ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη

    Αν σήμερα ήταν η τελευταία φορά...

    gate
    13.03.2005, 20:29
    Μεταφέρω το παρακάτω κείμενο μαζί με τη σημείωση που το προλογίζει, όπως το βρήκα γραμμένο στο site της άσπρης λέξης, γιατί νομίζω πως αξίζει να το διαβάσετε και ίσως, αν θέλετε, να βρείτε δυο λόγια να πείτε για σκέψεις που σας δημιουργεί...ή για πράξεις που αφήνετε για αύριο...


    Σημείωση: Το παρακάτω κείμενο δεν έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι του Μάρκες. Κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο και έκανε το γύρο του κόσμου. Είναι αξιόλογο, καλογραμμένο και δυνατό. Σκεφτόμασταν πως αν δεν παρουσιαζόταν ως γράμμα του Μάρκες ίσως να μην γινόταν γνωστό. Με την αμφιβολία λοιπόν της υπογραφής αλλά και με την απόλαυση της ανάγνωσης το παρουσιάζουμε παρακάτω. άσπρη λέξη

    Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες έχει αποσυρθεί από τη δημόσια ζωή για λόγους υγείας: καρκίνος στους λεμφαδένες. Η κατάστασή του μοιάζει να επιδεινώνεται μέρα με τη μέρα. Η αποχαιρετιστήρια επιστολή που ακολουθεί εστάλη από τον συγγραφέα στους φίλους του:

    "Αν ο Θεός ξεχνούσε για μια στιγμή ότι είμαι μια μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια και μου χάριζε ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν όλα αυτά που λέω εδώ.

    Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι’αυτό που αξίζουν, αλλά γι’αυτό που σημαίνουν.

    Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, γιατί για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια, χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως. Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν, θα ξυπνούσα όταν οι άλλοι κοιμόταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό σοκολάτα!

    Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο, αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου.

    Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος. Θα ζωγράφιζα μ’ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στα άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι κι ένα τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη. Θα πότιζα με τα δάκρια μου τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ’αγκάθια τους και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων τους...

    Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή... Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.

    Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν γερνούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα έδινα φτερά, αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει. Στους γέρους θα έδειχνα ότι το θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη. Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους ανθρώπους... Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά. Έμαθα πως όταν το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά, το δάχτυλο του πατέρα του, το αιχμαλωτίζει για πάντα.

    Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί. Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ, γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σ’αυτή τη βαλίτσα, δυστυχώς θα πεθαίνω.

    Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ’αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να βγαίνεις απ’ την πόρτα, θα σ’αγκάλιαζα και θα σού ‘δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά. Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ’έβλεπα, θα έλεγα “σ’αγαπώ” και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.

    Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ΄θελα να σου πω πόσο σ’αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.

    Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι’ αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν’το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις “συγνώμη”, “συγχώρεσέ με”, “σε παρακαλώ”, “ευχαριστώ” κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις.

    Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Ζήτα απ’ τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία για να τις εκφράσεις. Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα.”



    Αν κάτι, νομίζω, θα ήταν ενδιαφέρον να σχολιάσουμε είναι όχι τόσο ποια πράγματα έχουμε αφήσει και αφήνουμε για το αύριο, αλλά κυρίως γιατί το κάνουμε... Αυτοσχεδιάστε...


    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 13-03-2005 20:43 ]
    marlene
    13.03.2005, 21:59
    Το άυριο μοιάζει δίπλα, μοιάζει κοντα. Μοιάζει να είναι σίγουρο. Και η μαγεία του είναι τελικά αυτή. Είναι η αίσθηση ότι θα το αγγίξεις με σιγουριά. Οτι θα είναι εδώ για σένα ακόμα και αν ξέρεις ότι δεν έχεις κανένα συμβόλαιο με την ζωή. Ακόμα και αν ξέρεις ότι τίποτα δεν θα σου την εξασφαλίσει.

