ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.821 μέλη

    Κουραση στο αριστερο χερι σε ηλεκτροακουστικη. Τι να κανω?

    Mad4U
    07.05.2011, 00:34

    Ειμαι 20, αγορι, παιζω κιθαρα εδω και 10 μηνες...μαθαινω μονος. εχω ηλεκτροακουστικη κιθαρα.

    Ξερω τις συγχωρδιες, τα δαχτυλα και το χερι πισετευω τα βαζω σωστα αλλα οταν παιζω συνεχομενες συγχωρδιες που απαιτουν μπαρε κουραζομαι γρηγορα με αποτελεσμα να μην παταω σωστα τις χορδες και να ακουγονται τσιριχτες η muted κτλ...Συγκεκριμενα κουραζονται οι μυες αναμεσα σε αντιχειρα και δεικτη. Τι μπορει να κανω λαθος?? Πρεπει να δυναμωσω το χερι μου με ασκησεις?

    Ζητω λιγη βοηθεια, ελπιζω να μην κουρασα και ελπιζω να παρω απαντησεις!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


    aRiwN
    07.05.2011, 01:58
    Είναι κλασσικό πρόβλημα στα μπαρέ διαρκείας αυτός ο πόνος στο συγκεκριμένο σημείο πόσο μάλλον για κάποιον που παίζει μόλις 10 μήνες κιθάρα..Σημαντικότερος τρόπος για να διευκολυνθείς είναι να δουλέψεις την τεχνική σου στο μπαρέ και όχι τόσο στο να γυμνάσεις τον συγκεκριμένο μυ..Δηλαδή παίζε αρκετά μπαρέ και όταν σε πιάνει αυτός ο πόνος-σφύξιμο σταματάς, ξεκουράζεις το αριστερό σου χέρι και ξαναρχίζεις.Οι αντοχές σου θα μεγαλώσουν σιγά σιγά..Επίσης χωρίς να ξέρω πόσες ώρες αφιερώνεις μην το παρακάνεις και οπωσδήποτε να σταματάς όταν σε πιάνει ο έντονος πόνος γιατι το αριστερό χέρι σφίγγεται εύκολα..
    Mad4U
    07.05.2011, 05:37
    υπαρχουν μερες που θα κατσω και 3 ωρες αλλες κανα 15λεπτο. Εχει πολυ μεγαλη σημασια το μπαρε να ειναι στα ακρα απο το ταστο η προς την μεση? Επισης σε συγχωρδιες οπως F#m o μεσος παει πανω στον δεικτη για περισσοτερη πιεση? θα δοκιμασω και να κανω ασκησεις και διατασεις χωρις την κιθαρα ισως βοηθησει!
    takispag
    07.05.2011, 09:38

    Κανονικά ο μέσος δεν βοηθάει το μπαρέ, θα πρέπει να είναι ανεξάρτητο. Συνήθως οι ακουστικές είναι λίγο πιο δύσκολες σε κάτι τέτοιο. Βοηθάει πολύ αυτό που σου είπε ο Ariwn. Επίσης, μπορείς να κουρδίσεις την κιθάρα 1 ημιτόνιο πιο χαμηλά, θα χαλαρώσει λίγο την πίεση των χορδών και θα αισθανθείς πιο άνετα. Το μόνο πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν θα μπορείς να παίζεις συγχρόνως με τα τραγούδια που ακούς.

    Ένα δεύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις ποιές είναι οι πιο λεπτές χορδές για ακουστική και να φορέσεις αυτές στην κιθάρα σου. Θα χάσεις λίγο σε ήχο (πιθανόν όμως και να μην καταλάβεις τη διαφορά ακόμα), αλλά και πάλι θα γίνει πιο ευκολόπαιχτη.

    Και τέλος, να ρυθμίσεις τις χορδές να είναι πιο χαμηλά. Πολλές φορές εργοστασιακά δεν είναι ρυθμισμένα τα όργανα και μας δυσκολεύουν τη ζωή. Για μια τέτοια δουλειά μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον που ξέρει πως να το κάνει...


    delta66
    07.05.2011, 13:24

    Θα δυναμωσει σταδιακα το μπαρε σου.
    Μονο μη το παρακανεις και να σταματας να το ξεκουραζεις οπως ειπωθηκε.

