ελληνική μουσική
336 online   ·  202.296 μέλη

Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας για πολυποίκιλο ρεπερτόριο

Iluvatar
Περαστική Νότα
Chat
09.07.2011, 18:28

Γεια σας παιδιά...!
Εϊμαι νέος στο Site και θα ήθελα να σας παραθέσω ένα ερώτημά μου...
Έχω αγοράσει μια ηλεκτρική κιθάρα Yamaha (ναι απ΄το Νάκα δυστυχώς) και πριν απο λίγο καιρό κατάλαβα οτι δεν είναι μια κιθάρα η οποία προορίζεται για χρόνια χρήση...
Τα μουσικά είδη που παίζω ποικίλλουν,κυρίως παίζω Metal και όλα τα υποιδιώματά του,αλλά και πολύ Blues,Rock...
Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι : Ποια κιθάρα θα μου προτείνατε για να παίζω διάφορα είδη μουσική αλλά κυρίως Metal...?
Το ξέρω πως είναι δύσκολο ερώτημα,αλλά όποιος είναι πρόθημος και μπορεί να βοηθήσει τον παρακαλώ να το κάνει...
Ευχαριστώ προκαταβολικά...!

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
10.07.2011, 19:16

@Iluvatar:

Δεν είναι δύσκολο ερώτημα, είναι χαζό ερώτημα.

Οποιαδήποτε average ηλεκτρική κιθάρα με διπλούς (Humbucker) μαγνήτες μπορεί –σε συνδυασμό με τον / τους ανάλογο / ανάλογους ενισχυτή / ενισχυτές - να παίξει οτιδήποτε είδος μουσικής…

Σου φαίνεται αυτό πολύ extreme και δύσκολο?...

Θα στο κάνω όσο μπορώ πιο λιανά για να το καταλάβεις…

Albert King - Born Under A Bad Sign

Albert King - I'll Play The Blues For You

ALBERT KING - oh pretty woman

Scorpions [ THE ZOO ] LIVE ,2004.

Scorpions [ BLACKOUT ] LIVE ,2004.

Scorpions [ BAD BOYS RUNING WILD ] LIVE ,2004.

Scorpions Live - In trance –

Metallica - Whiplash Live in San Francisco 1983

Metallica - Live 1983 w/ Dave Mustaine - The Mechanix

Metallica - Live 1983 w/ Dave Mustaine - Seek And Destroy

Metallica - Fade to Black (1985)

Σε όλα τα video-clip βλέπεις Gibson Flying V.

Από τα Blues του Albert King στο Hard-Rock των Scorpions μέχρι το Thrash Metal των Metallica

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
10.07.2011, 19:30

Δεν σε κάλυψα ακόμα?... Δεν σε «έψησα»?...

Καλώς!!! Έχει πολύ και μεγάλη συνεχεία!...

Les Paul & Mary Ford Show: World Is Waiting For The Sunrise

Les Paul & Mary Ford: Alabamy Bound /Darktown Strutters Ball

Les Paul - Chasing Sound!

Les Paul (the legend!) in cool "Coors" beer commercial

Snowy White & Peter Green - Slabo Day

Snowy White - Midnight Blues

Joe Bonamassa - Stop!

Joe Bonamassa Live - Last Kiss

Guns N' Roses - November Rain

Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine

Guns N' Roses - Paradise City

Guns N' Roses - Welcome To The Jungle

Ozzy Osbourne - I Just Want You

Με Zack Wylde – Gibson Les Paul

Ozzy Osbourne I just want you TORONTO 2010 HD Quality please vote !!!

Με Gus G. – ESP Eclipse 

Ozzy Osbourne - No More Tears

Με Zack Wylde – Gibson Les Paul

Rammstein Moskau live Vφlkerball Russia Russland HD

Rammstein - Ich Will - live volkerball (official video)

Ich will - Rammstein Live in Athens 2010 HD 720p

Rammstein - Du Hast ( Live at Athens Greece 28.06.2010 )

Rammstein - Sonne ( Live at Athens Greece 28.06.2010 )

Για να μην πει κανένας «καλοθελητής» ότι promote – άρω την Gibson, παρόμοια αποτελέσματα μπορείς να έχεις και με Heritage, Tokai, ESP-Edwards, ESP Eclipse, Bernie… και πολλές άλλες κιθάρες σε συνδυασμό με ανάλογους ενισχυτές.

