ελληνική μουσική
611 online   ·  204.515 μέλη

Ανταλλαγή πιάνου με βιολί

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
Chat
07.07.2011, 12:03

Θα ήθελα να ανταλλάξω το πιάνο μου με Βιολί ίδιας χρονολογίας αλλά και καλής κατάστασης. Το πιάνο μου είναι τους έτους ΄98 και είναι σε άριστη κατάσταση. Μόνο κούρδισμα θέλει. Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει μήνυμα! Το είχα βάλει σε αγγελία αλλά δεν πουλήθηκε τελικά, οπότε το ανταλλάζω!

Υ.Γ Εντός Αττικής φυσικά.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zeta490 στις 07-07-2011 12:05 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-07-2011 12:09 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
08.07.2011, 14:54

@zeta490:

Είσαι λωλή κοπέλα μου και θέλεις να «πετάξεις» τα λεφτά σου, χωρίς να ρωτήσεις τους φίλους σου πρώτα, πόσο μπορεί να εκτιμηθεί το πιάνο σου

(μάρκα, τύπος, χώρα κατασκευής, ποιότητα κατασκευής, design)

πριν κάνεις την όποια πώληση η’ ανταλλαγή που θέλεις να έχεις.

Δώσε μας πλήρη στοιχεία για το πιάνο σου

(φωτογραφία, μάρκα, τύπος, χώρα κατασκευής, ποιότητα κατασκευής, design)

και οτιδήποτε μπορεί να μας βοηθήσει να σου δώσουμε την καλύτερη πληροφόρηση σε σένα για την τιμή που μπορείς να πετύχεις για αυτό.

Στο «χώρο» του βιολιού επικρατεί πολύ παραφιλολογία η’ π@π@ρολογία όπως λέω εγώ και ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του προκειμένου να σε παραμυθήσει και να κερδίσει από «σένα», πουλώντας πολλές φορές «φύκια για μεταξωτές κορδέλες»…

Είσαι σίγουρη ότι ξέρεις τι θέλεις

(πώληση του πιάνου η’ ανταλλαγή του με άλλο μουσικό όργανο)

και που πας να «μπλέξεις» με την κίνηση σου?...

Έχεις πλήρη πληροφόρηση για την αξία αυτού που δίνεις και αυτού που προτίθεσαι να πάρεις?...

Για ότι πληροφορία θέλεις για κλασσικά και ηλεκτρικά βιολιά μπορείς να με ρωτήσεις για αυτά.

Διάβασε πρώτα αυτό, σαν πρόγευση:

Ηλεκτρικό βιολί: NS WAV4 ή Fender FV3

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=24701

Δεν είμαι πωλητής βιολιών, ούτε είχα η’ έχω καμία σχέση με οποιονδήποτε πωλητή βιολιών ώστε να έχω οποιανδήποτε σχέση μεσαζόντα.

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 08-07-2011 14:59 ]

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
Chat
08.07.2011, 16:04
Και τι να κάνω; Αρχικά το έβαλα γύρω στα 3 χιλιάρικα αλλά κανείς δεν απάντησε. Μετά το κατέβασα αλλά πάλι τα ίδια! Και φυσικά όποιος το πάρει θα αναλάβει και τη μετακόμιση...Κατάλαβες τώρα γιατί δεν πουλιέται; Επίσης, δεν ήθελα να το πουλήσω, αλλά το έχω στα σαλόνι χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τελειοποιήσω τις σπουδές μου! Οπότε γιατί να παραμένει εδώ αχρησιμοποίητο; Κρίμα είναι!
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
Chat
08.07.2011, 16:05
spartan, προσοχή στη λεπτομέρεια είπαμε! Αν διάβασες, έγραψα, ίδιας χρονολογίας και καλής κατάστασης!
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
08.07.2011, 19:20

@zeta490:

Part 1.

Πάλι δεν με βοηθάς ρε Αντιγόνη να καταλάβω για πιο πιάνο μιλάς...

«Ανέβασε» φωτογραφία του πιάνου, γράψε την μάρκα του, είναι «όρθιο πιάνο» η’ «με ουρα»?...

Πια είναι η χώρα κατασκευής?... Ποια είναι η ποιότητα κατασκευής του?... Τι design έχει?...

Διάβασε αυτό:

Να πουλήσω το παλιό μου πιάνο για να πάρω καινούριο? 

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=24954

Μπορεί η Pirene –και- να ενδιαφερθεί για αγοράσει το δικό σου πιάνο, αν εσύ μπορείς να της κάνεις μια καλύτερη προσφορά και να τα «βρείτε» στην τιμή πώλησης/αγοράς του πιάνου σου.

Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν πουλιέται…

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αναλυτικά σε παρακαλώ?....  

Γιατί δεν έχεις την δυνατότητα να τελειοποιήσεις τις σπουδές σου στο πιάνο?...

