ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    Από cd σε...Βινύλιο!

    Theristis
    21.05.2011, 01:55

    Παιδιά,μήπως ξέρετε κάποιο κατάστημα στο οποίο μπορώ να δώσω ένα cd και να γράψω δυο τρια βινύλια???

    Υ.Γ.Σόρρυ αν γράααφω σε λαθος κατηγορία... Smile


    BAGRATION
    23.05.2011, 11:12

    Αυτό πρωτη φορά το ακούω. Δεν νομίζω να γίνεται. "Αντιγραφικό" βινυλίου δεν εχω δει ποτέ μου. Τα βινυλια φτιαχνονται σε ειδική μήτρα -πρεσσα απ οσο ξερω.


    optiras
    23.05.2011, 16:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Theristis στις 21-05-2011 στις 01:55 έγραψε...

    Παιδιά,μήπως ξέρετε κάποιο κατάστημα στο οποίο μπορώ να δώσω ένα cd και να γράψω δυο τρια βινύλια???

    Υ.Γ.Σόρρυ αν γράααφω σε λαθος κατηγορία... Smile



    Και να θέλω να σε βοηθήσω φίλε αδύνατο!!!Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις....


    despinakontogianni
    23.05.2011, 19:54
    Προφανώς το παιδί θέλει να μετατρέψει τα σιντί σε δίσκους βινυλίου. Πιθανότατα να του αρέσει ο ήχος, η διαδικασία παιξίματος...όπως σε πολλούς.
    Foidel
    23.05.2011, 23:54
    Φιλε νομιζω πως αυτο που λες δεν γινεται.Ειναι σαν τον τετραγωνισμο του κυκλου πολλοι προσπαθησαν αλλα κανεις δεν θα τα καταφερει!Εχω αδερφο συλλεκτη αλλιως δεν θα στα ελεγα αυτα...
    klefths
    24.05.2011, 14:45

    Υπαρχει μια μηχανη της Vestax αν δεν κανω λαθος η οποια μπορει να κοψει δισκους αλλα ειναι πανακριβη. Οι δισκοι που παιρνεις ειναι απο διαφορετικο υλικο και νομιζω κοστιζει περιπου 15.000 ευρω. Η κοπη δισκου της Vestax δυο πλευρων στοιχιζει γυρω στα 200 ευρω ο δισκος σε μια μικρη Αμερικανικη εταιρια. Αν οι δισκοι βεβαια δεν ειναι απο βινιλιο, αλλα απο acetate (που μεταφραζεται οξικοι, δεν ξερω αν ειναι σωστο...) κυνδυνευουν να μην εχουν αντοχη σε πολλα παιξιματα.

    Πρεπει επισης να κανει κανεις ειδικο mastering στα κομματια πριν τα περασει στο βυνιλιο αλοιως οι δισκοι θα ακουγονται χαλια, η συγκεκριμενη τεχνικη ομως δεν διδασκεται πουθενα απο οτι ξερω, παρα μονο εκ πειρας.

    Οποτε θα πρεπει να βρεις μια εταιρια κοπης δισκων να σου κανει την κοπη μαζι με το mastering το οποιο θα στιχοισει τελικα οσο 10.000 cd. Αν απλα θελεις τωρα να παιζεις ζωντανα τα cd σου ελεγχωντας τα απο καποιο πικαπ, ωστε να μπορεις να σκρατσαρης, τσεκαρε το http://www.mixvibes.com/content/news?page=6>

    Στις ΗΠΑ υπαρχουν μονο τρια μεγαλα εργοστασια που μπορουν να παραγουν δισκους βινιλιου σε αρκετα αντιγραφα, στην Ελλαδα δεν γνωριζω.

    Παρ' ολα αυτα, στις χωρες του πρωην Σοβιετικου μπλοκ την δεκαετια του 80, υπηρχαν αρκετες εταιριες που αναλαμβαναν την κοπη πολλων αντιγραφων (500 η 1000) με τιμες πολυ φτηνες.

    Δες τελος και στο http://www.vinylium.ch, http://www.recordpressing.com και http://www.vinylrecorder.com.>

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 24-05-2011 14:47 ]


    optiras
    24.05.2011, 22:00

    Πολύ κατατοπιστική η απάντηση του συμφορουμίτη από το Άμστερνταμ...

