ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.846 μέλη

    Απατεωνιές στη Θεσ/νίκη και πόλεμος ενάντια σε σωστούς επαγγελματιές!!

    teratofonix
    07.07.2011, 22:26

    Θα αρχίσω μη συστημένος.

    Στο κάτω - κάτω ούτε ο M. Jackson δε τολμούσε να μιλήσει ανοιχτά για κάποια θέματα.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ... σε ένα τέτοιο δώρο, όπως είναι η μουσική παιδεία ή έστω η διασκέδαση ή η χαλάρωση που προσφέρουν οι νότες, κάποιοι επιτήδειοι βρήκαν, όπως πάντα τον τρόπο να εκμεταλλεύονται ανθρώπους και κυρίως μια βασική αδυναμία τους:

    ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ

    Σας λέει κάτι? Πριν μερικά χρόνια, αν ρωτούσες ένα παιδάκι "τι θα γίνεις σαν μεγαλώσεις", θα έπαιρνες διάφορες απαντήσεις. Τώρα τα μισά και κυρίως τα κοριτσάκια, που είναι από τη φύση τους πιο επιρρεπή στα φώτα και τα ωραία ρούχα και τα γνωστά... θέλουν να γίνουν ΔΙΑΣΗΜΑ!

    Τι έγινε? Είναι δουλειά αυτό?

    Ξαφνικά όλα τα παραπάνω που ανέφερα αντικαταστάθηκαν από μια δουλειά ή για την ακρίβεια την ιδέα μιας δουλειάς, αν υπάρχει τέτοιο επάγγελμα δηλαδή...

    Θα γίνουμε διάσημοι!! Θα ανοίγουν πόρτες να περνάς, θα στρώνουν τραχανά και τέτοια...

    Και τι κάνει κάποιος για να γίνει διάσημος?

    ΟΚ. Ας φρικάρουμε, αν και πολλοί ως συνάδελφοι πιστεύω κάτι να ψιλιάζεστε:

    1. Ακολουθεί εξαντλητικές δίαιτες (π.χ. κόβει τους υδατάνθρακες --> ψωμί, πατάτες κτλ.), έτσι ώστε και να φτάσει κοντά στο όνειρό του να πεθάνει νωρίς, χωρίς να διεκδικεί πλέον τα πνευματικά του δικαιώματα.

    Και σιγά μη ξέρει ο/η χήρα πως να το κάνει τη στιγμή που ο κόσμος χάνετε.

    2. Γυρίζει τσόντες. Άλλο ένα «επάγγελμα» που ανθίζει πλέον στον τόπο. Δεν επιτρεπόταν στο παρελθόν, αλλά κάποιοι βρήκαν παραθυράκι στο νόμο, ως συνήθως. Και γιατί  να μη δείξουμε τα μπούτια μας. Όλη η Ευρώπη εδώ θα έρχεται να... το καλοκαιράκι.

    Γιατί καλή κι η Βουλγάρα, αλλά δεν είναι μαυρισμένη!

    3. Δέχεται να δουλεύει χωρίς λεφτά ή εξαντλητικά ωράρια και να είναι απίκο κάθε ώρα και στιγμή, για τον manager (άλλη βρώμα που μας βρήκε κι αυτή), με την υπόσχεση ότι μια μέρα θα... γίνει ΔΙΑΣΗΜΟΣ

    Βεέεεβαια, ω ναι!!!

    4. Τον καίνε με διάφορες ουσίες, νόμιμες και μη, και οι λόγοι είναι ευνόητοι

    α) τον ελέγχουν καλύτερα

    β) τα λεφτά που βγάζει τα επιστρέφει και πάλι (στους manager - επίσημους ή ευκαιριακούς), η οποίοι έχουν κλείσει και την κατάλληλη συμφωνία με τους diller

    Και άλλααααα, να με συμπληρώσετε αν μου διαφεύγει κάτι.

    Κοιτάξτε ΤΩΡΑ κύριοι και κυρίως κυρίες. Οι οποίες βαλθήκατε να καταστρέψετε κάθε τι διάσημο celebrity, σα και του λόγου μου που προσπαθώ να κάνω τη δουλειά μου.

    Για καιρό προσπάθησα σαν επαγγελματίας (είτε σαν καθηγητής είτε σαν ζωντανός μουσικός) και άνθρωπος που δε σπούδασε για να ασχολήτε με τέτοια να προειδοποιήσω τον κόσμο που είχα γύρω μου για αυτά τα φαινόμενα. Και αρχικά τα κατάφερνα πολύ καλά. Κερδίζαμε τον πόλεμο!

