ελληνική μουσική
361 online   ·  204.774 μέλη

Υπάρχουν τέτοιοι άντρες;

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
26.06.2011, 21:52
Μεταφέρεται στα Ανάλαφρα...
Kristalo
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
27.06.2011, 00:28

{#emotions_dlg.mad} Εγώ έχω θυμώσει για διάφορα εδώ μεσα εδω και πολυ καιρό...Τι δουλειά έχουν όλα αυτά σε μουσικό site να ποσταρονται στην κεντρική σελίδα; Γενικά η λέξη ΝΤΡΟΠΗ δεν ξέρω αν μας ξεπλενει. Χειρότεροι και απο απολίτιστους είμαστε. Μπαίνουν και αυτοί που ψάχνουν για μουσικές συζητήσεις και απορούν..Ομολογώ πως ειμαστε όμως καλύτεροι από ολα τα κουτσομπολίστικα περιοδικά. Αν αυτό μας καθυσυχαζει ας το συνεχίσουμε{#emotions_dlg.sad}! Δεν ξέρω jorge αν τέτοιου είδους θέματα αν πρέπει καν να βρίσκονται στο site. Υπάρχουν και τα blogs που εκει μπορει κανει να αναρτησει ότι του αρέσει. Οπότε είτε το μεταφέρεις στα αναλαφρα είτε όχι για μενα το ίδιο είναι.

Νομίζω πως εδω (χωρίς να θέλω να θεωρηθει φασιστικό με την γενικη έννοια) ίσως να έπρεπε να υπάρχει και ένα ''κοσκίνισμα'' των θεμάτων που φιγουράρουν στην κεντρική σελίδα του ΜΗ. Και αυτό γιατί πολυ το μπαχαλέψαμε βρε παιδιά! Οτι του φανεί του Λολο-Στεφανή το κάναμε εδω.

Με όλη την εκτίμηση μου....ελπίζω να μην παρεξηγηθω!Smile

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
27.06.2011, 00:50

@optiras:

''...Ακόμα και το πιο μανιασμένο κτήνος,

έχει κάποια λύπηση.

Εγώ δεν έχω καμία,

άρα δεν είμαι κτήνος...''

Ριχάρδος ΙΙΙ

William Shakespeare

Σε ευχαριστώ για τις πολύ καλές προτάσεις βιβλίων που έχεις κάνει, αν και είναι σε αρκετά «αλμυρή» σαν τιμή για τα συνηθισμένα βαλάντια των περισσότερων συνδαιτυμόνων μας

Η δικία μου πρόταση αναζήτησης σε σένα, θα ήταν η ανεύρεση του Netiquette σε PDF format ώστε ο πάσα εις ενδιαφερόμενος να μπορεί εύκολα, ανέξοδα και απλά να το εκτυπώσει.

[Quote] πολύ βαριοί οι χαρακτηρισμοί σου...Δείχνουν έλλειψή μετρου... Και επιθυμία για flame war;

Αν ήμουν διαχειριστής που λες και εσύ πιο κάτω θα είχε πέσει λογοκρισία..... [/Quote]

Αυτό θα εξαρτιόταν φίλτατε μου από το σε πιο forum θα ήσουν διαχειριστής καθώς και από τους κανόνες – όρους χρήσης (γραπτούς και άγραφτους) του forum.

Φερ’ ειπείν:

Στο kithara.gr

http://forum.kithara.gr/

θα με ban – άρε για 5 ημέρες ο freemind…

Στο Noiz.gr

http://www.noiz.gr/index.php?action=forum

θα μου είχε δώσει αρνητικό κάρμα ο Bloody Sunday…

Στο Indymadia Athens όμως

http://athens.indymedia.org/

θα έγραφαν Ζήτω και Εύγε οι διαχειριστές για μένα…

Πέρα από  όλα αυτά τα γενικά και ενδιαφέροντα…

Θα σου προτείνω και εγώ με την σειρά μου να διαβάσεις το ακόλουθο thread σε καθολοκληρία (δηλαδή όλο) για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Γίναμε ΣΚΟΥΠΙΔΟΦΑΓΟΙ εύγε ΕΛΛΑΔΑΡΑ

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=24632

Σημείωση:

Δεν είμαι κάποιο από τα μέλη που πήραν μέρος στην εν λόγω συζήτηση και απονέμω την ισομερή μου εκτίμηση σε όλα τα έτερα μέλη που πήραν μέρος στην κουβέντα, πλην της Original Poster του thread

Πριν βιαστείς να μου απαντήσεις κάτι στα γρήγορα, θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις το παραβαλλόμενο thread για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα περί θυσιασμού μιας συλλογικότητας ενός forum, δες που κατέληξε στο τέλος η όλη κατάσταση και εξ αιτίας ποιας…

[Quote]Προσωπικά δεν με χαλά το σκληρό moderatoring καθόλου!Αντίθετα,έχοντας κάνει διαχειριστής πιστεύω ότι στον ελληνικό ιντερνετικό κόσμο ταιριάζει πιο πολύ σαν στυλ....Και λόγω του ψηφιακού αναλφαβητισμού του ελληνόφωνου χώρου.... [/Quote]

Δες αναδρομικά πως κατάντησε εξ’ αίτιας του σκληρού moderatoring

Το kithara.gr

http://forum.kithara.gr/

Ξεκίνησε σαν μια ζωντανή – ενεργή κοινότητα με έντονο δυναμισμό, ένας ουσιαστικώς αντίποδας στην θεματολογία και τις πρακτικές

Του Noiz.gr

και κατέληξε να γίνει μια Dead City εξ’ αιτίας της συμπεριφοράς των moderators και των administrators

Τα παλιά μέλη του, που είχαν τις απαιτούμενες - απαραίτητες γνώσεις για την διεκπεραίωση μιας συζήτησης σε υλικό-τεχνικό τομέα έφυγαν η’ ban – αριστήκαν και όπως είναι λογικό το γνωστικό επίπεδο του forum κατέβηκε σε αρκετά πολύ μεγάλο βαθμό.

