ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.832 μέλη

    Γίναμε ΣΚΟΥΠΙΔΟΦΑΓΟΙ εύγε ΕΛΛΑΔΑΡΑ

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    AlfaWolf
    22.05.2011, 17:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 22-05-2011 στις 03:59 έγραψε...

    Θα τολμήσω για λίγο να γενικολογήσω, γιατί νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει στην προκειμένη περίπτωση.

     

    Ίδιον του Έλληνα είναι η ένταξή του σε κάτι και πολύ περισσότερο η πεποίθησή του ότι εκείνος μόνο κατέχει την απόλυτη αλήθεια και κανείς άλλος.  Με τη λογική: εφόσον επέλεξα αυτό, είμαι βέβαιος ότι αυτό είναι και το καλύτερο.  Δεν αποτελεί χαρακτηριστικό του νεοέλληνα η ανοχή αντίθετων απόψεων.

     

    Με βάση αυτόν τον συλλογισμό - διαπίστωση τολμώ να πω ότι ο καβγάς ανάμεσα σε έναν "κουλτουριάρη, έντεχνο" και σε έναν "σκυλά, αδαή" ομοιάζει φοβερά με τις εξής περιπτώσεις:

    - καπνιστή και αντικαπνιστή

    - θρησκόληπτου και άθεου

    - κομμουνιστή και ακροδεξιού

    - Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού

    - θετικού επιστήμονα και φιλοσόφου

     

    Έχω την αίσθηση ότι μία τέτοιου είδους συζήτηση εκ προοιμίου και εξ ορισμού δεν πρόκειται να οδηγήσει πουθενά.  Ούτε καν σε κάποια ασφαλή συμπεράσματα.

     

    Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί ότι πρέπει να σταματήσει ο διάλογος.  Απλά σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να αναμένει κανείς σύμπνοια απόψεων.

     

    Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει τα πιστεύω του.  Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει τα γούστα του.  Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει έναν τρόπο ζωής.  Είναι δικαίωμα του καθενός να βλέπει τα πάντα από την προσωπική οπτική του γωνία ανάλογα με τα βιώματα, την καλλιέργεια, τα ερεθίσματα που διαθέτει.

    Είναι επίσης δικαίωμα της κάθε πλευράς να κρίνει και να σχολιάζει την αντίθετη άποψη.

     

    Δεν έχει όμως κανείς μας το δικαίωμα να χλευάζει τις επιλογές το άλλου.

     

    Μπορεί κανείς στο σπίτι του, στην παρέα του με ομοϊδεάτες, στο τηλέφωνο με μια φίλη, στο κομμωτήριο με την μανικιουρίστα να σχολιάζουν περιπαιχτικά την άλλη πλευρά, αλλά δημόσια καλό είναι να αποφεύγεται κάτι τέτοιο.  Γιατί;  Διότι το μόνο που μπορεί να επιτευχθεί είναι άλλο ένα μακελειό.  Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο.  Μια ακόμα μάχη μέχρι τελικής πτώσεως.  Πήχτρα στην ειρωνία, την χλεύη, την απαξίωση, τα υπονοούμενα.

     

    Μερικά θέματα εξ ορισμού αποτελούν πυροτεχνήματα, βόμβες μολότωφ.

     

    Αρκούμαι στο να πω ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από αυτές.  Δεν συντρέχει λόγος να προσπαθούμε να "επαναφέρουμε στον ίσιο δρόμο" τους άλλους, μόνο και μόνο επειδή εμείς θεωρούμε ότι οι άλλοι λοξοδρόμησαν.  Μπορεί να συμβαίνει και το ανάποδο.

