ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.851 μέλη

    Η άρνηση κάποιου να θέλει να αποκτήσει παιδί...

    sven
    13.06.2011, 18:21

    Υπάρχουν άτομα που για κανένα λόγο δεν θάθελαν να αποκτήσουν παιδί και να βιώσουν τη γονεϊκότητα.

    Ποια η γνώμη σας για αυτό και ποια αοισθήματα σας προκαλεί;

    Επίσης, τι θα κάνατε ή τι θα του/της λέγατε, αν μπορούσατε/θέλατε;


    ixthis
    13.06.2011, 20:03

    Γενικά δε θα τους έλεγα τίποτα αφου νοιώθουν έτσι.

    Σίγουρα κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν. Μπορώ να τους καταλάβω γιατι υπήρξα απο τα άτομα που δεν ονειρευότανε να κάνουν παιδιά σαν τα κορίτσια τα συνομιληκά μου. Ηρθε σαν αποτέλεσμα άλλων πραγμάτων και μια χαρά.

    Ενας άνθρωπος που δεν θελει παιδιά δε μου προξενεί κανένα αρνητικο συναίσθημα ειναι δικαιωμάτου.

    Ειδικά αν λόγοι αυτογνωσίας και προσωπικου ψαξίματος  τον έχουν οδηγήσει σ αυτό το συμπέρασμα.

    Αρκεί να ειναι ευτυχισμένος με τον τρόπο ζωής που εκείνος έχει επιλέξει....γιατι ο στόχος ειναι αυτός νομίζω

    να είμαστε ευτυχισμένοι οσο μπορούμε.....

    (χαχχα συγνώμη κάτι ξέχασα. ειδαμε και αυτούς που έχουν και δε ξέρουν γιατί και πως. έχουμε πήξει απο προβληματικά και εγκαταλελημένα ψυχολογικα παιδιά. Κατα την γνώμη μου πολλοι λίγοι πρέπει να γίνονται γονείς . τες πα μεγαλο θέμα αυτα.........φιλακια)


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 13-06-2011 20:06 ]


    Agia
    13.06.2011, 20:45

    Πολυ ευαισθητο θεμα...

    Το να θελει, ή να μη θελει καποιος/α να κανει παιδι ,αντικειμενικα, ειναι σαφως προσωπικη και θελω να πιστευω, υπευθυνη επιλογη και δεν χωραει "γιατι" ή "επειδη" ..... Ειναι εντελως ανωφελο και παραλογο να προσπαθησεις να πεισεις καποιον/α, να θελει να κανει κατι ή να μη κανει , ειδικα σ'ενα τοσο σοβαρο θεμα, οπως ειναι η μητροτητα..... Φυσικα για καποιους που προσπαθουν να κανουν παιδι και δεν τα καταφερνουν, ισως ν'  ακουγεται λιγο...χμ..."προκλητικο", θα ελεγα, να ακουει απο καποιους αλλους οτι δε θελουν παιδι, αλλα και παλι σε λογικα παντα πλαισια , γιατι η προσωπικη και υπευθυνη επιλογη πρεπει να ειναι σεβαστη και φυσικα αποδεκτη...... Πιστευω δε , οτι γονεας "γινεσαι" και δεν "εισαι", οπως και μανα "εισαι", οταν μεγαλωνεις ενα παιδι και οχι οταν το γεννας.....

     

    Φιλικα...Αριστεα


    rouli726
    13.06.2011, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 13-06-2011 στις 20:03 έγραψε...

    Γενικά δε θα τους έλεγα τίποτα αφου νοιώθουν έτσι.

    Σίγουρα κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν. Μπορώ να τους καταλάβω γιατι υπήρξα απο τα άτομα που δεν ονειρευότανε να κάνουν παιδιά σαν τα κορίτσια τα συνομιληκά μου. Ηρθε σαν αποτέλεσμα άλλων πραγμάτων και μια χαρά.

    Ενας άνθρωπος που δεν θελει παιδιά δε μου προξενεί κανένα αρνητικο συναίσθημα ειναι δικαιωμάτου.

    Ειδικά αν λόγοι αυτογνωσίας και προσωπικου ψαξίματος  τον έχουν οδηγήσει σ αυτό το συμπέρασμα.