Τα νέας ηλικίας μέλη, λογικότατα δεν είχαν ούτε την τις απαιτούμενες - απαραίτητες γνώσεις ούτε την «ψυχολογική ταύτιση» με το αντικείμενο, οπότε μοιραία οδήγησαν το  kithara.gr σε life-style ατραπούς…

Ατραπούς που διαρκούν όσο οι εφήμερες έλξεις των εφήβων προς τα έγχορδα μουσικά όργανα κατά την εφηβεία τους…

Έτσι παρέμειναν οι πενιχροί γνώριμοι γνωστοί, που πολιτικολογούν ακατάπαυστα και η πιτσιρικαρία που ερωτάει που θα αγοράσει την πιο φτηνή κιθάρα, που θα είναι trendy και θα κάνει θελγικό συνδυασμό με το hi-tech κινητό τους στα νεανικά μάτια του ωραίου φύλου…

Σε ένα από τα παλιά μέλη του kithara.gr μιλάς αυτήν την στιγμή.

Μπορείς να ελέγξεις τα έργα μου

Στα έγχορδα

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewforum&forum=29

στα Πληκτροφόρα

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewforum&forum=30

στον Εξοπλισμός – Ηχοληψία

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewforum&forum=34

στις Μουσικές Συζητήσεις

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewforum&forum=6

και τα flames μου...

στο Περί ανέμων και υδάτων

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewforum&forum=11

Στα περισσότερα θέματα που συσχετίζονται με μουσικό εξοπλισμό, έχω να αντιμετωπίσω την οικονομική δυστοκία του ερωτώντα και την άγνοια που υπάρχει εξ’ αιτίας αυτής της οικονομικής δυστοκίας στην χώρα μας...

Και όπου υπάρχει έστω και συγκαλυμμένη οικονομική στενωπός, θα υπάρξουν και γκρίνια και νεύρα και αρνητικές καταστάσεις.

Οπότε μην κατηγορούμε τον λαό μας ούτε να νιώθουμε μειονεκτικά για τον πολιτισμό μας.

Είμαστε αυτό που εξαναγκαζόμαστε σε πολλές περιπτώσεις να υφιστάμεθα εκ των συνθηκών.

Το θέμα ήταν αν:

«Σοβαροί και υπεύθυνοι άντρες υπάρχουν, ή είναι είδος προς εξαφάνιση;»

Τι θα απαντούσες εσύ στην Αντιγόνη?...

@ jorge:

Σας ευχαριστώ για την μεταφορά.

jorge
Chat
27.06.2011, 00:53
Νομίζω χρειάζεται κι ένας χώρος να βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του και - κυρίως - τον πραγματικό του εαυτό. Προσωπικά με βοηθούν πολύ τέτοιες συζητήσεις να δω ποιός είναι σοβαρός και ποιός δήθεν. Γι' αυτό το λόγο και μόνο γι' αυτό, τις θεωρώ χρήσιμες.
optiras
Φθασμένος
Chat
27.06.2011, 08:21

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

Σε ευχαριστώ για τις πολύ καλές προτάσεις βιβλίων που έχεις κάνει, αν και είναι σε αρκετά «αλμυρή» σαν τιμή για τα συνηθισμένα βαλάντια των περισσότερων συνδαιτυμόνων μας

Τα αξίζει τα λεφτά του όμως....Είναι και από τα βιβλία που χρειάζονται για μια ζωή....Και δεν βρίσκω την τιμή εξωφρενική....Να κάνω μια σύγκριση με τιμές καφέ;Με εφημερίδες;Με το κόστος μιας εξόδου σε ταβέρνα;Με τα χρήματα που δίνει κάποιος για να αγοράσει κινητό;

Παράθεση:

Η δικία μου πρόταση αναζήτησης σε σένα, θα ήταν η ανεύρεση του Netiquette σε PDF format ώστε ο πάσα εις ενδιαφερόμενος να μπορεί εύκολα, ανέξοδα και απλά να το εκτυπώσει.

Στα ελληνικά υπήρχε η δεύτερη έκδοση στο stratari.Κάπως πιο εκτεταμένη από την πρώτη...Σε άλλες γλώσσες υπάρχουν κάποια πράγματα.Λογικά ,από αυτά που έγραψες πιο πάνω, δεν έχεις προβλημα με τα αγγλικά...Οπότε θα δω να βάλω κάποιο λινκ με αγγλικό κείμενο αν αυτό σε ενδιαφέρει....Αλλιώς το αναφερόμενο βιβλίο για το netiquette στα αγγλικά είναι ότι πρέπει...Οπότε μέσω ίντερνετ ίσως το βρεις σε πολύ προσιτές τιμές

Παράθεση:

Παράθεση:

Το μέλος optiras έγραψε...

πολύ βαρείς οι χαρακτηρισμοί σου...Δείχνουν έλλειψή μετρου... Και επιθυμία για flame war;

Αν ήμουν διαχειριστής που λες και εσύ πιο κάτω θα είχε πέσει λογοκρισία.....

Αυτό θα εξαρτιόταν φίλτατε μου από το σε πιο forum θα ήσουν διαχειριστής καθώς και από τους κανόνες – όρους χρήσης (γραπτούς και άγραφτους) του forum.

Βασικά εξαρτάται από το πόσο καλά είναι οργανωμένο ένα φόρουμ,σε τι επίπεδο θέλουν να το κρατήσουν αυτοί που το έφτιαξαν,σε τι αποσκοπεί,με ποια κριτήρια επιλέχθηκαν οι διαχειριστές κτλ.Μιλάμε για στοιχειώδη πράγματα και ουσιαστικά.

Σκληρό moderatoring δεν είναι απαραίτητα αυτό που αμέσως μπανάρει...Είναι αυτό που επιβλέπει συνέχεια και μόλις διαπιστώσει κάτι επεμβαίνει,ακόμα και διακριτικά....Η πολιτική επέμβασης μπορεί να είναι προοδευτική...Ο σκοπός του moderatoring δεν είναι ούτε η τιμωρία,ούτε η λογοκρισία αλλά το κράτημα επιπέδου...

Λόγω έλλειψης παιδείας ο μέσος έλληνας θαμώνας φόρουμ έχει την τάση να ξεφεύγει...Στην ελλάδα δεν ξέρουμε να συζητάμε,ούτε να σεβόμαστε τον Άλλο...Δεν μας ενδιαφέρει γενικώς...

Για αυτό και στα ελληνικά φόρουμ οι διαχειριστές/συντονιστές κάνουν υπερωρίες...

Moderatoring υπάρχει και σε ξένα φόρουμ...Εκεί όμως χρειάζονται πολύ λιγότερες παρεμβάσεις...

Φυσικά αν τα παραπάνω τα εφαρμόσεις με λανθασμένο τρόπο μπορείς να φτάσεις σε μη επιθυμητό αποτέλεσμα...Γιατί δεν φαντάζομαι ότι στα παραδείγματα που ανέφερες ( 

http://forum.kithara.gr/ ,

) υπήρχε πρόθεση να τα οδηγήσουν εδώ που είναι τώρα...

