ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Εντυπώσεις: Πυξ Λαξ στο ΟΑΚΑ

    jorge
    14.07.2011, 00:45

    Τρομερό κοινό, πάνω από 75.000, αλλά το γκρουπ και κυρίως η διοργάνωση... μια σκέτη απογοήτευση.

    Στιχος Πυξ Λαξ πλαι σε ποτηρι Αμστελ ή - αλλιως - πως μπορεις να ξεφτιλισεις ευκολα το στιχο σου.

     

    Ουτε ενα support group να περασει λιγο η ωρα;

     

     

    Ανυπαρκτος ηχος, μονο μπασο... Το 1/3 του κόσμου που ήταν στις πλαϊνές κερκίδες άκουγε μόνο ένα βουητό και που και που, τις ψηλές του Στόκα. Ντροπή για τη διοργάνωση, να έχει τόσα έσοδα (κάποιοι είπαν για 1.000.000 ευρώ) και να μην μπορεί να βάλει 2 ακόμη πύργους με ηχεία για εμάς τους πλαϊνούς.

     

     

    Αλλαγη θεσης, πλεον απο αρενα... Καλυτερα

     

     

    Καμια φαντασια, ιδιες ενορχηστρωσεις, γρουτσου γρουτσου η ακουστικη... flat... κριμα... 75.000 κοσμος αξιζε καποια εκπληξη, κατι λιγο διαφορετικο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-07-2011 00:47 ]


    επισυναπτόμενα: _3.jpg _1.jpg _2.jpg _4.jpg _5.jpg 
    SouLRocK
    14.07.2011, 01:07
    Δε το περίμενες;
    jorge
    14.07.2011, 01:11
    Αν ρωτάς εμένα, ναι, το περίμενα. Και ειδικά μετά το σοκ που έπαθα με το The Wall, σκεφτόμουν οτι θα ήταν απότομη η προσγείωση... Και τελικά ήταν...
    SouLRocK
    14.07.2011, 01:23
    Δε το λέω για να εξαγριώσω τους οπαδους των πυξ λαξ, αλλά δυστυχώς το σκηνικό "μύριζε" αρπαχτή από πριν.. κρίμα για τον κόσμο που πήγε. ναι, πρέπει να ήταν όντως ανώμαλη η προσγείωση μετά το the wall.. κρίμα για τον κόσμο που δεν πήγε εκεί
    despinakontogianni
    14.07.2011, 01:28
    Εγώ ήμουν η "ξύπνια" της υπόθεσης. Πήγα Waters και μετά απ' αυτό δε θα χαραμίσω τον εαυτό μου σε μετριότητες! ;)
    aviectus
    14.07.2011, 02:19

    Κατσε να δεις τωρα που ανακοινωσαν και νεα εμφανηση στη μαλακασα...
    μαζι με τα πευκα θα παιζουν.Απο την αρχη βρομαγε αρπαχτη.


    gianna-dep
    14.07.2011, 08:30
    εγω εγκλωβισμενη στο δρομο μπροστα στο οακα ακουγα διθυραμβους απο τα πιτσιρικια δεν εχω ιδια αντιληψη αλλα να δεις οτι και η μαλακασσα γεματη θα ειναι
    marilloumajore
    14.07.2011, 09:03

    χαχα...καλά που προτίμησα δηλαδή τον Ραχμανινοφ στο Ηρωδειο με τα ίδια λεφτά..


    aviectus
    14.07.2011, 10:26

    Παράθεση:

    Το μέλος gianna-dep στις 14-07-2011 στις 08:30 έγραψε...