    Αρκεί να ειναι ευτυχισμένος με τον τρόπο ζωής που εκείνος έχει επιλέξει....γιατι ο στόχος ειναι αυτός νομίζω

    να είμαστε ευτυχισμένοι οσο μπορούμε.....

    (χαχχα συγνώμη κάτι ξέχασα. ειδαμε και αυτούς που έχουν και δε ξέρουν γιατί και πως. έχουμε πήξει απο προβληματικά και εγκαταλελημένα ψυχολογικα παιδιά. Κατα την γνώμη μου πολλοι λίγοι πρέπει να γίνονται γονείς . τες πα μεγαλο θέμα αυτα.........φιλακια)


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 13-06-2011 20:06 ]



    Συμφωνώ απόλυτα..

    Το να κάνεις ένα παιδί δεν είναι σα να αποκτάς ένα παιχνίδι να παίζεις ή να διαιωνίσεςι το..είδος σου!

    Κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσει η ουσιαστική παιδεία των ανθρώπων,όσον αφορά αυτό το θέμα.

    Και σαφέστατα,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ!

    Οπότε,αν κάποιος έχει την αυτογνωσία να το αντιλαμβάνεται,μόνο κακό δεν είναι.


    Spirous
    13.06.2011, 23:52
    Ευτυχώς και δυστυχώς τα παιδιά πολλές φορές προκύπτουν... Ξέρεις το πολύ πάθος...
    metalkristi
    14.06.2011, 08:24

    το να θελει καποιος η' να μην θελει παιδια ειναι σαφως πρωσοπικη αποψη και σεβαστη πολυ τελευταια σκεφτονται οτι και η εποχες που διανυουμε δεν ειναι πλεον καταληλες για να φερουν στον κοσμο ενα μια και το μελλον τους διαγραφεται μελανο εγω παλι τα λατρευω και ηταν κατι που το ηθελα απο μικρη δεν θα μπορουσα να φανταστω την ζωη μου χωρις τα ψιψινια μου και πραγματικα πιστευω πως ολοκληρωθηκα σαν ανθρωπος δεν υπαρχει πιο δυνατο συναισθημα απο αυτο οταν στο φερνουν και το αγκαλιαζεις στο νοσοκομειο λες και ξαφνικα φευγει η καθε σκια γυρω σου περνεις δυναμη να συνεχησεις οτι και να συμβενει δεν θα το αλλαζα για ολο το χρυσαφι του κοσμου ......γιατι απλα ειμαι ηδη τρομερα πλουσια...
    {#emotions_dlg.inlove}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : metalkristi στις 14-06-2011 08:26 ]


    delta66
    14.06.2011, 10:15

    Δεν ειναι κακο.

    Αντιθετως θα ελεγα βοηθα στην αποσυμφορεση του πλανητη.

    Πνιγομαστε.

     

    Αν μπορουσε να γινει θα συμφωνουσα να τεθει οριο γεννησεων για καθε ζευγαρι στην Γη μονο ενας απογονος, μεχρι να μεινουμε οι μισοι, και μετα βλεπαμε.


    metalkristi
    14.06.2011, 11:04
    εκτος φυσικα της ελλαδας εδω εχουμε τεραστια υπογεννητικοτητα η χωρα των γεροντων..........
    rouli726
    14.06.2011, 12:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 13-06-2011 στις 23:52 έγραψε...

    Ευτυχώς και δυστυχώς τα παιδιά πολλές φορές προκύπτουν... Ξέρεις το πολύ πάθος...

    Μάλλον αστειεύεσαι έτσι.....

    Η πολύ ανευθυνότητα είναι αυτό που λες..όχι το πολύ πάθος!

    Οι άνθρωποι είναι ανεύθυνοι,για αυτό και παντρεύονται για λάθος λόγους-κάνουν παιδιά για λάθος λόγους-μένουν μαζί για λάθος λόγους...
    Το ξέρουν,αλλά συνεχίζουν,νοιαζόμενοι μόνο για την πάρτη τους!Κι έτσι δημιουργούν δυστυχισμένους ανθρώπους κάνοντας παιδιά!

    Μια δουλειά "προκύπτει",ένα ατύχημα "προκύπτει",μια δυσκολία ή μια τυχερή στιγμή "προκύπτει"..μια ανθρώπινη ζωή δεν προκύπτει!

    Χαίρετε!


    sven
    14.06.2011, 13:22

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 14-06-2011 στις 12:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 13-06-2011 στις 23:52 έγραψε...

