ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Πως να κανω ανεβοκατεβάσματα στα τελικά φωνήεντα;

    kostasr414
    14.07.2011, 14:33

    Γεια σας, ειμαι 22 χροννων ,ασχολουμαι σχεδον ενα χρονο με το τραγουδι και μολις προσφατα ξεκινησα δουλεια σε μαγαζι-μπουζουξίδικο.

    Ζηταω μια βοηθεια,μια συμπληρωματικη τεχνικη στη φωνη μου:

    Πως να ανεβοκατευαζω σωστα και καθαρα τα τελικα φωνηεντα??? Θελω να βγαινει ομοιομορφα και οχι σα να με σφαζουν!Στους χαμηλους τονους τα καταφερνω καλα.Πολυ καλα μπορω να πω.Αλλα στους υψηλους,πχ σε μια μπαλαντα που θελω να φωναξω και να πω "Το πουλαω το σπιτιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι" αυτο το "ιιιιιιιιιιιιιιιι" θελω να το πω με ανεβοκατευασμα γρηγορο.Ετσι βγαινει πολυ ομορφα το τραγουδι.Υπαρχει καποιο τρικ να το επανορθωσω αυτο το πραμα?????

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-07-2011 13:47 ]


    BAGRATION
    26.07.2011, 14:20

    Αυτό που θέλεις λέγεται βιμπράτο (vibrato) κανε μια αναζήτηση στο google και θα βρεις αρκετά πράγματα.

    Σου λέω το στάνταρ που κάνουν οι περισσότεροι. Στην αρχή ξεκίνα με να μιμείσαι το βιμπράτο στις μεσαίες νότες δηλαδή σαν ΑαΑαΑαΑαΑαΑα. Σιγά σιγά μπορεις να ανεβαίνεις νότες και να μειώνεις τη διαφορά του "Α" με το "α".

    Στην πορεία θα αρχίσει να έρχεται και από μόνο του (αυτό αν τραγουδάς με κάποια άνεση διότι μόλις ζοριστείς, φεύγει πάλι)


    -----------------
    http://kritikiskepsi.wordpress.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 26-07-2011 14:25 ]


    kostasr414
    26.07.2011, 15:18

    Φιλε μου Βαγκρασιον εψαξα λιγο στο γκουγκλ αλλα δε βρηκα κατι το ιδιατερο. πολυ επιστημονικα τα λενε..εγω ειχα ακουσει οτι βαζουν κατι σαν ενα ξυλακι στο στομα και μετα....δεν το ξερω...θελω κατι πιο απλο δηλαδη...δε μπορω να ειμαι στο καμαρινι 15 λεπτα πριν βγω και να ξαπλωνω με βιβλια στο στομαχι μου............(οπως διαβασα δηλαδη σε ενα φορουμ)!!!!

    Κατι πιο αποτελεσματικο.Οντως το εχω διαπιστωσει αυτο οτι οταν ζοριστω πολυ μετα φευγει το βιμπραντο..ενω πριν τα πηγαινα καλα στις χαμηλες συχνοτητες...μολις αρχιζω και ανεβαζω ενταση(σε καμια μπαλαντα του γονιδη π.χ.) ξεκιναει κ φευγει αυτο το...βιμπραντο. και αρχιζω και αγχονομαι εκεινη την ωρα κ λεω τι γινεται ρε? μου φευγει η φωνηηηη???

    ενταξει σορρυ σας ζαλισα...

    περιμενω καποια απαντηση...καποια διαφωτιστικη....

    αντε και αν δω αποτελεσμα.....κερναω μπουκαλι


    BAGRATION
    28.07.2011, 13:15

    Κοίταξε, όσον αφορά το ζέσταμα αρκεί κάτι πιο απλό. Ας πούμε να τραγουδήσεις μόνος σου πριν βγεις ένα πολύ εύκολο κουπλέ μερικές φορές. Μετά από λίγο πιάνεις και κανένα δυο λιγάκι πιο δύσκολα. Κι εγώ όταν έχω καμμία πρόβα και βαριέμαι να τραγουδήσω σκάλες κ τέτοια για ζέσταμα, τραγουδάω μερικά εύκολα ρεφρέν.

