ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη
    jorge
    14.05.2011, 15:11

    Σήμερα είναι ο τελικός της Eurovision, επομένως ανοίγω το παρόν topic για συζήτηση.

    Προσωπικά, το φετινό ελληνικό τραγούδι μου αρέσει που έχει ελληνικά στοιχεία, στίχο, ρυθμό, μπουζούκι. Έχει και αρκετά καλή φωνή ο πιτσιρικάς που τραγουδάει.


    skordalis21
    14.05.2011, 16:19

    Μιας κ μιλαμε για Εurovision,ας θυμηθουμε τις πιο cult στιγμες

    Η Ελληνικη πιο cult συμμετοχη

     


    Link

    " />
    Link
    " type="application/x-shockwave-flash" width="100" height="100">

     

    Η ξενη πιο cult συμμετοχη


    sillia
    14.05.2011, 21:06

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-05-2011 στις 15:11 έγραψε...

    Σήμερα είναι ο τελικός της Eurovision, επομένως ανοίγω το παρόν topic για συζήτηση.

    Προσωπικά, το φετινό ελληνικό τραγούδι μου αρέσει που έχει ελληνικά στοιχεία, στίχο, ρυθμό, μπουζούκι. Έχει και αρκετά καλή φωνή ο πιτσιρικάς που τραγουδάει.



    Συμφωνώ και εύχομαι καλή επιτυχία στον Λούκας !!

    Με όποιο αποτέλεσμα το παιδί υποστήριξε την Ελληνική συμμετοχή και μπράβο του !!!


    skordalis21
    14.05.2011, 21:41

     

    Αυτο αν πηγαινε θα ειχαμε 1 θεση στο τσεπακι


    aviectus
    14.05.2011, 21:50

    ψηφιζω το κομματι της Τουρκιας χωρις αλλα Λογια
    Δακγωτο που λεμε! Μου αρεσε πολυ καθως ξεφευγει πολυ απο τα αλλα της φετινης χρονιας ( ναι,για να μην πειτε κατι τα ακουσα ολα,και δεν μου αρεσε κανενα )

     

    Επισης Ναι,θα ηθελα και εγω να δω διαφορα συγκροτηματα οπως ανεφεραν και πιο πανω τα αγαπητα μελη.

    Για να δουμε...Go go Turkey!!


    Mad4U
    15.05.2011, 01:34
    Πολυ flame επεσε και δεν γουσταρω!!! 7η θεση μια χαρα ηταν το τραγουδι μας ζορικλες!!!! Αζερμπαιτζαν πρωτο μια χαρα το αξιζε αν και στο τελος ο τραγουδιστης το κυπελακι δεν το αφησε ουτε δευτερολεπτο στην κοπελια!
    Extremio
    15.05.2011, 03:02

    Διασκεδαζω με τη χαιρεκακια ατομων που ψοφανε να τραβηξουν λιγη προσοχη. Ουτε εμενα μου αρεσε το κομματακι του Λουκα, αλλα δεν βγαινω στα φορουμ να ξερναω χολη. Ελεος. Ενας μπογιας να τους μαζεψει, επιτελους.

     

    Παρεμπιπτοντως, ακομα απορω που δεν περασε στους τελικους η Βουλγαρια.  Ειχε πολυ καλο κομματι, τουλαχιστον σε σχεση με πολλα απο τα 25 του τελικου που ηταν επιεικως αδιαφορα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 15-05-2011 03:17 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Saburo
    15.05.2011, 05:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 15-05-2011 στις 03:16 έγραψε...

    Σίγα να ούμ και σύ δε γουστάρεις και φοβηθήκαμε... Tweety...

    Δε θα πω άλλα για το τραγούδι της ελλάδας (που δε μου άρεσε φυσικά)... Δε με νοίαζει η 7η θέση η τελευταία θέση ή η δεύτερη θέση... Με νοιάζει η 1η θέση και το να μην πληρώνω εγώ τα κερατιάτικα της ΕΡΤ...

    So, τη συμπάθεια μου στο λάο του Αζερμπαϊτζάν που δεν τον ρώτησε κανείς αν θέλει πραγματικά να διοργανωθεί η Eurovision εκεί...



    + 1 φυσικά! καθαρή εμπορευματοποίηση της μουσικής και εξόντωσή της αποτελεί πλέον αυτό το πανιγυράκι ... Αυτή είναι η αλήθεια και όποιος συμφωνεί Wink


    sillia
    15.05.2011, 09:51

    {#emotions_dlg.whistling}

    Συμπέρασμα_____Υπάρχουν κάποιοι που δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να χορέψουν τον ζειμπέκικο !!!!