Και τι σχέση μπορεί να έχει η παροδική αδυναμία στην συνέχιση των σπουδών του πιάνου με την πώληση του πιάνου σου?...

Συγνώμη που ρωτώ αλλά να μου πει κάποιος/κάποια:

«πουλάω το «παλιό» μου πιάνο γιατί θέλω να αγοράσω ένα καλύτερο και ακριβότερο Γερμανικό / Αμερικάνικο / Γιαπωνέζικο πιάνο" έχει μια λογική βάση….

Να μου πει όμως κάποια:

«Πουλώ το «παλιό» μου πιάνο γιατί δεν μπορώ να το έχω στα σαλόνι χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τελειοποιήσω τις σπουδές μου!»

Sorry, αλλά αυτό δεν μπορώ το καταλάβω εύκολα…

Τα μουσικά όργανα δεν είναι «παιχνίδια» για να τα αγοράζουμε με απώτερο σκοπό να τα «τερματίσουμε»…

Τα μουσικά όργανα τα αγοράζουμε γιατί αγαπάμε τον ήχο τους και λατρεύουμε να παίζουμε μουσική με αυτά!!!

Και την μουσική την δημιουργούμε με αυτά, γιατί αυτό μας ευχαριστεί και μας «γεμίζει» σαν ανθρώπους!...

Οπότε πιο ο λόγος να παραμένει το πιάνο σου αχρησιμοποίητο στο σπίτι σου?...

Κρίμα δεν είναι να «νιώθεις» πιανίστρια και έξαφνα να προσπαθείς να «νιώσεις» βιολονίστρια?...

Part 2

Τα μουσικά όργανα δεν είναι Η/Υ για να πέσει η αξία τους όταν παλαιώνουν…

Ειδικά μάλιστα στα έγχορδα, που θεωρείται ότι –παλαιώνοντας- στεγνώνουν τα ξύλα και οι κόλες τους και το όργανο αποχτάει έναν πιο ομοιογενή και ευφωνο ήχο και μεστό χαρακτήρα συνδένει ακριβώς το αντίθετο και ανεβαίνει η τιμή τους.

Και τα βιολιά δεν είναι εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα…

Οπότε μην σε παραξενεύσει αν θα δεις βιολιά του 1998 καλής κατάστασης να πωλούνται ακριβότερα από ότι τα αντίστοιχα τους καινούργια βιολιά…

Συγνώμη που θα στο ξαναπώ πάλι αλλά η πληροφόρηση σου στο θέμα των βιολιών είναι τραγικά ελλιπείς…

Ξεκαθάρισε στον εαυτό σου πρώτα αν θέλεις ένα κλασσικό βιολί η’ ένα ηλεκτρικό βιολί, καθώς και τα αντίστοιχα υπέρ και τα κατά που έχει η κάθε μια κατηγορία…

Αν πας προς το κλασσικό βιολί, η χώρα κατασκευής του, ο κατασκευαστής του και η φήμη που έχει αποχτήσει στον «βιολονιστικό κόσμο» διαφοροποιούν τις τιμές σε απίστευτο βαθμό.  

Παράδειγμα:

Τα γνωστά (και όχι τυχαία…) βιολιά του Ρουμάνου Vasile Gliga έχουν αποχτήσει μια πολλή καλή φήμη στον κόσμο των βιολιστών έχουν αντίστοιχα αυτές τις τιμές:

4/4 VIOLINS

http://www.violinslover.com/violins4_4.php

ViolinsLover - Romanian Master Violin Maker Gliga - Handmade European Violins

Gliga Violins - ViolinsLover - Handmade Romanian Violin Pictures, Violas, and Cellos

Zachary Smile performing Sarabande on a Gliga Maestro

Αν πας για καλό Γερμανικό βιολί το  

Ernst Heinrich Roth Violin

http://store.musicbasics.com/vln-1700.html

Θα σε καλύψει μεν σε μεγάλο βαθμό μεν σαν όνομα, χώρα κατασκευή , status symbol αλλά θα σε  κάνει  $2,950.00 πτωχότερη

Beautiful German Violin by Ernst Heinrich Roth, 1944, 1721 Stradivari Copy, Model XI – R

A Very Fine Violin- Strad Copy by E.H. Roth Workshop 1924, One Piece Back

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 08-07-2011 19:25 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 08-07-2011 19:42 ]

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
Chat
09.07.2011, 00:04
spartan, το βιολί μπορείς να το πάρεις μαζί σου όπου και αν πας! Σημαντικό αυτό!
Post αρνητικής αξιολόγησης
Taniapapanik
Περαστική Νότα
Chat
10.01.2013, 14:12
Exw ena kalo violi kai tha m endiefere h protash s steile moy plhrofories an s endiaferei akoma sto proswpiko mhnuma.