Παράθεση:

Στο Indymadia Athens όμως

http://athens.indymedia.org/

θα έγραφαν Ζήτω και Εύγε οι διαχειριστές για μένα…

Το φόρουμ αυτό είναι το βασίλειο της ιντερνετικής απολίτιστης συμπεριφοράς παρά τα ενίοτε ενδιαφέροντα θέματα που μπορεί κανένας να εντοπίζει κάπου-κάπου...Το ιντερνετικό αντι σαβουάρ βιβρ...Μόνο σαν παράδειγμα προς αποφυγή το δέχομαι....Ή άντε για προπόνηση σε flame war(προσωπικά δεν μου αρέσει το τελευταίο οπότε....)....

Παράθεση:

όπου υπάρχει έστω και συγκαλυμμένη οικονομική στενωπός, θα υπάρξουν και γκρίνια και νεύρα και αρνητικές καταστάσεις.

Άλλο μη πολίτισμένη συμπεριφορά,άλλο νεύρα....Η στοιχείωδης λογική λέει ότι όταν είμαστε εκνευρισμένοι δεν μπαίνουμε σε συζητήσεις/κόντρες....

Η μη πολίτισμένη συμπεριφορά προϋπήρχε της κρίσης γιατί είναι αποτέλεσμα έλλειψης παιδείας και όχι οικονομικής στενότητας....

Παράθεση:

Οπότε μην κατηγορούμε τον λαό μας ούτε να νιώθουμε μειονεκτικά για τον πολιτισμό μας.

Είμαστε αυτό που εξαναγκαζόμαστε σε πολλές περιπτώσεις να υφιστάμεθα εκ των συνθηκών.

Κατά την γνώμη μου δεν  στέκει αυτό το επιχείρημα...Το θεωρώ γνήσια νεοελληνικό:για όλα φταίνε οι άλλοι ποτέ εμείς.

Στην συγχρονη ελλάδα (αυστηρά με μικρό)την έλλειψη πολιτισμού την βλέπουμε κάθε μέρα από το πως συμπεριφέρονται συμπολίτες μας...Από τον τρόπο συμπεριφοράς στα ζώα,το πως παρκαίρνουν το αυτοκίνητο, τοπως οδηγούν,το πως μιλάνε στους άλλους,το που πετάν τα σκουπίδια τους,πως συμπεριφέρονται στο γήπεδο,στο πανεπιστήμιο,το πως συμπεριφέρονται στα βιβλία κτλ.Ο κάφρος στην καθημερινή ζωή θα είναι ακόμα πιο κάφρος στο ίντερνετ...

Για αυτό φταίει μεν ότι νοσεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα...Φταίνε και οι γονείς...

Αυτό όμως δεν μας απαλλάσει από τις ευθύνες μας μιας και πρόκειται για επιλογή που κάνουμε:το αν θα φερθεί κάποιος πολιτισμένα εξαρτάται από τον ίδιο τις περισσότερες φορές...

Παράθεση:

Το θέμα ήταν αν:

«Σοβαροί και υπεύθυνοι άντρες υπάρχουν, ή είναι είδος προς εξαφάνιση;»

Τι θα απαντούσες εσύ στην Αντιγόνη?...

Τίποτα:σε θέματα μη σοβαρά δεν συμμετέχω.Η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική.Είδες να έγραψα τίποτα;

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 09:02 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 09:06 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 12:03 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 12:21 ]

mixalis-kleanthis
Σολίστ
Chat
27.06.2011, 11:49

{#emotions_dlg.thumbdown} ξέρει αυτός !

{#emotions_dlg.thumbup} ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ!

-----------------
Το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος, ...αλλά η απάθεια

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 27-06-2011 12:00 ]

rouli726
Φθασμένος
Chat
27.06.2011, 13:29

Παράθεση:

Το μέλος jorge στις 27-06-2011 στις 00:53 έγραψε...

Νομίζω χρειάζεται κι ένας χώρος να βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του και - κυρίως - τον πραγματικό του εαυτό. Προσωπικά με βοηθούν πολύ τέτοιες συζητήσεις να δω ποιός είναι σοβαρός και ποιός δήθεν. Γι' αυτό το λόγο και μόνο γι' αυτό, τις θεωρώ χρήσιμες.

Πραγματικά,αυτό είναι που έχεις να πεις σε αυτή τη συζήτηση?ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ????

Δηλαδή αν βρίσω τώρα τους πάντες θα με βάλεις,απλώς,στα ανάλαφρα?ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ????

Συγχαρητήρια!Τίποτε άλλο.........{#emotions_dlg.helpsmilie}

optiras
Φθασμένος
Chat
27.06.2011, 16:07

Παράθεση:

Το μέλος rouli726 στις 27-06-2011 στις 13:29 έγραψε...

Πραγματικά,αυτό είναι που έχεις να πεις σε αυτή τη συζήτηση?ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ????

Δηλαδή αν βρίσω τώρα τους πάντες θα με βάλεις,απλώς,στα ανάλαφρα?ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ????

Συγχαρητήρια!Τίποτε άλλο.........{#emotions_dlg.helpsmilie}

Σαν πρώην διαχειριστής σε άλλο φόρουμ συμμερίζομαι απόλυτα την κριτική σου στον jorge..... 

optiras
Φθασμένος
Chat
27.06.2011, 16:21

Παράθεση:

Το μέλος jorge στις 26-06-2011 στις 21:52 έγραψε...

Μεταφέρεται στα Ανάλαφρα...

Μήπως λόγω περιεχομένου θα έπρεπε να το μεταφέρεις στα ''βαρέα και ανθυγιεινά'';

Το θεματάκι που έλεγα για τα καθήκοντα/υποχρεώσεις διαχειριστή/συντονιστή που να το ανεβάσω;

Αν τώρα το φόρουμ μπαχαλευτεί και οι πάντες αρχίσουν να αλληλοβρίζονται μεταξύ τους μιας και βλέπουν ότι η ομάδα διαχειριστών/συντονιστών ανέχεται τέτοιου είδους συμπεριφορές η ευθύνη ποιανού θα είναι;Μην βασίζεστε πολύ στον πατριωτισμό των ελλήνων ή στην κουλτούρα τους γιατί αυτά σπανίζουν σήμερα...

Δεν είναι υποχρέωση μελών να προσπαθούν να συγκρατήσουν το επίπεδο σε ανεκτά επίπεδα....