     

    Μερικές φορές ακόμα και το να άγεσαι και το να φέρεσαι από όσα σου πλασάρει το "σύστημα" είναι θεμιτό και κατανοητό.  Όταν δεν θες συνειδητά να μπεις στο "τρυπάκι" να πολυ-αναλύεις τα πράγματα.  Υπάρχουν και άνθρωποι που είναι πιο πρακτικοί.  Άνθρωποι που - είτε επειδή δεν τους το επιτρέπουν οι ορίζοντές τους, είτε επειδή δεν επιθυμούν να πολυ-προβληματίζονται - επιλέγουν απλά να ζούν και να μην σπαταλάνε φαιά ουσία.  Οφείλουμε να τους σεβαστούμε και στις δύο περιπτώσεις.

     

    Εγώ ως μανιώδης καπνιστής μπορώ να ταιριάξω με έναν φανατικό αντικαπνιστή.  Πώς;  Με το να σέβεται τη μανία μου και με το να σέβομαι το φανατισμό του.  Το να προσπαθώ εγώ να τον πείσω ότι το κάπνισμα είναι υπέρτατη ηδονή κι εκείνος να προσπαθεί να με πείσει ότι τρέχει χιλιάρι χωρίς να λαχανιάσει, δεν οδηγεί πουθενά.  Δεν έχει και νόημα.

    Αγάπα τον φίλο σου με τα ελλαττώματά του....

    Και κυρίως μην προσπαθείς απο υπερβάλλοντα ζήλο να τον διορθώσεις.  Και από αγάπη και ενδιαφέρον να το κάνεις, πάλι μοιραία θα παρεξηγηθείς.  Γιατί όσο δίκιο πιστεύεις ότι έχεις εσύ, άλλο τόσο είναι κι εκείνος βέβαιος ότι έχει δίκιο.

    Προσωπικά αρκούμαι στο ότι αγαπά κάποιος τη μουσική.  Δεν με ενδιαφέρει ποιοι "είδος" του αρέσει.  Με ενδιαφέρει η ουσία:  ότι κι εκείνος συγκινείται από μελωδίες.  Δεν αγαπώ περισσότερο τη μουσική αν μου αρέσει ο Μότσαρτ.  Δεν αγαπώ λιγότερο τη μουσική αν μου αρέσει ο Τερλέγκας.  Απλά έχω άλλα ακούσματα.  Το ίδιο ευφραίνεται κι ο ένας το ίδιο και άλλος.  Όπως κάποιος βουρκώνει με τον Κυρ-Αντώνη του Χατζηδάκη, άλλο τόσο βουρκώνει κάποιος άλλος με το Έτσι Ξαφνικά του Βαρδή.  Και σε αυτό το σημείο δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον Νικο, ότι μουσική είναι μία.  Αν σε ταξιδεύει, αν σε ξεσηκώνει, αν σε αγγίζει, αν σε ηρεμεί, έχει αξία.  Σε όποια μορφή της κι αν είναι.

     

    Γνώμη μου.



    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap} Σωστός ο Γιάννης !!!

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 22-05-2011 17:54 ]


    mixalis-kleanthis
    24.05.2011, 11:51

    Πήρε ο Γιάννης τον οδοστρωτήρα και τά κανε ίσωμα...

    Να και οι γαυροι, να και βαζελοι ,τα κομούνια , οι χρυσαυγίτες , οι καπνιστές,οι χριστιανοί όλα ένα..

    κι ο Νικόλας λέει σωστός !!!

    Είσαστε κι οι δυο φίλοι μου και με κάνετε να νιώθω απελπιστικά ΜΟΝΟΣ.

    Είπα να μη μιλήσω αλλά  δεν μπορώ να το αφήσω έτσι...

    ....ουφ με φέρνετε σε πολύ δύσκολη θέση.

    Με τέτοιες απόψεις Γιάννη μου  νομιμοποιείς το Χάλι  που είμαστε...