    Ευτυχώς και δυστυχώς τα παιδιά πολλές φορές προκύπτουν... Ξέρεις το πολύ πάθος...

    Μάλλον αστειεύεσαι έτσι.....

    Η πολύ ανευθυνότητα είναι αυτό που λες..όχι το πολύ πάθος!

    Οι άνθρωποι είναι ανεύθυνοι,για αυτό και παντρεύονται για λάθος λόγους-κάνουν παιδιά για λάθος λόγους-μένουν μαζί για λάθος λόγους...
    Το ξέρουν,αλλά συνεχίζουν,νοιαζόμενοι μόνο για την πάρτη τους!Κι έτσι δημιουργούν δυστυχισμένους ανθρώπους κάνοντας παιδιά!

    Μια δουλειά "προκύπτει",ένα ατύχημα "προκύπτει",μια δυσκολία ή μια τυχερή στιγμή "προκύπτει"..μια ανθρώπινη ζωή δεν προκύπτει!

    Χαίρετε!



    +1...Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση, rouli726!!!!!!!!!!!!!!


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 14-06-2011 13:23 ]


    metalkristi
    14.06.2011, 13:31

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 14-06-2011 στις 11:11 έγραψε...

    metalcristi, τα παιδιά πρέπει να έρχονται υπό κατάλληλες συνθήκες, διαφορετικά είναι δυστυχισμένα...Όποιος λοιπόν γνωρίζοντας τα σημερινά δεδομένα, θέλει να αποκτήσει παιδιά, η ευθύνη όλη δικιά του! Αν θέλει το παιδί του να μεγαλώσει δυστυχισμένο, κατά τη γνώμη μου κάνει έγκλημα...Υποτίθεται ότι τα παιδιά πρέπει να μεγαλώσουν καλύτερα από ότι μεγαλώσαμε εμείς, όχι χειρότερα! Και φυσικά, το κλίμα στο σπίτι να είναι κατάλληλο για ένα παιδί!

    συμφωνω ζετα μου ιδιαιτερα αν εχεις δυνατοτητα να δεις ολη την υπολοιπη ζωη σου πρωτα ωστε να κανεις σιγουρα βηματα

    και ξερεις μπορει να μεγαλωσαμε φτωχα και η σχεση των γονιων μας να μην ηταν τελεια αλλα ειχαμε μια γυναικα βραχο που εξαιτιας της μεγαλωσαμε ευτηχισμενοι

    απλα οταν φερνεις στην ζωη ενα παιδι πρεπει να εισαι και ετοιμος να θυσιασεις ισως και ολοκληρη την ζωησουγια την ευτηχια του


    Spirous
    14.06.2011, 17:49
    rouli726 γι' αυτό είπα ευτυχώς και δυστυχώς. Δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθεί μία σχέση. Και παιδιά μπορεί να προκύψουν και χωρισμοί και δολοφονίες και βεντέτες... Κάποιοι άνθρωποι συντρίβονται κάτω από αυτό που λέγεται πάθος. Δεν είναι ανεύθυνοι απλά η ύπαρξή τους συγκλονίζεται από κάτι ανώτερο, μη ελέγξιμο... Έχω γνωρίσει τέτοια άτομα και δεν θα τα έλεγα ανεύθυνα. Θα τα έλεγα μάλλον ήρωες στην τραγωδία που λέγεται ζωή, ψυχρή λογική, τεχνοκρατικός πολιτισμός... Φυσικά υπάρχει και η ανευθυνότητα που λες αλλά ούτε αυτή ούτε το πάθος είναι ο κανόνας.
    ixthis
    15.06.2011, 05:48

    Δέν καταλαβαίνω  Spartan-Werewolf την ψυχαναλυτικη σου διάθεση έναντι τρίτων αλλα δε μ αρεσει καθόλου. Και τη βρίσκω και εκτός θέματος. με όλη την ειλικρίνια .


    sven
    15.06.2011, 09:29

    Spartan-Werwwolf,

    μπορείς να μας πεις πώς μέσα από 3-4 αράδες ενός παντελώς άγνωστου σε σένα ατόμου μπορείς/έχεις το δικαίωμα να βγάζεις τόσο συνολικά και σοβαρά συμπεράσματα για τη ζωή, την προσωπικότητα, τα θέλω και τις προθέσεις του, και μάλιστα να τα δημοσιοποιείς χωρίς καν να σου ζητηθεί;;;;!!!!!

