ελληνική μουσική
    888 online   ·  210.833 μέλη

    Για την ημέρα της Γυναίκας

    vouliakis
    08.03.2005, 11:37


    Παρά τις προόδους στο θεσμικό επίπεδο η ισότητα ανδρών και γυναικών στην πράξη δεν έχει ακόμα επιτευχθεί, τονίζει η γενική γραμματέας Ισότητας Ευγενία Τσουμάνη, στο μήνυμα της για την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα της Γυναίκας.

    «Οι ανισότητες λόγω φύλου είναι εμφανείς σε όλο το φάσμα της κοινωνικής και οικονομικής οργάνωσης, και ιδιαίτερα στην αγορά εργασίας και το εργασιακό περιβάλλον αλλά και στην εκπαίδευση, στη συμμετοχή στα κέντρα των αποφάσεων, στις ευθύνες της οικογενειακής ζωής», επισημαίνει η κ. Τσουμάνη.

    «Ταυτόχρονα οι διάφορες μορφές βίας σε βάρος των γυναικών μέσα και έξω από το σπίτι, όπως, επίσης, η εμπορία και η παράνομη διακίνηση των γυναικών, υπονομεύουν τα ανθρώπινα δικαιώματά τους, και αποτελούν μία επιπλέον έκφραση διάκρισης λόγω φύλου», προσθέτει.

    «Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα της Γυναίκας», σημειώνει η κ. Τσουμάνη «είναι το έναυσμα για να επιβεβαιώσουμε με ηχηρό τρόπο τη δέσμευσή μας για την προώθηση των ίσων ευκαιριών και ιδιαίτερα στον τομέα της απασχόλησης που αποτελεί βασική προϋπόθεση για την ισοτιμία αλλά και για την οικονομική ανάπτυξη της χώρας».

    Περαιτέρω, τονίζει ότι η Πολιτεία επιταχύνει τις δράσεις της και ότι η Γενική Γραμματεία Ισότητας υλοποιεί μία συνεκτική στρατηγική παρέμβαση με στόχο την σφαιρική αντιμετώπιση των ελλειμμάτων.

    «Με τις δράσεις μας για ενίσχυση της γυναικείας απασχόλησης συμβάλλουμε στην αξιοποίηση όλου του παραγωγικού δυναμικού και ενισχύουμε την ανταγωνιστικότητα και την ανάπτυξη. Με τις δράσεις μας για την καταπολέμηση της βίας σε βάρος των γυναικών συμβάλλουμε στο σεβασμό των δικαιωμάτων των γυναικών ως ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Με τις δράσεις μας για ενθάρρυνση της συμμετοχής των γυναικών στα κέντρα λήψης αποφάσεων ενισχύουμε τη δημοκρατία και την καλή διακυβέρνηση. Με την καταπολέμηση των στερεοτύπων μέσω της εκπαίδευσης συμβάλλουμε στην εξάλειψη των δομικών αιτίων διαιώνισης των ανισοτήτων λόγω φύλου», αναφέρει.

    «Ας μην ξεχνάμε: η προώθηση της ισότητας μεταξύ γυναικών και ανδρών δεν είναι μόνο ευθύνη των γυναικών, είναι ευθύνη όλων μας», καταλήγει.

    Πηγή: ΜΠΕ


    istoxastis
    08.03.2005, 13:08
    Το διάβασα σήμερα, δεν θυμάμαι σε ποιά εφημερίδα
    Η ανεργία τιμά τι γυναίκα.
    άλλά να και η ποιητική διάσταση της μέρας:
    εδώ
    MariannaP
    08.03.2005, 13:13
    Οταν η κοινωνία αισθάνεται τύψεις για κάτι, τότε καθιερώνει μια Παγκόσμια Ημέρα γι αυτό!
    yiannisyiannis
    08.03.2005, 13:21
    Αγαπητέ Χρυσόστομε με τη χρυσοποίκιλτη πένα σου, το ποίημά σου είναι φανταστικό, όπως και η φωτογραφία που το συνοδεύει. Ειδικά αυτά τα αποσιωπητικά της Μαρίας, πόσο ''βάθος δυσθεώρητον και αγγέλων οφθαλμοίς'' να χωρούν άραγε;
    istoxastis
    08.03.2005, 13:41
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 08-03-2005 στις 13:21 έγραψε:

