ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Εντυπώσεις: Πυξ Λαξ στο ΟΑΚΑ

    Mad4U
    27.07.2011, 12:18

    Εγω ειμαι απο θεσσαλονικη και θα παω το σεπτεμβριο. Στο πυξ λαξ τελος ημουνα μικρος. τωρα θελω να παω. ξερω οτι μυριζει αρπαχτη. Θεωρω τον πλιατσικα χλε χλε και ψοφιο, διαβασα οσα ειπατε αλλα και παλι θελω να παω!! Και ειμαι σιγουρος πως μεχρι τις 7/9 θα εχουν βελτιωσει καποια πραγματα.

    ΥΣ μιλησα με συγγενεις που πηγαν στης Αθηνας και ειπαν καλα λογια! Ειπαν και κακα αλλα στην τελικη περασαν καλα!

    ΥΣ.2 Αν ψαχνεις να βρεις κατι αρνητικο θα το βρεις και θα σε χαλασει πολλες φορες αδικα. Αν ψαχνεις το τελειο δε θα το βρεις ποτε, δε θα εισαι ποτε ευχαριστημενος, θα εισαι παντα μιζερος και στις 2 περιπτωσεις.

     

    ΥΣ.3 ΛΕΤ ΙΤ ΦΑΚΙΝΓΚ ΓΚΟΟΥ!!!!


    byss
    15.08.2011, 11:38

    Παίδες εγώ καθόμουν ψηλά και έχανα πάρα πού από τον ήχο.... το μόνο θετκό που μου έμεινε ήταν η προσέλευση του κόσμου... τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο....


    entexnorokas
    23.08.2011, 16:16

    Τα πράγματα είναι απλά... Ανοίξτε το ραδιοφωνάκι, που έχετε σπίτι σας... Θα βάλετε ας πούμε ένα σταθμό βαφτισμένο ως ποιοτικό για να αποφύγετε το σκυλάδικο. Όπως το δεύτερο πρόγραμμα. Λοιπόν, θα ακούσετε εκεί τα λεγόμενα ποιοτικά τραγούδια... Από καλλιτέχνες όπως Μαχαιρίτσας, Αλεξίου, Πορτοκάλογλου κτλ... Άντε θα βάλουν και έναν Χατζηγιάννη που πάει παντού(lol)...Μα μέχρι εκεί είναι το ψάξιμο του ποιοτικού ραδιοφώνου. Πότε ακούσατε από τέτοιους σταθμούς Ελληνική ροκ του '70;;; Συγκροτήματα όπως οι Αγάπανθος, Νοστράδαμος, Πελόμα μποκιου, Μουσικές ταξιαρχίες, Τα 4 επίπεδα της ύπαρξης, Ηρακλής και Λερναία ύδρα, Κάστορες, Sunset, the jaguars, sun of greece, the faces, sounds, Εξαδάκτυλος (και άλλα πολλά μπορώ να αναφέρω)... Συνεπώς από τα 70ς, δεν παίζεται τίποτα... Από τα '80ς κάτι ψιλά... Και από τα '90ς, πυξ λαξ και ύστερα το τίποτα...Σόλο καλλιτέχνες όπως ο Πορτοκάλογλου. Λοιπόν, ξέρετε κάτι;;; Αυτή η τακτική επινοήθηκε, για να τραβήξουν το ενδιαφέρον αυτού που συχαίνεται τα σκυλάδικα, για κατανάλωση. Άρα προβάλλουν κάποιες μουσικές τις ίδιες και τις ίδιες, που είναι υποκατάστατα της πραγματικά καλής μουσικής. Δηλαδή προβάλλουν το μέτριο έως καλό. Όμως το καλύτερο το κρύβουν τεχνηέντως.

    Υ.Σ Συμφωνώ σχεδόν εξ ολοκλήρου με τις απόψεις του Πεντατονικού.

    Υ.Σ: Το '88 γεννήθηκα, αλλά μετά τα 15 μου ψάχτηκα και έφυγα από τη προβαλλόμενη μουσική σαπίλα.

