ελληνική μουσική
online 218·152.214 μέλη
αρχική > Forum > Περί ανέμων και υδάτων

Η άρνηση κάποιου να θέλει να αποκτήσει παιδί...

sven
Σολίστ
13.06.2011, 18:21#1   

Υπάρχουν άτομα που για κανένα λόγο δεν θάθελαν να αποκτήσουν παιδί και να βιώσουν τη γονεϊκότητα.

Ποια η γνώμη σας για αυτό και ποια αοισθήματα σας προκαλεί;

Επίσης, τι θα κάνατε ή τι θα του/της λέγατε, αν μπορούσατε/θέλατε;

ixthis
Σολίστ
13.06.2011, 20:03#2   

Γενικά δε θα τους έλεγα τίποτα αφου νοιώθουν έτσι.

Σίγουρα κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν. Μπορώ να τους καταλάβω γιατι υπήρξα απο τα άτομα που δεν ονειρευότανε να κάνουν παιδιά σαν τα κορίτσια τα συνομιληκά μου. Ηρθε σαν αποτέλεσμα άλλων πραγμάτων και μια χαρά.

Ενας άνθρωπος που δεν θελει παιδιά δε μου προξενεί κανένα αρνητικο συναίσθημα ειναι δικαιωμάτου.

Ειδικά αν λόγοι αυτογνωσίας και προσωπικου ψαξίματος  τον έχουν οδηγήσει σ αυτό το συμπέρασμα.

Αρκεί να ειναι ευτυχισμένος με τον τρόπο ζωής που εκείνος έχει επιλέξει....γιατι ο στόχος ειναι αυτός νομίζω

να είμαστε ευτυχισμένοι οσο μπορούμε.....

(χαχχα συγνώμη κάτι ξέχασα. ειδαμε και αυτούς που έχουν και δε ξέρουν γιατί και πως. έχουμε πήξει απο προβληματικά και εγκαταλελημένα ψυχολογικα παιδιά. Κατα την γνώμη μου πολλοι λίγοι πρέπει να γίνονται γονείς . τες πα μεγαλο θέμα αυτα.........φιλακια)

-----------------
κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 13-06-2011 20:06 ]

Agia
Συγχορδία Μινόρε
13.06.2011, 20:45#3   

Πολυ ευαισθητο θεμα...

Το να θελει, ή να μη θελει καποιος/α να κανει παιδι ,αντικειμενικα, ειναι σαφως προσωπικη και θελω να πιστευω, υπευθυνη επιλογη και δεν χωραει "γιατι" ή "επειδη" ..... Ειναι εντελως ανωφελο και παραλογο να προσπαθησεις να πεισεις καποιον/α, να θελει να κανει κατι ή να μη κανει , ειδικα σ'ενα τοσο σοβαρο θεμα, οπως ειναι η μητροτητα..... Φυσικα για καποιους που προσπαθουν να κανουν παιδι και δεν τα καταφερνουν, ισως ν'  ακουγεται λιγο...χμ..."προκλητικο", θα ελεγα, να ακουει απο καποιους αλλους οτι δε θελουν παιδι, αλλα και παλι σε λογικα παντα πλαισια , γιατι η προσωπικη και υπευθυνη επιλογη πρεπει να ειναι σεβαστη και φυσικα αποδεκτη...... Πιστευω δε , οτι γονεας "γινεσαι" και δεν "εισαι", οπως και μανα "εισαι", οταν μεγαλωνεις ενα παιδι και οχι οταν το γεννας.....

Φιλικα...Αριστεα

-------------------
Α, ρε, χρόνε αλήτη π' ανθρώπους κι αγάπες σκορπάς.......