     

    Ακούστε λοιπόν

    1. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει και να ακούει ότι θέλει εξ ορισμού.
    2. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κρίνει τα γούστα του αλλουνου εφ όσων  ο άλλος τα εκφράζει δημοσίως.
    3. Μας χαρακτηρίζουν οι επιλογές μας και κρινόμαστε απ αυτές εξ ορισμού.
    4. Δεν είναι , βέβαια, μόνο τι ακούμε, αλλά τι καταλαβαίνουμε απ αυτό που ακούμε και βλέπουμε.
    5. Ετσι λοιπόν κάποιος κουλτουριάρης είναι δυνατόν να είναι πιο γελοίος από κάποιον σκυλά. Κάποιος αριστερός πιο φασίστας από ένα δεξιό κλπ. άρα...ΤΟ Δήθεν μας τη σπάει πιο πολύ.
    6. Δεν έχει σημασία τι δηλώνουμε ότι είμαστε , αλλά τι κάνουμε απ αυτά που πρεσβεύουμε .
    7. Ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι ο εαυτός μας γιατί διαρκώς πλανάται , πιστεύοντας ότι είναι κάτι ΑΛΛΟ απ αυτό που στην πραγματικότητα ΕΙΝΑΙ.
    8. ξέρουν όλοι , τι  είμαστε και τελευταίοι το μαθαίνουμε εμείς (κάτι σαν τον κερατά ένα πράμα) χα χα χα χα....
    9. Νικόλα και Γιάννη κερνάω μπύρα σους βατράχους αυτό το Σάββατο που είναι το τελευταίο για τη σεζόν γιατί αρκετά με την θεωρία ... όλα στην πράξη είναι διαφορετικά

     


    Extremio
    24.05.2011, 11:56

    Μιχάλη,

    αν είναι να ακούσουμε μουσικούλα, να έρθουμε.  Αν είναι να ανοίξουμε τέτοιες συζητήσεις, πες μου να αφήσω τον οδοστρωτήρα σπίτι....

    "Με τέτοιες απόψεις νομιμοποιώ το Χάλι...."........  Βαριέμαι να απαντήσω.  Ειλικρινά.

     


    -----------------
    Μη λυπασαι γι' αυτα που περασαν.... Να χαιρεσαι που καποτε υπηρχαν....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 24-05-2011 11:57 ]


    MikeGnR
    24.05.2011, 13:28
    ...Όπως λέει και ο Αρκάς: "Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν και εμάς που τα ξέρουμε". Υ.Γ.1:Ψυχραιμία ρε παίδες. Υ.Γ.2: Σωστός ο Μιχάλης
    AlfaWolf
    24.05.2011, 17:17

    1ον Δεν πίνω ούτε μπίρα ούτε τίποτα αλκοολούχο Μιχαλη και το ξέρεις

    2ον Την άποψη μου την κατέθεσα και δεν έχω να πω κάτι άλλο

    Σε συμπαθώ σαν άνθρωπο και σε θαυμάζω σαν τραγουδοποιό άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνώ μαζί σου και σε όλα. για μένα στο συγκεκριμένο θέμα είσαι λάθος και δεν αλλάζει αυτό.

    Κράτα την άποψη σου και σεβάσου την δική μου αντίθετη άποψη οπως κανω κι εγω.


    STAMATHSDS
    24.05.2011, 17:26

    Mazi soy nikola ta eipes apo thn arxh poly sosta kai gia mena

    as mas synxoresoun oi exontes thn anti8eth apopsi


    jorge
    24.05.2011, 17:42

    Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους Extremio και Alfawolf, αν πιστεύουν οτι η καλή μουσική, οδηγεί σε μια καλύτερη κοινωνία και αν η καλή μουσική επιδρά θετικά στην παιδεία του καθενός μας. Και λέγοντας καλή μουσική, εννοώ τη μουσική που ΕΣΕΙΣ θεωρείτε καλή, όποια κι αν είναι αυτή.

    Μετά θα μπορέσω να γράψω κι εγώ τη γνώμη μου.


    AlfaWolf
    24.05.2011, 17:56

    Τι ερωτηση ειναι τωρα αυτη?