    Μπορείς, επίσης, να μας αναφέρεις έστω και ένα λόγο που θάπρεπε η rouli726 ή η οποιαδήποτε άλλη rouli726 να σου απαντήσει μέσω p.m., αν «δεν θέλει να κοινοποιηθούν στα μάτια των συνδαιτυμόνων ΣΑΣ επώδυνες προσωπικές της καταστάσεις»;;;;;!!!!! Είσαι μήπως ο πνευματικός της, ο προσωπικός της ψυχαναλυτής, ο γκουρού της ή……;;;;;

    Είναι πασιφανές πως όλα όσα μέχρι στιγμής έχεις γράψει αποπνέουν κάτι το ιδιαίτερα «νοσηρό» και επικίνδυνο…..

    Είναι πασιφανές πως μέσα από μια πολύ φτηνή, χυδαία, ερασιτεχνική και επιτηδευμένη «ψυχαναλυτικίζουσα» φρασεολογία, που χρησιμοποιείς ως δόκανο, βρίσκεσαι προς άγραν αδύναμων/ευάλωτων στα μάτια σου ΓΥΝΑΙΚΩΝ…

    Ποιοι οι λόγοι άραγε;;;

    Αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε είσαι το προϊόν μιας παταγωδώς αποτυχημένης πολύχρονης ψυχανάλυσης, που απεγνωσμένα προσπαθεί να μιμηθεί τον εξίσου αποτυχημένο -προφανώς-  ψυχαναλυτή του…

    Αν έχεις ενδιαφέρον -όπως αναφέρεις στην απάντησή σου προς τη Ζέτα/Αντιγόνη που «τσίμπησε» και την οποία παροτρύνεις/προκαλείς για μια «συζήτηση τέτοιας μορφής»- για το «ποιοι μπορεί να είναι οι «περιορισμοί»(εξωγενείς και ενδογενείς) που λειτουργούν σαν υπόθεμα και μανιπουλάρουν-οδηγούν την Αντιγόνη (και την όποια Αντιγόνη…) στις επιλογές της…», τότε ξεκίνα από τον ίδιο σου τον εαυτό, γιατί ΙΣΩΣ σε ωφελήσει, αν και ΔΕΝ το πιστεύω…

    Λοιπόν, νεόκοπε και κατά φαντασία «ψυχαναλυτή», αν δεν έχεις παίξει αρκετά ως παιδί, αντί να προσπαθείς παίξεις το επικίνδυνο παιχνίδι με τις ψυχές των άλλων, αγόρασε ένα MONOPOLY που είναι πολύ πιο ακίνδυνο και σε κάνει και…κατά φαντασία πλούσιο……

     


    sven
    15.06.2011, 12:21

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 15-06-2011 στις 11:18 έγραψε...

    sven μου! τι λέξη είναι αυτή; Άκου τσίμπησα! Εγώ δνε έχω [πρόβλημα να πω τα πράγματα με το όνομα τους! Και σε όποιους αρέσει! Είμαι ειλικρινής μέχρι αηδίας ίσως, αλλά τι να κάνουμε; Μακάρι να ήταν και άλλοι ειλικρινείς μαζί μου! Με όλο το συμπάθειο το λέω, δεν μου αρέσουν οι τσακωμοί!

    Ζέτα,

    ΔΕΝ εννούσα τίποτα το αρνητικό για σένα με την έκφραση αυτή, πέραν του ότι μπήκες στον κόπο να απαντήσεις σε τέτοιου είδους παρέμβαση/σχόλιο. Πολύ περισσότερο δε, δεν είχα την παραμικρή πρόθεση να σε προσβάλω. Παρόλ΄αυτά, σου ζητώ συγνώμη:)))


    ixthis
    15.06.2011, 15:28

    Ρε Ζέτα στο "τσίμπησε" κόλησες? Εδω ο αλλος αυθαίρετα καθετε και αραδιάζει ενα κάρο αηδίες για την ζωη του καθένα και παίζει πεντόβολα με τις ψυχές των άλλων και συ εκει κόλησες? Δέν ειναι ολοφάνερη η τοποθέτηση και η διάθεση του σβέν ? μονο εσένα δε προσβάλει το αντίθετο κάνει. Συγνώμη τώρα είμαι και εγώ εκτός θέματος αλλα .........


    sven
    15.06.2011, 16:21

    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Ευχαριστώ πολύυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    trelakias
    15.06.2011, 16:50

    Επειδή είναι φόρουμ εδώ και όχι ένα δωμάτιο απομονωμένο... θα έλεγα να προσέχετε τι λέτε και καταθέτετε.