    Για την ιστορία εμένα μ'άρεσαν αυτοί με τις πιπεριές κέρατο στο κεφάλι{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}

    Λούκας είσαι και 2μετρος πανάθεμά σε{#emotions_dlg.inlove}οι κοντοί σε χαιρετούν !!!

    Και του χρόνου Ελλάδα !!!!!!!!!!!

    Σ'ευχαριστώ που δεν μ'έκανες να κλείσω μάτια και αυτιά{#emotions_dlg.walkman}

     


    -----------------
    Η ευτυχία είναι έξω από την πόρτα μας και περιμένει να της ανοίξουμε! Το κλειδί βρίσκεται στο συρτάρι που γράφει "ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ για τα μικρά πράγματα"!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 15-05-2011 10:37 ]


    aviectus
    15.05.2011, 11:31

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 14-05-2011 στις 21:50 έγραψε...

    ψηφιζω το κομματι της Τουρκιας χωρις αλλα Λογια
    Δακγωτο που λεμε! Μου αρεσε πολυ καθως ξεφευγει πολυ απο τα αλλα της φετινης χρονιας ( ναι,για να μην πειτε κατι τα ακουσα ολα,και δεν μου αρεσε κανενα )

     

    Επισης Ναι,θα ηθελα και εγω να δω διαφορα συγκροτηματα οπως ανεφεραν και πιο πανω τα αγαπητα μελη.

    Για να δουμε...Go go Turkey!!



    Ιταλια ηθελα να γραψω..πως μου ηρθε Τουρικια?
    παντος Κριμα που δεν περασε στον τελικο...


    aviectus
    15.05.2011, 11:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 15-05-2011 στις 03:02 έγραψε...

    Διασκεδαζω με τη χαιρεκακια ατομων που ψοφανε να τραβηξουν λιγη προσοχη. Ουτε εμενα μου αρεσε το κομματακι του Λουκα, αλλα δεν βγαινω στα φορουμ να ξερναω χολη. Ελεος. Ενας μπογιας να τους μαζεψει, επιτελους.

     

    Παρεμπιπτοντως, ακομα απορω που δεν περασε στους τελικους η Βουλγαρια.  Ειχε πολυ καλο κομματι, τουλαχιστον σε σχεση με πολλα απο τα 25 του τελικου που ηταν επιεικως αδιαφορα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 15-05-2011 03:17 ]



    Αρχησαμε παλι με μπογιες? Ελεος..
    το οτι η βουλγαρια δεν περασε,οπως και αλλα τραγουδια,και αφησαν να περασουν κομματια οπως αυτο της χωρας μας,καταλαβενεις ισως το τι πραγματικα κρυβετε πισω απο ενα τετοιο διαγωνησμο.

    ps ουτε Flame ειδαμε,εδω μεσα ουτε τιποτα.


    Mad4U
    15.05.2011, 14:27
    Τι στοιχεια εχετε ολοι σας που να λενε οτι δεν βγαινει κερδος απο την eurovision? Ειμαι σιγουρος πως μονο οι διαφημησεις που παιζουν κατα την διαρκεια των 3 ημερων υπερκαλυπτουν τα εξοδα της ΕΡΤ. Οπως και οταν εγινε στην Αθηνα θα υπηρχε κερδος το οποιο ομως χαθηκε με λαμογιες σε λιγους. Get over it Eurovision ειναι αυτα τα τραγουδια παιζουν, το ξερουμε απο την αρχη, οποιος γουσταρει να το δει αλλα οποιος δε γουσταρει ΕΕΕΕξω!!!! PS Flame εγινε εναντιον του τραγουδιου και μετα ξεκινισα το μεταξυ μας :P
    klefths
    15.05.2011, 17:25