Τώρα, αν εσύ θέλεις να «σουτάρεις» την Yamaha σου γιατί την βαρέθηκες, είναι άλλο θέμα…

Δεν ξέρω τον λοιπό εξοπλισμό σου, αλλά από τα γραφόμενα σου συμπεραίνω ότι δεν έχεις εκμεταλλευτεί ακόμα πλήρως τις δυνατότητες της…

Οπότε η πρόταση μου είναι να μάθεις πρώτα να παίζεις καλύτερα, να «κατασταλάξεις» στο τι είδος θέλεις να παίζεις περισσότερο και καλύτερα γιατί αυτό το «πολυποίκιλο» μου φαίνεται πολύ ανώριμο και ανήλικο σαν ερώτημα….      

Iluvatar
Περαστική Νότα
Chat
11.07.2011, 01:49
Φίλε βοήθησες αρκετά και ευχαριστώ πολύ... Ενισχυτή έχω τον Line 6 Spider 30 watts... Δεν ήξερα και για αυτό ρώτησα 14 χρονών είμαι,το να μην ξέρεις απο πότε θεωρείται αδίκημα..? Και ανώριμος και ανήλικος είμαι...αν δεν ήμουν θα υπήρχε πρόβλημα... Πάντως και πάλι σε ευχαριστώ γιατί βοήθησες...!! Την Yamaha την βαρέθηκα όντως,αλλά δυστυχώς δεν είναι κανείς πρόθυμος να την αγοράσει και τον καταλαβαίνω...
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
11.07.2011, 10:41

@Iluvatar: 

Φίλε Iluvatar.

Καμία ανάγκη η' υποχρέωση για να μου πεις «ευχαριστώ».

Δεν έκανα τίποτα σημαντικότερο από αυτό που όφειλα σαν μεγαλύτερος σου και πιο καταρτισμένος να κάνω και να προσφέρω τις όποιες πληροφορίες μου σε ένα συνδαιτυμόνα του forum που θα έκανε την ίδια η’ παρόμοια ερώτηση ανεξαρτήτως ηλικίας.

Ο ενισχυτής σου -Line 6 Spider 30 watts- είναι ένας “modeling” ενισχυτής, μέτριας “modeling” τεχνολογίας που δεν μπορεί να σου προσφέρει την αίσθηση του “real thing” «λαμπάτου» ενισχυτή.

(«Λαμπάτοι» ενισχυτές ονομάζονται οι ενισχυτές που χρησιμοποιούν λυχνίες κενού σαν ενεργά ενισχυτικά στοιχεία στα επιμέρους ηλεκτρονικά κυκλώματα της προ-ενίσχυσης καθώς και της τελικής ενίσχυσης)

Πολλές φορές οι άπειροι κιθαρίστες κατηγορούν την ηλεκτρική κιθάρα που έχουν, μη γνωρίζοντας ότι  ο ενισχυτής τους και το μεγάφωνο / μεγάφωνα του είναι τα στοιχεία του εξοπλισμού τους που συν-διαμορφώνουν  και καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό το ηχητικό αποτέλεσμα.

Το να μην ξέρεις δεν ήταν και δεν είναι αδίκημα…

Εγώ στα 14 χρόνια, (είχα μια Yamaha SE115 τότε) δεν ήξερα ούτε τα ελάχιστα για τεχνολογικό - κιθαριστικό εξοπλισμό…

Απλά, μην ξέροντας τα ηλικιακά σου στοιχεία, σου απάντησα (ομολογώ αγενέστατα…) όπως θα έκανα -όμως- σε έναν πολύ μεγαλύτερο σου, ενήλικα κιθαριστή.

Για αυτό είναι καλό να βάζουμε τα ηλικιακά μας στοιχεία στο profile μας…

Τώρα μερικά επαγγελματικά «μυστικά» και «οδηγίες προς τους ναυλωμένους»

Η Yamaha δεν «έβγαζε» και δεν «βγάζει» συνειδητά ένα «κακό» μουσικό όργανο στην «αγορά», στο σημείο που το έκαναν -και το κάνουν…- οι περιώνυμες Fender και Gibson που είναι «κου-κου-ρου-κου» λαχεία και ότι όργανο σου κάτσει…

Ο ποιοτικός τους έλεγχος –της Yamaha- είναι πάρα πολύ αυστηρός, σε αυτό!...