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
13.06.2011, 21:01#4   
Για μένα αγαπητέ sven, αν δεν συντρέχουν οικονομικοί ή λόγοι υγείας, ένας άνθρωπος το να μη θέλει να αποκτήσει παιδί, είναι επειδή πολύ απλά δεν θέλει να αποκτήσει το παιδί του συντρόφου του! ίσως επειδή βλέπει, ότι ο σύντροφος του δεν θα είναι άξιος να γίνει γονιός για πολλούς λόγους...Ένα παιδί σημαίνει μεγάλη ευθύνη για όποιον αποφασίσει να το αποκτήσει, και αν ο σύντροφος του δεν είναι σε θέση να αναλάβει αυτή την ευθύνη, τότε δεν υπάρχει λόγος να σκεφτεί καν ο άλλος για παιδί, αν είναι να το μεγαλώσει μόνος του! Επίσης, υπάρχει περίπτωση, ένας άνθρωπος να μη θέλει παιδιά, λόγο του ότι, απλά δεν θέλει να κάνει παιδιά με τον άνθρωπο που είναι αυτή τη στιγμή για πολλούς λόγους, αλλά μπορεί να θελήσει στο μέλλον με κάποιον πιο κατάλληλο κατά τη γνώμη του! Προσωπική μου γνώμη είναι, ότι στη σημερινή εποχή, ένας σοβαρός άνθρωπος, δεν θέλει να φέρει παιδιά στον κόσμο, απο τη στιγμή που το μέλλον του είναι αβέβαιο...Τα παιδιά πρέπει να έρχονται, τόσο από ανθρώπους που ξέρουν τι θέλουν στη ζωή τους, όσο και απο ανθρώπους που αγαπιούνται πραγματικά μεταξύ τους...
rouli726
Φθασμένος
13.06.2011, 21:20#5   

Παράθεση:

Το μέλος ixthis στις 13-06-2011 στις 20:03 έγραψε...

Γενικά δε θα τους έλεγα τίποτα αφου νοιώθουν έτσι.

Σίγουρα κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν. Μπορώ να τους καταλάβω γιατι υπήρξα απο τα άτομα που δεν ονειρευότανε να κάνουν παιδιά σαν τα κορίτσια τα συνομιληκά μου. Ηρθε σαν αποτέλεσμα άλλων πραγμάτων και μια χαρά.

Ενας άνθρωπος που δεν θελει παιδιά δε μου προξενεί κανένα αρνητικο συναίσθημα ειναι δικαιωμάτου.

Ειδικά αν λόγοι αυτογνωσίας και προσωπικου ψαξίματος  τον έχουν οδηγήσει σ αυτό το συμπέρασμα.

Αρκεί να ειναι ευτυχισμένος με τον τρόπο ζωής που εκείνος έχει επιλέξει....γιατι ο στόχος ειναι αυτός νομίζω

να είμαστε ευτυχισμένοι οσο μπορούμε.....

(χαχχα συγνώμη κάτι ξέχασα. ειδαμε και αυτούς που έχουν και δε ξέρουν γιατί και πως. έχουμε πήξει απο προβληματικά και εγκαταλελημένα ψυχολογικα παιδιά. Κατα την γνώμη μου πολλοι λίγοι πρέπει να γίνονται γονείς . τες πα μεγαλο θέμα αυτα.........φιλακια)

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 13-06-2011 20:06 ]

Συμφωνώ απόλυτα..

Το να κάνεις ένα παιδί δεν είναι σα να αποκτάς ένα παιχνίδι να παίζεις ή να διαιωνίσεςι το..είδος σου!

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσει η ουσιαστική παιδεία των ανθρώπων,όσον αφορά αυτό το θέμα.

Και σαφέστατα,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ!

Οπότε,αν κάποιος έχει την αυτογνωσία να το αντιλαμβάνεται,μόνο κακό δεν είναι.

-------------------

Spirous
Συγχορδία Ματζόρε
13.06.2011, 23:52#6   
Ευτυχώς και δυστυχώς τα παιδιά πολλές φορές προκύπτουν... Ξέρεις το πολύ πάθος...
metalkristi
Συγχορδία Μινόρε
14.06.2011, 08:24#7   

