ελληνική μουσική
    820 online   ·  210.851 μέλη

    Κινέζοι φυλακισμένοι εξαναγκάζονται να παίζουν online παιχνίδια

    jj7
    30.05.2011, 15:47

    Ως τρόφιμος των αγροτικών φυλακών Τζισί, ο Λίου Ντάλι περνούσε τις ημέρες του σπάζοντας πέτρες και σκάβοντας ορύγματα στα υπαίθρια ανθρακωρυχεία της νοτιοανατολικής Κίνας. Τη νύχτα, σκότωνε δαίμονες, πολεμούσε καλικαντζάρους και εξαπέλυε ξόρκια.

    Ο Λίου λέει ότι ήταν ένας από τους πάμπολλους τροφίμους που εξαναγκάζονται να παίζουν online παιχνίδια προκειμένου να συγκεντρώσουν credits, τα οποία στη συνέχεια πωλούσαν οι δεσμοφύλακες για αληθινά χρήματα. Ο 54χρονος, πρώην δεσμοφύλακας, ο οποίος καταδικάστηκε σε φυλάκιση τριών ετών το 2004 επειδή «προσέγγισε παράνομα» την κεντρική κυβέρνηση, καταγγέλλοντας φαινόμενα διαφθοράς στην πόλη του, εκτιμά ότι η πώληση αυτών των εικονικών στοιχείων ήταν ακόμη πιο κερδοφόρα από ό,τι η σωματική εργασία που αναγκάζονταν να εκτελούν οι κρατούμενοι.

    περισσότερα στο μπλόγκ μου:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=jj7


    aviectus
    30.05.2011, 15:52

    το οτι μπορει να ειναι αυτη η "ειδηση" προιον προπαγάνδας το σκεφτήκατε?


    Extremio
    30.05.2011, 16:35

    Γνωρίζω προσωπικά νέα παιδιά από την Κίνα, τα οποία είτε εξαναγκάζονταν από τους γονείς τους είτε από αξιωματικούς φυλακών, να παίζουν καθημερινά επί 8ώρου MMORPGs, για να παίρνουν ένα κομμάτι ψωμί (λιγότερο από 80 Ευρώ το μήνα).  Έπαιζα World of Warcraft από το Μάρτιο του 2005 μέχρι και πριν από λίγους μήνες και όλοι μας γνωρίζαμε την υπόθεση.  Δεν είναι προπαγάνδα.  Υπάρχουν παιδιά που κάνοντας τα γνωστά powerleveling ή μαζεύοντας gold (νόμισμα του παιχνιδιού) για πολλές συνεχόμενες ώρες, αρρώσταιναν βαριά (σωματικά και ψυχικά).  Υπάρχουν ακόμα και περιπτώσεις θανάτων.

    Προσυπογράφω ότι δεν πρόκειται για προπαγάνδα.  Συμβαίνει.  Δεν έχετε παρά να δείτε forum των παιχτών του MMOPRG WoW της εταιρίας Blizzard.  Δεν θα σας μείνει καμμία αμφιβολία.


    aviectus
    30.05.2011, 16:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Extremio στις 30-05-2011 στις 16:35 έγραψε...

    Γνωρίζω προσωπικά νέα παιδιά από την Κίνα, τα οποία είτε εξαναγκάζονταν από τους γονείς τους είτε από αξιωματικούς φυλακών, να παίζουν καθημερινά επί 8ώρου MMORPGs, για να παίρνουν ένα κομμάτι ψωμί (λιγότερο από 80 Ευρώ το μήνα).  Έπαιζα World of Warcraft από το Μάρτιο του 2005 μέχρι και πριν από λίγους μήνες και όλοι μας γνωρίζαμε την υπόθεση.  Δεν είναι προπαγάνδα.  Υπάρχουν παιδιά που κάνοντας τα γνωστά powerleveling ή μαζεύοντας gold (νόμισμα του παιχνιδιού) για πολλές συνεχόμενες ώρες, αρρώσταιναν βαριά (σωματικά και ψυχικά).  Υπάρχουν ακόμα και περιπτώσεις θανάτων.

    Προσυπογράφω ότι δεν πρόκειται για προπαγάνδα.  Συμβαίνει.  Δεν έχετε παρά να δείτε forum των παιχτών του MMOPRG WoW της εταιρίας Blizzard.  Δεν θα σας μείνει καμμία αμφιβολία.



    Επαιζα world of warcraft απο την αμερικανικη beta εκδοση το 2004
    και γενικα online ΜΜΟ εδω και πολλα χρονια,απο την εποχη του Dark age of Camelot, ( σκοπος δεν ειναι ειναι να δηλωσω οτι ειμαι ο  τελειος παιχτης ) Σκοπος ειναι οτι το φαινομενο Κινεζος farmer ειναι οντως γεγονος και το γνωριζω.
    εγω ρωτησα αν οι κινεζοι φυλακικσμενοι οντως ειναι ειδηση,η προϊονπροπαγανδας.


    Extremio
    30.05.2011, 18:34
    Σου απάντησα ήδη, Γιώργο μου. Δεν θεωρώ πως είναι προπαγάνδα. Με την αναφορά μου στο WoW δεν υπενόησα ότι είμαι τέλειος παίχτης. Απλά το ανέφερα για να δείξω ότι κάτι γνωρίζω κι εγώ τόσα χρόνια στο κουρμπέτι. Εσύ από που φαντάζεσαι ότι θα μπορούσε να προέρχεται μια τέτοια προπαγάνδα; Δεν θεωρώ ότι είναι απίθανο να έχεις δίκιο. Απλά πες μας τη γνώμη σου. Έχει ενδιαφέρον όντως.