ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.826 μέλη
    nikolis9
    01.06.2011, 22:08

    Γεια σας παιδια.

    Ειχα μια ιδεα να φτιαξω μια δικια μου κιθαρα με parts απο Warmoth. Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση με το εαν γινεται να βαλω ενα Humbucker Sized single coil (αυτοι που ξερουν καταλαβαινουν) κολλητα με ενα Single Coil και αν ειναι δυνατο αυτο τι συνδεσμολογια μπορει να  γινει στα ηλεκτρικα.

     

    Μπορει αυτα που λεω να ειναι βλακειες αλλα μου ηρθε η ιδεα και θα ηθελα να την αξιοποιησω αν ειναι δυνατο , ευχαριστω για το χρονο σας.


    nikolis9
    02.06.2011, 10:04
    Κατ΄αρχας σε ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες να απαντησεις και το ξερω οτι η ερωτηση μπορει ειναι και αβασιμη απλα ειχα την ιδεα απο τοτε που διαβαζα για τους Humbucker σε Single Coil Size και μου καρφωθηκε κατι τετοιο οποτε ηθελα να λυσω αυτη μου την απορια σκεφτομενος πως μια τετοια κιθαρα θα ειχε αλλες δυνατοτητες αφου θα μπορουσα να εχω στην ιδια θεση και Single και Hum.Eαν απο Warmoth παρω Unfinished Body και το κοψω σε ενα μαραγκο για εξτρα θεσεις σε μαγνητες και ηλεκτρικα δεν θα ηταν δυνατο? Εγω εχω ιδη μια Les Paul και η κιθαρα που σκεφτομαι να φτιαξω τωρα ειναι σε σχημα Strat η Soloist.
    delta66
    02.06.2011, 11:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 02-06-2011 στις 06:11 έγραψε...

    @nikolis9:

    Θα στο πω απλά:

    Όταν κάποιοι δεν έχουν την ηλικιακή, πνευματική, πολιτισμική υπόσταση και την αντίστοιχη τεχνολογική-τεχνική κατάρτιση να κατανοήσουν την έννοια της ευταξίας σε ένα forum, καλό είναι να μην γράφουν post με ανόητες ερωτήσεις που προσβάλουν την αισθητική του forum, να μην αντιποιούνται  ρόλους που δεν έχουν, γνώσεις που δεν κατέχουν και να μην παραπληροφορούν με την ημιμάθεια τους, τα άλλα μέλη…

    [οφτοπικ]

    Ti εγινε? Δεν ξυπνησες καλα σημερα? {#emotions_dlg.biggrin}

    Που εγιναν ολα αυτα και δεν τα ειδα?

     

    Καμια ερωτηση δεν ειναι ανοητη.

    Μια απαντηση θα μπορουσε να ειναι. Ομως ηταν αψογη και χρησιμη.

     

    Μπραβο Νικολη για το ηθος σου, και το σεβασμο που εδειξες.

     

    [/οφτοπικ]


    nikolis9
    02.06.2011, 21:48

    Κοιτα λαθος διατυπωση οταν λεω μαραγκο εννοω οργανοποιο απλα εμεις στην κρητη τους λεμε ετσι σορρυ.

     

    Ευχαριστω πολυ για τον ολο χρονο που διεθεσες απλα πρεπει να σου πω οτι αυτο το Projekt που εχω στο μυαλο μου θα ηθελα να βαλω σε μια Custom κιθαρα σκεφτομενος να βαλω δυο ηλεκτρονικα συστηματα σε ενα και οχι να την αγορασω αμεσως ετοιμη.

    Το πρωτο ηλεκτρονικο με 3θεσιο στους Humbucker και το αλλο με 3θεσιο η 5θεσιο στους single.Αυτο δηλαδη που λεω ειναι μια Strat και μια Les Paul μαζι.

    Κατι τετοιο θελει βεβαια σκεψη συνδεσμολογιας την οποια δουλευουμε με καποιο ατομο που γνωριζει απο ηλεκτρονικα απλα θα ηθελα εσεις που ασχολεισται με το τεχνικο κομματι αν κατι τετοιο θα επηρεαζε το ηχο.

     

    Το ξερω φιλε μου οτι κατι τετοιο εχει αρκετο ρισκο αλλα μπορει εδω που τα λεμε να βγει και κατι καλο που να μην το αλλαξω για ολη μου τη ζωη.Αν υπαρχουν λοιπον καποιες πιθανοτητες να πετυχει θα τις αξιοποιησω ετσι για να μην μετανιωσω που δεν το εκανα οταν σοβαρευτω και δεν πειραματιζομαι Γιατι το πειραμα ειναι η αρχη της γνωσης.


    nikolis9
    04.06.2011, 23:55

    Εχεις δικιο φιλε πανω στο κομματι της ευκολιας πανω στο Live.Το συζητησα με κιθαριστες  με πολλα περισσοτερα χρονια πανω στην σκηνη απ οτι εγω και  μου λενε οτι κατι τετοιο θα βολευε μονο αν δουλευονταν πιο ευκολα.Γιατι τρεις διακοπτες μαζι θα ηταν αρκετα δυσκολοι στην χρηση.