    Κατα την γνωμη μου, η γιουροβιζιον σαν ιδεα ειναι καλη.
    Ενας διεθνης διαγωνισμος για την αναδειξη καποιων τραγουδιων, στιχουργων, μουσικοσυνθετων, ερμηνευτων, χορευτων κλπ σε διεθνες επιπεδο.
    Στην πραξη ομως τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι και αυτο εχει παρατηρηθει απο τις αρχες του διαγωνισμου.
    Η σχεση Ελλαδας - Κυπρου ειχε σχολιαστει, καυτηριαστει, επικριθει και διακομωδιθει απο ολες σχεδον τις χωρες που λαμβαναν μερος στον διαγωνισμο.
    Με την εισοδο βεβαια δεκαδων νεων χωρων απο το πρωην σοβιετικο μπλοκ, χωρων με μεγαλες κοινωνικες και πολιτισμικες σχεσεις μεταξυ των, εγινε σαφες και στους υπολοιπους ευρωπαιους οτι μια αντικειμενικη εικονα για το τι ειναι μουσικα καλο, κακο και τι μετριο ειναι αδυνατον να εχει ενας διαγωνισμος, οταν τα κριτιρια του ειναι τοσο υποκειμενικα, σε σχεση με τους ολυμπιακους αγωνες για παραδειγμα, οπου, οσο και να μου αρεσει ο Καρλ Λιουις που ειναι πατριωτακι μου, αν δεν περασει πρωτος την γραμμη του τερματισμου δεν ειναι δυνατον να θεωρηθει απο κανεναν νικητης.
    Οποτε καταλαβαινουμε οτι στον συγκεκριμενο διαγωνισμο παιζουν ρολο παρα πολλοι υποκειμενικοι παραγωντες, ωστε να θεωρηθει καποια συμμετοχη μιας χωρας σαν φαβορι.
    Τον μεγαλυτερο ομως ρολο, παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη, αναμφησβητητα παιζει η ιδια η συμμετοχη, δηλαδη το τι απηχηση κρινει η ικανη κριτικη επιτροπη της καθε χωρας που θα επιλεξει το καθε τραγουδι να την εκπρωσωπισει, σε καθε μια απο τις χωρες που θα συμμετεχουν ξεχωριστα και που ακουγοντας το θα κληθουν να το βαθμολογησουν, καθως και το αν μπορει να εχει περαση και κατα ποσο το συγκεκριμενο τραγουδι σε εναν Σουηδο, Γερμανο, Ελβετο και παει λεγοντας.
    Οποτε, ειναι ολοφανερο οτι οι κριτικες επιτροπες των χωρων που θα διαγωνιστουν θα πρεπει να εχουν μια ιδεα για το τι ακουγεται στις χωρες που θα τους ψηφησουν, τι ειναι γενικα στην μοδα σε καθε ευρωπαικη γωνια, ποιοι ηχοι συγκινουν, ποιες θεματολογιες, τι χορευτικα στυλ εχουν περαση, ενδυματολογια, παρουσιαση, κλπ, μια ολοκληρη βιομηχανια δηλαδη η οποια ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στην κυριολεξια στην οποια γνωση της κριτικης επιτροπης.
    Η δικη μας λοιπον κριτικη επιτροπη ειναι ολοφανερο πια πως δεν εχει την παραμικρη ιδεα για το οτι υπαρχει κοσμος περα απο τα συνορα μας εκτος της Κυπρου.
    Ειναι παντελως ασχετοι με τα συγχρονα ευρωπαικα μουσικα δρωμενα.
    Ειναι καλοβολεμενοι γερασμενοι δεινοσαυροι στα ακουσματα και τα βιωματα τους.
    Θεωρουσαν και θεωρουν οτι πρεπει απλα να γινει αναγκαστικα ενα παντρεμα της Ελληνικης μουσικης -αρα μπουζουκι- σε καποιο λαικο μετρο -αρα αυτην τη φορα ζειμπεκικο-, με την συγχρονη μουσικη κατα την γνωμη τους -αρα ραπ-!