    Ο συνφορούνίτης που άνοιξε το θέμα δεν διευκρινίζει τι είναι το cd και για ποιο σκοπό θέλει να κάνει την μετατροπή...

    Σε κάθε περίπτωση αυτή η μετατροπή δεν έχει νόημα:πρόκειται για μετατροπή ψηφιακού ήχου (δηλαδή ασυνεχούς) σε αναλογικό (συνεχής ήχος):είναι αδύνατο να βρεις την χαμένη πληροφορία...Το αποτέλεσμα θα είναι χάλια...


    Theristis
    29.05.2011, 22:45
    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια...Απλά θέλω να γράψω ενα πολύ αγαπημένο μου σιντι,σε κάποιον δίσκο βινυλίου και να το δώσω σε ένα ατομο που θα το λάτρευε...Και κάπου είχα διαβάσει οτι υπάρχει ένας αντιγραφέας ο οποίος στοιχίζει γύρω στα δυο χιλιαδες ευρώ...Και είπα μήπως κάποιο κατάστημα τον έχει...
    vasilisbSax
    29.05.2011, 22:52

    Μήπως αυτό το "αγαπημένο σου cd είχε κυκλοφορήσει πρωτίστως σε βινύλιο, οπότε το ψάχνεις και ίσως σου στοιχίσει λιγότερο να αγοράσεις το αυθεντικό από το να κατασκευάσεις (με τρόπο δύσκολο και πανάκριβο απ' ότι ειπώθηκε) ένα μαϊμού;
    Αν πάλι δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ το συγκεκριμένο σε βινύλιο, άστο, δως το όπως είναι...


    agouliel
    02.06.2011, 10:26
    Αυτό που λέει ο φίλος Optiras είναι λάθος. Ο ψηφιακός ήχος του CD μπορεί να "μετατραπεί" σε αναλογικό, όπως άλλωστε κάναμε για πολλά χρόνια που γράφαμε CD σε κασέτες. Στην ουσία δεν πρόκειται για μετατροπή, απλά παίζει το CD και το αναλογικό μέσο κάνει εγγραφή αναλογικά. Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα ότι είναι πολύ πιο εύκολο να εντοπιστεί το album σε βινύλιο, παρά να κατασκευαστεί εκ νέου.
    optiras
    02.06.2011, 11:38

    Διάβαζε πιο προσεκτικά τι γράφουν οι άλλοι:δεν λέω ότι τεχνικά δεν είναι δυνατό.Γράφω απλώς ότι το αποτέλεσμα θα είναι χάλια...

    Ακόμα,είναι τελείως διαφορετικό το πράγμα σε μαγνητικό σήμα (κασέτα) και σε μηχανικό: αυλάκια( δίσκος),όπου η διαφορά είναι και εμφανέστερη...Αφήνω το θέμα κόστους(αν δηλαδή αξίζει τον κώπο)...

    Μην μπερδεύεσαι με τις επαγγελματικές μαγνητοταινίες...


    stelk
    05.06.2011, 00:24

    Φίλε optiras μπορείς σε παρακαλώ να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό;


    Είναι αδύνατον να βρεις τη χαμένη πληροφορία; Γενικά από το πεδίο διακριτού χρόνου δε μπορούμε να πάμε στου συνεχούς χρόνου. Όμως ήρθε ο Nyquist και έθεσε κάποιες προϋποθέσεις σύμφωνα με τις οποίες είναι δυνατή αυτή η μετάβαση ΧΩΡΙΣ απώλεια πληροφορίας.Έτσι τα cd μπορούν να αναπαράγουν ήχους μέχρι 22kHz ενώ ο άνθρωπος θεωρητικά ακούει μέχρι 20.  Εξάλλου δε νομίζω να ακούει κανείς σήματα διακριτού χρόνου επειδή έβαλε ένα cd να παίξει. Έχει προηγηθεί μια μετατροπή ψηφιακού σήματος σε αναλογικό προτού πάει ο ήχος στον ενισχυτή.

     

    Συμπερασματικά, ο ήχος θα είναι τόσο χάλια όσο χάλια είναι το cd. Αν θες να συζητήσουμε πάνω σ' αυτό ευχαρίστως... Αν στο φίλο Theristi αρέσει η ποιότητα του cd μια χαρά θα γίνει η αντιγραφή και μάλιστα ίσως να ακούγεται και λίγο πιο γλυκός ο ήχος.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stelk στις 05-06-2011 00:25 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stelk στις 05-06-2011 00:26 ]


    optiras
    08.06.2011, 16:55

    Παράθεση:

    Το μέλος stelk στις 05-06-2011 στις 00:24 έγραψε...