Από την άλλην όμως, είναι μια πολύ μεγάλη εταιρεία, που φτιάχνει τα πάντα στα εργοστάσια της: (μοτοσικλέτες, μηχανές εξωλέμβιες, μηχανές πλοίων, πιανα, synthesizers, σαξόφωνα, τύμπανα-ντραμς, φλάουτα, κιθάρες κλασσικές, κιθάρες ακουστικές …) και λογικά δεν μπορεί να ακολουθήσει τις γρήγορες αλλαγές-εξελίξεις όπως κάνουν οι μικρότερες της και πιο ευέλικτες -και πιο εξειδικευμένες- Ιαπωνικές κιθαριστικές εταιρείες (Ibanez, ESP+Edwards, Tokai…)

Λόγω της μορφής της (σαν εταιρεία) ποτέ δεν promote – άριζε τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες στο επίπεδο που το έκαναν οι Ibanez και οι ESP+Edwards…

Αυτό από την μια πλευρά (για σένα) είναι καλό, γιατί δεν χρυσοπλήρωσες την κιθάρα σου, από την άλλην όμως (για την εταιρία) της στερεί την αναγνωσιμότητα και το Status Quo που μπορούσε να έχει…

Είναι αυτό που λες και εσύ απλά:

«αλλά δυστυχώς δεν είναι κανείς πρόθυμος να την αγοράσει και τον καταλαβαίνω...»

Η δικιά μου πρόταση σε σένα είναι να πάρεις την κιθάρα σου και να κάνεις την γνωστή «γύρα» στα μουσικά καταστήματα. Να δοκιμάσεις όσους πιο πολλούς «λαμπάτους» ενισχυτές κιθάρας μπορείς ανεξαρτήτως μάρκας και τιμής. Όποιος ενισχυτής έχει/είναι πιο «κοντά» σε αυτόν τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου είναι και ο ενισχυτής που σου ταιριάζει. Κρατάς την κιθάρα σου μέχρι –δοκιμάζοντας με άλλες- να μπορείς να καταλάβεις πια είναι τα σημεία τους και οι διαφορές τους.

Όταν θα μπορείς να  ξέρεις το τι  διαφορετικό έχουν και τι μπορεί αυτό να σου προσφέρει –σε 'σένα- προς όφελος σου, τότε μόνο θα αξίζει η οποιαδήποτε αλλαγή κιθάρας.

Ευελπιστώ όλα αυτά να σε βοηθήσαν πιο πολύ…

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 11-07-2011 12:53 ]

Iluvatar
Περαστική Νότα
Chat
11.07.2011, 13:27
Φίλε σε ευχαριστώ και πάλι ΠΑΡΑ πολύ... ΘΑ κάνω γύρα και θα ψάξω ενισχυτές γιατί πιστεύω έχεις δίκιο και δεν έχω εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητές της... Α και μια τελευταία ερώτηση αν μπορείς να μου απαντήσεις... Άμα αλλάξω χορδές γίνεται κάτι...? Μήπως υπάρχουν κάποιες χορδές που είναι πιο ευέλικτες ίσως..?
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
11.07.2011, 15:16

@Iluvatar:

Φίλε Iluvatar.

Θα μπορούσα να παρομοιάσω την επιλογή χορδών σαν την επιλογή ενός πολύ ψιλού πινέλου από έναν ζωγράφο. Χρήσιμο για να αποδώσεις τις πολύ λεπτές λεπτομέρειες ενός θέματος αλλά δεν θα είναι αυτό που θα καθορίσει το θέμα καθ’ αυτό…

Οι Elixir μου ακούγονται –στα αυτιά μου- οι πιο «ευέλικτες» και session – άδικες.

Οι DR Pure Blues είναι οι πιο «στρογγυλές» και πιο «Blues - άδικες».

Οι Ernie Ball Not Even Slinky είναι οι πιο «Hard Rock - άδικες».

Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, αυτά είναι οι ψιλές λεπτομέρειες…

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 11-07-2011 15:27 ]

Iluvatar
Περαστική Νότα
Chat
11.07.2011, 18:24
Κατάλαβα... Άρα δηλαδή το πιο σημαντικό για να πάρω τον ήχο που θέλω είναι ο ενισχυτής. Ποιος ενισχυτής κατα τη γνώμη σου είναι ο πιο κατάλληλος για να μπορείς να παίζεις διάφορα είδη μουσικής..? Καταλαβαίνω οτι είναι θέμα των επιλογών πάνω στον ενισχυτή αλλά εσύ ποιος πιστεύεις οτι είναι ο πιο ''κατάλληλος'' ας πούμε..?
trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
11.07.2011, 20:59

Καλήν εσπέρα συμφορουμίτες!