    Σημασια εχει η σωστη τοποθετηση του χεριου σου.

    Αν ανεβαζες ενα βιντεακι στο youtubeνα παιζεις, με κοντινο πλανο στο δεξι χερι σου, θα μπορουσα να δω αν κανεις καποιο σημαντικο λαθος.


    aRiwN
    07.05.2011, 14:25
    πολυ σωστα ολα αυτα που ειπωθηκαν..Οσο για το μεσο πολλες φορες βοηθαει και χρησιμοποιειται αβερτα ακομα και απο κορυφαιους κιθαριστες σε καποια μπαρε οταν ο μεσος ειναι ελευθερος και δεν χρειαζεται σε αλλο ταστο..Οσο πιο κοντα φτανεις στα κλειδια τοσο πιο σκληρες ειναι χορδες και πιο δυσκολο το μπαρε.Δηλαδη η fminor ειναι ακομα πιο παιδευτικη..Οσο για την αλλη ερωτηση τα δαχτυλα στο αριστερο χερι πρεπει να ναι κοντα στο δεξι ακρο του ταστου.Εκει απαιτειται η λιγοτερη δυναμη προκειμενου να μην τριξει ι χορδη..Δοκιμασε το και μονος σου.Αρχισε να παιζεις μια νοτα απο το αριστερο ακρο του ταστο στο δεξι πιεζοντας ελαχιστα.Θα δεις που ειναι πιο αρεστος ο ηχος..
    Mad4U
    07.05.2011, 18:08
    στο αριστερο μερος δηλαδη προς τα εξω? παιδια οριστε το link που ειπατε με μενα να παιζω μερικες συγχωρδιες! >
    delta66
    07.05.2011, 18:44

    Μια χαρα το πας.

    Εξασκηση θελει να δυναμωσει το χερι μονο οπως ειπαμε, με προσοχη.

     

    Υγ Τα bar chords με τονικη στην πεμπτη χορδη πχ C major, μπορεις να τα παιξεις και με διπλο μπαρε.

    Ενα με το πρωτο δαχτυλο και ενα με το τριτο δαχτυλο.

    Αντι ετσι οπως το παιζεις : http://www.brendanpauljacobs.com/barre_files/abarre.JPG

    Δοκιμασε το και ετσι : http://www.guitar-for-real.com/images/Dshape-Bar-ChordF.jpg


    Mad4U
    08.05.2011, 20:24
    Το διπλο μπαρε δεν με βολεψε γιατι πρεπει να λυγισω τον παραμεσο...το εχω γυρισει και στο μπασκετ πολλες φορες... Σας ευχαριστω ολους!
    delta66
    09.05.2011, 00:19

    Καθε αρχη και δυσκολη.

    Το διπλο μπαρε ειναι must για ροκ παιξιματα.


    Mad4U
    09.05.2011, 03:40
    λες ε? το διπλα μπαρε γινεται μονο οταν πρεπει να πατησω 3 χορδες με τον παραμεσο? γιατι μονο 2 δεν μου βγαινει...
    delta66
    09.05.2011, 03:48

    Για 3 χορδες μιλαμε με τον παραμεσο, 2η 3η και 4η χορδη


    ohcaptainmycaptain
    09.05.2011, 11:03
    Φίλε Mad4U, κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα στην αρχή. Η μόνη λύση όπως είπαν και τα άλλα μέλη είναι η εξάσκηση. Εγώ το ξεπέρασα όταν μια φορά προσπαθούσα να βγάλω ένα τραγούδι ηλεκτρικής σε ακουστική με 12άρες χορδές. Διαφορά είδα πάρα πολύ γρήγορα (σε λίγες μέρες). Το δύσκολο όμως είναι να καταφέρεις να το κρατήσεις αυτό, γιατί την κιθάρα αν την αφήσεις θα σε αφήσει. Και μάλιστα πολύ γρήγορα...