το να θελει καποιος η' να μην θελει παιδια ειναι σαφως πρωσοπικη αποψη και σεβαστη πολυ τελευταια σκεφτονται οτι και η εποχες που διανυουμε δεν ειναι πλεον καταληλες για να φερουν στον κοσμο ενα μια και το μελλον τους διαγραφεται μελανο εγω παλι τα λατρευω και ηταν κατι που το ηθελα απο μικρη δεν θα μπορουσα να φανταστω την ζωη μου χωρις τα ψιψινια μου και πραγματικα πιστευω πως ολοκληρωθηκα σαν ανθρωπος δεν υπαρχει πιο δυνατο συναισθημα απο αυτο οταν στο φερνουν και το αγκαλιαζεις στο νοσοκομειο λες και ξαφνικα φευγει η καθε σκια γυρω σου περνεις δυναμη να συνεχησεις οτι και να συμβενει δεν θα το αλλαζα για ολο το χρυσαφι του κοσμου ......γιατι απλα ειμαι ηδη τρομερα πλουσια...
{#emotions_dlg.inlove}

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : metalkristi στις 14-06-2011 08:26 ]

delta66
MusicHeaven Guru
14.06.2011, 10:15#8   

Δεν ειναι κακο.

Αντιθετως θα ελεγα βοηθα στην αποσυμφορεση του πλανητη.

Πνιγομαστε.

Αν μπορουσε να γινει θα συμφωνουσα να τεθει οριο γεννησεων για καθε ζευγαρι στην Γη μονο ενας απογονος, μεχρι να μεινουμε οι μισοι, και μετα βλεπαμε.

-------------------
....click to visit Spyros Delta youtube channel....

metalkristi
Συγχορδία Μινόρε
14.06.2011, 11:04#9   
εκτος φυσικα της ελλαδας εδω εχουμε τεραστια υπογεννητικοτητα η χωρα των γεροντων..........
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
14.06.2011, 11:11#10   
metalcristi, τα παιδιά πρέπει να έρχονται υπό κατάλληλες συνθήκες, διαφορετικά είναι δυστυχισμένα...Όποιος λοιπόν γνωρίζοντας τα σημερινά δεδομένα, θέλει να αποκτήσει παιδιά, η ευθύνη όλη δικιά του! Αν θέλει το παιδί του να μεγαλώσει δυστυχισμένο, κατά τη γνώμη μου κάνει έγκλημα...Υποτίθεται ότι τα παιδιά πρέπει να μεγαλώσουν καλύτερα από ότι μεγαλώσαμε εμείς, όχι χειρότερα! Και φυσικά, το κλίμα στο σπίτι να είναι κατάλληλο για ένα παιδί!
rouli726
Φθασμένος
14.06.2011, 12:43#11   

Παράθεση:

Το μέλος Spirous στις 13-06-2011 στις 23:52 έγραψε...

Ευτυχώς και δυστυχώς τα παιδιά πολλές φορές προκύπτουν... Ξέρεις το πολύ πάθος...

Μάλλον αστειεύεσαι έτσι.....

Η πολύ ανευθυνότητα είναι αυτό που λες..όχι το πολύ πάθος!

Οι άνθρωποι είναι ανεύθυνοι,για αυτό και παντρεύονται για λάθος λόγους-κάνουν παιδιά για λάθος λόγους-μένουν μαζί για λάθος λόγους...
Το ξέρουν,αλλά συνεχίζουν,νοιαζόμενοι μόνο για την πάρτη τους!Κι έτσι δημιουργούν δυστυχισμένους ανθρώπους κάνοντας παιδιά!

Μια δουλειά "προκύπτει",ένα ατύχημα "προκύπτει",μια δυσκολία ή μια τυχερή στιγμή "προκύπτει"..μια ανθρώπινη ζωή δεν προκύπτει!

Χαίρετε!

-------------------

sven
Σολίστ
14.06.2011, 13:22#12   

Παράθεση:

Το μέλος rouli726 στις 14-06-2011 στις 12:43 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος Spirous στις 13-06-2011 στις 23:52 έγραψε...

Μάλλον αστειεύεσαι έτσι.....

Η πολύ ανευθυνότητα είναι αυτό που λες..όχι το πολύ πάθος!

Οι άνθρωποι είναι ανεύθυνοι,για αυτό και παντρεύονται για λάθος λόγους-κάνουν παιδιά για λάθος λόγους-μένουν μαζί για λάθος λόγους...
Το ξέρουν,αλλά συνεχίζουν,νοιαζόμενοι μόνο για την πάρτη τους!Κι έτσι δημιουργούν δυστυχισμένους ανθρώπους κάνοντας παιδιά!

