ελληνική μουσική
    716 online   ·  210.847 μέλη

    Η άρνηση κάποιου να θέλει να αποκτήσει παιδί...

    trelakias
    15.06.2011, 17:04

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 15-06-2011 στις 16:56 έγραψε...

    Παναγιώτη, αυτά που γράφω, είναι πέρα για πέρα αλήθεια...

     

    I am generally speaking


    ixthis
    15.06.2011, 17:11

    κανένα κοψίδι ρε ζέτα.

    Δε κλείνουμε ραντεβού σε κανένα δάσος με ταπεράκια τσιπουράκιαα εγώ κρασάκι αν δε σας πειράζει να πούμε και κανένα άσμα να έρθουμε στα ζύγια μας . Γιατι ο κυκλός κλείνει εύκολα και είναι και ένας για τον καθένα δυστηχώς

    να ξεδώσωμε και να έρθουμε στα ζύγια μας?

    Και ασε τον παλιόκοσμο να λεει ζετάκι μου να λέει ότι θέλει χαχαχα με πιάνεις?


    ixthis
    15.06.2011, 17:19

    Το πια σες ατιμούλααααα . Ετσι σε θέλω χαχαχαχαχα αντε να πουμε και κατι να γελάσουμε γιατί την κάτσαμε την βάρκα ...


    ixthis
    15.06.2011, 17:44
    κουκλιτσα είμαι η άτιμη χαχαχαχαχαχαχα
    ixthis
    15.06.2011, 18:03
    το πε και ο τζακ νόρις ..........αντε να δω μπας και πιασει αυτό?
    jorge
    15.06.2011, 18:27
    Στο θέμα...
    Kristalo
    15.06.2011, 18:28

    Αχ αχ.. εγω χάθηκα σε όλα αυτα τα τελευταία για γραφόμενα{#emotions_dlg.rolleyes} !!! Τι ήταν η ερωτηση ακριβώς; Για να επανέλθουμε λοιπόν.. Ισως να μην ειμαι κατάλληλη να γραψω σ΄αυτό το φόρουμ καθώς έχω δυο τέκνα που υπεραγαπώ!

    Προσπαθώ να θυμηθώ τα χρόνια που ήμουν αρραβωνιασμένη με τον άνδρα μου και δεν ήταν λίγα, μόνο καμια 6 και δεν ήθελα να κάνω παιδάκια. Απλα και μόνο γιατί φοβόμουν τις ευθύνες και τίποτα άλλο. Συχνά πυκνά για πολλα χρόνια έβλεπα ένα όνειρο στον ύπνο μου ότι είχα λεει ένα μωρό και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ μαζί του. Εκείνο έκλαιγε συνεχώς γιατί πεινούσε. Ξυπνουσα και ήμουν χάλια όλη μέρα και μετα κάτι συνέβαινε και στεναχωριόμουν. Το είχα συνδέσει το όνειρο με μεγάλη στεναχώρια αλλα μου μπαιναν και ιδέες μήπως δεν μπορέσω να γίνω ποτε καλή μάνα. Έτσι για πολλα χρόνια όντως πολυ δημιουργικά στην δουλειά μου απέφευγα να κάνω παιδί. Πίστευα ότι δεν μου αρέσουν τα παιδιά. Κάποια στιγμή ένα ατυχές γεγονός στην ζωή μου μου ξύπνησε το μητρικό ένστικτο...

    Δεν σκέφτηκα μετα ποτέ πως θα τα μεγαλώσω. Έγιναν το κέντρο της ζωής μας με τον συντροφό μου και δεν αλλάζω ουτε στιγμή τα γραφόμενα της ζωής μου για τίποτα στον κόσμο.

    Νομίζω πως τα παιδιά είναι ο στολισμός του έγγαμου βίου όταν αυτός είναι επιτυχημένος από την άποψη ότι επικρατεί η αρμονία στην οικογένεια. Νομίζω πως οι άνθρωποι τωρα δύσκολα αποφασίζουν να ενώσουν τις ζωές τους καθώς οι απαιτήσεις τους από τον σύντροφό τους, ορισμένες φορές φτανουν στον παραλογισμό.

    Αν αναλογιστεί κανείς πόσα πραγματα ονειρευεται κανείς να αποκτήσει στην ζωή του για να πει ότι τωρα είμαι πλήρης μπορω να κάνω οικογένεια...τότε δεν θα φτασει ποτέ στην απόφαση για να δεσμευτεί και να κάνει ένα παιδί.

    Το πόσο κανείς είναι σωστός γονιός ή όχι εγω δεν μπορώ να το κρίνω αν βέβαια είναι όλα νορμαλ σε μια οικογένεια και δεν υπάρχουν βιοπραγίες κατα των παιδιών και γενικά καταπόνηση της ψυχικής τους ισορροπίας. Επίσης αν κάποιος είναι κατάλληλος η όχι για γονιός καθώς το πατρικό και μητρικό ένστικτο αρχιζει να δουλευει όταν αποκτήσει κανείς παιδί. Γιατί όπως λεει και ο λαός έξω από τον χορό πολλά τραγούδια...

    Εγώ δεν είμαι κατα στο να γεννιούνται παιδιά..είμαι κατά στο να δημιουργούμε με τις πράξεις μας παιδια γεμάτα ψυχολογικά προβλήματα. Γιατί και φτωχό αν είναι ένα παιδί μπορεί να μεγαλώσει με αξίες και ιδανικά.

    Φοβάμαι ότι μπορεί να ξέφυγα από το θέμα.. Νομίζω ότι επειδή είμαι μάνα βλέπω το θέμα πιο συναισθηματικά από κάποιους άλλους που δεν έχουν παιδιά.

    Ενα δέντρο είναι υγειής όταν βγάζει πρασινα φυλλαράκια και κλαδάκια...Δέντρο που δεν βγάζει ανθους και φύλλα είναι αρρωστο. Το ίδιο πιστεύω ότι συμβαίνει και στις οικογένειες.

     


    Agia
    15.06.2011, 18:49

    Βρε Ζεττα μου, κοριτσακι μου, τι σχεση εχει η υπευθυνοτητα ενος ανθρωπου με τις σχεσεις του ζευγαριου? Απλως η Αναστασια σου λεει πως, η παρουσια ενος παιδιου, ισως, σε κανει πιο υπευθυνο... προσωπικα, ατομικα..ανεξαρτητα απο τη σχεση σου με το συντροφο!!!!


    Kristalo
    15.06.2011, 19:07

    Αχ βρε Αντιγόνη...άλλο πραγμα έγραψα ! Στην παρουσία ενός παιδιού Αντιγόνη μου για να σαι τόσο ανευθυνος τότε έχεις προβλημα γενικώς. Δεν εισαι για τίποτα όχι μονο για οικογένεια...Μην εισαι τόσο αρνητική στα πάντα!


    ixthis
    15.06.2011, 19:26

    λαθος σορυ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 15-06-2011 19:37 ]


    ixthis
    15.06.2011, 19:30

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 15-06-2011 19:30 ]


    optiras
    15.06.2011, 20:05

    Το θέμα πολύ ενδιαφέρον...

    Μάλλον όμως πρέπει να επέμβει ο διαχειριστής για να το συμμαζέψει λίγο ....Συμφορουμίτες το μπαχαλέψατε λιγάκι....