ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Είμαι δεκαπεντε και ξεκινησα πιανο.Αρχισα αργα;

    staurosmozart
    13.07.2011, 17:17
    χιλιες φορες να μελετας σε ενα ξεκουρδιστο απο τις μεταφορες πιανο,παρα σε ενα ηλεκτρικο..πιστεψε με,θα παιξει μεγαλο ρολο και στην ταχυτητα της προοδου σου,αλλα και στην μελλοντικη υγεια των χεριων σου..
    giotapiano
    14.07.2011, 18:52

    βασικα ναι εχω ηλεκτρικο πιανο,θα το συζητησω παντως με την καθηγητρια μου γιατι πραγματικα θελω να ξερω. ισως του χρονου η του παραχρονου,να παρω καποιο ορθιο κλασσικο ε ποσο θα επηρεαστει η τεχνικη μου για ενα η 2 χρονια; τι πιστευετε;

     


    -----------------
    Music is the poetry of the air.Richter

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giotapiano στις 14-07-2011 18:54 ]


    staurosmozart
    14.07.2011, 21:03

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : staurosmozart στις 14-07-2011 23:36 ]


    inkve
    14.07.2011, 22:25

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 13-07-2011 στις 17:17 έγραψε...

    χιλιες φορες να μελετας σε ενα ξεκουρδιστο απο τις μεταφορες πιανο,παρα σε ενα ηλεκτρικο..πιστεψε με,θα παιξει μεγαλο ρολο και στην ταχυτητα της προοδου σου,αλλα και στην μελλοντικη υγεια των χεριων σου..

    με ενα καλα ζυγισμενο κλαβιε που φυσικα το πληκτρο ειναι ξυλινο  μια χαρα δουλεια κανεις και στο ηλεκτρικο...

     οσο ειναι στην αρχη χρειαζεται και ενα οργανο να αναπτυξει την τεχνικη της αλλα να ειναι και κουρδισμενο(εφοσον μιλαμε για κλασσικο πιανο)ωστε να μην χαλασει τα αυτια της!!!!

    ακους εκει ξεκουρδιστο οργανο!!!εδω η κοπελα ακουει και παιζει χωρις να εχει κανει ουτε ενα μαθημα...αυτο προσδιδει τεραστια δυναμικη στην εξελιξη της ως μουσικος....και εσυ της δινεις συμβουλη να παιζει σε πιανο ξεκουρδιστο σαν ΄λατερνα???δηλαδη το ear training δεν παιζει ρολο??μονο το τι θα παιξουν τα χερια και οτιδηποτε ακουγεται γυρω μας δεν μας ενδιαφερει??{#emotions_dlg.scared}


    staurosmozart
    14.07.2011, 23:32
    1ον,δεν εδωσα ΚΑΜΙΑ συμβουλη-προταση να παιζει σε ξεκουρδιστο πιανο,αλλα το εθεσα ως εσχατη λυση για να αποφυγει το ηλεκτρικο.2ον,δεν μιλισα για ''λατερνοειδες'',που εχει να κουρδιστει 2-3 χρονια.αλλωστε,απο προσωπικη εμπειρια(εχω perfect pitch)δεν ανεχομαι το παραμικρο φαλτσο και κουρδιζω το πιανο μου καθε 2 μηνες.και μην ξεχνας οτι με τα λεφτα που θα δωσει για ενα ηλεκτρικο με ξυλινα πληκτρα,μπορει να βρει ενα παρα πολυ καλο μεταχειρισμενο πιανο.και το τι θα ακουγεται γυρω μας εχει ΑΜΕΣΗ συναρτηση με το παιζουν τα χερια μας,και με το εντολες δινει ο εγκεφαλος μας,ξερεις.
    staurosmozart
    14.07.2011, 23:35
    giotapiano,οσο για το θεμα του κουρδισματος που τεθηκε παραπανω,μια φορα ανα εξαμηνο ειναι αρκετη,εφοσον ΔΕΝ θα εχεις το κλασσικο πιανο που ελπιζω να αποκτησεις σε χωρο με υψηλη υγρασια,και αποτομες μεταπτωσεις της θερμοκρασιας...εκτος βεβαια και αν εχεις την ''καταρα'' μου :P(που μαλλον την εχεις μιας και μπορεις και βγαζεις κομματια με το αυτι κατευθειαν στο πιανο)τοτε,κουρδιζε το πιο συχνα.. :)
    AnnaAdams
    14.07.2011, 23:36

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 14-07-2011 στις 23:32 έγραψε...