    Δεν τους απασχολει καθολου το γεγονος πως  στην πραγματικοτητα μια τετοια μουσικη μιξη, μονο συγχρονη δεν μπορει να χαρακτηριστει, μιας και οι γερασμενοι κριτες μας ειναι τουλαχιστον ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ.
    Αποτελεσμα?
    Ενας νεος καλλιτεχνης να μιμειται το στυλ καποιου αγαπημενου μας καλλιτεχνη πχ του Μητροοπανου οπως πολλοι απο εσας γραφουν, ενα ηχωχρωμα και στυλ που ισως μοναχα εμας να ικανοποιει και να εκφραζει σαν λαο.
    Ενας δευτερος νεος καλλιτεχνης που προσπαθει να ραπαρει χωρις να τα καταφερνει ουτε στο μετρο ουτε στην ομοιοκαταληξια -μιας και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ραπ χρησιμοποιει τα μετρα και τις ομοιοκαταληξιες με διαφορετικο τροπο απο οτι ο συγκεκριμενος τραγουδιστης και στιχουργος, (οι μονοι που γνωριζω να εχουν καταφερει να παντρεψουν ικανοποιητικα Ελληνικο στιχο με ραπ ΣΤΥΛ ειναι οι πιτσιρικαδες Terror-x crew, ουτε Nivo, ουτε και σαν Αρτεμης, Ευθυμης) ενω ταυτοχρονα μιμειται καποια σκληρη, βαρια χρεια Αμερικανικου μοτιβου, που δεν περναει πια στην Ευρωπη του 2011 παρα μονο στην Ελλαδα.
    Φυσικα, αυτο θεωρειται απο τους παντελως ασχετους κριτες μας, σαν την μοδα του σημερα -τουλαχιστων δεκαπενταετια πισω σε Βελγιο, Ολλανδια, Ιρλανδια και Αγγλια που πρωσωπικα γνωριζω, αλλα και στις υπολοιπες χωρες οπως τελικα αποδειχτηκε- η οποια μαγικη συνταγη ειναι -εντελως τυχαια- η ιδια που ειχαμε, εχουμε και οπως δειχνουν τα πραγματα θα εχουμε για πολυ καιρο ακομα.
    Δεν λεω πως θα πρεπει να στειλουμε κατι που δεν μας ικανοποιει σαν ακουσμα, η δεν μας αντιπροσωπευει σαν λαο για να ικανοποιοισει τους ξενους ωστε να μας ψηφισουν, αλλα ρε παιδια, ημαρτον!
    ΔΙΕΘΝΗΣ διαγωνισμος ειναι, του χρονου δηλαδη πρεπει αναγκαστικα να στειλουμε την Βισση να τραγουδησει Καραγκουνα σε ρυθμο Trance, με σολο σαντουρι σε Βυζαντινη κλιμακα και τον Φασιανο να ζωγραφιζει πινακες live? Γιατι η "μαγικη συνταγη" της επιτροπης προς τα εκει κλινει.
    Ποσο καιρο χρειαζομαστε να δουμε κατ' αρχας αν μας συμφερει οικονομικα ενας τετοιος διαγωνισμος, ειδικα τωρα σε περιοδο οικονομικης κρισης?
    Ποσο πια θα παρει να αποφασισουμε αν αυτη η γερασμενη, στενομυαλη κριτικη επιτροπη, εχει την ικανοτητα το θαρρος και την γνωση να κρινει σωστα και με διεθνη κριτιρια την καθε συμμετοχη που ενδεχεται να στειλει η χωρα μας, και αν μπορει σε τελικη αναλυση να βγαλη το κεφαλι της απο τον πισινο της και να αφησει αυτη τη μαγικη συνταγη, που για δεκαετιες τωρα μας εχει κουρασει πιπιλωντας, να παει στο διαολο...
    Ωραια λοιπον, ας ανναρωτηθουμε πως θα γινει αυτο?
    Με τον ιδιο τροπο που γινεται σε ολες τις χωρες οταν οι ακροατες καλουνται να ψηφησουν το νουμερο ενα κομματι.
    Ειναι πολυ απλο, ακους το τραγουδι και λες "θα αγοραζα ποτε αυτο το τραγουδι?" 

