ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη

    Γίναμε ΣΚΟΥΠΙΔΟΦΑΓΟΙ εύγε ΕΛΛΑΔΑΡΑ

    Extremio
    25.05.2011, 18:51

    Παραθέτω ΞΑΝΑ τι είπα παραπάνω, για να λυθούν και οι δικές σου απορίες:

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 25-05-2011 στις 17:37 έγραψε...

    Θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις σε όσους δεν έτυχε να ακούσουν την εκπομπή σου, την κονσερβούλα. Για να διαπιστώσουν όλοι ότι ουτε ειρωνεύτηκες, ούτε προσέβαλες, ούτες χλεύασες, ούτε απαξίωσες ό,τι εσύ προσωπικά θεωρείς "μή έντεχνο". Παρουσίαση διαφορετικών απόψεων αποκαλείς τα σχόλια πριν απο κάθε "μή ποιοτικό"; Παρουσίαση διαφορετικών απόψεων αποκαλείς τα σεμινάρια περί Αισθητικής της Τέχνης; Παρουσίαση διαφορετικών απόψεων αποκαλείς την αντιπαραβολή Χατζιδάκι με κομμάτι της Άντζελας Δημητρίου από ελλεινή ηχογράφηση μέσω κινητού τηλεφώνου; Παρουσίαση διαφορετικών απόψεων αποκαλείς το ότι έκοβες τα "μή έντεχνα" στη μέση χωρις καν να αφήνεις τον κόσμο να ακούσει τί είναι αυτό που τόσο απεχθάνεσαι; Παρουσίαση διαφορετικών απόψεων αποτελεί το ότι κάποια στιγμή αποφάσισες να σταματήσεις να αντιπαραβάλεις και την αντίθετη άποψη, γιατί "δεν αντέχεις άλλο";;;;;;;; Αυτό λέγεται παρουσίαση αντίθετων απόψεων; Από πότε;

     

    Τέλος από μένα.  Καλή συνέχεια.


    -----------------
    Μη λυπασαι γι' αυτα που περασαν.... Να χαιρεσαι που καποτε υπηρχαν....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 25-05-2011 18:51 ]


    mixalis-kleanthis
    25.05.2011, 18:57

    Γιαννη δεν σε διεγραψα απο φιλο μου,δεν συνηθιζω να διαγραφω ανθρωπους ακομα κι αν το αξιζουν!

    Σταματα λοιπον ΤΩΡΑ να διαστρευλωνεις τα πραγματα και ασε τους χαρακτηρισμους για μενα και την Σοφια ...ΠΟΣΗ ΧΟΛΗ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΑ...Τι σου καναμε????

    Αντιθετα

    ΕΓΩ ελαβα διαγραφες σημερα , αλλα τι να κανω , το δεχομαι με πικρια.

    Οσο για την προσκληση μου ηταν ειλικρινης και αδολη, αλλα δεν ισχυει πια.

    απλως υποψιαζεσαι αυτο που εισαι...

     

    Υ.Γ Σταματω να ποσταρω για το θεμα μπας και χαλαρωσουν λιγο τα πραγματα

    και προτεινω το ιδιο στους συνετους συνφορουμιτες μου...{#emotions_dlg.confused1}

    ααααα.....οσο γι αυτο που γραφεις

    ''Κάποτε και οι άτεχνοι πρέπει να αμύνονται.  Έχουμε κι εμείς λόγο, αν δεν το έχετε παρατηρήσει....''

    μολις το παρατήρησα

     

     

    -----------------
    Το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος, ...αλλά η απάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 26-05-2011 01:02 ]


    Extremio
    25.05.2011, 19:01

    Υποψιάζομαι αυτά που βλέπω να γίνονται. Όλοι μας τα βλέπουμε.

     

    Η χολή πετάγεται πολλές φορές απο άμυνα.  Κάποτε και οι άτεχνοι πρέπει να αμύνονται.  Έχουμε κι εμείς λόγο, αν δεν το έχετε παρατηρήσει.  Μην προκαλείτε, για να μην προκληθείτε.