    Και όμως πόσες στιγμές δεν τις μεταχρονολογήσαμε ανήμποροι να καταλάβουμε τις συνέπειες; Ο θάνατος είναι πάντα καθ΄οδον. Αλλά το γεγονός ότι δεν ξέρεις πότε θα φτάσει, φαινεται να σε απομακρύνει από το πεπερασμένο της ζωής. Καθώς δεν το ξέρουμε αυτό νομίζουμε ότι η ζωή είναι ένα ανεξάντλητο πηγάδι.

    Ισως και για αυτό αφήνουμε τα πράγματα για μία μέρα πιο μετά.. Για λίγο πιο ύστερα. Μπερδεμένοι στις ανασφαλειές μας, στα κοινωνικά μας πρέπει, στην αφόρητη ρουτίνα της ζωής σίγουροι ότι το πηγάδι θα έχει πάντα νερό...

    Σκέφτομαι πόσα και πόσα πραγματα δεν έκανα με την ιδέα ότι πάντα θα μπορούσα και ότι πάντα θα είχα την δυνατότητα να τα κάνω κάποια αλλη στιγμή. Τρομαγμένη ίσως από την εντασή τους, βάζοντας την λογική μπροστά και σκεπτόμενη τις συνέπειες, τα υπέρ και τα κατά.

    Σκέπτομαι καμμιά φορά ότι τυχεροί είναι εκείνοι που έχουν την τρέλα (να το πω έτσι;; ) ή ίσως και το χάρισμα να μην έχουν καμμία λογική (με τα κοινως αποδεκτά προτυπα). Πόσο τυχεροί είναι αυτοί οι άνθρωποι που είναι γεναίοι και δεν φοβούνται να ζήσουν την κάθε στιγμή τους, να φάνε όλες τις νοστιμιές από το πιάτο που λέγεται ζωή, να γευτούν τον έρωτα, το πάθος, την λυπη , τα πάντα, σήμερα...

    Και σκέφτομαι ότι τελικά αυτοί οι "τρελοί" είναι εκείνοι που είναι φορείς του μεγάλου και του ωραίου, ικανοί για το καλύτερο και για το χειρότερο, αλλα σίγουρα χορτασμένοι όταν θα φτάσουν στο τέλος όποτε και αν έρθει αυτό. Αυτούς τους τρελούς εγώ τους θεωρώ Μεγάλους Ανθρώπους. Μου είχε πει κάποτε κάποιος το εξής:

    Αν φοβάσαι να ζήσεις θα πεθάνεις έκπληκτη...

    Το έχω επιβεβαιώσει ότι συμβαίνει και κάνω ότι μπορώ για να το αποφύγω..!!!!


    Nadinoula
    15.03.2005, 13:18
    Πολύ όμορφο κείμενο...και καλή αφορμή για προβληματισμό...

    Quote:
    Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ’αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να βγαίνεις απ’ την πόρτα, θα σ’αγκάλιαζα και θα σού ‘δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά. Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ’έβλεπα, θα έλεγα “σ’αγαπώ” και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.

    Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ΄θελα να σου πω πόσο σ’αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.


    Ειδικά αυτό το κομμάτι με συγκίνησε απίστευτα γιατί μου θύμισε πράγματα που πολλές φορές έχω σκεφτεί κι εγώ...