    εγω εγκλωβισμενη στο δρομο μπροστα στο οακα ακουγα διθυραμβους απο τα πιτσιρικια δεν εχω ιδια αντιληψη αλλα να δεις οτι και η μαλακασσα γεματη θα ειναι

    πιστευω τον Ορο Fan-Boy να τον Γνωριζεις,εχουμε πολλους και πολλες...


    skordalis21
    14.07.2011, 11:41
    Θα συμφωνησω σε ολα με τον Γιωργο (jorge). Aθελα μας οσοι πηγαν στον waters εκαναν συγκριση. Εγω που ημουν δεξια απ τη σκηνη στις κερκιδες ηταν λιγο καλυτερα στον ηχο. Ακουγα μεν ολα τα οργανα, αλλα σε κακη ποιοτητα. Ο Πλιατσικας φωνητικα δεν υπηρχε. Ουτε σε ενα κομματι δε πατουσε σωστα τονικα. Ο Στοκας τραβηξε το κουπι ως μη αλλη επιλογη. Επισης καραμπινατο φαουλ στο "μονο για κεινη μη μου λες" η απουσια καποιας τραγουδιστριας guest αν οχι η Τσατσου... Κριμα , οχι για τα λεφτα που εδωσα, αλλα γιατι στο Λυκαβηττο το 2004 ηταν φανταστικα κ αθελα μου ανακαλεσα τη μνημη αυτης της συναυλιας... Οσο για τη διοργανωση gtp εντελως. Αγενεστατοι στα εκδοτηρια για οσους ειπαν να αγορασουν εκει εισητηριο η απλα ηθελαν να το παραλαβουν αφου το χαν αγορασει μεσω νετ...
    Deos
    14.07.2011, 12:50

    Πυξ Λαξ χωρίς Ξυδούς δεν υφίστανται.

    Γιατί δεν το βάφτιζαν Live Μπάμπης Στόκας - Φίλιππος Πλιάτσικας να τελειώναμε;

    Οι αρπαχτές τέτοιου είδους είναι πασίγνωστες στο χώρο αυτό, όταν κάποιος θυμάται να επανασυνδεθεί (τι συγκινητικό..)

    Ένα χρόνο νωρίτερα προπώληση. Γιατί δεν έβγαιναν support οι U2. Απορώ. Και θα το ήθελe τόσο πολύ ο Bono.

    Παντού διαφημίσεις για το θρυλικό γκρουπ. Τρέμετε Stones.

    Κι εμένα μου άρεσαν. Μέχρι το 2004. Αφήστε τις μνήμες να διατηρούνται και μην πατάτε πάνω σ'αυτές προς εκμετάλλευση.


    skordalis21
    14.07.2011, 12:54
    Δε σεβαστηκαν ουτε το Μανο ρε γαμοτη
    AnnaAdams
    14.07.2011, 13:47

    Η δική μου άποψη είναι η εξής.

    Κατ'αρχήν, θα έπρεπε όντως να υπάρχει ένα support group, ντάξει περιμένεις εκεί τόση ώρα χωρίς να κάνεις τίποτα. Κατά δεύτερον, η εισαγωγή μου άρεσε, αλλά το "Μοναξιά μου όλα" ήταν ολόιδιο με ένα παλιότερο live που έχω ακούσει από Πυξ Λαξ.

    Πιστεύω ότι εφόσον η όλη συναυλία ήταν (και καλά) αφιερωμένη στον Μάνο Ξυδούς, καλό θα ήταν να βγάζανε ένα λόγο και να μη βγούνε απλά σαν τις ντίβες και να ευχαριστούνε λες και είναι σε λαικό κέντρο, συνεχίζοντας το πρόγραμμα το οποίο δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο.

    Επιπλέον, τα πολύ γνωστά τραγούδια γιατί δεν έπαιξαν από την αρχή? Ξενέρωσα τη ζωή μου, και το κοινό φαινόταν τι ήξερε καλά και τι όχι, από τον ενθουσιασμό του.

    Στις πλαινές κερκίδες όντως ο ήχος ήταν φρικτός, φωνές δεν ξεχώριζες, μόνο το Στόκα, ενώ ο Πλιάτσικας δεν ακουγόταν καθόλου, και το μόνο που ακουγόταν πολύ ήταν το μπάσσο. Ακόμα και σε βίντεο που τράβηξα, ο ήχος δεν ήταν καλός!

    Τα κομμάτια τα άλλαξαν τόσο στο live που δεν είχε κανένα κοινό με την original μελωδία!

    Ήταν αναμενόμενο ότι θα ξανανέβουν στη σκηνή, όπου επίσης ξενέρωσα γιατί ήταν εντελώς στημένο.

    Γενικά η εντύπωσή μου μπορεί να εκφραστεί με την παρακάτω φράση.

