο ahandgesture αναρωτιούνται: «What the heck is "Θανάσης Βέγγος"?» και ο pCole95 από την Ιαπωνία λέει: «Idk (δεν ξέρω) who he is, but R.I.P. Θανάσης Βέγγος» ενώ και οι θαυμαστές του διαδικτυακού φαινομένου Justin Bieber (WeBieberFans) αναρωτιούνται: «Who's Dis?? Θανάσης Βέγγος , He's trending».

    Η Artemis A σημειώνει «Θανάσης Βέγγος is trending in twitter and will always be trending in our hearts» (είναι σήμερα δημοφιλές θέμα στο Twitter θα είναι όμως πάντα δημοφιλής στις καρδιές μας) ενώ ο BaaS_GR αναφέρει: «Ύστερα από χρόνια νιώθουμε λίγο εθνικά υπερήφανοι γιατί οι ξένοι προσπαθούν να μάθουν τι είναι Θανάσης Βέγγος. Φλίπαραν όλοι με το greek trending topic». Καθώς περνά η ώρα, οι χρήστες του Twitter ενημερώνονται και ενημερώνουν. Ο Blazethecat γράφει: «Now i know, Θανάσης Βέγγος is Thanasis Veggos, a Greek actor who passed away at the age of 84» («τώρα ξέρω τι είναι ο Θανάσης Βέγγος»).

    πηγη : http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231106428

     

    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 04-05-2011 11:58 ]


    Extremio
    04.05.2011, 11:52
    Εξαιρετικο ποστ, delta66. Σε ευχαριστουμε πολυ.
    aviectus
    05.05.2011, 19:01

    Απιστευτο.

    Καπου ακουσα,πως αν ο Βεγγος ηταν αγγλοφωνος,τοτε σημερα θα ηταν στο πανθεο τον μεγαλων κωμικών.Peter Sellers,Κ.α.

    Iσως ναι,ισως οχι.Δεν με ενδιαφερει,Χαιρομαι που ειναι Ελληνας,και μπηκε στο δικο μας πάνθεο,ισως στο πιο μεγάλο σκαλι.


    delta66
    10.05.2011, 08:31


    VassilisG
    10.05.2011, 09:56

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 04-05-2011 στις 11:26 έγραψε...

    Η είδηση για το θάνατο του Θανάση Βέγγου στα δέκα πρώτα θέματα παγκοσμίως.

     

    Η είδηση για το θάνατο του Θανάση Βέγγου κατέκλυσε τα κοινωνικά δίκτυα. Όμως αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες ώρες δεν έχει προηγούμενο.

    Το Twitter ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο για τα 10 θέματα που συζητιούνται (trending topics) από τους χρήστες του σε παγκόσμιο επίπεδο. Οι συζητήσεις και οι αναφορές στο μεγάλο ηθοποιό πολλαπλασιάστηκαν τόσο που το όνομα του Βέγγου μπήκε στα δέκα πρώτα παγκοσμίως.

    Την τελευταία ώρα άνθρωποι από όλο τον κόσμο αναρωτιούνται τι σημαίνει «Θανάσης Βέγγος» και Έλληνες που διαμένουν στην Ελλάδα ή και έξω σπεύδουν να εξηγήσουν σε φίλους και αγνώστους τι σήμαινε και τι ήταν ο καλλιτέχνης του θεάτρου και του κινηματογράφου κάνοντας share φωτογραφίες, βίντεό του και τις σελίδες στο imdb και τη Wikipedia που φιλοξενούν τη βιογραφία και το έργο του.

    Κάτι που αδυνατεί να κάνει η Brighton_Baby: «Ιt is impossible to describe Θανάσης Βέγγος in 127 characters...»(«είναι αδύνατο να περιγράψεις τον Θανάση Βέγγο σε 127 χαρακτήρες», τόσους περίπου χαρακτήρες φιλοξενεί κάθε ανάρτηση στο Twitter).

    Η ChelaLoeters από την Ολλανδία και ο ahandgesture αναρωτιούνται: «What the heck is "Θανάσης Βέγγος"?» και ο pCole95 από την Ιαπωνία λέει: «Idk (δεν ξέρω) who he is, but R.I.P. Θανάσης Βέγγος» ενώ και οι θαυμαστές του διαδικτυακού φαινομένου Justin Bieber (WeBieberFans) αναρωτιούνται: «Who's Dis?? Θανάσης Βέγγος , He's trending».

    Η Artemis A σημειώνει «Θανάσης Βέγγος is trending in twitter and will always be trending in our hearts» (είναι σήμερα δημοφιλές θέμα στο Twitter θα είναι όμως πάντα δημοφιλής στις καρδιές μας) ενώ ο BaaS_GR αναφέρει: «Ύστερα από χρόνια νιώθουμε λίγο εθνικά υπερήφανοι γιατί οι ξένοι προσπαθούν να μάθουν τι είναι Θανάσης Βέγγος. Φλίπαραν όλοι με το greek trending topic». Καθώς περνά η ώρα, οι χρήστες του Twitter ενημερώνονται και ενημερώνουν. Ο Blazethecat γράφει: «Now i know, Θανάσης Βέγγος is Thanasis Veggos, a Greek actor who passed away at the age of 84» («τώρα ξέρω τι είναι ο Θανάσης Βέγγος»).

    πηγη : http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231106428

     

    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 04-05-2011 11:58 ]


    Για τον Θανάση Βέγγο δεν έχω να πω τίποτα, τιποτα παραπάνω απ όσα έχει πει ο κόσμος, ήθελα να σε ρωτήσω μόνο που βρήκες αυτό το σκίτσο. Μου αρέσει πάρα πολύ και πιστεύω ότι εκφράζει τον ΘΒ απόλυτα. Γιατί κατα βάθος πίσω από το γελαστό πρόσωπό του κρυβόταν μια "τραγική" φιγούρα.Θαναση σε αγαπάμε ώπου κι αν είσαι.



    geordan
    10.05.2011, 22:37

    Έχει περάσει μια εβδομάδα και οφείλω να ομολογήσω ότι ένα μεγάλο μέρος της ημέρας μου το περνάω καθημερινά διαβάζονας ακατάπαυστα αφιερώματα στο Θ.Β. σε εφημερίδες, blogs, κανάλια, youtube κλπ. Εντάξει, έχω ένα κόλλημα μαζί του, ας μου συγχωρεθεί μια κάποια υποκειμενικότητα.

    Αλλά, με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις που έπεσα πάνω σε ανακρίβειες (ίσως και εσκεμμένες), χαίρομαι ειλικρινά γιατί φαίνεται ότι έστω και ο σημερινός προβληματικός Έλληνας ξέρει να αναγνωρίζει της αληθινές αξίες. Ίσως από ένστικτο και μόνο. Πάντως, η εθνική συγκίνηση που προκάλεσε ο Θανάσης μας δεν ήταν σε καμία περίπτωση προσποιητή. Μας άγγιξε όλους και μας ένωσε όλους (έστω και για λίγο). Τον ευχαριστούμε και για αυτό, πέραν των άλλων (άφθονο γέλιο, δάκρυ, συγκίνηση και φωτεινό παράδειγμα ήθους και αξιοπρέπειας). ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ κυριολεκτικά.