    Πολλές φορές έχει τύχει να "αφήσουμε κάτι για αύριο",ο καθένας μας διαφορετικά πράγματα και πιθανώς για διαφορετικούς λόγους.Μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί (όπως είπε και η marlene) το αύριο μοιάζει τις περισσότερες φορές δεδομένο.Πέφτουμε για ύπνο και έχουμε υποσυνείδητα μέσα μας τη σιγουριά ότι θα ξυπνήσουμε και θα ξημερώσει ακόμα μία μέρα στη ζωή τη δική μας αλλά και των αγαπημένων μας.Είμαστε σίγουροι ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε όλα αυτά που "αφήσαμε για αύριο",θα μπορέσουμε να ξαναδούμε τους δικούς μας ανθρώπους,να τους ξανακούσουμε,να τους πούμε για μια ακόμη φορά πόσο τους αγαπάμε και τους νοιαζόμαστε.Είναι πραγματικά οδυνηρό να διαπιστώνει κανείς ότι ΟΧΙ το αύριο δυστυχώς δεν είναι δεδομένο και ο τρόπος που μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει είναι κι αυτός τις περισσότερες φορές οδυνηρός.Στη ζωή μας απ'ό,τι φαίνεται όλα τελικά είναι εφήμερα και είναι στο χέρι μας να τα ζήσουμε με όλη τους την ένταση,για να είμαστε σίγουροι πως δε θα μετανιώσουμε όταν τελειώσουν...Και θα κλείσω με τη φράση που λάτρεψα από αυτό το κείμενο
    Quote:
    Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι.


    Και όπως λέει και η υπογραφούλα μου....
    xristos
    15.03.2005, 13:29
    Λυπάμαι που σας το χαλάω, αλλά το συγκεκριμένο κείμενο είχε κυκλοφορήσει στο Internet και πριν από κανένα χρόνο, και είναι πολύ απλά απάτη...

    Ο ίδιος ο Marquez έχει διαψεύσει το ότι είναι εκείνος ο συγγραφέας, όπως και η μεταφράστρια του στην Ελλάδα.

    Αυτά!
    Nadinoula
    15.03.2005, 13:37
    Προσωπικά διαβάζοντας τη σημείωση είχα ήδη στο μυαλό μου ότι δεν είναι του Μάρκες...Αλλά μου άρεσε έτσι κι αλλιώς
    gate
    15.03.2005, 14:30
    Quote:

    Το μέλος xristos στις 15-03-2005 στις 13:29 έγραψε:

    Λυπάμαι που σας το χαλάω, αλλά το συγκεκριμένο κείμενο είχε κυκλοφορήσει στο Internet και πριν από κανένα χρόνο, και είναι πολύ απλά απάτη...

    Ο ίδιος ο Marquez έχει διαψεύσει το ότι είναι εκείνος ο συγγραφέας, όπως και η μεταφράστρια του στην Ελλάδα.

    Αυτά!





    Ναι Χρίστο, αυτήν την επιφύλαξη την υποσημείωσαν και οι διαχειριστές του site, απ' όπου μετέφερα το κείμενο, όπως ήδη έγραψα... και ειλικρινά δε μας το χαλάς καθόλου.... Δεν έχει καμία σημασία, νομίζω, αν το είπε ή δεν το είπε ο Marquez...
    Πολλοί δίνουν σημασία πρώτα στην υπογραφή και μετά στο περιεχόμενο κι ίσως ο άγνωστος συγγραφέας του να θέλησε, με αυτόν τον τρόπο, να "κερδίσει" την ανάγνωσή μας. Ανοησία του...το κείμενο έχει αρκετούς λόγους, για να αξίζει ανεξάρτητα από την υπογραφή του....νομίζω
    MariannaP
    16.03.2005, 10:55
    Θα συμφωνήσω με την Νεκταρία, πολλοί άνθρωποι δεν βλέπουν το περιεχόμενο ενός κειμένου, κοιτάνε μόνο την υπογραφή.
    Εγώ τους κατατάσσω στην ίδια κατηγορία ανθρώπων που αγοράζουν ένα ρούχο μόνο και μόνο επειδή είναι Cucci (έτσι γράφεται;) ή Armani...

