ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη

    Που είναι οι Έλληνες καλλιτέχνες;

    jorge
    24.05.2011, 17:56

    Με αφορμή όσα κατά καιρούς λέει ο Μίκης Θεοδωράκης, σκέφτομαι οτι τα κανάλια ναι, έχουν ένα - μικρό έστω - ανοικτό παράθυρο για τους έλληνες καλλιτέχνες. Και αν κάποιοι πιστεύουν οτι τα κανάλια εφαρμόζουν λογοκρισία, υπάρχουν οι εφημερίδες ή τα περιοδικά.

    Ψάχνω λοιπόν να βρω στα ΜΜΕ, τους έλληνες καλλιτέχνες που κάποτε γέμιζαν στάδια και πλατείες και όντως εμψύχωναν λαούς και κοινωνικές ομάδες. Σπάνια βλέπω κάποια γνώμη τους. Σπανιότερα βλέπω ΑΠΟΨΗ ή έστω κάποιο ξέσπασμα.

    Βρίσκονται κι αυτοί σε λήθαργο, όπως βρισκόμαστε όλοι; Ίσως...

    Επειδή όμως δεν γίνεται να παρακολουθώ όλα τα ΜΜΕ, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το topic, για να παραθέτουμε άρθρα ή παρεμβάσεις Ελληνων καλλιτεχνών, αλλά και να τα σχολιάζουμε. Θα παρακαλέσω να μην ανοίξουμε κουβέντα περί κρίσης, αλλά μόνο να σχολιάζουμε ή να παραθέτουμε τις γνώμες των καλλιτεχνών.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-05-2011 17:57 ]


    stelios15
    24.05.2011, 21:09
    Δείτε εδώ την δύλωση του Φίλιππου Πλιάτσικα: http://www.aixmi.gr/index.php/thakaoun-aplhstoi-orisan-tyxesmas/
    jorge
    30.05.2011, 16:10

    Η πρωτοβουλία που αναλήφθηκε για αυτή τη μορφή διαμαρτυρίας είναι ιστορική...
    Το ποιος είχε την ιδέα και με ποιο σκοπό δεν με αφορά και δεν πρέπει κανείς μας να πέσει σε συνωμοσιολογίες και φαντάσματα του παρελθόντος. Πάντα έτσι κατάφερναν να διασπάσουν τη λαϊκή φωνή. Αυτή που δεν έχει χρώμα, κόμμα και υστεροβουλία.

    Στο χέρι μας είναι αυτή τη φορά να καταλάβουν πως από τον τόπο που ξεκίνησε η δημοκρατία δεν θα επιτρέψουμε ούτε να πεθάνει αλλά ούτε και να διαστρεβλωθεί όπως ελπίζουν. Το αν οι πολιτικοί μας είναι τσιράκια αυτών που καταστρέφουν εθνικές οικονομίες για να κατακτούν τις χώρες, θα το έχουν ως βάρος στη συνείδησή τους όταν θα εξοστρακιστούν από την χώρα όπως συνέβαινε στην αρχαιότητα.

    Ας τους αποδείξουμε πως η Ελλάδα δεν θα εξαφανιστεί από το χάρτη.

    Ας τους αποδείξουμε πως και η Ευρώπη χρειάζεται την Ελλάδα και όχι μόνο η Ελλάδα την Ευρώπη. Ας μην φοβόμαστε την έξοδό μας από την Γερμανική συνομοσπονδία αποκαλούμενη ως Ευρωπαϊκή ένωση. Οι Γερμανοί δεν ήταν ποτέ φίλοι μας. Απλά βρήκαν ένα πιο έξυπνο και πιο ύπουλο τρόπο να κερδίσουν τον χαμένο πόλεμο.

    Πρέπει να φύγουν όλοι όσοι ευελπιστούν στην υποδούλωσή μας. Έλληνες και ξένοι. Πολιτικοί και τρόικες. Κόμματα και συνδικαλιστικοί άρχοντες. Μπορεί να είμαστε Έθνος ανάδελφο αλλά όχι Έθνος ηλίθιο...

    Επιτέλους πρέπει η δημοκρατία να επιστρέψει στην γενέτηρά της. Η διακυβέρνηση να επιστρέψει εκεί που ανήκει. Στο λαό της Ελλάδας και όχι στους προδότες πολιτικούς που την κάνουν παγκοσμίως ρεζίλι .