    Αυτό το γιατροσόφι με το ξυλάκι το έχω δει και εγώ και δε μου φάνηκε καλό.

    Όταν ανεβαίνεις σε νότες ίσως να σφίγγει ο λαιμός και να σου κόβει το βιμπράτο. Το να σφίγγει ο λαιμός στις ψηλές δεν είναι πάντοτε κακό.  Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να σπρώξεις παραπάνω αέρα με την κοιλιά για να κρατηθεί το βιμπράτο.

    Αν ξεκινήσεις να εξασκείσαι 10-15 λεπτά τη μέρα, μιμούμενος το βιμπράτο στις ψηλές νότες, είναι πολύ πιθανό να αρχίσει να σου έρχεται και φυσικά μετά από 2-3 βδομάδες. Δυστυχώς το θέμα είναι ότι γρήγορα τίπς δεν υπάρχουν, διότι χωρίς κάποια εξάσκηση δεν υπάρχει αποτέλεσμα.


    -----------------
    http://kritikiskepsi.wordpress.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-07-2011 00:31 ]


    kostasr414
    29.07.2011, 11:50
    Σ'ευχαριστω πολυ ...Αυτο με το ζεσταμα το κανω καμια φορα.λεω κανα κουπλε ή κανα ρεφρεν που περιεχει πολυ βιμπρατο μεσα και ετσι κατι γινεται...οντως εχω καταλαβει διαφορα αν το κανω αυτο καθε μερα βελτιωνεται αυτο.Η καλυτερη λυση, εξασκηση σχεδον καθε μερα!!
    caterina08
    30.07.2011, 19:30

    260g να τ αφησω???

    Το vibrato δεν παει με τη σεσουλα...αααα εδω ειναι λαικο βαζω παραπανω...(διορθωστε με αν κανω λαθος)


    kostasr414
    30.07.2011, 22:54
    χαχαχαχαχα!! γελασαμε...καλο καλο. Κατερινα κοριτσι μου αν πας βαση θεωριας και χιλιοτομων βιβλιων......λογικο και επομενο ειναι να μου τα λες αυτα! εγω ομως επειδη ειμαι γνησιος ελληνας ξερω να χρησιμοποιω πολυ καλα το βιμπρατο και που πρεπει να μπει...καθε μερα ακουω τοσους καλλιτεχνες και στο μαγαζι και σε αλλα μαγαζια.Καθομαι και εξερευνω την φωνη του καθε καλλιτεχνη και εχω καταλαβει οτι ΔΕΝ υπαρχει τραγουδιστης που να μην χρησιμοποιει βιμπρατο! σε ολα τα στυλ.μπαλαντα,λαικο,εντεχνο κ.τ.λ. οταν εγω μιλησα πριν για βιμπρατο εννουσα για φυσιολογικη μεθοδο οχι για οπερα!!! Αμεσως εξυπναδες!!! Γραφτηκα μονο κ μονο να μαθω κατι, να βελτιωσω λιγο παραπανω κατι που ηθελα και ακουω εξυπναδες.Και δεν εννοω εσενα Βαγκρασιον !! (ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΛΟΙΠΟΝ )
    caterina08
    31.07.2011, 18:26

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:08 ]


    kostasr414
    31.07.2011, 23:24
    οκ ενταξει εχεις δικιο! οτι πειςςςςςςςςςςςςςςςς.................... Αλλα μονο βοηθεια δεν μου εδωσες εσυ.....Δε βλεπω φαντασματα και το ξερουν πολλοι αυτο.Εγω εμαθα να βοηθαω το κοσμο και οχι να κρινω.Αν μπορουσες να βοηθησεις θα απαντουσες με μια απαντηση που θα περιηχε μια συντομη βοηθεια.ετσι για το καλο....Το αν λεω εγω το βιμπραντο με το κιλο ή με τον τονο ειναι δικο μου προβλημα και οχι δικο σου.
    BAGRATION
    01.08.2011, 22:45