    1ον,δεν εδωσα ΚΑΜΙΑ συμβουλη-προταση να παιζει σε ξεκουρδιστο πιανο,αλλα το εθεσα ως εσχατη λυση για να αποφυγει το ηλεκτρικο.2ον,δεν μιλισα για ''λατερνοειδες'',που εχει να κουρδιστει 2-3 χρονια.αλλωστε,απο προσωπικη εμπειρια(εχω perfect pitch)δεν ανεχομαι το παραμικρο φαλτσο και κουρδιζω το πιανο μου καθε 2 μηνες.και μην ξεχνας οτι με τα λεφτα που θα δωσει για ενα ηλεκτρικο με ξυλινα πληκτρα,μπορει να βρει ενα παρα πολυ καλο μεταχειρισμενο πιανο.και το τι θα ακουγεται γυρω μας εχει ΑΜΕΣΗ συναρτηση με το παιζουν τα χερια μας,και με το εντολες δινει ο εγκεφαλος μας,ξερεις.

     

    Είναι καλό να φροντίζεις το πιάνο σου, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή να το κουρδίζεις κάθε 2 μήνες. 1 φορά το χρόνο είναι πολύ καλά. Εκτός πια αν παίζεις 10 ώρες την ημέρα, εκεί πάω πάσο. Που και πάλι, κάθε 2 μήνες είναι μεγάλη υπερβολή.

    Εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα μεταχειρισμένο πιάνο. Άλλωστε η κοπέλα λέει ότι μετακομίζει συχνά, καλύτερα είναι να μάθει αρμόνιο ή να πάρει όπως είπε το προηγούμενο μέλος ένα ηλεκτρικό πιάνο με ξύλινα πλήκτρα -έχω ακούσει πολλούς που παίζουν ηλεκτρικό πιάνο και είναι απίστευτοι πιανίστες.

    Δεν πάει για επαγγελματίας η κοπέλα, όχι ακόμα τουλάχιστον, ας μην είμαστε υπερβολικοί και μιγιάγγιχτοι. Για τα πρώτα της βήματα νομίζω ότι κάποιες απόψεις την πιέζουν πάρα πολύ. Δε θα γίνουμε όλοι Bach, λίγη ηρεμία.


    staurosmozart
    15.07.2011, 12:12
    κοιτα,εγω προσωπικα που παιζω 4 ωρες το λιγοτερο καθε μερα....και το μεταχειρισμενο ειναι καλη επιλογη,αλλα αν το αποφασισει,καλο θα ειναι να τσεκαρει τις επιλογες της μαζι με την δασκαλα της...και επιμενω να μην αγορασει ηλ.πιανο...
    staurosmozart
    15.07.2011, 12:15

    Παράθεση:

    δεν πάει για επαγγελματίας η κοπέλα, όχι ακόμα τουλάχιστον, ας μην είμαστε υπερβολικοί και μιγιάγγιχτοι. Για τα πρώτα της βήματα νομίζω ότι κάποιες απόψεις την πιέζουν πάρα πολύ. Δε θα γίνουμε όλοι Bach, λίγη ηρεμία.

     

    ο μπαχ ειναι ενας και μοναδικος!! :D

     

    αλλα απο θα δεις παραπανω,αφου μπορει σε τοσο πρωιμο επιπεδο να βγαζει κομματια με το αυτι,εχει πολλες δυνατοτητες,...ετσι δεν ειναι??


    staurosmozart
    15.07.2011, 13:08
    δεν εχω ανεβει σε κανενα καλαμι,φιλε μου..και αν θες,εξηγησε μου τις ανακριβειες που εχω γραψει.
    staurosmozart
    15.07.2011, 13:09
    και εννοειται πως δεν ειμαι κανενας φωστηρας,απλα εχω ασχοληθεια παρα πολυ,εχω διαβασει πολλα πραγματα σχετικα με το πιανο,εχω μιλισει με ανθρωπους που το κατεχουν...
    AnnaAdams
    15.07.2011, 14:11

    Το ότι έχεις ασχοληθεί είναι για δικό σου καλό. Είσαι όμως πολύ μικρός για να κρίνεις και να λες για κουρδίσματα πιάνου κάθε 2-6 μήνες σε ένα παιδί που τώρα κάνει τα πρώτα του βήματα.

    Επίσης, Μπαχ είναι μόνο ένας (αν και όχι από τους αγαπημένους μου), αλλά η κοπέλα δε νομίζω να έχει αποφασίσει από τώρα ότι θα γίνει επαγγελματίας για να ασχολείται τόσο φανατικά. Το θέμα είναι να το κάνει για τον εαυτό της και επειδή της αρέσει, το οποίο φαίνεται φυσικά από τα λεγόμενά της. Όμως μην ξεχνάμε ότι έχει και σχολείο να κοιτάξει, κάτι που θα τη βοηθήσει στις σπουδές της και στο μέλλον της. Τέλος, το καλό με το ότι ξεκίνησε σε τέτοια ηλικία είναι ότι μπορεί να προχωρήσει πιο γρήγορα, αλλά και ότι είναι συνειδητοποιημένη γι αυτό που επέλεξε να κάνει.