    Που ο μόνος τρόπος άμυνάς τους απέναντι σε αυτή την διαμαρτυρία είναι η εντολή στα κανάλια να μην αναφέρονται σε αυτό το γεγονός και η διακοπή κάθε μορφής επικοινωνίας από το Σύνταγμα κατά τη διάρκεια της διαδήλωσης.

    Οι κουκουλοφόροι τους και τα κομματικά τσιράκια τους αυτή τη φορά πρέπει να απομονωθούν πλήρως. Ας μην τους κάνουμε το χατήρι για άλλη μια φορά είτε να μας καπελώσουν είτε να μας διασπάσουν. Γιατί τώρα δεν παίζεται απλώς η τύχη μιας πορείας ή μια διαμαρτυρίας. Αυτή τη φορά παίζεται η τύχη της εθνικής μας κυριαρχίας. Η τύχη της χώρας μας και το μέλλον των παιδιών μας. Η ίδια μας η ελευθερία που τόσο αίμα χύθηκε γι αυτή. Ίσως να μην ήταν αρκετό όμως...

    Από σήμερα καλώ όλους τους φίλους μου αλλά και όλους τους συναδέλφους μου να κατεβαίνουν στις 6 στο Σύνταγμα ή σε όποια άλλη πλατεία βρίσκεται κοντά τους. Όσοι συνάδελφοι έχουν τηλεοπτικό βήμα ή έστω οποιασδήποτε μορφής δημόσιο λόγο να αναφέρονται σε αυτή την διαμαρτυρία και να μην επιτρέπουμε την αποσιώπηση αυτού που συμβαίνει. Ο λόγος που έχουμε αυτή τη δυνατότητα είναι από αυτούς τους συμπολίτες μας που αγωνίζονται αυτή τη στιγμή. Αυτοί μας “ψηφίζουν” όλα αυτά τα χρόνια. Ήρθε η ώρα να το επιστρέψουμε. Ας μην θεωρούν ότι οι καλλιτέχνες απλά παρατηρούν και “σφυρίζουν” κλέφτικα βολεμένοι στις δάφνες τους. Ας ενώσουμε τις φωνές μας μαζί με όλους τους Έλληνες που κάθε μέρα αγωνίζονται.

    Γιάννης Κότσιρας


    spiroos
    30.05.2011, 23:16

    Θα διαφωνήσω, jorge, με ορισμένα σημεία του προλογικού σου κειμένου. Οι καλλιτέχνες -σε συντριπτική πλειοψηφία- μιλούν για την κρίση και διατυπώνουν αποψεις -σε σημείο που δεν μιλάνε καθόλου για μουσική- μέσα από τις συνεντεύξεις τους.

    Δεν είναι υποχρεωμένοι να γράψουν άρθρα, ειδικά όταν δεν τους προσκαλουνε κιολας.

    Αδικείς νομίζω, επίσης, τους πολλούς νέους καλλιτεχνες που σχεδόν καθημερινά εμφανίζονται σε διάφορες συναυλίες συμπαράστασης. Και για να το πάω πιο βαθιά μετά την 6η μερα στο Σύνταγμα, δεν νομίζω οτι ο κόσμος τούς έχει και τόσο πολλή ανάγκη ώστε να συσπειρωθεί και να αφυπνιστεί...

     

    Και για να είμαι εντός θέματος, νομίζω οτι θα πρεπει να αναδημοσιευονται εδω και συνεντεύξεις των καλλιτεχνών, στα πλαίσια της θεματικής που έθιξες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 30-05-2011 23:19 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 30-05-2011 23:20 ]


    jorge
    31.05.2011, 00:59

    Σπύρο δε θα διαφωνήσω, άλλωστε όπως λέω και στον πρόλογο δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθώ τα ΜΜΕ, γι' αυτό και άνοιξα το θέμα. Παραθέτω και παρέμβαση από Κραουνάκη - Μητροπάνο:

    Στο πλευρό των χιλιάδων «Αγανακτισμένων» πολιτών στέκονται από σήμερα δυο σπουδαίοι άνθρωποι της ελληνικής μουσικής σκηνής. Ο λόγος για τον γνωστό μουσικοσυνθέτη Σταμάτη Κραουνάκη, ο οποίος εμπνεύστηκε από το κίνημα που έχει ξεσπάσει σε ολόκληρη την Ευρώπη, όπως και στη χώρα μας, και έγραψε ένα τραγούδι με ερμηνευτή τον μεγάλο Δημήτρη Μητροπάνο.