    Αυτό που κανεις caterina08 λέγεται Troll-άρισμα. Σταμάτα το και φέρσου πολιτισμένα πρίν σου γίνει συνήθεια.  


    kostasr414
    05.08.2011, 22:45
    Σ'ευχαριστω πολυ Ναντια. Πολυ σωστες οι συμβουλες σου. Αυτο με την υψηλη περιοχη οτι μπορει να κανω ζημια στις φωνητικες μου χορδες με ανατριχιασε.Αν παθει κατι η φωνη μου θα αυτοκτονησω.χαχαχαχαχα! Σοβαρα το εχω ξανακουσει αυτο αλλα δεν το πολυπιστεψα..Τελικα πρεπει να μαι πιο προσεκτικος.Και κατι αλλο να σου δωσω μια απαντηση σε ποια κατηγορια ανηκω: Δεν μου εχει πει καποιος δασκαλος ή καποιος εμπειρος μουσικος αλλα καταλαβαινω απο εμπειρια στο τραγουδι και στη μουσικη οτι ειμαι μεσοφωνος.Το πιο κλασικο πιστευω στα 22 χροννων σε εναν αντρα.Αυτο με το βιμπραντο το καταφερνω λιγο καλυτερα τωρα.Οσο περναν οι μερες ανεβαζω κ λιγο την ενταση μου στα τελικα φωνηεν και βιμπραρω καλυτερα.Αλλα οπως ειπε και ο φιλος μου ο Βαγκρασιον πιο πανω μολις ζοριστω λιγο μου φευγει και.....ξενερωνω.
    kostasr414
    06.08.2011, 15:54
    Δε μπορω να καταλαβω αυτο με την ασκηση, δηλαδη να το τραγουδαω με τα συμφωνα Μ και Ι. Πως δηλαδη ??? Οσο αφορα αυτο με το βιμπραντο που μου ειπες ευτιχως μου βγαινει απ'τις χορδες και οχι κανοντας καποια τεχνικη. Εγω βασικα με τα τραγουδια του Καζαντζιδη εμαθα να τραγουδαω.Και το βιμπραντο απτα τραγουδια του το εμαθα.Ειναι ο "δασκαλος" μου...Ακουγα συνεχεια τα τραγουδια του και τα τραγουδουσα και γω μαζι σε ολους τους τονους του,τα βιμπραντα του ολα.Και μετα προχωρησα στο Καραοκε.Αλλα δε παει να πει αυτο ομως οτι εχω φωνη σαν του Καζαντζιδη.Προς θεου ετσι...Εχω κανα δυο ηχογραφησεις στο ΠΣ μου απτο μαγαζι αλλα ειναι απο κινητο και δεν ακουγονται καλα.Αλλα μπορω να σας προβαλω ενα τραγουδι που εχω γραψει (κλεμμενο ομως), με δικια μου φωνη.Ακουγομαι λιγο χαλια γιατι ηχογραφηθηκε σπιτι μου με.....5ευρω μικροφωνο και οσο να ναι δεν τονιζα τις υψηλες νοτες γιατιιιι...μενω και σε πολυκατοικια..μην εχω επισκεψη απο καναν μπατσο για ηχορυπανση. Εδω ειναι:
    Link
    " target="_blank" target="_new">> Θελω να ακουσω γνωμες για το τι κανω λαθος και τι σωστο.Οι εμπειρικες γνωμες θα με βοηθησουν πολυ
    kostasr414
    07.08.2011, 10:54