    Επομενως θα σκεφτω λιγο παραπανω την συνδεσμολογια για ευκολοτερη χρηση αλλα την δοκιμη αν οχι τωρα αργοτερα θα την κανω.

    Τωρα θα θεσω αλλο ενα ερωτημα πανω στην Musicman του Steve Μorse και θα ηθελα να μου πει οποιος ξερει πως συνδεονται και γενικα πως δουλευουν οι μαγνητες και οι διακοπτες που εχει πανω.Το ρωταω αυτο γιατι σκεφτομαι να την παρω σαν καλυτερη κιθαρα αλλα με μπερδευει αυτο το κομματι μηπως ειναι δυσχρηστο.


    MikeGnR
    05.06.2011, 00:31
    Είστε θεόθεοι όλοι σας! Μου φτιάξατε την μέρα! Να' στε καλά! Ελπίζω να την φτιάξεις αυτή την κιθάρα ακόμα κι αν σε βοηθήσει ζαχαροπλάστης για να παίζεις καλές μπαλάντες! Αν είσαι πιο πολύ του Hard Rock και του Heavy Metal να την πάς σε σιδηρουργό! Καλή επιτυχία! Είθε να σε παρακολουθεί συνέχεια ο Les Paul από τους ουρανούς και θα σου δίνει δύναμη και κούραγιο για να φτίαξεις την νέα γενιά κιθάρας!
    nikolis9
    06.06.2011, 10:44

    Συγχωρεστε με για την αγνοια μου αλλα τα Push/Pull πως ακριβως δουλευουν και πως γινεται η συνδεση τους οπως τα κανονοικα ποτενσιομετρα?

    Φιλε Spartan πρεπει να σου πω οτι την ιδεα που ειχα δεν την εγκαταλειπω γιατι κρινοντας και απο Musicman του Steve Morse δεν ειναι και πολυ απλη στην χρηση οπως ουτε και η Μoog η πολυφωνικη αποτελειται απο δυο κουμπακια και τελειωσε.Ετσι καταλαβαινω λοιπον οτι και πολυπλοκη κιθαρα δουλευετε και σε Live αρκει βεβαια να υπαρχει η καταλληλη προετοιμασια.Οποτε ξανα ενα αισθημα αισιοφοξιας ρεει στην ιδεα μου.

    Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε που μπορω να προμηθευτω καλα υλικα και οσο γινεται σε καλυτερη τιμη για να ξεκινησω κατ΄αρχας απο το ηλεκτρονικο κομματι (να σημειωσω οτι τον σχεδιασμο τον εχω δουλεψει και πιστευω οτι ειναι ευικτη η ιδεα)

    Αυτη εδω ειναι η συνδεσμολογια και πιστευω οτι κατι μπορει να γινει,Ακουω παρατηρησεις.


    nikolis9
    06.06.2011, 22:11

    Να σημειωσω κατι που εχεις απολυτο δικιο πως αυτο το συστημα ηταν μια προταση δικη μου το παιδι μου ειπε θα κοιταξει ειδε καποια προβληματακια(που δεν μου ξεκαθαρισε ποια ειναι αυτα) και ακομη θα κοιταξει να μου πει και τιμες επι των Pots των Wires των διακοπτων και των Jack.

    Να σου πω ακομη πως εχω μελετησει καποια σχεδιαγραμματα και γενικα διαφορα ηλεκτρονικα αλλα μονο θεωρητικα καταλαβαινω λοιπον αμεσως και προβληματιζω μηπως εκεινη τη στιγμη τα χασω με την συνδεση των μαγνητων εστω και με βοηθεια καποιου πιο εμπειρου.

    Θα προσθεσω κατι που μπορει να παιξει μεγαλο ρολο το θεμα του σωματος το οποιο μπορει και να το φτιαξουμε μονοι μας εξοικονομωντας ετσι και χρημα και θα εχουμε μεγαλυτερο χωρο για ηλεκτρικα καθως θα ειμαστε εθελικτοι σε αυτο το θεμα.Σκεφτομαι λοιπον μηπως παρω μονο το μπρατσο και τα ηλεκτρικα και να φτιαξω εγω  με τον οργανοποιο το συγκεκριμενο σωμα γλιτωνοντας αρκετα χρηματα.

    Συγνωμη για το ζαλισμα αλλα πρακρικα τα Push pull πως βοηθανε αντι τα κανονοικα???

     


    nikolis9
    07.06.2011, 11:03

    Ξανακοιτωντας την ολη ιδες και βλεπωντας το με ρεαλισμο καταλαβαινω πως κατι τετοιο για ενα πρωταρη ειναι ακατοορθωτο αφου ξαναλεω πως εχω μονο θεωρητικες γνωσεις.