    Αλλά ξαφνικά πολλοί άρχισαν να μην ανταποκρίνονται και να χτυπούνε πίσω, αυτούς που προσπαθούν να τους βοηθήσουν!

    Παρομοίως λοιπόν με τις πολιτικές απάτες, έτσι κι εδώ διαλέγει τον τσαρλατάνο που του 'ρχετε με φρου - φρου κι αρώματα και να "να σε κεράσω ένα ποτάκι" και να "να σε βγάλω στο in το κλαμπάκι" και να πάμε και στη Μύκονο μαζί διακοπές"!

    ΚΑΙ κάπου άρχισε να ξεκαθαρίζει το τοπίο, γιατί διαφαινόταν πλέον μια ομάδα ανθρώπων, που ενώ δήλωνε μουσικόφιλη, αντιδρούσε με περίεργο τρόπο ενάντια στα συμφέροντά της!!! ***τι γίνεται?***

    Όχι πως μας ρίξανε, όχι πως δε θα δουλέψουμε, γιατί στην τελική τον μουσικό τον ξεχωρίζεις εξ’ ακοής. Οι παραπάνω ούτε μουσικοί είναι τελικά, ούτε manager. Καραγκιοζάκια είναι ... και άλλοι "ακατονόμαστοι" χαρακτηρισμοί τους αρμόζουν.

    Αλλά το μοιραίο χτύπημα στην ηθική μου τάξη ήταν όταν αποκαλύφθηκε ποιοι κρύβονται πίσω από αυτό το μακελειό:

    Οι κύριοι λοιπόν επειδή με τον καιρό δέχτηκαν πόλεμο από τους σοβαρούς επαγγελματίες μουσικούς και τα πραγματικά ωδεία (για τα μη πραγματικά δείτε το post της συναδέλφου, που την τιμάει!)

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=24411

    οργανώθηκαν. Και αποκαλύφθηκε η προέλευσή τους.

    Έτσι τουλάχιστον τώρα ξέρω με ποιον έχω να κάνω, αν και καρτέρευσε η όλη αντίληψη που είχα οερί ιδεολογίας, εργασίας και την ανθρωπιάς, διότι είναι οι ίδιοι που πουλάνε τον πρόλογο ότι "αγωνίζονται για τον πολίτη και τα ανθρώπινα δικαιώματά του".

    Πρόκειται για κάποιους οι οποίοι "υποστηρίζουν ότι η τέχνη είναι μόνο αριστερή"! Αλλά, χωρίς να είναι καλλιτέχνες.

    Πρόκειται για αυτούς για τους οποίους, όταν ο Τάσος Κούλογλου ρώτησε τους καλεσμένους του Active Member "τι γνώμη έχετε για τους (...)?", απάντησαν "επιτρέπονται οι βρισιές?"

    Πρόκειται για αυτούς που ρώτησαν, με απειλητικό βλέμμα, τον Λ. Μαχαιρίτσα στην ΕΡΤ3, αν σταμάτησαν οι συνάδελφοί του να εργάζονται ανασφάλιστοι, για να σταματήσουν να στέλνουν το ΣΔΟΕ σε κλαρινιτζίδες. Βλέπε:

    http://ww.mylefkada.gr/eidhseis/nea/5421-sdoe-klarina.html

    Πρόκειται για αυτούς, που γέμισαν τη "νεολαία τους" με αξίες όπως: "ο άνθρωπος είναι ζώο και μάλιστα χείριστου είδους, γιατί εκμεταλλεύεται τους άλλους" και το θεωρεί πλέον normal να κάνει όλα τα παραπάνω, γιατί έτσι είναι ο άνθρωπος.

    Πρόκειται για αυτούς, που περιμένουν να μεγαλώσει το ΠΑΙΔΑΚΙ που ζει το όνειρό του, για να του το κάνουν εφιάλτη (και προειδοποιώ κυρίως τις ΓΥΝΑΙΚΕΣ εδώ, που ελπίζουμε όλοι ότι δεν συνεργάζονται, αλλά απλά τις παρασέρνουν).

    Ε, λοιπόν

    α) αν κάποιοι είναι ζώα, ας πάνε στο ζωο – κήπο, σε κανένα κλουβί

    β) μου κλάσανε κάτι

    γ) ξυπνάτε, μην τους αφήνετε να εκμεταλλεύονται το έργο σας και να σας κάνουν συνένοχους