    Είτε το ξέρετε είτε όχι ο καθένας νιώθει ότι απευθύνεται σε έναν συγκεκριμένο αλλά υπάρχουν γύρω του αμέτρητα ζευγάρια μάτια και άνθρωποι (καλοί και κακοί) που διαβάζουν.  Δεν νομίζω ότι τέτοιες συζητήσεις θα γίνονταν στη σκηνή ενός θεάτρου για παράδειγμα με κοινό.  Αλλά το διαδίκτυο καταφέρνει πολλές φορές να μπούμε στο "τρυπάκι".

    Η παράδοση ανευ όρων της ψυχής και των προσωπικών μας δεν είναι θέμα ειλικρίνειας και αλήθειας αλλά θέμα σεβασμού κατά την ταπεινή μου άποψη.  Παρομοίως και η εισβολή σε αυτά από τρίτα πρόσωπα σε ιδωτική συζήτηση και πόσο μάλλον δημόσια.

     

    Για το θέμα έχω να πω... οι λόγοι είναι πολλοί.  Μερικές φορές φταίει η λάθος επιλογή συντρόφου.  ΜΕΡΙΚΕΣ όμως.  Περισσότερο με πείθει σαν αίτιο η τεμπελιά, η δυσπροσαρμοστικότητα... και πάνω απ' όλα η άρνηση των ανθρώπων να κάνουν θυσίες.  Και αυτό έχει να κάνει με την πολιτικοποίηση των ανθρώπων, την κοινωνία που έχουμε φτιάξει και φτάνει μέχρι και την οικογένεια προφανώς.  Δεν θυσιάζουμε εύκολα κάτι αν δεν συνεισφέρει στην καλοπέρασή μας.  Και γι' αυτό έχουμε τα χάλια μας...

    Άλλος ένας λόγος είναι η έλλειψη κινήτρου.  Εκτός του ότι "αχ θέλω και εγώ ένα παιδάκι σαν του Χ και της Υ" χρειάζονται και άλλα κίνητρα που η κοινωνία (δεν) δίνει.

    Τέλος φυσικά το οικονομικό, οι ανασφάλειες και οι φοβίες που γεννά και πάλι... η κοινωνία.

     

    ...την κοινωνία {#emotions_dlg.biggrin}

     

    πάντως θα συμφωνήσω με τον delta... γίναμε πολλοί.  Δεν φροντίζουμε αυτούς που υπάρχουν στον πλανήτη και ούτε μπορούμε να συνεννοηθούμε, θα φέρνουμε και καινούριους? {#emotions_dlg.laugh}

     

     


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 15-06-2011 16:59 ]


    ixthis
    15.06.2011, 16:55

    Eγω τα έβγαλα τα συμπεράσματα μουι .Ειδικά μετά τα σέντόνια που διαβασα παραπάνω.

    Εχει δίκαιο ο spartan  με δυο λόγια αν κατάλαβα καλά γιατί ειναι και υψηλά νοήματα οχι ότι κι οτι.

    Ο εγκλωβισμός του υπερεγω εκδικείτε με ένα μοναδικό τρόπο την ανούσια και προμελετημένη διάθεση των αμνών και των εριφίων της  ελληνικής υπαίθρου διότι δεν μπορει να ολοκληρωθέι αλλιως η ενσάρκωση και η μετουσίωση των αισθημάτων και των καταστασεων που επικιωκουμε ασυναισθητα ως νομιμοι πολίτες αυτου του κράτους.

    Δεν θα επιμείνω γιατι δεν εχει νοημα ο νοων νοήτω......θες να δεις? καλο δικό σου

    .........δε θές ?        κακό δικό μας

    αλλα δε βαριέσαι για όλους έχει ο θεός...Βοηθειά μας.



    PHILIPPOSSM
    15.06.2011, 16:58
    Αν περισσέψει τίποτα δώστε μου και έμενα το έχω ανάγκη.