Μια δουλειά "προκύπτει",ένα ατύχημα "προκύπτει",μια δυσκολία ή μια τυχερή στιγμή "προκύπτει"..μια ανθρώπινη ζωή δεν προκύπτει!

Χαίρετε!

+1...Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση, rouli726!!!!!!!!!!!!!!

-----------------
Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 14-06-2011 13:23 ]

metalkristi
Συγχορδία Μινόρε
14.06.2011, 13:31#13   

Παράθεση:

Το μέλος zeta490 στις 14-06-2011 στις 11:11 έγραψε...

metalcristi, τα παιδιά πρέπει να έρχονται υπό κατάλληλες συνθήκες, διαφορετικά είναι δυστυχισμένα...Όποιος λοιπόν γνωρίζοντας τα σημερινά δεδομένα, θέλει να αποκτήσει παιδιά, η ευθύνη όλη δικιά του! Αν θέλει το παιδί του να μεγαλώσει δυστυχισμένο, κατά τη γνώμη μου κάνει έγκλημα...Υποτίθεται ότι τα παιδιά πρέπει να μεγαλώσουν καλύτερα από ότι μεγαλώσαμε εμείς, όχι χειρότερα! Και φυσικά, το κλίμα στο σπίτι να είναι κατάλληλο για ένα παιδί!

συμφωνω ζετα μου ιδιαιτερα αν εχεις δυνατοτητα να δεις ολη την υπολοιπη ζωη σου πρωτα ωστε να κανεις σιγουρα βηματα

και ξερεις μπορει να μεγαλωσαμε φτωχα και η σχεση των γονιων μας να μην ηταν τελεια αλλα ειχαμε μια γυναικα βραχο που εξαιτιας της μεγαλωσαμε ευτηχισμενοι

απλα οταν φερνεις στην ζωη ενα παιδι πρεπει να εισαι και ετοιμος να θυσιασεις ισως και ολοκληρη την ζωησουγια την ευτηχια του

-------------------
jbj

Spartan-Werewolf
Σολίστ
14.06.2011, 14:24#14   

@zeta490:

Αντιγόνη.

Μου δίνεις την εντύπωση – μέσα από τα γραπτά σου – ότι δεν έχεις βρει – παρά την ηλικία σου -  ακόμα τον κατάλληλο άνθρωπο για να γίνει πατέρας του παιδιού σου…

Πως – και – έγινε αυτό?...

Σε ‘ρωτάω γιατί μέσα από τον λόγο σου διαφαίνεται μια αρκετά καταρτισμένη και κατασταλαγμένη γυναίκα που ξέρει τι θέλει και πώς να το αποκτήσει…

Τι πήγε λάθος με την επιλογή σου?...

Στην τελική-τελική, για την ευτυχία η’ την δυστυχία την δικιά σου, του άνδρα σου και του παιδιού σου, θα είσαι συν-υπεύθυνη στο μερίδιο που σου αντιστοιχεί και εσύ για την ζωή σας, οπότε γενικόλογα περί ευτυχίας και δυστυχίας δεν αρμόζουν στις τι’ αυτές περιστάσεις…

@rouli726:

Έφη.

Δίχως να θέλω να σε απογοητεύσω, μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις περάσει πολύ άσχημα παιδικά χρόνια και κάνεις τώρα προβολή - αυτών των άσχημων συνθηκών - μέσα από τα post σου…

Αν πιστεύεις ότι υπεισέρχομαι σε προσωπικές σου καταστάσεις,, που σου είναι επώδυνες και δεν θέλεις να κοινοποιηθούν στα μάτια των συνδαιτυμόνων μας, μπορείς ναν μου απαντήσεις μέσω p.m.

Δεν νομίζω – σήμερα – μια γυναίκα που έχει ολοκληρωμένη μορφή σχέσης, να μην έχει επίγνωση των μεθόδων αντισύλληψης?...