     

    ΤΕΛΟΣ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 25-05-2011 19:05 ]


    ixthis
    25.05.2011, 19:16


    antwnispatra
    25.05.2011, 19:16

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 25-05-2011 στις 18:33 έγραψε...

    Συγνώμη αποχωρώ.... αφού βέβαια πω ό,τι χτες η  έκτακτη του antwnιspatra δεν ήταν σκυλουδιά πιο πάνω ανέφερα καλλιτέχνες που ακούστηκαν μα μια πολύ καλή εκπομπή με κέφι, ατάκες και παιχνίδι και στο ελάχιστο

    δεν ξέφυγε απο τα πλάισια του σεβασμού και της αξιοπρέπειας ως όφειλε προς  τους ακροατές !

     

    Νιάαααααααααου ήταν!!!!!!!!

    Με κακομαθαίνεις και θα κοκκινήσω και επειδή είσαι πατριωτάκι θα πουν πως σου τα σκάω να με προμοτάρεις!!!

    Ίσως είμαι εκτός θέματος,αλλά το χθεσινό παρεάκι με τόσο κόσμο στις 5 τα χαράματα στο τσατ(το οποίο "πέταγε")...μας έδειξε πολλά.

    Ευχαριστώ ακόμα μια φορά όλη την παρέα.


    PHILIPPOSSM
    25.05.2011, 19:18
    εισαι off topic Antwnispatra....
    sillia
    25.05.2011, 19:21

    Θα σου απαντήσω εδώ Σοφία μου αφού εδώ θεώρησες σωστό να μου θέσεις την ερώτηση !

    Αν δεν το έκανα θα δημιουργούσαμε άλλες εντυπώσεις.....

    Το δυστήχημα με μένα είναι ό,τι κάποιες φορές δεν βάζω το μυαλό στην διαδικασία να ψάξει για παρασκήνιο πιστεύοντας ότι αυτό που λέμε αυτό και είμαστε αυτό που βλέπω αυτό και είναι !!

    Γι αυτό και η συγνώμη που ζήτησα !

    Είπα ότι μου αρνήθηκε κανείς το δικαίωμα με ποιό είδος τραγουδιού εγώ θα πλαντάξω στο κλάμα?

    Μα ούτε καν θα το επιχειρούσε !!!Δεν ανοίγω εύκολα πόρτες  κάτι που έκανα χτες και σήμερα είμαι εδώ να γράφω τα αυτονόητα !!!

    Σέβομαι την άποψη του άλλου αφού απαιτώ να σεβαστεί την δική μου !!

    Τον πόνο την χαρά τον έρωτα τον χωρισμό την προδοσία ο καθένας μας τα αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο και ανάλογα  τα τραγουδάει !

    Δεν μ'αρέσει η Δημητρίου ...λατρεύω κάποιους που την ακούνε !

    Συνεπώς τα ίδια λέμε και δεν πήρα τίποτα προσωπικά.Αν έτσι ήταν θα σ'έπαιρνα τηλέφωνο.

    Τα επί προσωπικού δεν έχουν θέση εδώ  !!!!!!!!!!


    -----------------
    Η ευτυχία είναι έξω από την πόρτα μας και περιμένει να της ανοίξουμε! Το κλειδί βρίσκεται στο συρτάρι που γράφει "ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ για τα μικρά πράγματα"!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 25-05-2011 19:31 ]


    ixthis
    25.05.2011, 19:24

    Δε διαφωνώ αυτο λέω και εγώ.


    antwnispatra
    25.05.2011, 19:27

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 25-05-2011 στις 18:47 έγραψε...

    Σίλλια οτι ξέρεις ξέρω περι παρασκηνίου. Είναι πολύ απλό. Εκανα μία εκπομπή με δύο είδη μουσικής και διάβασα κείμενα αλλων περι τέχνης. Ενόχλησε και εξόργισε και έγινα γι αυτο εισπράκτορας ειρωνιών και λάσπης.