    Αγαπητέ Χρυσόστομε με τη χρυσοποίκιλτη πένα σου, το ποίημά σου είναι φανταστικό, όπως και η φωτογραφία που το συνοδεύει. Ειδικά αυτά τα αποσιωπητικά της Μαρίας, πόσο ''βάθος δυσθεώρητον και αγγέλων οφθαλμοίς'' να χωρούν άραγε;




    ... Γι αυτά τα αποσιωπητικά της ΜΑΡΙΑΣ, το έγραψα Γιάννη. Σ' ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου, που σημάδεψες κέντρο!


    vouliakis
    08.03.2005, 22:00
    Όπως μας έχεις συνηθίσει... Ένα μικρό διαμάντι το ποίημα σου Χρυσόστομε.
    thanasis1987
    08.03.2005, 22:14
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 08-03-2005 στις 13:13 έγραψε:

    Οταν η κοινωνία αισθάνεται τύψεις για κάτι, τότε καθιερώνει μια Παγκόσμια Ημέρα γι αυτό!





    Και για μενα γιατι δεν εχουν?????


    thanasis1987
    08.03.2005, 22:15
    Παρ'αυτα το ποιημα περιφημο!!!


    Hastaroth
    08.03.2005, 22:44
    Quote:

    Το μέλος istoxastis στις 08-03-2005 στις 13:08 έγραψε:

    Το διάβασα σήμερα, δεν θυμάμαι σε ποιά εφημερίδα
    Η ανεργία τιμά τι γυναίκα.
    άλλά να και η ποιητική διάσταση της μέρας:
    εδώ





    Υπέροχο τό ποίημά σου φίλε Istoxasti!!

    Ομως η φωτογραφία μήπως θα'πρεπε να απεικονίζη τήν ΓΥΝΑΙΚΑ κι'όχι ένα θηλυκό άντρα;

    Γνώμη μου,βέβαια (ταπεινότατη.....)

    Ιδού και μιά


    yiannisyiannis
    10.03.2005, 09:57
    Θηλυκό άντρα;

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η λεβεντιά και η αποφασιστικότητα της εικονιζόμενης μαχήτριας, αποπνέει πολύ περισσότερο ερωτισμό, από ότι οι κατασκευασμένες πλαστικές Μπάρμπι, όλες ξανθιές με κομψά ταγεράκια, τύπου Εύης Καϊλή.
    MariannaP
    10.03.2005, 10:21
    Βρε Γιάννη από που την κατάλαβες την λεβεντιά και την αποφασιστικότητα;;; Από την ούρηση;;;

    Θανάση μου μην ανησυχείς, κάποια παγκόσμια ημέρα υπάρχει και για σένα Ψάξε λίγο...
    yiannisyiannis
    10.03.2005, 10:30
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 10-03-2005 στις 10:21 έγραψε:

    Βρε Γιάννη από που την κατάλαβες την λεβεντιά και την αποφασιστικότητα;;; Από την ούρηση;;;

    Θανάση μου μην ανησυχείς, κάποια παγκόσμια ημέρα υπάρχει και για σένα Ψάξε λίγο...







    Αγγελίνα έχασες την μπάλα! O Αλβέρτος (Hastaroth) κι εγώ αναφερόμασταν στην φωτογραφία που παραπέμπει το link του Χρυσόστομου (istoxastis).
    MariannaP
    10.03.2005, 10:49
    Πες το έτσι βρε να ησυχάσω... Είπα κι εγώ!!!
    Οσο για την μπάλα... είναι το βράδυ και δε θα τη χάσω!!!