Οπότε είναι στο «χέρι της», να μην της «προκύψει» κάποια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη…

Πάντα φιλικά και με όλη την καλή πρόθεση μιας ειλικρινούς συνομιλίας μεταξύ ημών…

-------------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

Spirous
Συγχορδία Ματζόρε
14.06.2011, 17:49#15   
rouli726 γι' αυτό είπα ευτυχώς και δυστυχώς. Δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθεί μία σχέση. Και παιδιά μπορεί να προκύψουν και χωρισμοί και δολοφονίες και βεντέτες... Κάποιοι άνθρωποι συντρίβονται κάτω από αυτό που λέγεται πάθος. Δεν είναι ανεύθυνοι απλά η ύπαρξή τους συγκλονίζεται από κάτι ανώτερο, μη ελέγξιμο... Έχω γνωρίσει τέτοια άτομα και δεν θα τα έλεγα ανεύθυνα. Θα τα έλεγα μάλλον ήρωες στην τραγωδία που λέγεται ζωή, ψυχρή λογική, τεχνοκρατικός πολιτισμός... Φυσικά υπάρχει και η ανευθυνότητα που λες αλλά ούτε αυτή ούτε το πάθος είναι ο κανόνας.
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
14.06.2011, 22:36#16   
spartan-werewolf καμιά φορά η ζωή τα φέρνει έτσι, ώστε είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε επιλογές οι οποίες δεν μας αρμόζουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει, ότι δεν μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα αν φυσικά υπάρξει το κατάλληλο κλίμα...
Spartan-Werewolf
Σολίστ
15.06.2011, 01:50#17   

@zeta490:

Αντιγόνη.

Σίγουρα η ζωή ενός ανθρώπου έχει τις όποιες πολλές διακυμάνσεις της και πολύ πιθανόν οι επιλογές του/της να τον/την οδηγήσουνε σε ατρόπους, οι οποίες σε έναν μακροχρόνιο χρονικό ορίζοντα μπορεί να μην είναι οι επιθυμητές σε αυτόν/την και να μην του/της αρμόζουν…

Το θέμα όμως είναι τι κάνει αυτός/η, για αυτήν την δυσμενή κατάσταση που υφίσταται…

Την αποδέχεται fatal - λιστικά και συμβιβάζεται στο ότι έτσι είναι και «καλώς έχουν» τα πράγματα στην ζωή του/της?...

Την αποδέχεται fatal - λιστικά και μεμψιμοιρεί στο ότι «έτσι είναι τα πράγματα και δεν μπορούν να αλλάζουν» στην ζωή του/της?...

Την αποδέχεται «εν μέρη» αλλά αναμένει-αναζητεί «τον εξωγενής από μηχανής θεό» που θα του «δώσει» μια παροδική αίσθηση του suspense στην ζωή του/της…

Την αποδέχεται «εν μέρη» αλλά αναμένει-αναζητεί «τον εξωγενής από-μηχανής θεό» που θα του «δημιουργήσει» μια μόνιμη αλλαγή καταστάσεων στην ζωή του/της…

Δεν αποδέχεται την κατάσταση ως έχει και αναζητά να δημιουργήσει μια μόνιμη αλλαγή καταστάσεων στην ζωή του/της?…

Το πιο ενδιαφέρον σημείο για μένα όμως είναι –ακόμα- να μπορώ να αναγνώσω-κατανοήσω, ποιοι μπορεί να είναι οι «περιορισμοί» (εξωγενείς και ενδογενείς) που λειτουργούν σαν υπόθεμα και μανιπουλάρουν-οδηγούν την Αντιγόνη (και την όποια Αντιγόνη…) στις επιλογές της…

Και αυτό μπορεί να έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον, μόνο –όμως- και αν εσύ έχεις το θάρρος να επιτρέψεις μια συζήτηση τέτοιας μορφής, γιατί –λογικά- υπεισερχόμαστε σε πολύ ενδόμυχες προσωπικές σου «σφαίρες» επιλογών και παραμέτρων που εσύ έχεις ορίσει…

Και αυτό –σίγουρα- μπορεί να είναι –για οποίους συμμετέχοντες- πιο «αποκαλυπτικό» και ενδιαφέρον από το απαντάμε σε μια generic και μεσοβέζικη ανάρτηση σε ένα forum, με μια εξ’ ίσου generic και μεσοβέζικη απάντηση…

-------------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

ixthis
Σολίστ
15.06.2011, 05:48#18   

Δέν καταλαβαίνω  Spartan-Werewolf την ψυχαναλυτικη σου διάθεση έναντι τρίτων αλλα δε μ αρεσει καθόλου. Και τη βρίσκω και εκτός θέματος. με όλη την ειλικρίνια .

