ελληνική μουσική
296 online   ·  205.845 μέλη

Ερωτηση για εξοπλισμο Live

nikolis9
Βασική Νότα
Chat
22.06.2011, 22:50

Γεια σας παιδια,

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση στην οποια θα ειναι ποικιλες οι απαντησεις που θα δωσετε.Οπως λεω και στον τιτλο θα ηθελα να μου απαντησετε στο τι ειναι καλυτερο απο θεμα ηχου για Live ( π.χ. πεταλακια-ενισχυτης , πεταλιερα-κονσολα , Rack-κονσολα κτλ).Ειναι δυσκολο να καταληξουμε σε καποια συγκεκριμενη απαντηση αλλα θα ειναι ενδιαφερον να ανταλλαξουμε αποψεις μεταξυ μας.

Εγω να συμπληρωσω οτι χρησιμοποιω πεταλιερα και μετα συνδεομαι σε κονσολα κατι οχι και τοσο ποιοτικο αφου απο κονσολα σε κονσολα αναγκαζομαι να αλλαζω τις ρυθμισεις σε Gain , Volume κτλ.

Foidel
Σολίστ
Chat
22.06.2011, 22:57

Aν θες την γνώμη μου η καλήτερη λύση είναι η πεταλιερα

cobal
Σολίστ
Chat
22.06.2011, 23:42

Η δικη μου γνωμη ειναι πεταλακια εφοσον θελεις πανω απο ενα διαφορετικο ηχο και σαφως ενισχυτη.

Αν θελεις μονο βρωμια θα συνιστουσα να βρεις ενα καλο ενισχυτη με δικη του παραμορφωση και πεταλι που να σου κανει τη δουλεια.... Απο την (οποια) εμπειρια μου.... μου αρεσουν περισοτερο οι παραμορφωσεις απο τους ιδιους του ενισχυτες παρα τα πεταλια......

Με τιποτα κιθαρα απευθειας σε κονσολα και ειδικα αμα βαζεις και πεταλια

trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
23.06.2011, 00:11

Πάνω απ' όλα ο καλός ήχος κατά τη γνώμη μου στηρίζεται στον ενισχυτή και για τα υπόλοιπα η καλύτερη λύση είναι τα καλά πετάλια.

Η κονσόλα είναι χρήσιμη στο να "μοιράζει" καλά τον ήχο στο χώρο και στα monitors.

inkve
Φθασμένος
Chat
23.06.2011, 03:48
μια αξιοπρεπης κιθαρα....ενας καλος ενισχυτης....μια καμπινα που να του ταιριαζει....και φυσικα τα χερια σου....το τελευταιο μπορεις να το βαλεις και σαν πρωτο σε προταιρεοτητες!!
delta66
MusicHeaven Guru
Chat
23.06.2011, 12:14

Ασαφης ερωτηση.

Πρεπει να υπαρχουν οι πληροφοριεςγια το χωρο που θα γινει το live και τον εξοπλισμο που διαθετει ο χωρος (αναλογως λοιπον θα επιλεξεις και το δικο σου εξοπλισμο),

Η δημιουργια του αρχικου ηχου της κιθαρας ειναι ενα θεμα προσωπικο του καθενος.

Το PA ειναι του χωρου συνηθως.

Και ολα εξαρτωνται απο την ποιοτητα που θελουμε να εχουμε τελικα, και το μπατζετ που διαθετουμε.

nikolis9
Βασική Νότα
Chat
23.06.2011, 15:06

Οι χωροι στους οποιους παιζω ειναι απο μικρα μπαρακια εως και μεγαλυτερα μαγαζια.

Η σκεψη μου πριν καιρο ηταν να παρω μια καμπινα+κεφαλη να κανω μια συνδεση ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ-ΚΕΦΑΛΗ+ΚΑΜΠΙΝΑ-ΚΟΝΣΟΛΑ κατι που ειναι δυσκολο αφου η καμπινα ειναι βαρια και αλλαζω συχνα χωρους.Μια αλλη σκεψη που εχω ειναι να φτιαξω ενα μικρο Rack για το οποιο δεν ξερω τι ακριβως χρειαζεται να βαλω και θα ακουγα καποιες ιδεες και τιμες εως 1000 ευρω.

Τωρα η συνδεση που εχω ειναι μια πεταλιερα Digitech Rp-355 της οποιας τα εφφε μου φαινονται λιγο ψευτικα και συνδεομαι απ ευθειας στην κονσολα.Τι θα ηταν λοιπον καλυτερο για Live για να αναβαθμιστει ο ηχος μου ενα Rack που θα το δουλευω και σαν κεφαλη, να φτιαξω ενα Pedalboard απο αναλογικα πεταλακια η μια καλυτερη πεταλιερα( εχω στο νου μου την BOSS GT-10)

Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τις προτασεις σας και τι χρησιμοποιηται εσεις για να παρω καποιες ιδεες.

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
23.06.2011, 18:31

@nikolis9:

Ρε Νικολή.

Θα μας πεις επιτέλους κάποια φορά -με συγκεκριμένα παραδείγματα- πιο μουσικό είδος παίζετε εσύ και το συγκρότημα σου η’ θα φλυαρούμε και πάλι άδικα σε μια «φιλολογική συζήτηση» μεταξύ «τυριού και αχλαδιού»?...

Δεν στο λέω σαν μομφή, αλλά πριν αρχίσουμε όλοι όσοι από μας που ήμαστε γνώστες: - cobal, trelakias, inkve, delta66 - να σε «βομβαρδίζουμε» με προτάσεις για ενισχυτές και πεταλάκια, μήπως θα έπρεπε να μας πεις –ακριβώς- τι μουσική θέλεις να παίξεις εσύ με το συγκρότημα σου?…

Για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα διαφορών:

Σκέψου από την μια «πλευρά» τους AC/DC

«Χύμα», ένας Marshall Plexi και ένας Wizard Vintage Classic crack – αρισμένοι και πεταλάκια τύπου tube-screamer για το lead…

Από την άλλην «πλευρά» σκέψου τους Queensryche

Όπου οι Michael Wilton και Chris DeGarmo χρησιμοποιούσαν Racks με πολλά-πολλά περιφερειακά, τα οποία κόστιζαν πάρα πολλά-πολλά χιλιάρικα…

Αν θέλεις την απλότητα και παίζεται (σαν συγκρότημα) με αυτό το οργανωτικό πλάνο,  πας προς την μια κατεύθυνση…

Αν θέλεις πολυπλοκότητα και παίζεται (σαν συγκρότημα) με αυτό το οργανωτικό πλάνο, και έχετε και τους οικονομικούς πόρους και τις τεχνικές γνώσεις, να το υποστηρίξετε. πας προς την άλλην κατεύθυνση…

Η πεταλιερα «καρφί» στην κονσόλα ήχου είναι για τους άσχετους και τους «σκυλάδες» οπότε δεν στο προτείνω, εκτός αν θέλεις να παραμείνεις άσχετος η’ να γίνεις «σκυλάς»….

Ήχο θα «πάρεις» στις άλλες περιπτώσεις από την/τις καμπίνα/καμπίνες μεγαφώνων μέσω του μικροφώνου.

Εγώ χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ το Sennheiser e 906

http://www.sennheiserusa.com/professional_wired-microphones_instrument-guitar-percussion_evolution-900_500202

που κοστίζει 164.30 Euro

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/PA/Microphones/Sennheiser-e-906-Evolution-Instrument-micro/art-PAH0003306-000

Αν σου φαίνεται-είναι ακριβό για την τσέπη σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Sennheiser e 606

http://www.sennheiserusa.com/professional_wired-microphones_instrument-mics_evolution-600_500074

που κοστίζει 107.50 Euro

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/PA/Microphones/Sennheiser-e-606-Microphone-Evolution-Guitar-and-Bass-Amplifier/art-PAH0002334-000

που είναι παρόμοιο –και δεν θα χάσεις σε ποιότητα ήχου- απλά δεν θα έχεις τις extra δυνατότητες στο φιλτράρισμα που έχει το Sennheiser e 906…

Παρότι είναι «χύμα»

(γιατί τα παιδιά το επέλεξαν να ακούγονται όσο το δυνατόν πιο authentic & raw...)

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το Sennheiser e 906 από τις κιθάρες του Ηλία, το μπάσο του Σταύρου, και το σαξόφωνο (σε όσα τραγούδια ακούγετε Bluesy & moody του Γιώργου.

http://krotones.gr/

@ Foidel:

Ίσως να μην το ξαναπώ τόσο ευγενικά μικρέ, αλλά όταν ένας καλός γνωστός και συνδαιτυμόνας σαν τον Νικολή, ανοίγει μια συζήτηση για το πώς μπορεί να επενδύσει σε εξοπλισμό κάποια λεφτά, τα οποία μπορεί να τα έβγαλε και με μεγάλο κόπο -και για αυτόν το λόγο να είναι σεβαστά-, του αξίζει να λάβει την καλύτερη και πιο άρτια πληροφόρηση που μπορούν να του προσφέρουν εν ενεργία επαγγελματίες μουσικοί και ηχολήπτες με πάμπολλες συναυλίες και ηχογραφήσεις στο ενεργητικό τους…

Και όχι να περιπαίζεται από έναν 13 χρόνο που δεν έχει κάνει μια συναυλία στην ζωή του.

Αν επιτρέπεις να σου δώσω μια συμβουλή:

(που αντίστοιχα μου την έδωσε και έμενα -όταν ήμουν στην ηλικία σου- ένας πάρα πολύ Μεγάλος Μουσικός )

«Σε τέτοια θέματα (που δεν ξέρεις…) πάψε να φαφλατίζεις να μιλάς, «άνοιξε» τα αυτιά σου να ακούς τι λένε οι άλλοι (που ξέρουν), «άνοιξε» τα ματιά σου να διαβάσεις τι γράφουν οι άλλοι (που ξέρουν) και δεν θα χάσεις από αυτό…»

Έχουν περάσει 24-25 χρόνια από τότε και αυτή η συμβουλή του κ. Βασίλη δεν μου βγήκε ποτέ σε κακό (όταν την εφάρμοζα…) και δεν έχανα…

Ευελπιστώ ούτε και σε σένα –να σου βγει ποτέ σε κακό- και σου εύχομαι σαν Βασίλης (είδες περίεργη που είναι η τύχη…)  να γίνεις -όταν θα φτάσεις στα χρόνια μας- καλύτερος μας!!!

nikolis9
Βασική Νότα
Chat
23.06.2011, 19:09

Βασικα δεν παιζω σε ενα μονο συγκροτημα , ειμαι ας το πουμε κιθαριστας Part time εχω καποια φιλαρακια και οταν με χρειαζονται για καποια Live πηγαινω καταλαβαινεις λοιπον οτι χρειαζομαι και Blues ηχους και πιο Rock.

Tα λεφτα ακριβως ειναι βγαλμενα με κοπο δουλευοντας σαν κιθαριστας απο 1η λυκειου γι αυτο θελω την γνωμη εμπειρωτερων τωρα που αναβαθμιζω τον εξοπλισμο για να παρω κατι που να κρατησει.

Στο θεμα κιθαρας οπως θυμουνται καποιοι (Delta66, Spartan) δεν πηρα καινουρια γτ δεν θα εδειχνε μια καλη κιθαρα με τον εξοπλισμο που εχω τωρα , ετσι δανειζομαι μια ESP Les Paul και παρ ολο που δεν ειναι Gibson ειμαι αρκετα ικανοποιημενος (αν και δεν ειναι δικια μου).

Η πιθανοτητα Rack αξιζει η θα ειναι κατι πολυ ακριβο??

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikolis9 στις 23-06-2011 21:38 ]

Nikiforos94
Βασική Νότα
Chat
23.06.2011, 23:27

Προσωπικά ειμαι ευχαριστημένος παίζοντας με ενισχυτη ή κεφάλη- καμπίνα. Υστερα πέρνει ήχο ο ηχολήπτης κλπ. Νομίζω με την λιγη εμπειρία που έχω οτι ειναι καλή και σχετικα οικονομική λυση.

Μια φορά ειχα παιξει με πεταλιέρα και απευθειας ήχο απο την κονσολα.... Μάπα το καρπουζι.

Αν μπορέσεις με τον χρονο να αποκτησεις εναν καλο ενισχυτή λαμπάτο (πχ Vox AC-30) και καταφέρεις να έχεις μερικά καλά αναλογικά πεταλάκια , το πιο πιθανο να εισαι πολυ ευχαριστημενος.... Βασική προϋπόθεση ειναι βεβαια ο ηχολήπτης σας να ειναι καλός και να έχει αξιόλογα μηχανηματα.....

Αυτα απο εμένα

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
24.06.2011, 22:43

@nikolis9:

Δηλαδή με άλλα λόγια, είσαι ένας «άτυπος» session κιθαρίστας που συνεργάζεται σε ημι-επαγγελματική βάση με κάποια έτερα συγκροτήματα όταν και αν υπάρχει ανάγκη χρήσης των ικανοτήτων σου.

Θέλω -από σένα- να μας πεις ακριβώς, πια τραγούδια παίζετε με τα συγκροτήματα που συνεργάζεσαι στα live που κάνετε, για να σου προτείνουμε αντίστοιχα τις καλύτερης επιλογές αγοράς για να καλύψεις συγκεκριμένα ζητούμενα ηχοχρώματα και να μην «πετάξεις τα λεφτά σου στον κουβά» άδικα.

Η φράση σου:

«καταλαβαινεις λοιπον οτι χρειαζομαι και Blues ηχους και πιο Rock

Είναι πάρα πολύ γενικής φύσης – υφής και μπορεί να σημαίνει από τον B.B. King μέχρι και τους Rammstein…

Οπότε πες μας ακριβώς τι παίζεις για να σου προτείνουμε αντίστοιχα τις καλύτερης επιλογές που μπορείς να κάνεις σαν αγορά.

Η ESP Eclipse (αν αυτήν υπονοείς ότι δανείζεσαι…) είναι από τις καλύτερης επιλογές σε Hard RockHeavy Metal Les Paul type κιθάρες.

Μην την υποτιμάς επειδή δεν γράφει πάνω στο Headstock, Gibson.

Διάβασε τι έγραψα παλιότερα για αυτήν στο kithara.gr

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=75852.msg592897#msg592897

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78723.msg616693#msg616693

Η πιθανότητα Rack αξίζει μόνο αν θέλεις πολλούς διαφορετικούς ήχους On the flyκαι έχεις να «σπρώξεις» πάρα πολλά γκα-φρά!…

Για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα:

Ο φίλος μου Ηλίας Κούρτης των Κρότωνες πουλάει το Rack system που έφτιαξε με πολύ κόπο και φράγκα

(VHT Pre-amp. , Carvin 2 * 50watt Power amp. , TC Electronics G-Major Effect processor, Behringer FCB-1010, Midi Footcontroller V-Amp Controller)

Γιατί τους ήχους που χρειάζεται για τους Κρότωνες,  μπορούσε να τους «βγάλει» και με τον Laney Chromozone 30 Combo που είχε.

Οπότε ήταν δώρον- άδωρον όλα αυτά τα έξοδα που έκανε για το Rack system…

Πολλές φορές, όσο πιο απλά είναι τα πράγματα που έχεις να διαχειριστείς, τόσο το καλύτερο  για σένα και τους συνεργάτες σου...

nikolis9
Βασική Νότα
Chat
25.06.2011, 12:47

Λοιπον Spartan εχεις απολυτο δικιο πως δεν ειμαι απολυτα ξεκαθαρος στο ειδος της μουσικης που θελω να παιξω.

Κατα καιρους εχουμε παιξει και ελληνικο ροκ Παπακωνσταντινου, Πανουση, Πυξ Λαξ (μια ιδεα απο το τι παιζουμε συνηθως απο ελληνικα κομματια) μετα παιρνωντας στο ξενο κομματι μου ζητατε πολλες φορες να παιξω στην κιθαρα απο Metallica,Nirvana εως και πιο Classic Rock  κομματια Eagles, Toto κ.α

Καταλαβαινεις λοιπον οτι τα στυλ αυτα διαφερουν,μια πεταλιερα λογω των πολλων ρυθμισεων μπορει να ανταπεξελθει αλλα τα αναλογικα πεταλακια θα με περιοριζαν πολυ, γι αυτο σκευτομαι ενα Rack που θα μπορουσα να μην αγορασω και καμπινα μεγαλυτερη αλλα ενα Power Amp που θα εκανε αυτην την δουλεια.Nα σημειωσω οτι δεν εχω καμια σοβαρη εμπειρια απο Rack και γι αυτο χρειαζομαι παρα πολυ κατατοπιστικες συμβουλες.

Περιμενω να ακουσω τις συμβουλες σε κατι που να ειναι ευελικτο και ταυτοχρονα ποιοτικο σε ηχο.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikolis9 στις 25-06-2011 12:50 ]

cobal
Σολίστ
Chat
25.06.2011, 14:04

Ακου να δεις Νικολη.....Η Γνωμη μου.... Θα παρεις μια θηκη και θα φτιαξεις μια "πεταλιερα" απο αναλογικα πεταλακια της boss και θα εχεις ενα φοβερο εργαλειο που δεν θα εχει καμια σχεση με τις πεταλιερες. Πριν 2 χρονια επαιζα με ενα πολυ καλο κιθαριστα που ειχε μια Cort και την φτιαχτη "πεταλιερα" που σου λεω (δεν θυμαμαι ακριβως τι πεταλακια ειχε). Τον εβαζα πανω στον Peavey pro studio ενισχυτη που εχω και ηταν η καλυτερη κιθαρα που εχει παιξει ποτε στο studio μου.

Και αν θες ακομη μια συμβουλη... Να προτιμας αναλογικα εργαλεια γενικως και οσο γινεται.

Νομιζω οτι θα συμφωνησουν και οι υπολοιποι φιλοι μαζι μου....

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 25-06-2011 14:07 ]

nikolis9
Βασική Νότα
Chat
25.06.2011, 17:45

Το ξερψ οτι κατι τετοιο αναλογικο βγαζει πολυ καλυτερο ηχο απο μια πεταλιερα αλλα πιστευω πως ετσι θα περιοριστω και θα εχω λιγους ηχους καταλαβαινεις οτι ειμαι κιθαριστας που αναγκαζεται να παιζει διαφορα στυλ και μεσα σε μια βραδυα μπορει το καθε εφφε να το χρειαστω σε 2-3 παραλλαγες που δεν μπορει το πεταλακι να αλλαξει τοσο γρηγορα.

Θα ηθελα απο εσας να μου πειτε αν ειναι καλη σκεψη μετα τα αναλογικα πεταλακια ενα Rack με την TC Electronic G-Μajor2 μοναδα για εφφε και οτι παρελκομενα χρειαζονται.

Και Cobal το ξερω οτι η ψηφιακη βλακεια που εχω δεν συγκρινετε με τα αναλογικα εφφε της Boss.

Αυτά τα διάβασες;