ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    Αγαπημένη μπαλάντα των Scorpions;

    KLEONopc
    05.06.2011, 18:13

    Έχουν πολλές και όλες τους για διεφορετικό θέμα νόημα..Προσωπικά μου αρέσει το Send me an Angel..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-06-2011 18:18 ]


    MikeGnR
    06.06.2011, 00:10
    Από τις καλύτερες μπάντες. Τα έχουν πεί όλα αυτοί οι άνθρωποι... Για όσους τους αγαπάνε είναι απλά θείο δώρο ενώ αυτοί που τους μισούσαν δικό τους πρόβλημα. Οι μπαλάντες ήταν το δυνατό ατού τους. Ενδεικτικά θα πω το life is Too Short...
    kwstasagas
    06.06.2011, 10:30

    Μα φυσικά .... In Trance !!! Με αυτή τη μπαλάντα επιβεβαιώνεται ο κανόνας ότι "τα πιο όμορφα πράγματα είναι και τα πιο απλά" : Δυο - τρεις απλές, αλλά ουσιώδεις μελωδίες, συνταιριασμένες μεταξύ τους και .... να το αριστούργημα !!! Σε όλα αυτά, ας προσθέσουμε την ανυπέρβλητη ερμηνεία του Meine, αλλά και το "παιχνίδι" που κάνουν οι ηλεκτρικές κιθάρες, που στο κουπλέ ακούγονται σαν "ψίθυρος", αλλά στο ρεφρέν "γκαζώνουν άγρια" !!! Και "το κερασάκι" .... ένα καταπληκτικό ριφ στο τέλο του τραγουδιού, που συμπληρώνει την "τραγικότητα" .... 

    Είναι, όμως, κάτι ακόμη που καθιστά αυτό το τραγούδι ιδιαίτερα ξεχωριστό : Το ότι "ακροβατεί" μεταξύ "ροκ τραγουδιού του περιθωρίου" και "ροκ τραγουδιού προορισμένου για ραδιοφωνικές μεταδόσεις" !!!


    Link

    ">


    KLEONopc
    06.06.2011, 10:57
    File Pentatonike..ti ennois den akoygontai apo pia apopsi?
    MikeGnR
    06.06.2011, 11:14
    Με την άποψη πως το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και ο Pentatonikos έχει μια διαφορετική άποψη (και δεν είναι και ο μόνος που ισχυρίζεται κάτι τέτοιο), ασχέτως αν εγώ και συ διαφωνούμε καθέτως και οριζοντίως.
    KLEONopc
    06.06.2011, 17:58
    Συμφωνώ πως ο καθένας έχει τη δική του άποψη στη μουσική.. Απο κει και πέρα όμως πρέπει να παραδεχτούμε κάποια πράγματα.. Όπως ότι οι Scorpions έχουν γράψει κάποια ιστορία με τα κομμάτια τους( και οχι απαραίτητα μόνο με τις μπαλάντες) όπως επίσης ότι εκφράζουν πολλά πράγματα και αρκετές γενιές.. Αν δεν μας αρέσει κάτι επειδή έτσι απλά δεν "μας κάθεται καλά" Οκ! Αν και προσωπικά πιστεύω πως στην μουσική πρέπει να είμαστε επιλεκτικοί και να έχουμε συγκεκριμένη άποψη γι΄αυτό που ακούμε και μας αρέσει αλλά και γι΄αυτά που δεν μας αρέσουν..
    jorge
    06.06.2011, 18:54

    Αυτές:

     


    metalkristi
    07.06.2011, 09:46
    το ΙΝ ΤRANCE με συνοδευε και θα με συνοδευει παντα στην ζωη μου
    kokalabo
    11.06.2011, 19:09
    always somewhere...mias kai me ekfrazei panta!
    koou
    13.06.2011, 14:37

    When the smoke is going down, γιατί δε μιλάει όπως το 95% των μπαλαντών για αγάπη ή για μια ερωτική απογοήτευση αλλά για το ίδιο το κοινό που τους ακούει και το αφιερώνει! Σαφώς έρχονται άπειρες μετά από όλη την δισκογραφική τους πορεία...


    TheHawk
    14.06.2011, 10:54

    Always Somewhere και When The Smoke Is Going Down λόγω αναμνήσεων από την εφηβία.


    metalkristi
    15.06.2011, 13:13

    Παράθεση:

    Το μέλος MikeGnR στις 06-06-2011 στις 11:14 έγραψε...

    Με την άποψη πως το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και ο Pentatonikos έχει μια διαφορετική άποψη (και δεν είναι και ο μόνος που ισχυρίζεται κάτι τέτοιο), ασχέτως αν εγώ και συ διαφωνούμε καθέτως και οριζοντίως.