Υ.Γ.:σαν πρώην διαχειριστής αποφεύγω κριτική σε διαχειριστές/συντονιστές αλλά νομίζω ότι σε αυτό το σημείο η κριτική είναι απαραίτητη.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 16:25 ]

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
Chat
27.06.2011, 21:01
Αναφέρομαι στην αγαπητή kristalo...Όπως θα έχεις καταλάβει, μόνο μουσικό site δεν είναι εδώ μέσα καλή μου! Πάει καιρός που όλοι γράφουν ότι τους κατέβει, οπότε είπα, γιατί όχι και εγώ; Και αν νομίζετε ορισμένοι, ότι μπορείτε να ψυχολογήσετε κάποιον έτσι απλά, γελιέστε! Καταρχάς, όπως ξέρετε, οι περισσότεροι δεν είναι αυτοί που δείχνουν! Οπότε, γιατί να ταλαιπωρείστε ψυχολογώντας ενα εικονικό πρόσωπο; Για μένα, είστε λάθος, και το ξέρετε! Ένα εικονικό πρόσωπο, δεν έχει καμία σχέση με το πραγματικό, έτσι δεν είναι; Ίσως και να είναι βέβαια, αλλά δεν το ξέρετε! Μόνο αν το γνωρίζατε πρώτα στην πραγματικότητα, θα μπορούσατε να βγάλετε σωστό συμπέρασμα για το συγκεκριμένο πρόσωπο! Για την ιστορία, δεν έβαλα το συγκεκριμένο θέμα για να θείξω το αντρικό φύλο! Το αντίθετο! Απλά ήθελα να κάνουμε μια συζήτηση, αλλά όπως βλέπω, χτύπησα ευαίσθητη φλέβα! Μια και θιχτήκατε ορισμένοι λοιπόν, θα ήθελα να μου πείτε, μια και είστε και πολυταξιδεμένοι, υπάρχουν σοβαρές γυναίκες και πως εννοείται εσείς τις σοβαρές γυναίκες; Μήπως δεν είναι σοβαρή κάποια γυναίκα η οποία απλά θέλει ενα πολιτισμένο διάλογο; Όσο για τις γυναίκες, θα ήθελα να μου πουν, αν όντως έχουν συναντήσει κανένα σοβαρό άνδρα στη ζωή τους, σύμφωνα πάντα με τα σημερινά δεδομένα ζωής!
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
27.06.2011, 22:16

@optiras:

Κατάφερα και βρήκα φίλτατε αρκετές εκδόσεις του Netiquette σε PDF format στην Αγγλική Γλώσσα αλλά δυστυχώς καμία έκδοση της στην Ελληνική…

http://nursing.wsu.edu/current/netiquette.pdf

http://www.infomarex.com/pliki/1265729642Netiquette.pdf

http://www.eclyptix.com/upload/file/Netiquette.pdf

http://groups.michbar.org/listserv/PDF/netiquette.pdf

Αν οι moderators και οι Administrators κρίνουν χρήσιμες αυτές τις εκδόσεις ας τις κάνουν sticky στις θεματικές ενότητες – topics.

Παράθεση:

Βασικά εξαρτάται από το πόσο καλά είναι οργανωμένο ένα φόρουμ,σε τι επίπεδο θέλουν να το κρατήσουν αυτοί που το έφτιαξαν,σε τι αποσκοπεί,με ποια κριτήρια επιλέχθηκαν οι διαχειριστές κτλ.Μιλάμε για στοιχειώδη πράγματα και ουσιαστικά.

Σκληρό moderatoring δεν είναι απαραίτητα αυτό που αμέσως μπανάρει...Είναι αυτό που επιβλέπει συνέχεια και μόλις διαπιστώσει κάτι επεμβαίνει,ακόμα και διακριτικά....Η πολιτική επέμβασης μπορεί να είναι προοδευτική...Ο σκοπός του moderatoring δεν είναι ούτε η τιμωρία,ούτε η λογοκρισία αλλά το κράτημα επιπέδου...

Λόγω έλλειψης παιδείας ο μέσος έλληνας θαμώνας φόρουμ έχει την τάση να ξεφεύγει...Στην ελλάδα δεν ξέρουμε να συζητάμε,ούτε να σεβόμαστε τον Άλλο...Δεν μας ενδιαφέρει γενικώς...

Για αυτό και στα ελληνικά φόρουμ οι διαχειριστές/συντονιστές κάνουν υπερωρίες...

Moderatoring υπάρχει και σε ξένα φόρουμ...Εκεί όμως χρειάζονται πολύ λιγότερες παρεμβάσεις...

Σε αυτό το σημείο αναφέρεσαι ουσιαστικά στο Marketing & Management ενός forum καθώς όλα όσα εξ’ αυτού εκπίπτουν και πηγάζουν …

Μου είναι όμως αδόκιμο,  να μεμψιμοιρούμε για την έλλειψη παιδείας του «μέσου» Έλληνα σε σύγκριση με την παιδεία άλλων λαών…

-Αλήθεια, ποιοι είμαστε ημείς ώστε να κρίνουμε-χαρακτηρίσουμε -χρησιμοποιώντας έναν κατάφωρα καταχρηστικό όρο- την παιδεία των Ελλήνων?...

Είμαστε κάτοικοι της αλλοδαπής και συνδιαλεγόμαστε μόνο με το Avant – gante της οικούμενης?...-

Ο Μακρυγιάννης είχε γράψει τότε:

«Με τα δικά μας χώματα θα φτιάξουμε τις τσανάκες μας»

Οπότε όπως καταλαβαίνεις, δεν μας χρειάζεται η κλαψιμοίρος εναγωγή προς τους αλλότριους, μήτε ο ψιττακισμός-μιμητισμός ξένων προτύπων.

Χρειάζεται πολύ και συστηματική εργασία από όλους.

Όπου δύναται να είναι του κάθε ενός μας το μετερίζι και οι επάλξεις του…

Παράθεση:

Άλλο μη πολίτισμένη συμπεριφορά,άλλο νεύρα....Η στοιχείωδης λογική λέει ότι όταν είμαστε εκνευρισμένοι δεν μπαίνουμε σε συζητήσεις/κόντρες....

Η μη πολίτισμένη συμπεριφορά προϋπήρχε της κρίσης γιατί είναι αποτέλεσμα έλλειψης παιδείας και όχι οικονομικής στενότητας....