    Μαγκιά σου το ότι έχεις φτάσει σε ένα Α σημείο σε τέτοια ηλικία, αλλά μην είσαι επικριτικός απέναντι σε άλλους που μπορεί να έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από σένα. Από ότι είδα στο προφίλ σου, είσαι καθαρά θεωρητικός. Μουσικός δεν είναι μόνο όποιος είναι κολλημένος σε ένα είδος, είναι αυτός που διευρύνει τους ορίζοντές του και που ακούει και άλλους.

    Τώρα, ένα άλλο θέμα σχετικά καθαρά με την κοπέλα. Το κλασσικό πιάνο το ξεχνάμε λόγω μετακομίσεων. Μόνο στα χρόνια των σπουδών της θα είναι σε μία σταθερή πόλη και θα μπορεί να αφοσιώνεται καλύτερα στο πιάνο.

    Επίσης, λόγω των συχνών μετακομίσεων, θα αλλάζει και συχνά καθηγητές. Η πρόοδός της εξαρτάται εν μέρει από αυτούς, καθώς ο εκάστοτε καθηγητής έχει και τα δικά του χαρακτηριστικά διδασκαλίας. Άλλος μπορεί να την προχωράει γρήγορα, άλλος αργά και να στέκεται σε άλλα πράγματα.

    Επιπλέον, πρέπει να συζητήσει με την καθηγήτριά της για τα θεωρητικά μαθήματα που θα πάρει αν συνεχίσει στο μέλλον, και τις εξετάσεις, αφού σκέφτεται κάποτε να πάρει πτυχίο. Δε ξέρω πώς λειτουργούν τα ιδιαίτερα μαθήματα, οπότε το βρίσκω πολύ σημαντικό να ξεκαθαρίσει τα πράγματα με την καθηγήτριά της.

    Αυτά, καλημέρα.


    inkve
    15.07.2011, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 14-07-2011 στις 23:32 έγραψε...

    1ον,δεν εδωσα ΚΑΜΙΑ συμβουλη-προταση να παιζει σε ξεκουρδιστο πιανο,αλλα το εθεσα ως εσχατη λυση για να αποφυγει το ηλεκτρικο.2ον,δεν μιλισα για ''λατερνοειδες'',που εχει να κουρδιστει 2-3 χρονια.αλλωστε,απο προσωπικη εμπειρια(εχω perfect pitch)δεν ανεχομαι το παραμικρο φαλτσο και κουρδιζω το πιανο μου καθε 2 μηνες.και μην ξεχνας οτι με τα λεφτα που θα δωσει για ενα ηλεκτρικο με ξυλινα πληκτρα,μπορει να βρει ενα παρα πολυ καλο μεταχειρισμενο πιανο.και το τι θα ακουγεται γυρω μας εχει ΑΜΕΣΗ συναρτηση με το παιζουν τα χερια μας,και με το εντολες δινει ο εγκεφαλος μας,ξερεις.

    ναι αφου ρωτας ξερω...αλλα το  ποιος την εχει μεγαλυτερη θα παιξουμε τωρα???

    να γραφεις πιο σαφες μηνυματα οταν αυτος που του μιλας ειναι παντελως απειροςWink

    οσο για το perfect pitch εγω προσωπικα σε ζηλευω με την καλη εννοια της λεξης

     


    staurosmozart
    15.07.2011, 16:24

    βρε annaadams,αφου λεει η κοπελα οτι μετακομιζει συχνα,το κουρδισμα επιβαλεται,αν δεν θελει να χαλασει τα αυτια της,και ξεκαθαρισα τον λογο που εγω προσωπικα κουρδιζω το πιανο μου τοσο συχνα,ωστε να μην φανω υπερβολικος...και δευτερον αν κοιταξεις παρταπανω,λεει οτι σκεφτεται να φτασει μεχρι την αποκτηση ενος πτυχιου..και εννοειται πως δεν ειμαι-και δεν θελω να ειμαι επικριτικος απεναντι σε κενανεν...αλλωστε δεν γνωριζεται κανεις απο εμας προσωπικα με καποιο αλλο μελος,οποτε δεν ξερουμε ποιος ειναι ο αλλος απεναντι μας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : staurosmozart στις 15-07-2011 16:27 ]


    staurosmozart
    15.07.2011, 16:26


    Παράθεση:

    ναι αφου ρωτας ξερω...αλλα το  ποιος την εχει μεγαλυτερη θα παιξουμε τωρα???