    αυτο που δεν μπορω να καταλαβω εγω ειναι γιατι να ποσταρει καποιος σε ενα θεμα
     που του ειναι αδιαφορο με ασχετη απντηση προς αυτο

    η ερωτηση δεν ειναι αν σας αρεσουν αλλα ποια μπαλαντα σας αρεσει

    οποτε δεν βλεπω καμια ουσια στην απαντηση αν βλεπει καποιος απο εσας δεχομε οτι εγω ειμαι παντελως χαζη
    jbj

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : metalkristi στις 15-06-2011 13:18 ]


    Rocker95
    15.06.2011, 17:41

    παλια ακουγα φανατικα Scorpions, τωρα μια φορα στο τοσο και αν..

    αν και εγραψαν ιστορια το holiday και το send me an angel, εγω ψηφιζω always somewhere & when the smoke is going down..


    ioannam
    15.06.2011, 23:31

    Το Send me an angel και το Always somewhere!!


    creepingdeath
    16.06.2011, 15:13

    Δύσκολη ερώτηση... θα έλεγα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : creepingdeath στις 16-06-2011 15:13 ]


    ABIGAIL
    16.06.2011, 23:20

     

     

    Συγνωμη...ειναι…παρα πολλες...

    #1 - In search of peace of mind

    #2 - Fly to the rainbow

    #3 - Life's like a river

    #4 - Living and dying

    #5 - Evening wind

    #6 - Crying days

    #7 - Yellow Raven

    #8 - Born to touch your feelings

    #9 - Wind of change

    #10 - Send me an angel

    #11 - Living for tomorrow

    #12 – Under the same sun

    Οσο για τη γνωμη μου για τους Scorpions ειναι οτι υπηρξαν καλο συγκροτημα,αλλα δεν κρατησαν για πολυ... Μετα εγιναν το εμπορικο συγκροτημα που οι-λιγο-πιο-γνωστες του ξερουμε... Αλλα, δεν θα ηταν σωστο να τους κρινουμε μονο απο αυτο...


    KLEONopc
    17.06.2011, 23:03
    Όντως όταν μιλάμε για Scorpions και ειδικά για τις μπαλάντες η επιλογή είναι δύσκολη.. Το κάθε τραγούδι τους για κάθε φάση και με διαφορετικές αναμνήσεις.. Το τελευταίο τους άλμπουμ πώς σας φάνηκε? Ήταν αρκετά καλό ώστε να φανεί αντάξιο ολόκληρης της πορείας τους?
    koou
    17.06.2011, 23:27

    Παράθεση:

    Το μέλος ABIGAIL στις 16-06-2011 στις 23:20 έγραψε...

     

     

    Συγνωμη...ειναι…παρα πολλες...

    #1 - In search of peace of mind

    #2 - Fly to the rainbow

    #3 - Life's like a river

    #4 - Living and dying

    #5 - Evening wind

    #6 - Crying days

    #7 - Yellow Raven

    #8 - Born to touch your feelings

    #9 - Wind of change

    #10 - Send me an angel

    #11 - Living for tomorrow

    #12 – Under the same sun

    Οσο για τη γνωμη μου για τους Scorpions ειναι οτι υπηρξαν καλο συγκροτημα,αλλα δεν κρατησαν για πολυ... Μετα εγιναν το εμπορικο συγκροτημα που οι-λιγο-πιο-γνωστες του ξερουμε... Αλλα, δεν θα ηταν σωστο να τους κρινουμε μονο απο αυτο...



     

    Εύγε Abigail!


    ABIGAIL
    18.06.2011, 13:48

    Παράθεση:

    Το μέλος koou στις 17-06-2011 στις 23:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ABIGAIL στις 16-06-2011 στις 23:20 έγραψε...

     

     

    Συγνωμη...ειναι…παρα πολλες...

    #1 - In search of peace of mind

    #2 - Fly to the rainbow

    #3 - Life's like a river

    #4 - Living and dying

    #5 - Evening wind

    #6 - Crying days

    #7 - Yellow Raven

    #8 - Born to touch your feelings

    #9 - Wind of change

    #10 - Send me an angel

    #11 - Living for tomorrow

    #12 – Under the same sun

    Οσο για τη γνωμη μου για τους Scorpions ειναι οτι υπηρξαν καλο συγκροτημα,αλλα δεν κρατησαν για πολυ... Μετα εγιναν το εμπορικο συγκροτημα που οι-λιγο-πιο-γνωστες του ξερουμε... Αλλα, δεν θα ηταν σωστο να τους κρινουμε μονο απο αυτο...



     

    Εύγε Abigail!



    Ευχαριστω Koou!:)


    AnnaAdams
    18.06.2011, 17:08

    Θα συμφωνήσω με τον KLEONopc. Send me an angel, και Still loving you.  Ίσως και το Sly ...