Κατά την γνώμη μου δεν  στέκει αυτό το επιχείρημα...Το θεωρώ γνήσια νεοελληνικό:για όλα φταίνε οι άλλοι ποτέ εμείς.

Στην συγχρονη ελλάδα (αυστηρά με μικρό)την έλλειψη πολιτισμού την βλέπουμε κάθε μέρα από το πως συμπεριφέρονται συμπολίτες μας...Από τον τρόπο συμπεριφοράς στα ζώα,το πως παρκαίρνουν το αυτοκίνητο, τοπως οδηγούν,το πως μιλάνε στους άλλους,το που πετάν τα σκουπίδια τους,πως συμπεριφέρονται στο γήπεδο,στο πανεπιστήμιο,το πως συμπεριφέρονται στα βιβλία κτλ.Ο κάφρος στην καθημερινή ζωή θα είναι ακόμα πιο κάφρος στο ίντερνετ...

Για αυτό φταίει μεν ότι νοσεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα...Φταίνε και οι γονείς...

Αυτό όμως δεν μας απαλλάσει από τις ευθύνες μας μιας και πρόκειται για επιλογή που κάνουμε:το αν θα φερθεί κάποιος πολιτισμένα εξαρτάται από τον ίδιο τις περισσότερες φορές...

Θα σε απογοητεύσω φίλτατε, αλλά σαν μέλος αρκετών international forums μπορώ να καταλάβω την γραπτή διαφορά της έκφραση του τρόπου ομιλίας μεταξύ αρκετών ανθρώπων που προέρχονται από διαφορετικές χώρες (ακόμα και αν αυτό γίνεται εξ’ ανάγκης στην Αγγλική Γλώσσα) και να μπορώ να κάνω τους ανάλογους συσχετισμούς με την οικονομική / πολιτική / πολιτισμική συμπεριφορά των γραφόμενων εξ’ αυτών.

Οι μεσογειακοί λαοί (Ισπανοί, Ιταλοί, Έλληνες) έχουμε εκ της φύσης των γλωσσών μας και της συλλογικής ψυχολογίας που εξ’ αυτών πηγάζουν, έναν πάρα πολύ νευρικό – επιθετικό χαρακτήρα στην εκφορά των νοημάτων μας καθώς και ότι η επικοινωνία μας διεκπεραιώνεται κύρια και αποκλειστικά μέσω του λόγου.

Σε αντίθεση οι βορειότεροι λαοί (Ιρλανδοί, Βρετανοί, Γερμανοί, Σκανδιναβοί) έχουν πιο πράο – ήπιο χαρακτήρα στην εκφορά των νοημάτων τους και η επικοινωνία διεκπεραιώνεται και μέσω άλλων τρόπων όπως η εξ’ αυτών προβαλλόμενη εικόνα – style…

Δεν στρουθοκαμηλίζω στο να μην βλέπω όλα τα αρνητικά σημεία που παρέβαλες από την συμπεριφορά των συμπολιτών μας και -πίστεψε το- δεν τους απενοχοποιώ ούτε και εγώ από την καθημερινή ζωή μας.

Αλλά από την άλλην προτιμώ να γράφω σε ένα Ελληνικό forum που κρινόμαστε όλοι μας από την ποιότητα και συνοχή των γραπτών μας λόγων, παρά να γράφω στο Face η’ στο MySpace που θα κρινόμασταν από την ποιότητα και την ποσότητα των αποκαλυπτικών – sexy φωτογραφιών μας καθώς και με το σε πια κλίκα είμαστε μέλη…

Σαν Επίλογο…

Δεν θα μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο που να περιγράψει την παρούσα κατάσταση από την καταπληκτικά αποκαλυπτική ταινία Μάθε Παιδί Μου Γράμματα του Θόδωρου Μαραγκού (1981) που σου συνιστώ να την δεις.

ΜΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ-Ο ΣΓΟΥΡΟΜΑΛΛΗΣ ΓΥΡΙΣΕ

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 22:19 ]

jorge
Chat
27.06.2011, 22:35
Παιδιά πάσο. Δεν είχα/έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα κατεβατά που γράφει ο Spartan, επομένως δεν πρόσεξα τις βρισιές που αναφέρετε. Με ένα γρήγορο πέρασμα δεν είδα κάτι. Όπως ξέρετε, οι βρισιές δεν είναι δεκτές σε αυτό το forum, αλλά από την άλλη πολλές φορές δεν υπάρχει ο χρόνος να τις εντοπίσουμε, ειδικά μάλιστα σε ένα τopic με τόσο ανάλαφρο τίτλο. Αν κάποιος θέλει να γίνει moderator να βοηθήσει κάποια στιγμή, ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
27.06.2011, 23:15

@jorge:

Προσφέρομαι να διαγράψω τα υβριστικά μου μηνύματα προς το μέλη sven & Ixthis

Αν σε αντιστοιχία διαγράφουν και τα αντίστοιχα δικά τους υβριστικά μηνύματα.

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να τους διαγράψω και από μέλη του Music Heaven βάσει της καταστρατήγησης της

ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕΛΩΝ

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=10

ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΜΕΛΩΝ

Είναι αμοιβαίως αποδεκτό και κατανοητό ότι, παρόλο που το MusicHeaven παρέχει στους χρήστες/μέλη του την απαραίτητη τεχνολογική υποδομή και τα μέσα για ανάρτηση/δημοσίευση περιεχομένου, όλες οι πληροφορίες, τα δεδομένα, τα κείμενα, τα γραφικά, οι φωτογραφίες, οι εικόνες, τα μουσικά αρχεία, τα βίντεο, τα μηνύματα και όλο το περιεχόμενο, είτε αναρτάται δημόσια είτε μεταφέρεται ιδιωτικά, παραμένει στην αποκλειστική ευθύνη του φυσικού ή νομικού προσώπου από το οποίο το περιεχόμενο πηγάζει. Αυτό σημαίνει ότι ο χρήστης/μέλος είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για όλο και οποιοδήποτε περιεχόμενο αναρτά, δημοσιεύει, αποστέλλει, μεταφέρει ή άλλως καθιστά διαθέσιμο μέσω των υπηρεσιών του MusicHeaven. To MusicHeaven δεν είναι δυνατό, λόγω του όγκου του, να ελέγχει το σύνολο του περιεχομένου που αναρτάται από τους χρήστες/μέλη του στις υπηρεσίες του δικτυακού τόπου, οπότε δεν εγγυάται την ακρίβεια, την ακεραιότητα, τη νομιμότητα, ή την ποιότητα τέτοιου περιεχομένου. Ο χρήστης/μέλος κατανοεί και αποδέχεται ότι χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες του MusicHeaven μπορεί να εκτεθεί σε περιεχόμενο προσβλητικό, ανήθικο ή παράνομο. Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνο το MusicHeaven, για οποιοδήποτε λάθος ή παραλείψεις σε οποιοδήποτε περιεχόμενο ή για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημία που τυχόν προκύψουν από τη χρήση οποιουδήποτε περιεχομένου που αναρτάται, αποστέλλεται, μεταφέρεται ή άλλως καθίσταται διαθέσιμο από τους χρήστες/μέλη στις υπηρεσίες του MusicHeaven. Σε περίπτωση πoυ το MusicHeaven λάβει ειδοποίηση ότι οποιοδήποτε περιεχόμενο προκαλεί ηθική βλάβη ή άλλη ζημία σε τρίτο πρόσωπο διατηρεί το δικαίωμα να προβεί στην άμεση διαγραφή του περιεχομένου αυτού και ταυτόχρονα να διακόψει τη λειτουργία του λογαριασμού του χρήστη/μέλους ο οποίος παραβιάζει τους όρους του παρόντος.