    Με ενάμιση είδος μουσικής.Το πιο εύκολο πράγμα είναι να βρει κάποιος τα χειρότερα κάποιου και να τον "εκθέσεις".

    Παράθεση:

    Εσύ οταν πονάς όπως είπες  θες να ακούσεις θεοδωρίδου εγώ βενετσάνου.

    Εσυ δε θεωρείς σκυλοτράγουδα τα χθεσινά εγω τα θεωρώ.

    Μπορείς να κλάψεις με ό,τι θες...αλλά όχι να γελάσεις με ό,τι δεν θες...

    Παράθεση:

    Που είναι το πρόβλημα ? Σου είπα ποτέ μην ακούσεις ? ενοχλεί που δεν ακούω εγώ? η που έχω συγκεκριμένες απόψεις?

    Υπήρξα ευγενική και ζεστή με όλους . Δε καταλαβαίνω γιατι το παίρνετε προσωπικα.


    Κλειδωμένη λίστα επιλεκτικά μέχρι κάποια ώρα...κάλεσες τόσο κόσμο λέγοντας πως θα παίξεις κάποιο είδος που όταν στο ζητούσαν τους αγνοούσες.Ζεστή λοιπόν?


    rouli726
    25.05.2011, 19:30

    Το ότι το θέμα έχει ξεφύγει,νομίζω το έχετε καταλάβει!

    Το να μπαίνουμε όλοι,θελημένα ή εξαναγκασμένα,σε ένα καζάνι δε βοηθά κανέναν!

    Την άποψή μου για τα πρόσωπα την έχω εκφράσει επανειλλημένα και δε θα μπω στο κλίμα που δημιουργήθηκε..θα τα πω σε προσωπικά μηνύματα καλύτερα,όχι πως θα καταφέρω και τίποτα.

    Να ξεκαθαρίσω όμως κάτι..εγώ μίλησα αποκλειστικά και μόνο για το θέμα εδώ και το πώς αυτό αναπτύχθηκε από τα μέλη που απάντησαν σχετικά.Για το ρατσισμό, που μόνο αν κάποιος κρύβεται πίσω από το δαχτυλάκι του δε βλέπει!

    Ο.κ. δε κατηγορείτε κανέναν,είστε όλοι άνετοι και δημοκρατικοί με το τί ακούει ο καθένας,απλά σε κάθε ευκαιρία τον περιγελάτε!

    Σοφία μου,ο τίτλος του θέματος είναι θετική προδιάθεση για τη δημοκρατική σου θέση..?

    Ομολογώ πως το θέμα αυτό στο φόρουμ το είδα μετά την εκπομπή σου χθες,αλλά προφανώς και το θέμα δεν είναι η εν λόγω εκπομπή.Όσοι την άκουσαν,μπορούν να έχουν την άποψή τους,ο καθένας ανάλογα με το πώς βλέπει τα πράγματα.

    Κλείνοντας,να ευχηθώ κάποια στιγμή οι άνθρωποι να γίνουμε ΛΙΓΟ πιο ανοιχτόμυαλοι,το χρειαζόμαστε..Τίποτα δεν είναι είτε μαύρο είτε άσπρο,κι αυτό είναι αντικειμενικά αποδεδειγμένο!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    26.05.2011, 00:31
    Η κόντρα τελείωσε και θα παρακαλούσα να μην το ξαναρχίσετε σε αυτό το topic, γιατί παραλίγο να το καταστρέψετε εντελώς (ούτε σε μια συγκέντρωση δεν μπορούμε να πάμε...). Συνεχίζουμε ΣΤΟ ΘΕΜΑ. Δεν έχουν σχέση οι εκπομπές ή τα όποια προσωπικά σας. Θα παίρνει αρνητική αξιολόγηση οτιδήποτε σχετικό.
    Hastaroth
    26.05.2011, 09:21

    Πάμε λοιπόν από την αρχή (da capo,που λένε) άνευ εκπομπών και άλλων πομπών.

