ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Πως μπορώ να γεμίσω ένα τραγούδι στο πιάνο

    alexandra1989
    02.07.2011, 18:56

    Έχω πολλές παρτιτούρες με συγχωρδίες για διάφορα τραγούδια..παίζω στο πιάνο και με τα 2 χέρια ακριβώς τις ίδιες συγχωρδίες πχ Fm φα-σολ#-ντο απλά σε διαφορετικές οκτάβες..ακούγετε όμως πολύ σκέτο και θέλω να τα ''γεμίσω''.δηλ με το ένα χέρι να παίζω κανονίκά τις συγχωρδίες και με το άλλο να γεμίζω το κομμάτι..ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι.μπορείτε να μου πείτε κάποιους;


    dimarasjim
    02.07.2011, 20:16

    Τώρα άνοιξες μεγάλη συζήτηση. Σε πρώτη φάση, μπορείς να προσπαθήσεις να ακούσεις το ρυθμό του τραγουδιού και να παίζεις τις συγχορδίες με τον ίδιο τρόπο. Βέβαια, έτσι δεν θα καταφέρεις και πολλά οπότε μπορείς να βρεις ένα καλό βιβλίο με ρυθμόυς, ακκόρντα και τέτοια πράγματα. Αν μπεις στη σελίδα του νάκα θα βρείς το: Piano for Singers - Learn to Accompany Yourself and Others. Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το έχω δουλέψει οπότε στο προτείνω πολύ επιφυλακτικά.


    mariannas
    06.07.2011, 14:29
    Γεια σου Αλεξανδρα. Ενας τροπος ειναι αυτο που λεει ο jim,δηλαδη αναλογα με τον ρυθμο να σπας και τισ συγχορδιες, να μην πατας ολες τιν νορες ταυτοχρονα. Επισης, μπορεις ,οπου εχεις νοτες με μεγαλη διαρκεια να κανεις αρπισματα (με το πενταλ πατημενο) ή τριλιες. Αυτα εχω μαθει μεχρι στιγμης :) Ελπιζω να βοηθησα λιγακι...