Οι χρήστες/μέλη συμφωνούν και αποδέχονται να μην κάνουν χρήση των υπηρεσιών του MusicHeaven για:

Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα.

Πρόκληση βλάβης σε ανήλικους με οποιοδήποτε τρόπο.

Μίμηση οποιουδήποτε νομικού ή φυσικού προσώπου ή ψευδή δήλωση για την ταυτότητα του χρήστη/μέλους ή παραπλανητική δήλωση αναφορικά με τη σχέση ή/και συνεργασία του χρήστη/μέλους με κάποιο άλλο νομικό ή φυσικό πρόσωπο.

Παραχάραξη ή άλλη αλλοίωση των αναγνωριστικών των χρηστών/μελών με σκοπό την παραπλάνηση ως προς την προέλευση του περιεχομένου που μεταδίδεται μέσω των υπηρεσιών του MusicHeaven.

Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου από άτομο που δεν έχει δικαίωμα να διαθέσει το συγκεκριμένο περιεχόμενο βάσει νόμου ή βάσει εμπιστευτικής σχέσης.

Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση λογισμικού ή περιεχομένου κάθε μορφής (κειμένου, εικόνας, ήχου, video, animation) που παραβιάζει οποιαδήποτε δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας οποιουδήποτε φορέα (συμπεριλαμβανομένων των εμπορικών μυστικών).

Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση αυτόκλητης ή μη εξουσιοδοτημένης διαφήμισης ή άλλου περιεχομένου προώθησης προϊόντων, την αποστολή ανεπιθύμητων και μη προσκαλούμενων από τον λήπτη ηλεκτρονικών μηνυμάτων (e-mails) και οποιαδήποτε άλλη μορφή ανεπιθύμητης προώθησης περιεχομένου.

Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση ή/και προώθηση ή/και διάθεση περιεχομένου που περιέχει ψηφιακούς ιούς ή οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό κώδικα, αρχεία ή προγράμματα σχεδιασμένα να παρεμβληθούν, καταστρέψουν ή περιορίσουν τη λειτουργία οποιουδήποτε λογισμικού ή εξοπλισμού ηλεκτρονικών υπολογιστών ή τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού.

Παρεμβολή στις υπηρεσίες ή διάσπαση των υπηρεσιών ή των servers ή των δικτύων που είναι συνδεδεμένα με τις υπηρεσίες του MusicHeaven, ή παρακοή των προϋποθέσεων, διαδικασιών και κανόνων χρήσης των δικτύων αυτών.

Παραβίαση, με ή χωρίς πρόθεση, οποιασδήποτε τοπικής, εθνικής, ευρωπαϊκής, διεθνούς νομοθεσίας ή/και οποιουδήποτε κανόνα που έχει νομοθετική ισχύ και αφορά ή/και καλύπτει οποιαδήποτε υπηρεσία του MusicHeaven.

Παρενόχληση με οποιονδήποτε τρόπο της ιδιωτικής ζωής και των ατομικών και κοινωνικών δικαιωμάτων άλλων χρηστών/μελών (όπως η συλλογή ή/και αποθήκευση προσωπικών δεδομένων άλλων χρηστών/μελών)

Ο χρήστης/μέλος του MusicHeaven κατανοεί και αποδέχεται ότι το MusicHeaven δεν κάνει προκαταρκτικό έλεγχο του περιεχομένου, αλλά και ότι το MusicHeaven και οι αρμόδιοι συνεργάτες του διατηρούν το δικαίωμα (και όχι την υποχρέωση) της αποκλειστικής επιλογής άρνησης ανάρτησης/δημοσίευσης ή μετακίνησης ή διαγραφής οποιουδήποτε περιεχομένου διατίθεται μέσω των υπηρεσιών του MusicHeaven. Επίσης, το MusicHeaven και οι αρμόδιοι συνεργάτες του διατηρούν το δικαίωμα να διαγράφουν οποιοδήποτε περιεχόμενο παραβιάζει τους παρόντες όρους χρήσης, αλλά και να διακόπτουν προσωρινά ή μόνιμα τον λογαριασμό του χρήστη/μέλους που δεν σέβεται τους παρόντες όρους χρήσης. Ο χρήστης/μέλος κατανοεί και αποδέχεται ότι πρέπει να αξιολογεί και να είναι υπεύθυνος για κάθε κίνδυνο που μπορεί να ενέχει η χρήση οποιουδήποτε περιεχομένου, συμπεριλαμβανομένης οποιασδήποτε απόφασης του να βασιστεί στην ορθότητα, την πληρότητα ή/και τη χρησιμότητα οποιουδήποτε περιεχομένου. Υπό αυτή την έννοια, ο χρήστης/μέλος κατανοεί και αποδέχεται ότι δεν μπορεί να βασίζεται στο περιεχόμενο που δημιουργεί το MusicHeaven ή κατατίθεται για ανάρτηση σε αυτό, συμπεριλαμβανομένων των πληροφοριών που διατίθενται στο MusicHeaven, των Δημοσιεύσεων, του Forum, των σελίδων χρηστών και όλων των άλλων υπηρεσιών του MusicHeaven. Ο χρήστης/μέλος κατανοεί και αποδέχεται τη διεθνή φύση του Διαδικτύου (Ιnternet) και δεσμεύεται να σέβεται και να τηρεί πιστά τους τοπικούς κανόνες δεοντολογίας κάθε κράτους. Συγκεκριμένα, ο χρήστης/μέλος δεσμεύεται να ακολουθεί πιστά τη νομοθεσία που αφορά την μετάδοση δεδομένων από την Ελλάδα και την Ευρώπη προς τρίτα κράτη.