    Γι' αυτο αποφασισα να κανω κατι ποιο απλο με 1Hum και 2Singles, 1Volume και 1tone κατι δηλαδη σαν την MusicMan του Steve Lukarther ακολουθωνταε αυτο το διαγραμμα:

    http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=HSS_1v_1t_5w

    Ειναι μια βολικη διαταξη μαγνητων και για Solo και για Rythm tracks.Η μονη μου απορια ειναι τι Volume θα μπει των 250Κ η των 500Κ??


    nikolis9
    08.06.2011, 19:59

    Να κανω μια τελευταια ερωτηση επι αυτου του θεματος, εαν βαλω ενεργους μαγνητες τι συνδεση χρειαζομαι??


    nikolis9
    08.06.2011, 21:26

    Δηλαδη αν θελω να βαλω τουε EMG  χρειαομαι αλλη συνδεσμολογια απο το αν αποφασισω να βαλω καποιους Seymour Duncan Passive?

    Επειδη δεν εχω προηγουμενη εμπειρια απο Passive αξιζει η και με Active κανω δουλεια για να καλυψω ενα φασμα κομματιων απο Rythm εως και Rock solos?

    Κατι ακομα η μπαταρια τους ποσο περιπου κρατα???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikolis9 στις 08-06-2011 21:31 ]


    nikolis9
    09.06.2011, 11:49

    Βασικα αυτο που μου λες να κοιταξω τους κιθαριστες που διαλεγω κομματια τους και αναλογως προσαρμοζω μαγνητες ειναι αρκετα περιπλοκο, για το λογω οτι αν κοιταξω απο την μια τον Steve Lukarther και τον Zakk Wylde χρειαζομαι Αctive.Αν διαλεξω καποιο κομματι του Slash η ενα αρπισμα των R.E.M. ταιριαζουν Passive οποτε τωρα καταλαβαινω που αναζητω οσο το δυνατον καλυτερο ηχο γιατι χρειαζονται 2 μπορει και 3 κιθαρες.

    Θα ηθελα λοιπον να ακουσω καποια προταση για το ποια σειρα θα ηταν καλυτερη (HSS SSS HH) κατα την γνωμη σας.Και ακομα αυτο που συμπληρωσες Spartan για τις χαμηλες συχνοτητες σε μια μπαντα ποτε υπαρχουν πληκτρα και αλλοτε οχι οποτε αυτο θα ειναι αμεσως ενα μειονεκτημα σε ηχο οταν παιζω με καποιο μικρο σχημα με Passive Pickups.


    Να πω για αλλη μια φορα ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας και την υπομονη που δειχνετε σε ερωτηματα νεων κιθαριστων που δεν εχουν ολοκληρωμενες γνωσεις στο τεχνικο κομματι.


    delta66
    14.06.2011, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 10-06-2011 στις 02:25 έγραψε...

    Μου είναι όμως απίστευτα λυπηρό το γεγονός ότι από όλο το Music Heaven μόνο εμείς οι δυο «βρισκόμαστε» να αλληλογραφούμε on-topic και να έχουμε την πενιχρή η’ όχι συμμέτοχη από έτερους συνδεόμενες όπως οι: delta66, MikeGnR, Pentatonikos.

    Φιλε μου εδω εκτος απο ενημερωτικο σαιτ, ειναι φορουμ συζητησεων και προσφορας μουσικων γνωσεων χωρις δεσμευση με υπογραφη καποιου συμβολαιου ή οικονομικης αμοιβης, και γιαυτο δεν καταλαβαινω τα παραπονα σου για την "πενιχρη μου συμμετοχη".

    Ο ελευθερος μου χρονος ειναι τετοιος που κανονικα δεν θα επρεπε να γραφω καθολου και να μπαινω να ενημερωνομαι μονο και να διασκεδαζω διαβαζοντας ξεκουραστα θεματα, οπως κανουν ολοι στον ελευθερο τους χρονο. Παρολα αυτα συνεχιζω και δουλευω ουσιαστικα, γραφωντας για κιθαρες και μουσικη.

     

    Μεχρι πριν λιγες μερες δεν σε εβλεπα να συμμετεχεις καθολου και εγραφαν οι υπολοιποι "πενιχροι" μονο.

    Ξαφνικα μπηκες και γραφεις σεντονια και περιμενεις να συμπληρωσουμε κατι πανω σε αυτα?

    Ουτε να τα διαβασω δεν προλαβαινω καλα καλα.

    Συνεχισε αν θελεις και μπορεις, να προσφερεις χωρις να ζητας να κανουν και οι αλλοι το ιδιο αφου δεν ξερεις αν εχουν το χρονο.

     

    Φιλικα,

    Σπυρος Δελτα.


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 14-06-2011 10:23 ]


    delta66
    14.06.2011, 14:27

    Δεν θελω να εμπλακω σε τετοια συζητηση και δεν θα εχει και κανενα αποτελεσμα.

    Κανω αυτο που νομιζω σωστο και αφηνω τους αλλους να κανουν κι αυτοι οτι νομιζουν σωστο, αρκει να μη προσβαλει.

    Αν δεν μου αρεσει ενα θεμα δεν ανακατευομαι.

    Μη χαλαμε την ψυχολογια μας με πραγματα ανουσια.

    Γραψε τα ωραια σου αναλυτικα ποστ και μην ασχολεισαι και εσυ με οτι και οποιον δεν σου αρεσει.

    {#emotions_dlg.thumbup}