    Φίλε optiras μπορείς σε παρακαλώ να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό;


    Είναι αδύνατον να βρεις τη χαμένη πληροφορία; Γενικά από το πεδίο διακριτού χρόνου δε μπορούμε να πάμε στου συνεχούς χρόνου. Όμως ήρθε ο Nyquist και έθεσε κάποιες προϋποθέσεις σύμφωνα με τις οποίες είναι δυνατή αυτή η μετάβαση ΧΩΡΙΣ απώλεια πληροφορίας.Έτσι τα cd μπορούν να αναπαράγουν ήχους μέχρι 22kHz ενώ ο άνθρωπος θεωρητικά ακούει μέχρι 20.  Εξάλλου δε νομίζω να ακούει κανείς σήματα διακριτού χρόνου επειδή έβαλε ένα cd να παίξει. Έχει προηγηθεί μια μετατροπή ψηφιακού σήματος σε αναλογικό προτού πάει ο ήχος στον ενισχυτή.

     

    Συμπερασματικά, ο ήχος θα είναι τόσο χάλια όσο χάλια είναι το cd. Αν θες να συζητήσουμε πάνω σ' αυτό ευχαρίστως... Αν στο φίλο Theristi αρέσει η ποιότητα του cd μια χαρά θα γίνει η αντιγραφή και μάλιστα ίσως να ακούγεται και λίγο πιο γλυκός ο ήχος.


    Δεν μιλάω για συχνότητα ακουστών ήχων...Για την δειγματοληψία στο cd μιλάω...Και δεν ξέρουμε αν το cd του συμφορουμίτη έχει αρχεία με π.χ. απωλεστική συμπίεση...

    Χώρια που το προόριζε για άνθρωπο που μάλλον γουστάρει βινύλιο...Άρα το αυτί του θα θέλει βινυλιακό ήχο και όχι ψηφιακό...Ποιος ο λόγος να μπεις σε τόσα έξοδα για ένα τόσο χάλια αποτέλεσμα;


    stelk
    10.06.2011, 01:51

    Διαφωνώ και μέχρι τώρα δε βλέπω να αιτιολογείς για ποιο λόγο θα είναι χάλια το αποτέλεσμα.

    Προφανώς στην περίπτωση που έχει φτιάξει cd από mp3 ή ogg ή οποιαδήποτε άλλη απωλεστική συμπίεση το αποτέλεσμα δε θα είναι τόσο καλό (εξού και η λέξη απωλεστικός). Δε θα το έλεγα χάλια, απλά μέτριο. Αν ωστόσο ακούει το cd σε ένα καλό στερεοφωνικό και τον ικανοποιεί η ποιότητα, τότε δεν έχει κάτι να χάσει.

    Όσον αφορά την περίπτωση που θέλει να γράψει κανονικό cd (χωρίς να το έχει φτιάξει από mp3) έχω να πω το εξής:

    Τα τελευταία χρόνια έχω προσέξει δίσκους καινούριους που βγαίνουν και σε LP έκδοση. Νομίζω ότι έχω  δει του Μαχαιρίτσα, "Το Δωμάτιο" του Μάλαμα, του Αγγελάκα, νομίζω και τον τελευταίο δίσκο του Θανάση Παπακωνσταντίνου και άλλους που προφανώς δε μπορώ να θυμηθώ τώρα. Είμαι σίγουρος πως αν σου έβαζαν ένα από αυτούς θα αναγνώριζες αυτό που λες "βινυλιακό ήχο". Αν από την άλλη άκουγες την έκδοση του δίσκου σε cd θα έλεγες πως είναι "ψηφιακός ο ήχος" (ό,τι κι αν εννοείς μ' αυτό αφού πρώτη φορά ακούω την έννοια). Ωστόσο, τουλάχιστον τα δεκαπέντε τελευταία χρόνια, η διαδικασία της ηχοληψίας έχει ως εξής: η μουσική, δηλαδή ο ήχος των οργάνων και των τραγουδιστών (αναλογικό σήμα) καταγράφεται (μέσω μικροφώνου, μίκτη, κάρτας ήχου) στον υπολογιστή σε μορφή .wav, δηλαδή τη μορφή που χρησιμοποιούν τα cd (ψηφιακό σήμα). Εκεί γίνεται η όποια επεξεργασία (βάθος, εφέ, mastering κτλ) και στο τέλος το αποτέλεσμα είτε θα γραφτεί σε cd (δηλαδή το σήμα παραμένει ψηφιακό) είτε θα μετατραπεί σε αναλογικό σήμα και θα κοπούν μερικοί δίσκοι βινυλίου (αυτό ακριβώς που θέλει να κάνει ο Theristis). Αν εσύ βρίσκεις χάλια το αποτέλεσμα αυτό τι να πω; Δεν έχω ακούσει καμία συζήτηση ή κουβέντα ή post σε κάποιο forum πως οι παραγωγές καινούριων LP είναι χάλια.