Αλλά ευελπιστώ ότι πολύ γρήγορα κρίνοντας την δράση τους θα το κάνετε…

Κατανοείτε ότι δεν ήμουν εγώ «ο πρώτος την χείραν αδράξας» όπως και πολλά άλλα μέλη που έχουν καταφερθεί έμμεσα η’ άμεσα εναντίων αυτών των δυο.

Ευελπιστώ να δούμε σύντομα όλοι οι υπόλοιποι ένα καλύτερο forum.

rouli726
Φθασμένος
Chat
27.06.2011, 23:51

Παράθεση:

Το μέλος jorge στις 27-06-2011 στις 22:35 έγραψε...

Παιδιά πάσο. Δεν είχα/έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα κατεβατά που γράφει ο Spartan, επομένως δεν πρόσεξα τις βρισιές που αναφέρετε. Με ένα γρήγορο πέρασμα δεν είδα κάτι. Όπως ξέρετε, οι βρισιές δεν είναι δεκτές σε αυτό το forum, αλλά από την άλλη πολλές φορές δεν υπάρχει ο χρόνος να τις εντοπίσουμε, ειδικά μάλιστα σε ένα τopic με τόσο ανάλαφρο τίτλο. Αν κάποιος θέλει να γίνει moderator να βοηθήσει κάποια στιγμή, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Εγώ προσωπικά έχω βιώσει,εν γνώση μου,να αποκρύπτονται σχόλιά μου ως "αρνητικης αξιολόγησης" με λιγότερο προσβλητικό περιεχόμενο ,αγαπητέ Γιώργο.Και το αποδέχτηκα,γιατί είχα υπερβεί τα εσκαμμένα.

Προφανώς και δε μπορείτε να είστε πανταχού παρόντες,το δέχομαι.

Το να βλέπω όμως τόσο χαλαρή αντιμετώπιση στο παρόν τόπικ,δε μπορώ να το εξηγήσω,τουλάχιστον με τη δική μου λογική,που δε δέχεται "δεύτερες" σκέψεις και συμπεριφορές.

Εύχομαι τουλάχτιστον να εκτονώθηκε έστω και τώρα όλη η ένταση του συγκεκριμένου θέματος,ούτε να γράψω σχόλιο επί του θέματος δε πρόλαβα!{#emotions_dlg.happycrazy}

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
Chat
27.06.2011, 23:57
Νομίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα, αν και όσα γράφεις είναι σωστά spartan! Το γεγονός είναι, ότι ως μέλη του συγκεκριμένου site, καλό είναι να μας αντιμετωπίζουν ως ίσο προς ίσο, προκειμένου να συνεχιστεί η κατά τα άλλα ομαλή μας επικοινωνία εδώ μέσα! Θεωρώ, ότι κανένας από μας δεν είναι διαφορετικός από τον άλλο, ούτε και πρέπει ορισμένους μορφωτικά ανώτερους να τους μεταχειρίζονται διαφορετικά! Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση μια και το΄φερε η κουβέντα, πως οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλούν σαν δικηγόροι, ψυχολόγοι, δημοσιογράφοι, και εκπαιδευτικοί! Α, και σαν ηθοποιοί βεβαίως βεβαίως! Αναρωτιέμαι, τελικά, αν όντως είναι ένα μουσικό site όπως λέτε, εγώ δεν το πιστεύω, τότε, τι χρειάζονται όλοι αυτοί εδώ μέσα, και γιατί εξυψώνετε τόσο ανθρώπους με ανώτερο μορφωτικό επίπεδο, και δεν κάνετε το ίδιο για όλους ανεξαιρέτως; Και εδώ ρατσισμός; ή είναι ιδέα μου, όπως θα μου πείτε; Όπως και εσείς, τουλάχιστον οι περισσότεροι από σας, έτσι και εγώ, θέλω να με αντιμετωπίζουν ίσα! Άλλωστε, είναι γεγονός, ότι δεν έχει σημασία η μόρφωση του καθένα αλλά το επίπεδο, και αυτό φαίνεται εδώ μέσα, στον τρόπο που συζητάμε! Έτσι δεν είναι; Λοιπόν, για μένα ισχύει, ότι αν κάποιος με προκαλέσει δεν θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια...Και αν έχω δίκιο, θα κινήσω γη και ουρανό για να το αποδείξω...Πιστεύω λοιπόν, ότι δεν πρέπει να υπάρχουν εδώ μέσα κανόνες, γιατί κανείς δεν τους ακολουθεί! Πράγμα που σημαίνει, ότι κανείς μας δεν θέλει να του επιβάλλουν τι να κάνει! Οπότε, αυτό μας λέει, ότι, εδώ μέσα είναι ένα δημοκρατικό site με τα καλά και τα στραβά του, και όλοι έχουμε δικαίωμα στο λόγο και τον αντίλογο! Πάντα όμως, πρέπει να τηρούμε τα όρια!
Peace18
Σολίστ
Chat
28.06.2011, 00:52

Δεν νομίζω ότι κάποιος "πρόταξε" την εργασία του! (Εκτώς βέβαια από τον κύριο Spartan Werewolf, ο οποίος φρόντισε να αναφέρει και την απασχόληση και άλλων μελών αυθαίρετα!)

Για να είμαστε εδώ κάποια σχέση θα έχουμε με την μουσική όλοι μας!

Κανείς δεν εκθίασε την μόρφωσή του. (Κάτι που είναι προσωπικό και μένει προσωπικό.) Προσωπικά δεν έχω "ανώτερο μορφωτικό επίπεδο" όπως το λέν, από την πλειοψηφεία των μελών. Κι όποιος έχει άρτιο μυαλό δεν αντιμετωπίζει τους ανθρώπους σαν σακιά με γνώσεις!

Όλοι έχουμε δικαίωμα στον λόγο και τον αντίλογο, αρκεί να μην αφαιρούμε το δικαίωμα από τους υπόλοιπους συνομιλούντες! Το μέτρο είναι η αρχή κάθε διαλόγου!

Αν στους σκαιούς, στους εριστικούς προσφέρεις νέα άποψη για κάποιο θέμα, θα τους φανείς άχρηστος και τρελός! Κι αν πάλι δείξεις πως ξέρεις περισσότερα από αυτούς που θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο... θα σε αντιπαθήσουν!