    να γραφεις πιο σαφες μηνυματα οταν αυτος που του μιλας ειναι παντελως απειροςWink

    οσο για το perfect pitch εγω προσωπικα σε ζηλευω με την καλη εννοια της λεξης

     



    Με εχει βοηθησει πολυ,ειναι η αληθεια..


    AnnaAdams
    15.07.2011, 16:26

    Tι να σου πω, εγώ θεωρώ ότι το κλασσικό πιάνο θα ήταν πιο πολύ πρόβλημα παρά καλό για τη συγκεκριμένη κοπέλα. Δε μπορώ να ξέρω, το καλύτερο από όλα είναι να το συζητήσει με την καθηγήτριά της.


    staurosmozart
    15.07.2011, 16:29
    ακριβως.
    giotapiano
    16.07.2011, 12:52

    Λοιπον για να ξεκαθαρισω κατι: ΔΕΝ μαθαινω κομματια με το αυτι.Κατεβαζω τις παρτιτουρες απο το ιντερνετ ή παρακολουθω βιντεακια.και το ξερω πως δεν ειναι σωστο να βλεπω βιντεακια για να μαθαινω ενα κομματι,απλα το εκανα για μενα γιατι ηθελα να μαθω να παιζω αγαπημενα μου κομματια. γι αυτο τωρα εχω κοψει αυτην την κακια συνηθεια που την εχω απο τον Απριλη. μονη εντελως μονη εμαθα ολα τα βασικα-βασικα,δηλαδη ποιες ειναι οι νοτες στο πιανο και επισης ολες τις μειζονες κλιμακες.αλιμονο αν εβγαζα κομματια με το αυτι (αν και το εχω κανει σε 2-3). αυτο ηθελα να ξεκαθαρισω. επισης,οσον αφορα την αγορα κλασσικου πιανο,μαλλον θα αργησει κατα 2 με 3 χρονια,αφου φυγω απο το σπιτι και μεινω μονιμα καπου.ως τοτε,θα παιζω στο ηλεκτρικο.

    οσον αφορα το κουρδισμα,εν εχω να πω κατι γιατι αμα πω θα ειναι λαθος.με το πιανο γενικα αρχισα να ασχολουμαι απο τον Απριλη. σας ευχαριστω παρα πολυ ολους και παλι,θα τα συζητησω ολα αυτα με την καθηγητρια μου Smile


    AnnaAdams
    28.07.2011, 18:39

    Επειδή τέθηκε από τον staurosmozart το θέμα του χορδίσματος του πιάνου, και ότι το χορδίζει κάθε 2 μήνες, ρώτησα την καθηγήτριά μου γι'αυτό.

    Η απάντησή της ήταν ότι 1) ή το πιάνο του staurosmozart είναι τόσο χάλια ποιοτικά που μετά από λίγα παιξίματα χορδίζεται ή 2) είναι τόσο ευαίσθητος στα αυτιά πια. Όπως και να χει, ένα πιάνο δεν μπορεί να αντέξει το χόρδισμα κάθε 2 μήνες, η χορδή δεν γίνεται να τεντώνει συνέχεια και τόσο συχνά, θα χαλάσει.

    Τα πιάνα πρέπει να χορδίζονται κάθε χρόνο, το 6 μήνες είναι υπερβολικό. Απλά αν δεν είναι τόσο καλό το πιάνο ή παίζει κάποιος πάρα πολλές ώρες δικαιολογείτα.

    Το να χαλάς όμως 80 ευρώ το δίμηνο για ψύλλου πήδημα είναι τραγικό.

    Άλλο να φροντίζει κάποιος το πιάνο του και να το αγαπάει και άλλο να είναι υπερβολικός και να το ταλαιπωρεί.

    Αυτά, και τα λέω επειδή ρώτησα επαγγελματία. Δε θέλω να θίξω την προσωπικότητα του staurosmozart αλλά να δείξω ότι αντικειμενικά είναι λάθος αυτό, και δεν ξέρω από που το άκουσε.

    Αυτά.


    AnnaAdams
    28.07.2011, 18:42

    Παράθεση:

    Το μέλος AnnaAdams στις 28-07-2011 στις 18:39 έγραψε...

     

    Η απάντησή της ήταν ότι 1) ή το πιάνο του staurosmozart είναι τόσο χάλια ποιοτικά που μετά από λίγα παιξίματα χορδίζεται ή 2) είναι τόσο ευαίσθητος στα αυτιά πια. Όπως και να χει, ένα πιάνο δεν μπορεί να αντέξει το χόρδισμα κάθε 2 μήνες, η χορδή δεν γίνεται να τεντώνει συνέχεια και τόσο συχνά, θα χαλάσει.

     



    Συγνώμη για το διπλό ποστ, ήθελα να πω "πρέπει να χορδίζεται".