Καιρό έχω να μπω και ξεκινάω από δω την πρώτη μου καλοκαιρινή απάντηση {#emotions_dlg.biggrin}

Αγαπητέ Iluvatar ο σπαρτιάτης έχει δίκαιο σε αυτά που λέει.  Οι διπλοί μαγνήτες θα σου δώσουν όγκο που χρειάζεσαι απ' ότι κατάλαβα.  Άρα, πας σε κιθάρα με ένα ή δύο διπλούς ανάλογα με τα γούστα.

Δυστυχώς κατά τη γνώμη μου ο στρογγυλός μπλουζ ήχος δεν έχει σχέση με τον βαρύ μεταλάδικο.  Έτσι όπως τα είπε ο spartan μπορείς να τα συνδιάσεις, αλλά για άλλες καταστάσεις δεν γίνεται.  Θα τα χωρίσω σε 3 κατηγορίες παρακάτω αλλά εσύ θα πας να δοκιμάσεις για να διαλέξεις τι θες και τι σου ταιριάζει, γιατί εγώ δεν κατάλαβα καλά τι ψάχνεις.  Επίσης δεν είδα για πόσα λεφτά μιλάμε οπότε δεν μπορώ να γίνω και πολύ συγκεκριμένος...

Λοιπόν,

1. Κάτι που είναι ανάμεσα σε μπλουζ, ροκ και μέταλ είναι οι μαγνήτες P90 αλλά θα πρέπει να τους ακούσεις ο ίδιος για να καταλάβεις αν σου κάνουν για τις μεταλιές που θες.  Στα δικά μου αυτιά ο τόνος τους είναι περισσότερο για Hard Rock και όχι για ατελείωτη βρώμα (ας πούμε του στυλ των amon amarth). Αν ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία τότε δες κιθάρες όπως les paul και sg.

2. Αν αυτό που θες είναι τόσο βαρύ και ασήκωτο που δεν σου φτάνει το παραπάνω, τότε ψάξε τίποτα σε Ibanez, jackson, ESP, gibson flying V.  Πρόκειται για κιθάρες με λεπτό σχετικά μανίκι και διπλούς βαρβάτους μαγνήτες όπως οι emg, dimarzio κλπ που όμως για μπλουζ δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο.

3. Μία strat-style κιθάρα με 1 διπλό μαγνήτη στη γέφυρα... Όχι τόσος όγκος, άλλο στυλ γενικά.  Πιο σπάνια έχει χρησιμοποιηθεί για Metal σε παλιά και κλασικά πράγματα... Blues του στυλ SRV, Gallagher, Buddy Guy, Hendrix κλπ...

Αυτά νομίζω είναι τα 3 βασικά είδη και ανάλογα με το τι ζητάς, ψάχνεις και το ανάλογο.  Ο ενισχυτής σίγουρα παίζει ρόλο... Ο λαμπάτος είναι μία καλή λύση πάντα αλλά ειδικά αν είσαι στην κατηγορία 2 (high gain), θα πρέπει να δώσεις πάρα πολλά οπότε κοίτα για ένα καλό τρανζιστοράτο ενισχυτή (για Metal ο spiderIV 75W μια χαρά είναι).  Σίγουρα θες 12' ηχείο (ή περισσότερα ηχεία) και από εκεί και πέρα να βρεις τον τόνο και το gain που θες... Κάτι σε orange ίσως θα σου ταίριαζε... Τον ήχο κατα το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό τον διαμορφώνει ο ενισχυτής οπότε ο ενισχυτής είναι επένδυση.  Αν πας για αγορά ενισχυτή ψάξε καλά και δώσε λίγα ευρώ παραπάνω αν περισσεύουν μέσα στην κρίση.

-----------------
Blues on the Rocks!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 11-07-2011 21:02 ]

Iluvatar
Περαστική Νότα
Chat
12.07.2011, 23:36
Ευχαριστώ φίλε...! Είχα ψηθεί πολύ για αυτήν http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7405 Αν θες πες μου την γνώμη σου όπως και ο Spartan αν θέλει... πιστεύω πως καταρχάς είναι αρκετά καλή για το Metal ήχο που θέλω και ίσως με την βοήθεια κάποιου καλού ενισχυτή να βγάλω έστω και σε μικρό βαθμό τον Blues ήχο που θέλω...
trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
13.07.2011, 11:55

Ό,τι και αν πάρεις να το ακούσεις πρώτα!