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
28.06.2011, 02:23

Έγω κάποτε θυμάμαι πως τα ανάλαφρα δεν εμφανίζονταν στην κενρική σελίδα... {#emotions_dlg.rolleyes}

ixthis
Σολίστ
Chat
28.06.2011, 03:00

Δεν έβρισα ποτέ κανένα . Ακόμα κι όταν συκοφαντούμαι και βρίζομαι όπως τώρα.

Είναι φανερό εξ άλλου αρκεί μια ανάγνωση  των κειμένων.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 28-06-2011 06:49 ]

Kristalo
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
28.06.2011, 05:35

Αναφέρομαι στην αγαπητή kristalo...Όπως θα έχεις καταλάβει, μόνο μουσικό site δεν είναι εδώ μέσα καλή μου! Πάει καιρός που όλοι γράφουν ότι τους κατέβει, οπότε είπα, γιατί όχι και εγώ; Και αν νομίζετε ορισμένοι, ότι μπορείτε να ψυχολογήσετε κάποιον έτσι απλά, γελιέστε! Καταρχάς, όπως ξέρετε, οι περισσότεροι δεν είναι αυτοί που δείχνουν! Οπότε, γιατί να ταλαιπωρείστε ψυχολογώντας ενα εικονικό πρόσωπο; Για μένα, είστε λάθος, και το ξέρετε! Ένα εικονικό πρόσωπο, δεν έχει καμία σχέση με το πραγματικό, έτσι δεν είναι; Ίσως και να είναι βέβαια, αλλά δεν το ξέρετε! Μόνο αν το γνωρίζατε πρώτα στην πραγματικότητα, θα μπορούσατε να βγάλετε σωστό συμπέρασμα για το συγκεκριμένο πρόσωπο! Για την ιστορία, δεν έβαλα το συγκεκριμένο θέμα για να θείξω το αντρικό φύλο! Το αντίθετο! Απλά ήθελα να κάνουμε μια συζήτηση, αλλά όπως βλέπω, χτύπησα ευαίσθητη φλέβα! Μια και θιχτήκατε ορισμένοι λοιπόν, θα ήθελα να μου πείτε, μια και είστε και πολυταξιδεμένοι, υπάρχουν σοβαρές γυναίκες και πως εννοείται εσείς τις σοβαρές γυναίκες; Μήπως δεν είναι σοβαρή κάποια γυναίκα η οποία απλά θέλει ενα πολιτισμένο διάλογο; Όσο για τις γυναίκες, θα ήθελα να μου πουν, αν όντως έχουν συναντήσει κανένα σοβαρό άνδρα στη ζωή τους, σύμφωνα πάντα με τα σημερινά δεδομένα ζωής!

Αντιγόνη  !!!!!!!!!!!!!!!

1o δεν σε υποβάθμισα σαν άνθρωπο αλλα ουτε το μορφωτικό σου επίπεδο

2ο Ειπα για το θέμα σου που εγω το θεωρώ σαν θέμα απαράδεκτο να φιγουράρει στην κεντική σελίδα, απο την στιγμή που εδω μέσα δεν είμαστε γυναικοπαρέα. Όλα και κάποιος θα αγανακτήσει και θα σου την πει. Κάλλιστα σου είχα γραψει πως μπορώ να αναστρεψω την ερώτηση.

3ο Έγραψα πως τα εν λόγω θέματα μπορούν να αναρτούνται κάπου αλλού πχ στο blogs το καθενός.

4ο Το ΜΗ είναι όντως ένα μουσικό site, τουλαχιστον αυτό ξερω τόσο καιρό. Κανεις δεν απαγορεύει σαφως να γραψει ότι θέλει εκτός από βρισιές φυσικά. Αλλα τον τευλευταίο καιρό μόνο μουσικά θέματα δεν βλέπω εγω. Ολο καυγάδες και λεκτικούς τσακωμούς. Θεωρείς λοιπόν ότι ότι αυτό ανεβάζει το επίπεδο εδώ; Εκτός και αν η κοσμιότητα άλλαξε στρατόπεδο και συγκατοίκησε με την αγένεια.

5ο Λεω ακόμη! Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! Όποιος τελευταια γραφει βρίσκει και τον μπελά του. Για τέτοια δημοκρατικότητα μιλάμε!

6ο Με προσβάλλει το θέμα σου. Σαν γυναίκα και σαν άνθρωπο! Για τα υπόλοιπα τι νιωθεις για τον ευατό σου σαφως και δεν με νοιαζουν. Οταν δω έναν τίτλο θα μπω να διαβάσω τι είναι αυτό και τι γραφει. Νομίζω πρέπει να μαστε πιο σοβαροί γενικά. Υπάρχει εδώ μέσα και το αντίθετο φύλο. Τι περίμενες να σου γράψω; Ε ναι λοιπόν θεωρώ τον ευατό μου από τις γυναίκες τις υπευθυνες και δόξα τω Θεό βρήκα και ένα άντρα να παντρευτώ εξίσου υπεύθυνο και δεν νομίζω ότι κουράστηκα κιόλας. Αν εννοούσες κάτι άλλο με το θέμα σου να βάζεις επεξηγηματικά άλλη φορά.

7ο Δεν θα ξαναναφερθω στο θέμα..το κανα γιατί σε εκτιμώ σαν ανθρωπο και όχι όπως νομίζεις.

Την καλημέρα μου!

optiras
Φθασμένος
Chat
28.06.2011, 07:46

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 22:16 έγραψε...

Μου είναι όμως αδόκιμο,  να μεμψιμοιρούμε για την έλλειψη παιδείας του «μέσου» Έλληνα σε σύγκριση με την παιδεία άλλων λαών…

-Αλήθεια, ποιοι είμαστε ημείς ώστε να κρίνουμε-χαρακτηρίσουμε -χρησιμοποιώντας έναν κατάφωρα καταχρηστικό όρο- την παιδεία των Ελλήνων?...

Είμαστε κάτοικοι της αλλοδαπής και συνδιαλεγόμαστε μόνο με το Avant – gante της οικούμενης?...

Είμαστε πολίτες του κόσμου...Γυρνάμε τον κόσμο....Ταξιδεύουμε...Βλέπουμε...Σκεφθόμαστε....

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 22:16 έγραψε...

Ο Μακρυγιάννης είχε γράψει τότε:...

Το 1800 τόσο...Στο 2011 βρισκόμαστε....