    Το ξερω Ναντια.Δεν ειμαι αριστος ξερω..θελω πολυ δουλεια.Αλλα ο χρονος με πιεζει δεν εχω χρονο για Ωδειο και τετοια.Τις ημερες που δεν ειμαι στο μαγαζι δουλεω και αλλου παραλληλα και.....καταλαβαινεις.Θα μαθω μονος μου να τραγουδαω στο μαγαζι.Αισθανομαι αλλιως πανω στη σκηνη,με την ορχηστρα πισω και το κοσμο απο κατω.Δε ξερω τα καταφερνω καλυτερα εκει.Τωρα στο σπιτι δεν εχω διαθεση να τραγουδησω.Σε καταλαβαινω ομως απολυτα, μπορει να μη παταω σωστα στις νοτες, φαλτσαρω καμια φορα αλλα ειναι αλλιως "ζωντανα"...Παει η ορχηστρα μαζι με σενα.Εγω καλυτερα στο μαγαζι εμαθα να τραγουδαω.Εφτιαξα την χροια μου,την ενταση μου στη φωνη,το βιμπραντο ολα.Ειναι διαφορετικο το συναισθημα.Εκτιμω παρα πολυ τη γνωμη σου,τις αποψεις σου και σ'ευχαριστω παρα πολυ που ασχοληθηκες..Εψαχνα καποια γνωμη(ή μαλλον γνωμες)..Γιατι στο μαγαζι....ειναι ολοι ο,τι να ναι!!Θα κατσω ομως να ασχοληθω παραπανω με τη φωνη μου!Τωρα πως και που...δεν το γνωριζω γιατι δεν εχω χρονο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 09:21 ]


    JohnieAnto
    22.08.2011, 12:51

    Κώστα γεια σου και απο εμένα,

    πριν λίγο άκουσα τα κομμάτια που έχεις ανεβάσει στο youtube, θεωρώ οτι πρέπει να σου το πώ οτι το θέμα σου δεν είναι τόσο τα ανεβοκατεβάσματα στα τελικά φωνήεντα, το θέμα σου ξεκινάει πρώτα απ'όλα με λάθος τονικότητα συγκεκριμένα ακουσα 2 κομμάτια και στα 2 ήσουν εκτός, επίσης δεν βγάζεις καθαρή και δυνατή φωνή - η γνώμη μου είναι να δώσεις μεγαλύτερη βαρύτητα στο να μάθεις να ακολουθείς τον τόννο σε κάθε κομμάτι όπως πρέπει ή να τραγουδάς κομμάτια που ταιριάζουν στη φωνή σου και να προσέξεις πολύ στις αναπνοές.

    δεν διάβασα όλα τα ποστ να δώ  αν κάνεις μαθήματα φωνητικής ( αν όχι πρέπει να ξεκινήσεις μιας και το αγαπάς τόσο πολυ) θελεις αρκετή δουλειά πάντως.

    ο σκοπος του ποστ μου δεν είναι να σε προσβάλω ή να το παίξω εξυπνος αλλα να σε βοηθησω (εχω πολυ μεγάλη εμπειρία στον χώρο)


    -----------------
    http://www.thewisend.weebly.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 09:12 ]


    BAGRATION
    23.08.2011, 00:51

    Εντάξει λογικά Live θα τα πάει καλύτερα. Τωρα μες το σπίτι με τη μουσική σιγά, τους γονείς δίπλα, καμμία γιαγιά από πάνω και τους γείτονες παραδίπλα, είναι φυσικό να μη του βγαίνει τοσο καλά.

    Εγώ πάντως διαφωνώ με την εκφραση "θες αρκετή δουλειά". Το φάλτσο και το κακό μετρημα φτιάχνει πολύ γρήγορα με το να ηχογραφείς και να ακούς πολλές φορές τον εαυτό σου πάνω στο ίδιο κομμάτι.  Αν κανεις 7-8  ηχογραφήσεις τη μέρα, μετά από μια-δυο βδομάδες η τελευταία θα είναι ασύγκριτη με τη πρώτη και θα τραγουδάς παρα πολύ καλύτερα.