    Προσωπικά, σκασίλα μου ποιός το έγραψε...
    Σίγουρα ήταν κάποιος άνθρωπος που είδε το τέλος να πλησιάζει!
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι αν και τα έχουμε ακούσει ή διαβάσει πολλές φορές αυτά, δυστυχώς αδυνατούμε να τα καταλάβουμε!
    Και όταν έρχεται αυτή η στιγμή στη ζωή μας δεν λυπόμαστε γι αυτά που δεν θα προλάβουμε να ζήσουμε, αλλά για αυτά που θα μπορούσαμε να έχουμε ζήσει...
    falimento
    16.03.2005, 11:18
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 16-03-2005 στις 10:55 έγραψε:

    Θα συμφωνήσω με την Νεκταρία, πολλοί άνθρωποι δεν βλέπουν το περιεχόμενο ενός κειμένου, κοιτάνε μόνο την υπογραφή.
    Εγώ τους κατατάσσω στην ίδια κατηγορία ανθρώπων που αγοράζουν ένα ρούχο μόνο και μόνο επειδή είναι Cucci (έτσι γράφεται;) ή Armani...




    Τι Cucci...! βρε Κουcucci έκανες ολόκληρο οίκο μόδας! Ευτυχώς που δεν μπαίνει εδώ ο Tom Ford!
    Fly Swat


    MariannaP
    16.03.2005, 11:28
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 16-03-2005 στις 11:18 έγραψε:

    Τι Cucci...! βρε Κουcucci έκανες ολόκληρο οίκο μόδας! Ευτυχώς που δεν μπαίνει εδώ ο Tom Ford!




    Είδες; Τι να κάνουμε, δεν ακούω Μαζωνάκη!
    Δε με νοιάζει! Ας μπει και ο Ford και ο Fiat από τους οίκους και τα συνεργεία τους...
    Δεν τους φοβάμαι τους κυρίους (ο Θεός να τους κάνει)
    xristos
    16.03.2005, 12:47
    Είμαι πολύ απλά επιφυλακτικός, διότι ένας άνθρωπος που δεν διστάζει να με εξαπατήσει ως προς την ταυτότητά του, δεν ξέρω πόσο έντιμος είναι απέναντι και στα συναισθήματά μου. Θα μπορούσα να το δω ως ένα κείμενο που θέτει ένα προβληματισμό πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, πέρα από την συναισθηματική φόρτιση που αναπόφευκτα προκαλεί η ανακοίνωση του μοιραίου... Με δυο λόγια ο συγγραφέας αυτού του κειμένου παίζει με τα συναισθήματά μου, χρησιμοποιόντας μια πλαστή ταυτότητα, και ενδεχομένως, και μια εικονική πραγματικότητα...
    Αν το αποφορτίσω από τα συναισθήματα που μου προκαλεί η ανακοίνωση της ασθένειας και της απώλειας, δεν το βρίσκω κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό. Νομίζω πως το:

    "Μέσα στα απλά είν' τα ωραία
    όπως όταν είμαστε παρέα
    Τι καλό που κάνει ένας καφές..."

    λέει σε 3 αράδες πολύ περισσότερα. Και τέλος πάντων δεν μπορώ να χαρίζω απλόχερα τα συναισθήματά μου σε κάποιον που ξέρω ότι παίζει μαζί μου...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: xristos on 16-03-2005 12:48 ]
    MariannaP
    16.03.2005, 14:20
    Αν το θέτεις έτσι δεν έχεις κι άδικο!
    Είναι καλό να είμαστε επιφυλακτικοί σε κάθε τι καινούριο και να φιλτράρουμε τα "εισερχόμενα".
    Αλλά στην προκειμένη περίπτωση μήπως υπερβάλεις λίγο βρε Χρήστο;;;
    tsuku_elf
    16.03.2005, 15:17
    Quote:

    Το μέλος xristos στις 16-03-2005 στις 12:47 έγραψε:

    Αν το αποφορτίσω από τα συναισθήματα που μου προκαλεί η ανακοίνωση της ασθένειας και της απώλειας, δεν το βρίσκω κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό. Νομίζω πως το:

    "Μέσα στα απλά είν' τα ωραία
    όπως όταν είμαστε παρέα
    Τι καλό που κάνει ένας καφές..."