     

    Εχουμε έναν υποθετικό διάλογο,όπου κάποιος προσπαθεί να πείση τον θεματοθέτη (την Σοφία δηλαδή) ότι "όλα χρειάζονται,το κάθε πράγμα στην ώρα του",εννοώντας βέβαια τα διαφόρων ειδών τραγούδια-από άριες έως σκυλάδικα.

     

    Η δέ απάντηση τού θεματοθέτη (τής Σοφίας δηλαδή) είναι ότι δέν είναι απαραίτητο αυτό,μπορεί κάποιος να διασκεδάση και να εκτονωθή ακούγοντας ένα τραγούδι που ταυτόχρονα,λόγω τής δομής του,θα τού δώση και άλλα ερεθίσματα και άλλα συναισθήματα,βαθύτερα.

     

    Οπότε ο υποθετικός συνομιλητής της αποφαίνεται ότι η Σοφία "το παίζει κουλτούρα"-ενώ αυτός θεωρεί ότι η δική του επιλογή τού να ακούη σκυλάδικο είναι ελεύθερη (αυτός δηλαδή δέν "το παίζει",δέν υποκρίνεται ότι είναι κάτι που δέν είναι).

     

    Είναι όμως;

     

    Εκεί βρίσκεται το θέμα λοιπόν.Η επιλογή τού να ακούη κάποιος ένα μουσικό είδος που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δέν έχει καλλιτεχνική αξία,είναι όντως ελεύθερη ή προέρχεται από "υποβολή" αυτών που προωθούν αυτό το συγκεκριμένο μουσικό είδος;

     

    ΥΓ.Ο Ευάγγελος Λεμπέσης,το πάλαι ποτέ καθηγητής τής Παντείου (τώρα ίσως και να είναι μακαρίτης) είχε γράψει ένα βοβλίο με τίτλο "Η χρησιμότης τών βλακών εν τή κοινωνία".Είμαι όμως βέβαιος ότι άν κάποιος ρωτούσε τον μικρό Βαγγέλη με ποιό τρόπο θα ήθελε να γίνη χρήσιμος στην κοινωνία,αυτός δέν θα τού απαντούσε "με το να γίνω βλάκας".

    Σημειώστε το αυτό το πράγμα,θα μάς χρειαστή αργότερα...


    Extremio
    26.05.2011, 11:22
    Καλή σου μέρα, Αλβέρτο. Δεν ξέρω αν βοηθά τον συλλογισμό σου, αλλά ποτέ δεν αμφισβήτησα την αυθεντικότητα της Σοφίας. Δεν είμαι τόσο βλάξ. Έχει αποδείξει και με το παραπάνω ότι είναι Καλλιτέχνης. Όποιος αμφισβητήσει αυτό το γεγονός είναι κακόβουλος. Η Σοφία δεν "το παίζει κουλτούρα". Είναι ταγμένη στην ποιότητα, με τρόπο αυθεντικό. Και την έχω επαινέσει με τον τρόπο μου πολλάκις γι' αυτό. Για να μην παρεξηγούμαι. Οπότε μάλλον ο πυρήνας του συλλογισμού σου δεν ευσταθεί. Υποσχέθηκα να μην συνεχίσω, και θα το τηρήσω. Απλά, προς αποφυγήν περαιτέρω κουβέντας, που θα πάρει λάθος δρόμο, λόγω λανθασμένων δεδομένων, αναφέρω την παρατήρησή μου.
    Hastaroth
    26.05.2011, 12:45