    Υ.Σ Η μουσική του χθες είναι καλύτερη από τη μουσική του σήμερα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : entexnorokas στις 23-08-2011 16:19 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 16:54 ]


    jeandoumpier
    18.09.2011, 10:20
    Στη Μαλακάσα πάντως, εντέλει, δεν κάναν live μόνο με τα δέντρα, ήταν ικανοποιητική η προσέλευση, να δω πόσες φορές ακόμα θα πέσουν έξω οι προβλέψεις διαφόρων, όπως αμφέβαλαν αν στο ΟΑΚΑ αρχικά θα γέμιζε και το μισό γήπεδο, αλλά μετά την προσέλευση εκείνη, σώπασαν. Και εγώ πήγα στο ΟΑΚΑ, και παλιότερα έχω πάει σε αρκετές συναυλίες και εμφανίσεις του συγκροτήματος...Στην αρένα ο ήχος ήταν αρκετά καλός, στην αρχή μόνο το μπάσο ήταν περιττό, μετά από λίγο ρυθμίστηκε ο ήχος του. Στις κερκίδες, απ' όσο άκουσα, ήταν κακός ο ήχος, λάθος των διοργανωτών, οι Πυξ Λαξ δεν ευθύνονται για αυτό. Πάντως, σε όλες τις άλλες συναυλίες (και στης Θεσσαλονίκης που ήταν ανάλογη σε κόσμο), ο ήχος ήταν σε όλους τους χώρους ικανοποιητικότατος. Σε αυτούς που μιλάνε για αρπαχτή...άδικα...γιατί οι Πυξ Λαξ και φθηνό εισητήριο είχαν, και παίζανε επί 2.30 ώρες σε κάθε συναυλία,συνεπώς, η έννοια ''αρπαχτή'' με τα δεδομένα αυτά, ακυρώνεται...έχουμε ζήσει αρπαχτές διαφόρων ''δήθεν'' ροκάδων στο παρελθόν, και γνωρίζουμε, ότι δεν είναι έτσι. Τέλος πάντων, έχει πλάκα, όσοι απλά δεν πάτε τους Πυξ Λαξ, το κάνετε σημαία, ασχολείστε μαζί τους συνέχεια, και το παίζετε μουσικοί του μέλλοντος και παντογνώστες, ρίχνοντάς το στη ''δήθεν'' μουσική κακή ποιότητά τους...Οι Πυξ Λαξ δεν δηλώσαν ποτέ μουσικοί, ήταν απλά παιδιά, που ξεκινήσαν από τα χαμηλά, τα πολύ χαμηλά, και κάνανε αυτό που γουστάρανε..ο κόσμος αυτό το επιβράβευσε...Κρίμα, γιατί κάποιοι ξεχνάνε, που τραγουδούσαν οι Πυξ Λαξ παλιότερα, τι προτάσεις για μαγαζιά κάκιστης ποιότητας είχαν (με πολλά φράγκα,αλλά αρνήθηκαν), και πόσα χρόνια υπέμεναν για να γίνουν δημοφιλείς, δίχως να αλλάξουν ήχο, μένοντας στην επιλογή τους. Άλλωστε, πρόκειται για συγκρότημα με λαϊκή υφή, κατά δήλωση και των μελών του, με στοιχεία λίγης έντεχνης-ροκ ίσως. Όπως έλεγε και ο Μάνος Ξυδούς, μόνο μια εξήγηση υπάρχει για τον πόλεμο κάποιων απέναντι στο συγκρότημα...οι πωλήσεις των δίσκων. 5 δίσκοι που έγιναν τουλάχιστον 2 φορές πλατινένιοι ο καθένας. Και σε εποχές που τα σκυλάδικα ανθούσαν.Μπήκαν σε 100.000 σπίτια ο κάθε δίσκος.Αυτό, δεν είναι καθόλου εύκολο. Χαίρομαι, εντέλει, που οι Πυξ Λαξ μάζεψαν κόσμο και είδαν ανταπόκριση, ενώ διάφοροι τώρα σε κάποια φόρουμ ψάχνουν να πάρουν από τα κομμάτια τους, για να πουν κάτι. Ο κόσμος, και ο χρόνος μίλησαν όμως. Αιώνια Ελλάδα. Τα βλέπουμε όλα σαν αρπαχτές και συνομωσίες γιατί είμαστε εμείς πρώτοι της αρπαχτής και της συνομωσίας...Καλή συνέχεια.