    Με τον χαρακτηριστικό τίτλο «Κατσαρόλα», οι δυο καλλιτέχνες στέλνουν το δικό τους μήνυμα συμπαράστασης και δύναμης, παρακινώντας όλο τον κόσμο να ξεσηκωθεί και να πλημμυρίσει τους δρόμους και τις πλατείες όλης της χώρας.

    «Βάλε κατσαρόλα φίλε μου ξεκόλλα, πες και στα παιδιά να έρθουν μια βραδιά να τα σπάσουμε όλα. Βάλε αγάπη να΄χεις, δεν φοβούνται οι βράχοι, μπες δυναμικά δες το θετικά, και θα γίνει μάχη».

    Αυτό είναι το ρεφρέν του τραγουδιού που ανάρτησε στο επίσημο blog των «Αγανακτισμένων» ο Σταμάτης Κραουνάκης, σημειώνοντας από κάτω: «Γεια σας! Είμαι μαζί με όλα μου τα παιδιά 24 τον αριθμό. Είμαστε εκεί συνέχεια, ό,τι θέλετε, όπου νομίζετε… Σας στέλνω κάτι που ίσως σας χρειαστεί. Ένα τραγούδι…».



    optiras
    31.05.2011, 06:52

    Νομίζω ότι αδικεί πολλούς καλλιτέχνες ο τίτλος του θέματος...Ρίξε μια ματιά σε μερικά φεστιβάλ έτσι για δείγμα:

    http://kerateaartres1stance.blogspot.com/p/art_01.html

    http://1.bp.blogspot.com/-BxfAv9mNnQQ/Tc4ttjTfwcI/AAAAAAAAAYE/Nhhrndi582s/s1600/FESTIVAL.jpg

    http://bfest.gr/b-fest-2011/πολιτιστικό-πρόγραμμα/

    ή:

    http://www.showhat.gr/index.php?contentid=111&langflag=

    Προσωπικά με προβλημάτιζουν περισσότερο οι δηλώσεις καλλιτεχνών κατόπιν εορτής,όταν δουν ότι μια πρωτοβουλία έχει πέραση...Εκεί αμφισβητώ τις προθέσεις του καλλιτέχνη...Κρατάω μια πισινή γιατί τα κίνητρα του μπορεί να μην είναι τόσο ανιδιοτελή....

    Ακόμα, πολλοί καλλιτέχνες φωναζουν τώρα,όχι γιατί συμμερίζονται τις απόψεις άλλων διαμαρτυρόμενων...Δεν τους χαλούσε καθόλου το όργιο που γινόταν σε αυτή τη χώρα και μια χαρά τα έβρισκαν με την εξουσία όσο αυτή τους τάιζε(φεστιβάλ,καλλιτεχνικές εκδηλώσεις,πολιτιστικές πρωτεύουσες κτλ)....Ελάχιστοι μίλησαν πριν ή αρνήθηκαν να συμμετέχουν...Τώρα που η εξουσία κάνει περικοπές και στα πάρτι τα δικά τους-κοίτα σύμπτωση- τώρα εκδηλώθηκαν;

    ( ''καλλικράτης και στα φεστιβάλ'' :

    http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=100&artid=94326 )

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 31-05-2011 07:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 31-05-2011 08:57 ]


    PsycheLovesDragonflies
    01.06.2011, 13:49
    Extremio
    01.06.2011, 13:56
    Καιρός να δούμε κι άλλους, Psyche μου. Ευελπιστώ ότι θα κινητοποιηθούν όλοι σιγά-σιγά. Είναι καιρός. Ακόμα και σε διαδικτυακό τόπο δημιουργών που έχω την τιμή να είμαι διαχειριστής, τους βλέπω πολύ διστακτικούς να εκφραστούν ανοιχτά. Ελπίζω σύντομα να αλλάξουν γνώμη.
    VOICETEACHER
    02.06.2011, 17:58

    Μια μικρη ομαδα καλλιτεχνων στην Θεσσαλονικη,τοπικοι,καναμε μια συναυλια με τουs Αγανακτησμενουs στον Λευκο Πυργο στιs 28-5-2011.Νικοs Ρεγγοs,Ευα Βασιλειαδου,Skelters,Ακιs Kιτσιs και αλλα συγκροτηματα.Ελπιζω να ακολουθησουν και αλλοι.....{#emotions_dlg.rockon}


    VOICETEACHER
    02.06.2011, 18:19

       ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ.28-5-2011


    optiras
    03.06.2011, 19:58