    Σαφεστατα πιστευει κανενας το αντιθετο??


    jorge
    24.05.2011, 18:07

    Ωραία, συμφωνούμε σε αυτό, όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι.

    Από τη στιγμή λοιπόν που δεχόμαστε οτι η καλή μουσική οδηγεί σε καλύτερη κοινωνία, τότε φαντάζομαι δεχόμαστε οτι η κακή μουσική - όποια κι αν θεωρεί ο καθένας "κακή" - είτε διατηρεί την κοινωνία στάσιμη, είτε εν μέρει την καταστρέφει.

    Πιστεύω λοιπόν πως - όπως και σε άλλους τομείς - έχουμε χρέος, ο καθένας ατομικά, να προσπαθεί να επηρεάζει τον διπλανό του στο θέμα της μουσικής. Να του ανοίγει συζήτηση, να φιλοσοφεί, να συγκρίνει, να διαφωνεί, να τσακώνεται, να επιχειρηματολογεί.

    Επομένως είμαι αντίθετος με τα παρακάτω που διάβασα:

    "Δεν συντρέχει λόγος να προσπαθούμε να "επαναφέρουμε στον ίσιο δρόμο" τους άλλους, μόνο και μόνο επειδή εμείς θεωρούμε ότι οι άλλοι λοξοδρόμησαν."

    "Και κυρίως μην προσπαθείς απο υπερβάλλοντα ζήλο να τον διορθώσεις.  Και από αγάπη και ενδιαφέρον να το κάνεις, πάλι μοιραία θα παρεξηγηθείς."


    AlfaWolf
    24.05.2011, 18:28

    Γιώργο οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιοι

    ούτε έχουν τις ίδιες ανάγκες

    το καλή και κακή σαν έννοιες διαφοροποιείτε από άνθρωπο σε άνθρωπο και από κουλτούρα σε κουλτούρα

    Πήγαινε σε ένα από τα 1000αδες ελληναδικα τις χωράς και προσπάθησε αυτόν που ακούει το ''κομμένα ποια τα δανεικά'' η το ''τα πίνω όλα'' και χτυπιέται στον ρυθμό τους να τον επηρεάσεις ότι πρέπει αν ακούσει ''το πρωινό τσιγάρο'' του Ανδρέου η και το αντίθετο πήγαινε στους Βατράχους (να κάνουμε και διαφήμιση) :p και επηρέασε τον Μιχάλη ότι πρέπει να περάσει στο πρόγραμμα του και το ''εκεί που καίγομαι πολύ'' 

    χαμένος κόπος τον αραπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς...

     


    trelakias
    24.05.2011, 18:40

    Συμφωνώ με jorge και προσθέτω ότι αν δεν προσπαθούμε να επηρεάζουμε τότε όλοι θα ακούγαμε την ίδια "εύπεπτη" μουσική γιατί κανείς δεν θα προσπαθούσε να "μυηθεί" σε ένα άλλο είδος.  Είδος που δεν ακούγεται εύκολα από ένα άμαθο αυτί.

     

    Οπότε διαφωνώ γενικότερα με την λέξη "επιλογή του".  Έψαξε και διάλεξε αυτό που διάλεξε?  Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό μου θυμίζει το ότι μας βαφτίζουν και μας κάνουν χριστιανούς...

     

     

    "Αν σε ταξιδεύει, αν σε ξεσηκώνει, αν σε αγγίζει, αν σε ηρεμεί, έχει αξία."

    Μουσική δεν είναι ό,τι ακούμε για να διασκεδάσουμε.  Αυτό είναι πιστεύω από τα "δευτερεύοντα δώρα" που μας κάνει αυτή η τέχνη.  Υπάρχουν κι άλλες αξίες σημαντικότερες, όπως ακριβώς το έθεσε ο jorge.  Αν κάποιος μάθει μία άλλη μουσική που δεν ξέρει, σίγουρα θα βρει κι εκεί την ηρεμία που ψάχνει αλλά και πολλά άλλα.