    λέει σε 3 αράδες πολύ περισσότερα.[ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: xristos on 16-03-2005 12:48 ]





    Συμφωνώ απόλυτα....
    Ευτυχώς, βρήκες τον τρόπο να εκφράσεις αυτό που σκεφτόμουν.
    Να είσαι καλά!


    gate
    18.03.2005, 23:20
    Αυτές είναι απόψεις. Κανείς δεν μπορεί να εξαναγκάσει τον άλλον να βλέπει τα πράγματα με ορισμένο τρόπο και θα 'ταν και ανόητο κάτι τέτοιο.
    Προσωπικά βέβαια, εξακολουθώ να διαβάζω με ευχαρίστηση το κειμενάκι αυτό, χωρίς απαραίτητα να σημαίνει αυτό πως "χαρίζω και απλόχερα τα συναισθήματα μου κάπου"...για να χρησιμοποιήσω και την έκφρασή σου Χρίστο.
    Περισσότερο το παρέθεσα ως αφορμή για προβληματισμό, για σκέψεις κ.ο.κ. και όχι τόσο για την καλλιτεχνική - ή όχι - αξία του.
    Αλλά οκ καλοδεχούμενα όλα τα σχόλια...

    Τέλος, έστω και για το moto "κανείς δε θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις", μπορώ να λέω "ευχαριστώ" σ' αυτόν που έγραψε το κείμενο. Δεν ξέρω αν ήθελε να με εξαπατήσει, αλλά και δε με πολυενδιαφέρει, γιατί δεν εκτιμώ τα λόγια του απ' τη συναισθηματική φόρτιση που μου προξένησε η ιστορία με το Marquez, αλλά γι' αυτά καθεαυτά και την ουσία τους..., όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι και ανεξάρτητα από την πρόθεση του συγγραφέα τους και το κατά πόσο είναι ειλικρινής απέναντι σε όσα γράφει ή όχι...
    Εξάλλου σημασία - τουλάχιστον για μένα - δεν έχει τελικά τι πιστεύει ο συγγραφέας γι' αυτά που γράφει, αλλά μέχρι που μπορεί να φτάσει η σκέψη μας, με αφορμή τα λόγια του. Μπορεί μια λέξη του να μας κάνει να σκεφτούμε πράγματα που ουτε καν είχε φανταστεί την ώρα που την έγραφε....κι αυτό για μένα είναι ένας σοβαρός λόγος για να διαβάζω και τα κείμενα ενός "απατεώνα"...

    lamkar
    20.03.2005, 19:43
    Quote:

    Το μέλος gate στις 13-03-2005 στις 20:29 έγραψε:
    Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι’ αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν’το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις “συγνώμη”, “συγχώρεσέ με”, “σε παρακαλώ”, “ευχαριστώ” κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις.


    Αν κάτι, νομίζω, θα ήταν ενδιαφέρον να σχολιάσουμε είναι όχι τόσο ποια πράγματα έχουμε αφήσει και αφήνουμε για το αύριο, αλλά κυρίως γιατί το κάνουμε...



    Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω πως το μέλλον δεν το έχει κανείς μας εξασφαλισμένο.Ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει η επόμενη μέρα και κυρίως ποτέ δεν ξέρεις αν αύριο θα είσαι..εδω γύρω.
    Αυτό όμως είναι κάτι που οι περισσότεροι από μας,χωμένοι στα προβλήματα της καθημερινότητας μας,το ξεχνάμε με αποτέλεσμα να μη δινουμε την πρέπουσα σημασία σε πιο ουσιαστικά πράγματα,όπως οι άνθρωποι που αγαπάμε.Ίσως κάπου βαθιά μέσα μας να πιστεύουμε,κυρίως όσο είμαστε νέοι,οτι η ζωή θα είναι πάντα εδώ,δική μας!Ο Μάρκες(ή όποιος το έγραψε)πλησιάζοντας στο τέλος,κατάλαβε πως αυτό είναι μια ουτοποία,μια παραίσθηση που εμείς οι ίδιοι δημιουργήσαμε. Γιατί όμως;
    Για σκεφτείτε για μια στιγμή...Η ζωή είναι όμορφη αλλά και ταυτόχρονα ένα πολύ βαρύ φορτίο.Όλοι μας πολεμάμε να βρούμε την πολυπόθητη ευτυχία,ο καθένας με το τρόπο του.Πιστεύω πως θα ήταν αβάσταχτο να προσπαθούμε να ζούμε τη κάθε στιγμή σαν να ήταν η τελευταία.Η καθημερινότητα που μας κάνει πολλές φορές να ξεχνάμε να είμαστε άνθρωποι,είναι ταυτόχρονα η ασπίδα μας στη "τρέλα" της ζωής και αυτή που μας βοηθάει να κρατούμε την ισορροπία....
    Hastaroth
    20.03.2005, 22:35
    Ο Καζαντζάκης αναφέρει στον "Ζορμπά" το επεισόδιο όπου ο Ζορμπάς βλέπει έναν γέροντα να σπέρνη στο χωράφι του καί ο οποίος τού λέει "εγώ παιδί μου ενεργώ σάν να'μουν αθάνατος".Ο δέ Ζορμπάς τού απαντά "κι'εγώ παππούλη ενεργώ σάν να'ταν να πεθάνω αυτή τη στιγμή".