    Τι κάνει λοιπόν τον ήχο να διαφέρει μεταξύ cd και βινυλίου αφού και η ηχοληψία και η επεξεργασία ήταν ίδια και στις δύο μορφές; Δηλαδή αφού και οι δύο εκδόσεις του δίσκου πέρασαν από το ψηφιακό στάδιο (που εσύ θεωρείς ότι έχει απώλεια πληροφορίας) πώς είναι δυνατόν να διαφέρει ο ήχος που ακούμε; Πάνω κάτω αυτό που γίνεται είναι πως για κατασκευαστικούς λόγους το LP παραμορφώνει το ηχητικό σήμα. Αυτό συνήθως είναι κακό στη μουσική, όμως ευτυχώς το κάνει με τέτοιο τρόπο που ακούγεται ευχάριστα στο ανθρώπινο αυτί. Αυτός ο "χρωματισμός" που προσθέτει το βινύλιο έχει σαν αποτέλεσμα ο ήχος να είναι πιο γλυκός, χωρίς την τραχύτητα και τη διαπεραστικότητα των ψηλών συχνοτήτων και χωρίς τον "επίπεδο" ήχο του cd.

    Συμπερασματικά, νομίζω πως το αποτέλεσμα της μετατροπής θα είναι εξίσου ποιοτικό με το cd.

    Σχετικά με την αρχική ερώτηση, υπάρχουν κάποιες ανεξάρτητες δισκογραφικές εταιρίες που επιμένουν να εκδίδουν δίσκους βινυλίου. Στο wikipedia βρήκα την Anazitisi records, αλλά πρέπει να υπάρχουν κι άλλες. Θα πρότεινα στο  Theristi, να κάνει μια αναζήτηση στο google και να επικοινωνήσει μαζί τους μήπως μπορούν να τον εξυπηρετήσουν. Ούτως ή άλλως η παραγωγές τους είναι σε μικρή κλίμακα, φτιάχνουν 100 δίσκους και τους πουλάνε, οπότε ίσως να μην είναι πολύ δύσκολο να κόψουν δυο τρία αντίτυπα.

    Καληνύχτα!


    klefths
    10.06.2011, 03:49

    Να προσθεσω οτι το σταδιο του μαστερινκ για cd, κασσετα η LP ειναι αυτο που διαφερει στην διαδικασια που ανεφερε ο stelk μιας και τα διαφορετικα μιντια δουλευουν καλυτερα σε διαφορετικες περιοχες συχνοτητων.

    Οποτε για εναν δισκο, μια κασσετα και ενα cd θα χρειαστει να κανουμε τρια διαφορετικα μαστερινκ.

    Αν θελουμε και video, θα χρειαστει να γνωριζουμε παλι σε τι θα γραφτει το ηχητηκο μερος, αναλογικη ταινια beta/vhs η digital σε μορφη avi/mpeg και να κανουμε παλι το αναλογο μαστερινκ, που παρεπιπτωντως ειναι απο μονο του μια τεχνη που καλυτερα να αφηνεται στα χερια του εμπειρου ηχοληπτη, αν θελουμε να εχουμε σωστα αποτελεσματα.

    Αν λαβουμε υπ' οψιν μας οτι υπαρχουν και διαφορετικα ειδη μαστερινκ για διαφορετικα ειδη μουσικης καταλαβαινουμε ποσο σημαντικο ειναι να επιλεξουμε τον πιο εμπειρο για την δουλεια.


    GIAN288
    19.09.2011, 01:47

    CUT A RECORD kovi oses kopies 8eleis alla einai ligo akriva