    Καλημέρα Γιάννη.Δέν υπονόησα εγώ ότι ο υποθετικός συνομιλητής τού διαλόγου που βάζει ώς θέμα η Σοφία είσαι εσύ.Απλά η Σοφία θέλει να δείξη με τον τρόπο αυτό την δομή τής λογικής πολλών ανθρώπων που δέν δέχονται ότι κάποιος μπορεί να μήν έχη ανάγκη ένα ευτελές μουσικό είδος γιά να εξωτερικεύση ΚΑΙ επιφανειακά/εφήμερα συναισθήματα όπως είναι η στιγμιαία διασκέδαση,η "εκτόνωση",αλλά ότι μπορεί να το κάνη αυτό και μέσα από τα ποιοτικά μουσικά είδη που έχει επιλέξει να ακούη.Με τον ίδιο τρόπο επίσης η Σοφία προσπαθεί να δείξη πως αυτός που ισχυρίζεται πως "όλα χρειάζονται" (και ώς εκ τούτου ξιφουλκεί υπέρ τού λεγόμενου "σκυλάδικου"),στην πραγματικότητα υφίσταται "υποβολή"-η επιλογή του δηλαδή να ακούη ένα ευτελές μουσικό είδος δέν είναι αποτέλεσμα συνειδητής δικής του διαδικασίας,αλλά "έξωθεν" επιβολής.Οπου "έξω" θεωρούνται τα ΜΜΕ,οι δισκογραφικές και οι λοιποί τρόποι διαφήμισης.

    Αλλωστε,άν διαβάσης πιό προσεκτικά τον διάλογο-ιδιαίτερα την κατάληξή του-θα το διαπιστώσης.


    rouli726
    26.05.2011, 13:19

    Ώρες ώρες μου δίνεται η εντύπωση ότι ζω σε άλλη χώρα,με άλλη γλώσσα!

    Δε μπορώ να καταλάβω τί από όλα όσα γράφω εγώ κι άλλα μέλη τόσες μέρες είναι άσχετο με το θέμα!

    Δεν καταθέσαμε σαφώς την άποψή μας περί επιπέδου μουσικής,διαφορών,μουσικού ρατσισμού κτλ?

    Εκτός αν είμαι τόσο ηλίθια πια?

    Τέλος πάντων,δε θα επαναλειφθώ,την άποψή μου την κατέθεσα και προφανώς δεν έχει αλλάξει αλλά ειλικρινά,αν θέλουμε να κλείσει ένα θέμα,στο οποίο ήδη έχουμε καταθέσει σαφή άποψη,δε το αναμοχλεύουμε..με όλο το σεβασμό!Καλύτερα να απαντήσουν περί αυτού κι άλλα μέλη που δεν έχουν πει την άποψή τους,θεωρώ θα έχει μεγαλύτερο νόημα.


    Extremio
    26.05.2011, 13:27

     

    Αλβέρτο μου,

    και πάλι σε ευχαριστώ για την αποσαφήνιση.  Πολύ ενδιαφέρων ο συλλογισμός, όπως τον θέτεις λοιπόν.

    Να τολμήσω να προσθέσω άλλη μία παράμετρο;

     

    Έχουμε 2 πλευρές.  Η μία υποβάλλεται από τους "έξω" που λέγονται ΜΜΕ, δισκογραφικές, διαφημίσεις και φυσικά ραδιοφωνικοί σταθμοί, τα γνωστά φερέφωνα των δισκογραφικών.

    Η άλλη πλευρά από που υποβάλλεται;  Σίγουρα κι εκείνη έχει υποστεί μια "υποβολή", ώστε να καταλήξει στην επιλογή της.  Δεν είναι μόνο τα ακούσματα τα μουσικά, τα οποία επηρέασαν.  Είναι ιδεολογίες; Πολιτικές πεποιθήσεις;  Βιώματα σε συνάρτηση με την κοινωνικο-πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα; Παρέες που ανήκαν σε συγκεκριμένους χώρους, σε συγκεκριμένες εποχές;  Γνωριμίες με "τέρατα" σαν τον Χατζιδάκι, τον Θεοδωράκη, τον Ξαρχάκο, τον Καλδάρα, τον Κουγιουμτζή;

     

    Και ένα βήμα παραπέρα.