    "Μερικές φορές ακόμα και το να άγεσαι και το να φέρεσαι από όσα σου πλασάρει το "σύστημα" είναι θεμιτό και κατανοητό.  Όταν δεν θες συνειδητά να μπεις στο "τρυπάκι" να πολυ-αναλύεις τα πράγματα.  Υπάρχουν και άνθρωποι που είναι πιο πρακτικοί.  Άνθρωποι που - είτε επειδή δεν τους το επιτρέπουν οι ορίζοντές τους, είτε επειδή δεν επιθυμούν να πολυ-προβληματίζονται - επιλέγουν απλά να ζούν και να μην σπαταλάνε φαιά ουσία."

    Εντάξει εδώ τί να σχολιάσω... Αλίμονό μας...Ειλικρινά λυπάμαι/εξοργίζομαι που διαβάζω κάτι τέτοιο και συμφωνούν και άλλοι σε αυτό.

    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 24-05-2011 18:41 ]


    AlfaWolf
    24.05.2011, 18:41

    Οπότε θεωρο σωστο το

    "Δεν συντρέχει λόγος να προσπαθούμε να "επαναφέρουμε στον ίσιο δρόμο" τους άλλους, μόνο και μόνο επειδή εμείς θεωρούμε ότι οι άλλοι λοξοδρόμησαν

    Αλλα και το

    "Και κυρίως μην προσπαθείς απο υπερβάλλοντα ζήλο να τον διορθώσεις.  Και από αγάπη και ενδιαφέρον να το κάνεις, πάλι μοιραία θα παρεξηγηθείς

    ακόμα πιο σωστό!!!


    AlfaWolf
    24.05.2011, 18:48

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 24-05-2011 στις 18:40 έγραψε...

    Συμφωνώ με jorge και προσθέτω ότι αν δεν προσπαθούμε να επηρεάζουμε τότε όλοι θα ακούγαμε την ίδια "εύπεπτη" μουσική γιατί κανείς δεν θα προσπαθούσε να "μυηθεί" σε ένα άλλο είδος.  Είδος που δεν ακούγεται εύκολα από ένα άμαθο αυτί.

     

    Οπότε διαφωνώ γενικότερα με την λέξη "επιλογή του".  Έψαξε και διάλεξε αυτό που διάλεξε?  Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό μου θυμίζει το ότι μας βαφτίζουν και μας κάνουν χριστιανούς...

     

     

    "Αν σε ταξιδεύει, αν σε ξεσηκώνει, αν σε αγγίζει, αν σε ηρεμεί, έχει αξία."

    Μουσική δεν είναι ό,τι ακούμε για να διασκεδάσουμε.  Αυτό είναι πιστεύω από τα "δευτερεύοντα δώρα" που μας κάνει αυτή η τέχνη.  Υπάρχουν κι άλλες αξίες σημαντικότερες, όπως ακριβώς το έθεσε ο jorge.  Αν κάποιος μάθει μία άλλη μουσική που δεν ξέρει, σίγουρα θα βρει κι εκεί την ηρεμία που ψάχνει αλλά και πολλά άλλα.


    "Μερικές φορές ακόμα και το να άγεσαι και το να φέρεσαι από όσα σου πλασάρει το "σύστημα" είναι θεμιτό και κατανοητό.  Όταν δεν θες συνειδητά να μπεις στο "τρυπάκι" να πολυ-αναλύεις τα πράγματα.  Υπάρχουν και άνθρωποι που είναι πιο πρακτικοί.  Άνθρωποι που - είτε επειδή δεν τους το επιτρέπουν οι ορίζοντές τους, είτε επειδή δεν επιθυμούν να πολυ-προβληματίζονται - επιλέγουν απλά να ζούν και να μην σπαταλάνε φαιά ουσία."