Οι active EMGs δεν είναι Bluesy αλλά υποκειμενικά είναι αυτά.  Δεν μπορούμε εμείς να σου πούμε ναι ή όχι γιατί σημασία έχει τι ταιριάζει σε σένα.  Αλλά φιλικά πάντα, δεν ξέρω ακόμα τι μπλουζ και τι μεταλ θες να παίζεις... Δεν ξέρω γιατί δεν θες τη Yamaha... Και μάλλον δεν ξέρεις ούτε εσύ...

Μπλουζ και μέταλ μπορείς να παίζεις με όλες τις κιθάρες.   Παίζουν τα χέρια σου, δεν παίζει η κιθάρα, γι' αυτό ασχολήσου με αυτά...  Αν αλλάξεις κιθάρα, αν πάρεις την ακριβότερη που υπάρχει, δεν σημαίνει ότι θα παίζεις καλύτερα.  Το ίδιο θα είναι... Οπότε η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις είναι στη μελέτη σου...

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
14.07.2011, 17:00

@Iluvatar:

Φίλε Iluvatar.

Θα στο ξαναπώ φίλε, (παρότι νομίζω ότι κουράζω) γιατί δεν το έχεις καταλάβει…:

«Η δικιά μου πρόταση σε σένα είναι να πάρεις την κιθάρα σου και να κάνεις την γνωστή «γύρα» στα μουσικά καταστήματα. Να δοκιμάσεις όσους πιο πολλούς «λαμπάτου» ενισχυτές κιθάρας μπορείς ανεξαρτήτως μάρκας και τιμής. Όποιος ενισχυτής έχει-είναι πιο «κοντά» σε αυτόν τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου είναι και ο ενισχυτής που σου ταιριάζει. Κρατάς την κιθάρα σου μέχρι –δοκιμάζοντας με άλλες- να μπορείς να καταλάβεις πια είναι τα σημεία τους και οι διαφορές τους.

Όταν θα μπορείς να  ξέρεις το τι  διαφορετικό έχουν και τι μπορεί αυτό να σου προσφέρει –σένα- προς όφελος σου, τότε μόνο θα αξίζει η οποιαδήποτε αλλαγή κιθάρας.»

Οι προτάσεις μου:

Laney L 20 H Lionheart Head

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Laney-L-20-H-Lionheart-Head-/art-GIT0010786-000?recId=6377cdfd-f62f-4f17-8101-6bdd9a222883&campaign=EPOQ

«Μικρό αλλά λιονταράκι»

Ιδανικό για μελέτη στο σπίτι, μικρά gigs με την μπάντα, κλασσικός Βρετανικός Bluesy Hard-Rock ήχος, με booster-overdrive πενταλάκι μπροστά του σε «βγάζει» άνετα για Metal σε «χαμηλές-λογικές» εντάσεις. Καλή κατασκευή και καλό Reverb.              

Laney GH 50 L Head

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Laney-GH-50-L-Head-/art-GIT0014003-000?recId=b75131de-2a00-4aaf-afba-1746057c2d5f&campaign=EPOQ

και ο μεγαλύτερος «αδελφος» του

Laney GH 100 L Head

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Laney-GH-100-L-Head-/art-GIT0014002-000?recId=97a6b1f7-a5d5-421c-b0e8-82e923c0ae96&campaign=EPOQ 

«Κλασσικός» Βρετανικός Hard-Rock ήχος, με booster-overdrive πενταλάκι μπροστά τους σε «βγάζουν» άνετα για Metal σε «άγριες» εντάσεις.

Marshall 2266 Vintage Modern Head

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Electric-guitar-amps/Marshall-2266-Vintage-Modern-Head-/art-GIT0009989-000

Τα «κλασσικά» Marshall ηχοχρώματα σε ένα πακέτο 50watt   

Marshall JVM 205 H Head

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Electric-guitar-amps/Marshall-JVM-205-H-Head-/art-GIT0012575-000

ο πιο πολυμορφικός Marshall αυτήν την στιγμή που μιλάνε.

Blackstar HT-Stage 100 Head

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Blackstar-HT-Stage-100-Head-/art-GIT0019184-000?recId=27fbd8c8-5795-4588-90a7-91322ba252d5&campaign=EPOQ

Για πιο «άγρια γούστα»!... Αλλά όχι και ότι καλύτερο στην προκειμένη για Blues