    Τελειωνοντας, η δικη μου γνωμη για την νικητηρια φετινη  συμμετοχη στην γιουροβιζιον, ειναι η συμμετοχη της Γεωργιας, η οποια ηταν ζωντανη, δυναμικη, συγχρονη, περιειχε το παντρεμα με την ραπ σε πολυ ανωτερο βαθμο και τεχνικη απο οτι η δικη μας συμμετοχη,  με σκηνικη παρουσια, στυλ, ενδυματολογια, οπου σαν μπαντα και πιο ολοκληρωμενη εικονα δεμενων αληθηνων μουσικων βγαζει, ενω παραλληλα κινει το ενδιαφερον να τους δει κανεις να παιζουν ζωντανα σε καποια συναυλια και οχι playback, και στο φιναλε θα μπορουσε να ακουστει να παιζει απο πληθωρα ραδιοφωνικων σταθμων, απο τον kissfm μεχρι τον rockfm και απο τον besτ radio μεχρι και τον Flash fm, οχι μονο φετος αλλα και δεκα χρονια μετα.

    Ακουστε τους εδω:

    >
    klefths
    16.05.2011, 03:56

    "Του χρόνου θα είμαι τόσο τυχερός να δω κάτι ανάλογο?..."

    Μονο αν γινει η γιουροβιζιον στην κορυφη του Κρακατοα και συμμετεχει και ο Παν.


    rouli726
    16.05.2011, 13:47

    Χμμμμ

    Δε θα πω ούτε για τα λεφτά που βγάζει η ΕΡΤ συμμετέχοντας στη διοργάνωση(βλ.διαφημίσεις),ούτε ότι δε μπορεί να μη λάβει μέρος..τα έχουμε πει 88 φορές!

    Όσον αφορά τη φετινή μας συμμετοχή,όταν είχε πρωτοβγει το τραγούδι δε με ενθουσίασε,αν και το είχα ξεχωρίσει από τα υπόλοιπα δικά μας.Μου άρεσε όμως η παρουσίασή του στο Ντύσελντορφ.Καλή σκηνική παρουσία,ωραία μαγκιά χωρίς φανφάρες από τον Λούκα Γιώρκα και επιτυχές,κατά τη γνώμη μου πάντα,δεν είμαι και ξερόλας,σύνδεση της χιπ χοπ με το καθαρό ζειμπέκικο..καμμία σχέση με σκυλάδικο-στυλ.

    Το τραγούδι του Αζερμπαιτζάν δε με ενθουσίασε,δεν είναι και ουάου σε απλά ελληνικά,αλλά πολύ καλύτερο από κάτι άλλες αηδίες που είχαν για φαβορί,βλ.ευχούληδες χαχα.

    Εμένα μου άρεσαν,εκτός του δικού μας,της Γεωργίας και της Ουκρανίας και προφανώς είμαι ευχαριστημένη για τη θέση που πήραμε,αν κ περίμενα κανα δυο θέσεις παραπάνω,να πω την αλήθεια.

    {#emotions_dlg.beer}άντε και του χρόνου!


    Mad4U
    16.05.2011, 18:43
    Τα οικονομικα οφελη δεν αφορουν μονο την ΕΡΤ καθε μερα ολα τα καναλια αφιερωνουν αρκετες ωρες επι 1-2 βδομαδες για την Eurovision. Οι τηλεθεασεις των εκπομπων αυξανονται αρα και οι διαφημισεις αρα και τα προιοντα που πωλουνται. Ειναι το ιδιο με τους βασιλιαδες στην αγγλια. Κλεγονται οι αγγλοι οτι πληρωνουν τους βασιλιαδες αλλα τα συνολικα κερδη μονο απο τη μερα του γαμου ειναι αστρονομικα!
    vasilisbSax
    16.05.2011, 21:58

    Ναι, είδα το πανηγυράκι της Eurovision!

    Ναι, έφαγα pizza εκείνο το βράδυ!!
    (Δεν παρακολουθώ ποδόσφαιρο και έπρεπε να συνοδεύσω το συγκεκριμένο είδος τροφής με κάτι ελαφρύ)

    Δεν, είδα όμως διαφημίσεις που θα έφερναν κέρδη ΜΟΝΟ στην ΕΡΤ και όχι στους χρηματοδότες της, όλους εμάς δηλαδή!!!
    (Τα μόνα που είδα, ήταν τα trailers των εκπομπών της κρατικής τηλεόρασης και το διαφημιστικό της χορηγού φίρμας του διαγωνισμού, που δεν θυμάμε καν πια ήταν!)

    Όσο για τα τεράστια κέρδη από τους βασιλικούς γάμους στην Αγγλία που αναφέρθηκαν, μήπως μπορεί να μας πληροφορήσει ο/η αναφερθείς, πόσα απ' αυτά πήγαν στους Άγγλους;

    Μήπως (λέω μήπως) εγώ ζω αλλού και βλέπω ή ακούω άλλα;;;
    (Και για να προλάβω τους "γνωστούς-άγνωστους" καλοπροέρετους, το ότι "είμαι αλλού" γενικώς, δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ να δω τα πράγματα όπως είναι πραγματικά και όχι όπως τα βλέπουν πολλοί από τους "εδώ ευρισκομένους"...)

    Τέλος για να πω και την αλήθεια μου, εμένα μου έρεσαν τα τραγούδια της Γαλλίας και της Γερμανίας.Μη με ρωτήσετε γιατί, γιατί έτσι μ' αρέσει. Ίσως να συνέβαλε και η συγκεκριμένη μπύρα που συνόδευσε τις πίτσες το εν λόγω βράδυ...


    AbubaTheAlien
    18.05.2011, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 16-05-2011 στις 19:58 έγραψε...

    ΕΣΥ μπορείς να μου πεις τι κερδίζεις από όλο αυτό το σκηνικό...? {#emotions_dlg.rolleyes}



    kaneis xavale! egw vlepw k eimai fan! :D




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία