ελληνική μουσική
    541 online   ·  210.821 μέλη

    Ερωτηση για εξοπλισμο Live

    nikolis9
    22.06.2011, 22:50

    Γεια σας παιδια,

    Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση στην οποια θα ειναι ποικιλες οι απαντησεις που θα δωσετε.Οπως λεω και στον τιτλο θα ηθελα να μου απαντησετε στο τι ειναι καλυτερο απο θεμα ηχου για Live ( π.χ. πεταλακια-ενισχυτης , πεταλιερα-κονσολα , Rack-κονσολα κτλ).Ειναι δυσκολο να καταληξουμε σε καποια συγκεκριμενη απαντηση αλλα θα ειναι ενδιαφερον να ανταλλαξουμε αποψεις μεταξυ μας.

    Εγω να συμπληρωσω οτι χρησιμοποιω πεταλιερα και μετα συνδεομαι σε κονσολα κατι οχι και τοσο ποιοτικο αφου απο κονσολα σε κονσολα αναγκαζομαι να αλλαζω τις ρυθμισεις σε Gain , Volume κτλ.


    Foidel
    22.06.2011, 22:57

    Aν θες την γνώμη μου η καλήτερη λύση είναι η πεταλιερα


    cobal
    22.06.2011, 23:42

    Η δικη μου γνωμη ειναι πεταλακια εφοσον θελεις πανω απο ενα διαφορετικο ηχο και σαφως ενισχυτη.

    Αν θελεις μονο βρωμια θα συνιστουσα να βρεις ενα καλο ενισχυτη με δικη του παραμορφωση και πεταλι που να σου κανει τη δουλεια.... Απο την (οποια) εμπειρια μου.... μου αρεσουν περισοτερο οι παραμορφωσεις απο τους ιδιους του ενισχυτες παρα τα πεταλια......

    Με τιποτα κιθαρα απευθειας σε κονσολα και ειδικα αμα βαζεις και πεταλια


    trelakias
    23.06.2011, 00:11

    Πάνω απ' όλα ο καλός ήχος κατά τη γνώμη μου στηρίζεται στον ενισχυτή και για τα υπόλοιπα η καλύτερη λύση είναι τα καλά πετάλια.

    Η κονσόλα είναι χρήσιμη στο να "μοιράζει" καλά τον ήχο στο χώρο και στα monitors.


    inkve
    23.06.2011, 03:48
    μια αξιοπρεπης κιθαρα....ενας καλος ενισχυτης....μια καμπινα που να του ταιριαζει....και φυσικα τα χερια σου....το τελευταιο μπορεις να το βαλεις και σαν πρωτο σε προταιρεοτητες!!
    delta66
    23.06.2011, 12:14

    Ασαφης ερωτηση.

    Πρεπει να υπαρχουν οι πληροφοριεςγια το χωρο που θα γινει το live και τον εξοπλισμο που διαθετει ο χωρος (αναλογως λοιπον θα επιλεξεις και το δικο σου εξοπλισμο),

     

    Η δημιουργια του αρχικου ηχου της κιθαρας ειναι ενα θεμα προσωπικο του καθενος.

    Το PA ειναι του χωρου συνηθως.

    Και ολα εξαρτωνται απο την ποιοτητα που θελουμε να εχουμε τελικα, και το μπατζετ που διαθετουμε.


    nikolis9
    23.06.2011, 15:06

    Οι χωροι στους οποιους παιζω ειναι απο μικρα μπαρακια εως και μεγαλυτερα μαγαζια.

    Η σκεψη μου πριν καιρο ηταν να παρω μια καμπινα+κεφαλη να κανω μια συνδεση ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ-ΚΕΦΑΛΗ+ΚΑΜΠΙΝΑ-ΚΟΝΣΟΛΑ κατι που ειναι δυσκολο αφου η καμπινα ειναι βαρια και αλλαζω συχνα χωρους.Μια αλλη σκεψη που εχω ειναι να φτιαξω ενα μικρο Rack για το οποιο δεν ξερω τι ακριβως χρειαζεται να βαλω και θα ακουγα καποιες ιδεες και τιμες εως 1000 ευρω.

    Τωρα η συνδεση που εχω ειναι μια πεταλιερα Digitech Rp-355 της οποιας τα εφφε μου φαινονται λιγο ψευτικα και συνδεομαι απ ευθειας στην κονσολα.Τι θα ηταν λοιπον καλυτερο για Live για να αναβαθμιστει ο ηχος μου ενα Rack που θα το δουλευω και σαν κεφαλη, να φτιαξω ενα Pedalboard απο αναλογικα πεταλακια η μια καλυτερη πεταλιερα( εχω στο νου μου την BOSS GT-10)

    Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τις προτασεις σας και τι χρησιμοποιηται εσεις για να παρω καποιες ιδεες.


    nikolis9
    23.06.2011, 19:09

    Βασικα δεν παιζω σε ενα μονο συγκροτημα , ειμαι ας το πουμε κιθαριστας Part time εχω καποια φιλαρακια και οταν με χρειαζονται για καποια Live πηγαινω καταλαβαινεις λοιπον οτι χρειαζομαι και Blues ηχους και πιο Rock.

    Tα λεφτα ακριβως ειναι βγαλμενα με κοπο δουλευοντας σαν κιθαριστας απο 1η λυκειου γι αυτο θελω την γνωμη εμπειρωτερων τωρα που αναβαθμιζω τον εξοπλισμο για να παρω κατι που να κρατησει.

    Στο θεμα κιθαρας οπως θυμουνται καποιοι (Delta66, Spartan) δεν πηρα καινουρια γτ δεν θα εδειχνε μια καλη κιθαρα με τον εξοπλισμο που εχω τωρα , ετσι δανειζομαι μια ESP Les Paul και παρ ολο που δεν ειναι Gibson ειμαι αρκετα ικανοποιημενος (αν και δεν ειναι δικια μου).

    Η πιθανοτητα Rack αξιζει η θα ειναι κατι πολυ ακριβο??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikolis9 στις 23-06-2011 21:38 ]


    Nikiforos94
    23.06.2011, 23:27

    Προσωπικά ειμαι ευχαριστημένος παίζοντας με ενισχυτη ή κεφάλη- καμπίνα. Υστερα πέρνει ήχο ο ηχολήπτης κλπ. Νομίζω με την λιγη εμπειρία που έχω οτι ειναι καλή και σχετικα οικονομική λυση.

    Μια φορά ειχα παιξει με πεταλιέρα και απευθειας ήχο απο την κονσολα.... Μάπα το καρπουζι.

    Αν μπορέσεις με τον χρονο να αποκτησεις εναν καλο ενισχυτή λαμπάτο (πχ Vox AC-30) και καταφέρεις να έχεις μερικά καλά αναλογικά πεταλάκια , το πιο πιθανο να εισαι πολυ ευχαριστημενος.... Βασική προϋπόθεση ειναι βεβαια ο ηχολήπτης σας να ειναι καλός και να έχει αξιόλογα μηχανηματα.....

    Αυτα απο εμένα


    nikolis9
    25.06.2011, 12:47

    Λοιπον Spartan εχεις απολυτο δικιο πως δεν ειμαι απολυτα ξεκαθαρος στο ειδος της μουσικης που θελω να παιξω.

    Κατα καιρους εχουμε παιξει και ελληνικο ροκ Παπακωνσταντινου, Πανουση, Πυξ Λαξ (μια ιδεα απο το τι παιζουμε συνηθως απο ελληνικα κομματια) μετα παιρνωντας στο ξενο κομματι μου ζητατε πολλες φορες να παιξω στην κιθαρα απο Metallica,Nirvana εως και πιο Classic Rock  κομματια Eagles, Toto κ.α

    Καταλαβαινεις λοιπον οτι τα στυλ αυτα διαφερουν,μια πεταλιερα λογω των πολλων ρυθμισεων μπορει να ανταπεξελθει αλλα τα αναλογικα πεταλακια θα με περιοριζαν πολυ, γι αυτο σκευτομαι ενα Rack που θα μπορουσα να μην αγορασω και καμπινα μεγαλυτερη αλλα ενα Power Amp που θα εκανε αυτην την δουλεια.Nα σημειωσω οτι δεν εχω καμια σοβαρη εμπειρια απο Rack και γι αυτο χρειαζομαι παρα πολυ κατατοπιστικες συμβουλες.

    Περιμενω να ακουσω τις συμβουλες σε κατι που να ειναι ευελικτο και ταυτοχρονα ποιοτικο σε ηχο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikolis9 στις 25-06-2011 12:50 ]


    cobal
    25.06.2011, 14:04

    Ακου να δεις Νικολη.....Η Γνωμη μου.... Θα παρεις μια θηκη και θα φτιαξεις μια "πεταλιερα" απο αναλογικα πεταλακια της boss και θα εχεις ενα φοβερο εργαλειο που δεν θα εχει καμια σχεση με τις πεταλιερες. Πριν 2 χρονια επαιζα με ενα πολυ καλο κιθαριστα που ειχε μια Cort και την φτιαχτη "πεταλιερα" που σου λεω (δεν θυμαμαι ακριβως τι πεταλακια ειχε). Τον εβαζα πανω στον Peavey pro studio ενισχυτη που εχω και ηταν η καλυτερη κιθαρα που εχει παιξει ποτε στο studio μου.

    Και αν θες ακομη μια συμβουλη... Να προτιμας αναλογικα εργαλεια γενικως και οσο γινεται.

    Νομιζω οτι θα συμφωνησουν και οι υπολοιποι φιλοι μαζι μου....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 25-06-2011 14:07 ]


    nikolis9
    25.06.2011, 17:45

    Το ξερψ οτι κατι τετοιο αναλογικο βγαζει πολυ καλυτερο ηχο απο μια πεταλιερα αλλα πιστευω πως ετσι θα περιοριστω και θα εχω λιγους ηχους καταλαβαινεις οτι ειμαι κιθαριστας που αναγκαζεται να παιζει διαφορα στυλ και μεσα σε μια βραδυα μπορει το καθε εφφε να το χρειαστω σε 2-3 παραλλαγες που δεν μπορει το πεταλακι να αλλαξει τοσο γρηγορα.

    Θα ηθελα απο εσας να μου πειτε αν ειναι καλη σκεψη μετα τα αναλογικα πεταλακια ενα Rack με την TC Electronic G-Μajor2 μοναδα για εφφε και οτι παρελκομενα χρειαζονται.

    Και Cobal το ξερω οτι η ψηφιακη βλακεια που εχω δεν συγκρινετε με τα αναλογικα εφφε της Boss.