ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Μεγαλος σε ηλικια για μπασο?

    VaggosMotorhead
    31.05.2011, 14:52

    Γεια σας!

    Ειμαι κανουριος στο forum και θελω να μου λυσει την απορια καποιος εμπειρος. Ειμαι 16 χρονων και παντα ηθελα να μαθω καποιο μουσικο οργανο αλλα παντα επελεγα τον αθλητισμο. Τωρα το εχω παρει αποφαση πως θελω να μαθω μπασο. Δεν ξερω, νομιζω οτι ειμαι λιγο μεγαλος σε ηλικια για μπασο, επειδη για να μαθω θα χρειαστουν αρκετες ωρες και δεν εχω και πολλες ελευθερες λογω διαβασματος. Πως το βλεπετε εσεις παιδια? Το θεμα ειναι οτι θελω να μαθω αρκετα καλα σε επιπεδο που να μπορω σε 5-6 χρονια να παιζω ερασιτεχνικα σε καποιο συγκροτημα. Πως το βλεπεται? Ειναι καλη η ηλικια μου να αρχισω να μαθαινω ή το εχασα το τρενο? Δηλαδη να μαθω τοσο καλα ωστε να μπορω να κανω αυτο που σας ειπα?

     


    takispag
    31.05.2011, 15:16

    Να σου πω την αλήθεια, όταν είδα τον τίτλο, νόμιζα πως θα είσαι γύρω στα 65 και μόλις βγήκες στη σύνταξη! Και το θέμα σου θα ήταν αν τα δάχτυλα σου θα μπορούσαν να έχουν ευλυγισία ακόμα...

     

    Στο θέμα : Προχώρα Baggo, ούτε καν να το σκέφτεσαι. Προφανώς και δεν είσαι μεγάλος. Αν σ'αρέσει αφιέρωσε ότι χρόνο έχεις και ανάλογα με το χρόνο που θα διαθέτεις θα είναι και ο ρυθμός ποου προχωράς. Τόσο απλό...


    VaggosMotorhead
    31.05.2011, 15:25

    Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :)

     


    delta66
    02.06.2011, 11:28

    Παράθεση:

    Το μέλος VaggosMotorhead στις 31-05-2011 στις 14:52 έγραψε...

    Γεια σας!

    Ειμαι κανουριος στο forum και θελω να μου λυσει την απορια καποιος εμπειρος. Ειμαι 16 χρονων και παντα ηθελα να μαθω καποιο μουσικο οργανο αλλα παντα επελεγα τον αθλητισμο. Τωρα το εχω παρει αποφαση πως θελω να μαθω μπασο. Δεν ξερω, νομιζω οτι ειμαι λιγο μεγαλος σε ηλικια για μπασο, επειδη για να μαθω θα χρειαστουν αρκετες ωρες και δεν εχω και πολλες ελευθερες λογω διαβασματος. Πως το βλεπετε εσεις παιδια? Το θεμα ειναι οτι θελω να μαθω αρκετα καλα σε επιπεδο που να μπορω σε 5-6 χρονια να παιζω ερασιτεχνικα σε καποιο συγκροτημα. Πως το βλεπεται? Ειναι καλη η ηλικια μου να αρχισω να μαθαινω ή το εχασα το τρενο? Δηλαδη να μαθω τοσο καλα ωστε να μπορω να κανω αυτο που σας ειπα?

    Σε βρισκω πολυ προσγειωμενο και αυτο θα σου κανει καλο στην πορεια σου.

    Ποτε δεν ειναι πολυ αργα ή και πολυ νωρις να ασχοληθεις με κατι που αγαπας πραγματικα.

    Εσυ εισαι πιο κοντα στο "νωρις".

    Ξεκινα.

    Βρες ενα (ή και περισσοτερους) αξιοπιστο "μεντορα" να σε βοηθησει απο την αρχη, ακομα και στην επιλογη οργανου.

    Θα γλυτωσεις χρονο, κοπο και χρημα.

     

    Καλη συνεχεια και καλη διασκεδαση με τη μουσικη.


    VaggosMotorhead
    02.06.2011, 20:57

    Σας ευχαριστω ΠΟΛΥ ολους για τις συμβουλες σας :D  


    cobal
    02.06.2011, 22:57
    Ο δικος μου μπασιστας ξεκινησε στα 42 του!!! Και παει πολυ καλα
    MikeGnR
    02.06.2011, 23:09
    Εγώ είμαι 22 και ξεκίνησα να παίζω μπάσο πριν 6 μήνες. Απλά πιστεύω πως δεν έχει καθόλου σημασία η ηλικία ή η φυσική κατάσταση του καθενός. Αν υπάρχει θέληση υπάρχει και τρόπος. Σου στέλνω και ένα πάρα πολύ καλό site με μαθήματα μπάσου, είναι μακράν το καλύτερο που έχω βρει και ακολουθώ πιστά όλες του τις οδηγίες και πηγαίνω πάρα πολύ καλά. Κοίταξε όμως να βρείς και έναν καλό δασκαλο ή έστω κάποιον που να ξέρει το άθλημα για να σε επιβλέπει και να σε ξαναβάζει στον ίσιο δρόμο. http://www.studybass.com
    VaggosMotorhead
    03.06.2011, 17:05

    Θα αρχισω μαλλον σε λιγο καιρο σε ωδειο δικου μου ανθρωπου. Ελπιζω να οργανωθει καλα ο χρονος μου ωστε να μπορω να ασχολουμε με το μπασο αρκετες ωρες τη μερα.


    VaggosMotorhead
    25.08.2011, 00:05
    Γεια σας και παλι. Τωρα που γυρισα απο διακοπες λεω να παω να ψαξω για να αγορασω μπασο. Αν μπορει καποιος ας μου κανει προταση για καποιο μπασο που να μην χρειαζεται πολλα λεφτα αλλα να ειναι και καλης ποιοτητας. Επισης, μπασο θα μαθω μονος τελικα με τη βοηθεια φιλων και μαθαινοντας καποια τραγουδια απο το ιντερνετ με tabs. Ωδεια με θεωριες κτλ. δεν παιζει..