    Ποιός από τους δύο έχει δίκιο;

    (Κατά την γνώμη μου η..καμήλα,που προτιμούσε τον ίσιο δρόμο...)

    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 20-03-2005 22:37 ]
    lamkar
    20.03.2005, 23:41




    Ania
    28.10.2005, 20:04
    Quote:

    Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ’αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να βγαίνεις απ’ την πόρτα, θα σ’αγκάλιαζα και θα σού ‘δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά. Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ’έβλεπα, θα έλεγα “σ’αγαπώ” και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.

    Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ΄θελα να σου πω πόσο σ’αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.




    poso dikio exei...!!!argisa na to katalavw otan synevei stin zwh mou k metniwsa pou den leitourgousa me ton parapanw tropo skepsis...pistevw omws oti pleon exei simasia to gegonos oti to katalava kai oti exw tin efkairia na praksw analoga apo edw k pera...elpizw na min kanw ta idia lathi...

    kaliiiii fasiiiiii


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 28-10-2005 20:33 ]
    Voltage
    28.10.2005, 21:11
    Μπορεί να είναι ανθρώπινο, αλλά θάπρεπε να απεξαρτηθούμε απ τις "ταμπέλες", τα υπογράφοντα ονόματα. Ενα κείμενο που μας αγγίζει, δεν πάει να είναι όποιου! Μετα την ανάγνωση, τιμάμε τ όνομά του !
    frufru
    28.10.2005, 21:15
    Quote:

    Το μέλος Voltage στις 28-10-2005 στις 21:11 έγραψε:

    Μπορεί να είναι ανθρώπινο, αλλά θάπρεπε να απεξαρτηθούμε απ τις "ταμπέλες", τα υπογράφοντα ονόματα. Ενα κείμενο που μας αγγίζει, δεν πάει να είναι όποιου! Μετα την ανάγνωση, τιμάμε τ όνομά του !





    Mαζι σου! Και πιστεψε με τον τελευταιο καιρο εχω διαβασει θαυμασια πραγματα χωρις να ξερω ουτε καν ονομα..

    Voltage
    28.10.2005, 21:27
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 28-10-2005 στις 21:15 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Voltage στις 28-10-2005 στις 21:11 έγραψε:
    [i]
    Μπορεί να είναι ανθρώπινο, αλλά θάπρεπε να απεξαρτηθούμε απ τις "ταμπέλες", τα υπογράφοντα ονόματα. Ενα κείμενο που μας αγγίζει, δεν πάει να είναι όποιου! Μετα την ανάγνωση, τιμάμε τ όνομά του !





    Mαζι σου! Και πιστεψε με τον τελευταιο καιρο εχω διαβασει θαυμασια πραγματα χωρις να ξερω ουτε καν ονομα..


    [/I]



    Νάτο ! Νάτο !! Δικαιώθηκα, δικέ μου !!!