    Σήμερα είναι δυνατόν να υπάρχουν τα ίδια ερεθίσματα;  Υπάρχουν οι προϋποθέσεις;  Υπάρχουν τα "τέρατα";

     

    Τέλος, μήπως και της άλλης πλευράς η επιλογή ήταν τελικά προϊόν κάποιας επιβολής;

    Μήπως οι ίδιοι που κάποτε - ως νέοι - ήρθαν σε σύγκρουση με το κατεστημένο, με τους γονείς, με το σύστημα, αναλαμβάνουν τώρα τον ρόλο των γονιών τους και έρχονται σε σύγκρουση με τη νέα γενιά;  Μήπως - όπως εκείνοι αντιδρούσαν και θεωρούσαν τις επιλογές τους τις καλύτερες δυνατές - τώρα είναι σειρά της νέας γενιάς να κάνει το ίδιο;  Αδιαφορώντας για τις επιλογές της προηγούμενης γενιάς;

     

    Καλή συνέχεια στη συζήτηση.
    -----------------
    Α Τ Ε Χ Ν Ο Σ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 26-05-2011 13:34 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Extremio στις 07-06-2011 10:43 ]


    koukz
    26.05.2011, 13:49
    Γιάννη και σήμερα υπάρχουν ερεθίσματα, φτώχεια ανεργία πόνος έρωτας αγάπη κτλ, μπορούμε και σήμερα να γράψουμε ωραία τραγούδια τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε, εσύ το έχεις κάνει ήδη,ο Μιχάλης Κλεάνθης το ίδιο και τόσοι άλλοι.. και βέβαια λοιπόν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.
    Hastaroth
    26.05.2011, 21:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 26-05-2011 στις 13:27 έγραψε...

    Αλβέρτο μου,

    και πάλι σε ευχαριστώ για την αποσαφήνιση.  Πολύ ενδιαφέρων ο συλλογισμός, όπως τον θέτεις λοιπόν.

    Να τολμήσω να προσθέσω άλλη μία παράμετρο;

    Έχουμε 2 πλευρές.  Η μία υποβάλλεται από τους "έξω" που λέγονται ΜΜΕ, δισκογραφικές, διαφημίσεις και φυσικά ραδιοφωνικοί σταθμοί, τα γνωστά φερέφωνα των δισκογραφικών.

    Η άλλη πλευρά από που υποβάλλεται;  Σίγουρα κι εκείνη έχει υποστεί μια "υποβολή", ώστε να καταλήξει στην επιλογή της.  Δεν είναι μόνο τα ακούσματα τα μουσικά, τα οποία επηρέασαν.  Είναι ιδεολογίες; Πολιτικές πεποιθήσεις;  Βιώματα σε συνάρτηση με την κοινωνικο-πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα; Παρέες που ανήκαν σε συγκεκριμένους χώρους, σε συγκεκριμένες εποχές;  Γνωριμίες με "τέρατα" σαν τον Χατζιδάκι, τον Θεοδωράκη, τον Εξαρχάκο, τον Καλδάρα, τον Κουγιουμτζή;

    Γιάννη,η έννοια τής υποβολής είναι ότι "εξαναγκάζεις" κάποιον να πιστεύη σάν δική του μιά άποψη που όμως δέν είναι.Γιά παράδειγμα,όταν λές συνέχεια σε κάποιον "έχεις πυρετό",στο τέλος καταλήγει να πιστέψη ότι όντως έχει πυρετό,παρ'όλο που οι αισθήσεις του και η φυσική του κατάσταση τού δείχνουν ότι είναι εντάξει.

    Δέν νομίζω ότι εμείς όσοι ψάχνουμε και επιδιώκουμε να ακούμε ποιοτικά τραγούδια και μουσική υφιστάμεθα κάποιου είδους "υποβολή".Επιρροές σίγουρα έχουμε-όλες αυτές οι παράμετροι που αναφέρεις-όμως οι επιλογές μας είναι συνειδητές και καταλήγουμε σ'αυτές μετά από πολύ ψάξιμο,αμφιταλαντεύσεις,αμφισβητήσεις και σίγουρα όλο αυτό είναι κάπως χρονοβόρα διαδικασία.Δέν αποδεχόμαστε άκριτα και ασυζητητί αυτά που μάς υποδεικνύουν,τα "διηθούμε" και τα αξιολογούμε.

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 26-05-2011 στις 13:27 έγραψε...
    Και ένα βήμα παραπέρα.