    kostasr414
    23.08.2011, 13:38

    Φιλε Βαγκρασιον δεν ξερω αλλα οτι λες ειναι οντως πραγματικοτητα.Το να ηχογραφησεις ενα κομματι μεσα στο σπιτι,και δε μιλαμε για ειδικα μονωμενο χωρο, σε πολυκατοικια,και με μικροφωνο τσαινιζζζζζ, λογικο ειναι να μην σου βγαινει το αισθημα να τραγουδησεις καλα.Καταρχην πρωτον και κυριον δε μπορεις να φωναξεις καλα...να εντασαρεις λιγο το κομματι.Κοιτας γυρω σου συνεχεια μην τυχον ερθει καμια πέτρα απτο παραθυρο....ειναι διαφορετικα στο λαιβ...αλλα και σε στουντιο ακομα καλυτερα.εχω κατι ηχογραφησεις απ το μαγαζι(δικιες μ) αλλα ειναι απο κινητο...θα προσπαθησω να φτιαξω λιγο την ηχογραφηση τους και θα τα ανεβασω...μαθηματα φωνητικης για μενα ειναι.....δωρο αδωρον πλεον φιλε johnie !! ο χρονος ειναι χρημα και γω δεν προλαβαινω ουτε για καφε να παω...σχεδον ολη την εβδομαδα προβες στο μαγαζι,βραδυ μαγαζι μεχρι πρωιας, και την υπολοιπη μερα υπνο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 15:31 ]


    VENOS
    23.08.2011, 13:43

     

     

    Παράθεση:



    Αγαπητε πληρωνεσαι στο κεντρο οπου  ΄'τραγουδας''?

    αν ναι δωσε λιγα χρηματα για φωνητικη, πραγμα που πιστευω πως θα το εκανες αν αγαπουσες την μουσικη

    Παντως εγω πιστευω πως δεν το εχεις εφοσον λες οτι κανεις ενα χρονο φωνητικα και τραγουδας ΦΟΝΙΤΙΚΑ

    Επειδη σου αρεσει ομως η μουσικη μπορεις ν΄ακους και να τραγουδας στο ντους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 15:39 ]


    kostasr414
    23.08.2011, 14:04

    Βενος Ελα να με ακουσεις στο μαγαζι και αν δε σου αρεσω παραιτουμαι εκεινη τη στιγμη. Εχετε μια ταση εδω μεσα ολοι να περνιεστε ξυπνιοι και υποκριτικοι. Εγω κατ΄αρχην ξεκινησα για αλλο θεμα και για αλλο κατεληξα. Στο ντους φιλαρακι να τραγουδησεις εσυ! Και ναι πληρωνομαι στο μαγαζι. Λεφτα που οσα βγαζεις εσυ σε ενα μηνα εγω τα βγαζω σε 2 μερες...με αναγκασες να στα πω αυτα γιατι εσυ με εφερες στο επιπεδο αυτο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 15:42 ]


    kostasr414
    23.08.2011, 14:14

    Φιλε Βαγκρασιον ακου εδω εσυ και πες μου...μου φαινεσαι πολυ λογικος τυπος

    >

     

    Αν μπορεις να διακρινεις ομως τη φωνη γιατι ειναι απο κινητο......


    mary_omikron
    23.08.2011, 16:06

    Παράθεση:

    Το μέλος kostasr414 στις 23-08-2011 στις 14:04 έγραψε...
    Εχετε μια ταση εδω μεσα ολοι να περνιεστε ξυπνιοι και υποκριτικοι.

    Από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα για ΟΛΟΥΣ εδώ μέσα? Ηδη τρία τέσσερα μέλη ασχολήθηκαν υπέρ του δέοντος και πολύ σοβαρά με το θέμα σου, ακούγοντας τα τραγούδια σου. Το γεγονός ότι κάποιος έχει μια διαφορετική γνώμη ή διάθεση χλευασμού και απευθύνεται άκομψα χαρακτηρίζει μεμονωμένα ΜΟΝΟ τον ίδιο και όχι ολόκληρο το site στο οποίο απευθύνθηκες ζητώντας βοήθεια και ενημέρωση. Οφείλεις να ανακαλέσεις προς χάριν των μελών που ανάλωσαν χρόνο και γνώσεις γράφοντάς σου κριτικές, αναλύσεις και οδηγίες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 15:42 ]