    "Το κοινό αυτό ήταν "πολύ" για ό,τι είδαμε". Και επίσης νιώθω ότι είναι πλήρως αναίσθητοι που ήρθε τόσος κόσμος, και ειδικά ο Πλιάτσικας δε συγκινήθηκε ούτε λίγο. Τι να πω...


    staurosmozart
    14.07.2011, 14:06

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 14-07-2011 στις 09:03 έγραψε...

    χαχα...καλά που προτίμησα δηλαδή τον Ραχμανινοφ στο Ηρωδειο με τα ίδια λεφτά..



     

    ειχες παει στην συναυλια του ματσουεφ με την ορχηστρα του μπολσο'ι'???


    jorge
    14.07.2011, 14:15

    Είναι όπως τα γράφει η AnnaAdams. Επίσης ήταν πολύ πολύ εκνευριστικό που οι καλλιτεχνάρες, στα πιο δημοφιλή κομμάτια τους, επέλεξαν να κάνουν ...δεύτερη φωνή, απουσία πρώτης. Ή να λένε το στίχο εκτός ρυθμού και εκτός της γνωστής τονικότητας.

    Το αποτέλεσμα ήταν ο κόσμος εκεί που πήγαινε να τραγουδήσει, να σταματάει γιατί είτε νόμιζε οτι τραγούδαγε λάθος, είτε γιατί δεν μπορούσε να συγχρονιστεί με τον τραγουδιστή. Και φυσικά ξενέρωνε, αντί να "μπει" στο τραγούδι και να το ζήσει.

    Και ένα βίντεο που τράβηξα, από την - με διαφορά - πιο ξεσηκωτική στιγμή της συναυλίας:


    aviectus
    14.07.2011, 15:28

    μα καλα τοσο τραγικα ηταν? πολυ με παραξενεύει.


    skordalis21
    14.07.2011, 15:30

    Κριμα γιατι μετα τις μνημες απο το 2004 περιμεναμε κατι ισαξιο, η εστω κατι καλο.  Στη Μαλακασα βλεπω να κανουν live μονο με τα δεντρα... Κ επισης να αναφερω μια ακομα φορα πως απο συγκροτημα με τετοιο εξοπλισμο που ειχε , κ τοσα μηχανηματα ειναι εντελως απαξιωτικο να ακους αυτη τη μπασοβοθριλα απ τα ηχεια. Κ φυσικα να μην εχουν γυρισμενα ηχεια προς τα πλαγια, αρα οτι ακουγαμε εμεις οι πλαινοι ηταν αντιλαλος...


    antwnispatra
    14.07.2011, 15:35

    Προφανώς ο "χώρος" μας είναι άκρως απαιτητικός και άκρως πιο μπροστά από πολλούς και πολλά.Διάβασα πολλά και διάφορα σχόλια στο διαδίκτυο και συνάντησα και αρκετά καλά σχόλια.

    Μήπως έχετε πάει σε πολλές συναυλίες με 75.000 κόσμο που να ικανοποίησαν και τα 150.000 αυτιά?

    Δεν ήμουν παρών,βασίζομαι σε όσα διαβάζω.


    PHILIPPOSSM
    14.07.2011, 15:54

    Συγνώμη, για ποιους Πυξ-Λαξ σχολιάζετε;


    Γι' αυτούς που χορεύανε στην σκηνή πιο παλιά;
    Γι' αυτούς που σε κάθε live τους η ενορχήστρωση των τραγουδιών ήταν διαφορετική;
    Γι' αυτούς που πριν χρόνια ο ένας "έθαβε" τον άλλον, λέγοντας οτι δεν θα ξανά συνεργάζονταν πότε μαζί;

    και ένα ακομα ερώτημα....αφού "Μύριζε αρπαχτή" γιατί είχε 77- 80 χιλιάδες κόσμο;;;;;

     


    antwnispatra
    14.07.2011, 16:03

    Για το τελευταίο ειδικά,ας απαντήσουν όσοι πήγαν.

    Για το θάψιμο,ούτε η πρώτη,ούτε η τελευταία μπάντα που συμβαίνει αυτό είναι.