    Σήμερα είναι δυνατόν να υπάρχουν τα ίδια ερεθίσματα;  Υπάρχουν οι προϋποθέσεις;  Υπάρχουν τα "τέρατα";

    Ερεθίσματα υπάρχουν.Αν όχι τα ίδια,σίγουρα παρόμοια.Και οι προϋποθέσεις υπάρχουν.Γιά τα "τέρατα" μόνο δέν είμαι τόσο σίγουρος,αλλά αυτά προκύπτουν με την πάροδο τού χρόνου,ο οποίος "κρίνει" την αξία τών έργων τους.

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 26-05-2011 στις 13:27 έγραψε...
    Μήπως οι ίδιοι που κάποτε - ως νέοι - ήρθαν σε σύγκρουση με το κατεστημένο, με τους γονείς, με το σύστημα, αναλαμβάνουν τώρα τον ρόλο των γονιών τους και έρχονται σε σύγκρουση με τη νέα γενιά; Μήπως - όπως εκείνοι αντιδρούσαν και θεωρούσαν τις επιλογές τους τις καλύτερες δυνατές - τώρα είναι σειρά της νέας γενιάς να κάνει το ίδιο;  Αδιαφορώντας για τις επιλογές της προηγούμενης γενιάς;

    Είναι διαφορετικές οι συνθήκες όπου έζησαν οι γονείς μας και διαφορετικές οι συνθήκες που ζούμε εμείς που τότε ήμασταν νέοι.Στόν καιρό τών γονέων μας τα πράγματα δέν άλλαζαν τόσο γρήγορα-εμείς είμαστε πιό συνηθισμένοι σε τέτοιες αλλαγές και γινόμαστε "κατεστημένο" πιό δύσκολα.Επίσης εμείς επειδή ξέρουμε από συγκρούσεις με το "κατεστημένο",μπορούμε να κατανοήσουμε πιό εύκολα το γεγονός ότι οι σημερινοί νέοι έχουν κι'αυτοί τίς δικές τους ανησυχίες-οι γονείς μας δέν μπορούσαν γιατί είχαν ανατραφεί σε συνθήκες αυταρχικές.Γιά τους πατεράδες μας,π.χ. η υπακοή τού παιδιού προς τον γονέα ήταν κάτι φυσιολογικό γιατί και οι δικοί τους πατεράδες-οι παππούδες μας δηλαδή-έτσι τους είχαν αναθρέψει.Γιά εμάς είναι φυσικό να μήν απαιτούμε τυφλή υπακοή από τα παιδιά μας αλλά να συζητάμε μαζί τους τα προβλήματά τους,να δεχόμαστε ότι έχουν κι'αυτά το δικαίωμα να πούν "όχι" άν θεωρούν ότι είμαστε υπερπροστατευτικοί ή καταπιεστικοί σε κάτι.επειδή αυτό ζητούσαμε κι'εμείς από τους δικούς μας γονείς-και δέν το είχαμε (ή το είχαμε σπανίως).

    Αλλωστε η κάθε γενιά οφείλει να κάνη τίς δικές της επιλογές,βάσει τών συνθηκών στίς οποίες ζεί και μεγαλώνει-αλλοίμονο άν οι επιλογές μιάς γενιάς ήταν κατάλληλες και γιά όλες τίς επόμενες.......

     ΥΓ.Μιά επισήμανση:ανέφερες πιό πάνω (μαζί με τον Θεοδωράκη,τον Χατζιδάκι κλπ) τον Εξαρχάκο.Ομως άλλος είναι ο συνθέτης Σταύρος Ξαρχάκος (χωρίς "Ε" στην αρχή) ο οποίος είναι εν ζωή (και πρόσφατα διετέλεσε και αντιδήμαρχος Αθηνών γιά τα πολιτιστικά) και άλλος ο Χρόνης Εξαρχάκος ο οποίος ήταν γνωστός κωμικός ηθοποιός και έχει πεθάνει εδώ και αρκετά χρόνια....


    -----------------
    Πάλι τον καύκον έπιες,πάλι τον νούν απώλεσες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 26-05-2011 21:47 ]