-------------------

sven
Σολίστ
15.06.2011, 09:29#19   

Spartan-Werwwolf,

μπορείς να μας πεις πώς μέσα από 3-4 αράδες ενός παντελώς άγνωστου σε σένα ατόμου μπορείς/έχεις το δικαίωμα να βγάζεις τόσο συνολικά και σοβαρά συμπεράσματα για τη ζωή, την προσωπικότητα, τα θέλω και τις προθέσεις του, και μάλιστα να τα δημοσιοποιείς χωρίς καν να σου ζητηθεί;;;;!!!!!

Μπορείς, επίσης, να μας αναφέρεις έστω και ένα λόγο που θάπρεπε η rouli726 ή η οποιαδήποτε άλλη rouli726 να σου απαντήσει μέσω p.m., αν «δεν θέλει να κοινοποιηθούν στα μάτια των συνδαιτυμόνων ΣΑΣ επώδυνες προσωπικές της καταστάσεις»;;;;;!!!!! Είσαι μήπως ο πνευματικός της, ο προσωπικός της ψυχαναλυτής, ο γκουρού της ή……;;;;;

Είναι πασιφανές πως όλα όσα μέχρι στιγμής έχεις γράψει αποπνέουν κάτι το ιδιαίτερα «νοσηρό» και επικίνδυνο…..

Είναι πασιφανές πως μέσα από μια πολύ φτηνή, χυδαία, ερασιτεχνική και επιτηδευμένη «ψυχαναλυτικίζουσα» φρασεολογία, που χρησιμοποιείς ως δόκανο, βρίσκεσαι προς άγραν αδύναμων/ευάλωτων στα μάτια σου ΓΥΝΑΙΚΩΝ…

Ποιοι οι λόγοι άραγε;;;

Αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε είσαι το προϊόν μιας παταγωδώς αποτυχημένης πολύχρονης ψυχανάλυσης, που απεγνωσμένα προσπαθεί να μιμηθεί τον εξίσου αποτυχημένο -προφανώς-  ψυχαναλυτή του…

Αν έχεις ενδιαφέρον -όπως αναφέρεις στην απάντησή σου προς τη Ζέτα/Αντιγόνη που «τσίμπησε» και την οποία παροτρύνεις/προκαλείς για μια «συζήτηση τέτοιας μορφής»- για το «ποιοι μπορεί να είναι οι «περιορισμοί»(εξωγενείς και ενδογενείς) που λειτουργούν σαν υπόθεμα και μανιπουλάρουν-οδηγούν την Αντιγόνη (και την όποια Αντιγόνη…) στις επιλογές της…», τότε ξεκίνα από τον ίδιο σου τον εαυτό, γιατί ΙΣΩΣ σε ωφελήσει, αν και ΔΕΝ το πιστεύω…

Λοιπόν, νεόκοπε και κατά φαντασία «ψυχαναλυτή», αν δεν έχεις παίξει αρκετά ως παιδί, αντί να προσπαθείς παίξεις το επικίνδυνο παιχνίδι με τις ψυχές των άλλων, αγόρασε ένα MONOPOLY που είναι πολύ πιο ακίνδυνο και σε κάνει και…κατά φαντασία πλούσιο……

-------------------
Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
15.06.2011, 11:18#20   
sven μου! τι λέξη είναι αυτή; Άκου τσίμπησα! Εγώ δνε έχω [πρόβλημα να πω τα πράγματα με το όνομα τους! Και σε όποιους αρέσει! Είμαι ειλικρινής μέχρι αηδίας ίσως, αλλά τι να κάνουμε; Μακάρι να ήταν και άλλοι ειλικρινείς μαζί μου! Με όλο το συμπάθειο το λέω, δεν μου αρέσουν οι τσακωμοί!