    Εντάξει εδώ τί να σχολιάσω... Αλίμονό μας...Ειλικρινά λυπάμαι/εξοργίζομαι που διαβάζω κάτι τέτοιο και συμφωνούν και άλλοι σε αυτό.

    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 24-05-2011 18:41 ]



    Οκ  Αντε τραβα τρελακια σε κανενα clubακι στο μπουρναζι ας πουμε και προσπαθησε να μαθεις καλη μουσικη τον κοσμο...

    καλη τυχη χαχαχαχα


    trelakias
    24.05.2011, 19:40

    Αν και ήξερα άλλους τρόπους, είναι και αυτή μια καλή ιδέα.  Και δεν θα πάω μόνος μου βέβαια.

    Ευχαριστώ Smile


    MikeGnR
    24.05.2011, 19:54
    Το γεγονός πως ο συγκεκριμένος κόσμος (που δεν ακούει ποιοτική μουσική) ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ και τόσο για την ΜΟΥΣΙΚΗ το έχετε σκεφτεί; Πιστεύω επίσης πως ο οργανισμός τους συνηθίζει στο άκουσμα των χαμηλοτάτων μουσικών επιλογών και το συνδέουν με ξεκούραση, με γλέντι, και γενικότερα τα πάντα όπως ακριβώς κάνουμε και εμείς. Απλά όταν συνηδιτοποιήσουν πως ακούνε κάτι εδώ και καιρό, μπαίνουν αυτόματα στον φαύλο κύκλο του φανατισμού και ΑΝ πάνε να ανοίξουν συζήτηση περί ΜΟΥΣΙΚΗΣ θα σου την βγούν και από πάνω. Παρ 'ολα αυτά εγώ αισθάνομαι πως δεν χρειάζεται να τρελένομαι με αυτούς. Η μουσική είναι αρκετά ιερή για μένα, οπότε δεν μπαίνω ούτε καν στον κόπο να ασχοληθώ με την ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ τους! Τέλος πάντων.... θα κλείσω με την εξής φράση: "Δεν φταίνε αυτοί". Όπως και να το κάνουμε. Από αλλού προέρχονται οι ρίζες του κακού... Ιεραρχικά πάει το πράγμα...
    mixalis-kleanthis
    24.05.2011, 22:51

    Σας προσκαλεσα στους βατραχους και ο ενας λεει δεν πινω αλκολ (λες και το θεμα ειναι τι θα πιουμε) και  μου συστηνει να σεβομαι  την αντιθετη αποψη, οπως κανει εκεινος,

    και ο αλλος μου θετει ορο για να ρθει, να μην μιλησω ΚΑΘΟΛΟΥ γι αυτο και οτι βαριεται να μου απαντησει!!!!!!

    κι εγω τι να πω,

    εχουμε χυμους και μεταλλικο νερο λεω στον εναν

    και οτι θα ναι εκει η Σοφια λεω στον αλλο , εγω τσιμουδια, μονο τραγουδι {#emotions_dlg.oops}


    AlfaWolf
    24.05.2011, 23:15

    Εντάξει αφού επιμένεις τόσο... Έχεις Δίκιο, μιλάς Σωστά, τα ξέρεις όλα, και η άποψη σου είναι η ΣΩΣΤΗ !!!! :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 24-05-2011 23:16 ]


    Extremio
    24.05.2011, 23:32

    Ο έτερος "άλλος" δεν θα σου απαντήσει, Μιχάλη.  Πρώτον, γιατί θα βγούμε εκτός θέματος.  Και, δεύτερον, γιατί σε εκτιμώ ως μουσικό.

     

    Σέβομαι την άποψή σου.  Σέβομαι την εμπειρία σου.  Σέβομαι τη φιλία σου.  Και σταματώ εδώ.

     

    Την άποψή μου για το θέμα την κατέθεσα.  Και την προσυπογράφω.  Αυτά.