ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Bon Jovi - Σχόλια, εντυπώσεις, video, φωτογραφίες

    metalkristi
    22.07.2011, 12:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Foidel στις 22-07-2011 στις 11:32 έγραψε...

    Metalkristi με το Raise Your Hands την άνοιξαν την συναυλία...



    Μπορει να εχεις δικιο αλλα το κομματι το επαιξαν.  Εγω αργησα οπως ειπα και στην αρχη να παρω λιγο μπροστα γιατι ειχα παθει ενα μπλακαουτ αλλα ο μικρος μου λεει οχι μαμα το επαιξαν και καπου στην αρχη.  Εγω δεν θυμαμαι ακριβως σε ποια θεση επαιξε στην λιστα αλλα ακουστηκε απο τα πρωτα

    δυστυχως ειχα το μυαλο μου στον κουκλο και δεν κρατησα ακριβως την λιστα {#emotions_dlg.inlove}


    -----------------
    jbj

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 22-07-2011 12:21 ]


    metalkristi
    22.07.2011, 12:09

    Παράθεση:

    Το μέλος nickmanolis121 στις 22-07-2011 στις 11:18 έγραψε...

    Δεν ξέρω αν γίνεται και στο εξωτερικό αυτό, αλλά είναι απίστευτη ελληνοκατάντια όταν βλέπω σχόλια του τύπου, τους προωθούν τα ΜΜΕ, δεν έχουν προσφέρει τίποτα στην μουσική σκηνή, δεν έπαιξαν διάφορα παντελώς άγνωστα τραγούδια(μην τρελαίνεστε, τα τραγούδια που λέτε τα ξέρω διότι είμαι fun τους από το 1985 αλλά σε ένα greatest hits playlist αυτά τα τραγούδια δεν μπαίνουν).

    Πως γίνεται τα συγκροτήματα που γεμίζουν το ΟΑΚΑ να είναι άξεστα, όλοι τους ατάλαντοι και άφωνοι(αναφέρομαι και στους ΠΥΞ ΛΑΞ); Ποιο ελληνικό συγκρότημα ή τραγουδιστής-στρια θα κατάφερνε να γεμίσει το ΟΑΚΑ σήμερα έστω και με τζάμπα εισιτήριο;

    Πως γίνεται παγκοσμίως να υπάρχουν 40.000.000 θεατές παρανοϊκοί που δώσαν λεφτά για να δουν τους Bon Jovi;

    Είναι τυχαίο που και τα δύο συγκροτήματα τραβάνε πολύ γυναικείο κόσμο και σε αυτή την δράση υπάρχει πάντα αντίδραση; Μήπως ο μπαμπάς, μας είπε να μην ακούμε τραγούδια που ακούν και οι γυναίκες γιατί φοβόταν ότι ο μονάκριβος γιος τους θα λοξοδρομούσε σεξουαλικά;

    Ωραία λοιπόν επειδή τέτοια θεάματα Bon Jovi τα βλέπουμε συχνά στην Ελλάδα να ζητήσουμε να σταματήσουν αυτού του είδους οι συναυλίες να αρχίσουν τα αφιερώματα στην κλασική μουσική ή από ότι καταλαβαίνω στην hardcore σκηνή . Έξω οι ατάλαντοι από την Ελλάδα…δεν θέλουμε να ξαναγεμίσουμε το ΟΑΚΑ…



    αγαπητε φιλε μου και ο μπετοβεν να ερθει παλι θα βρεθει η κακια για να την πουν

    ολα ηταν μια χαρα και τον ξαναπεριμενουμε παλι

    εδω ο κοσμος δεν ηξερε το πριτι γουμαν του ροι ορμπισον μην το ψαχνεις χαχαχααχαχαχαχαχαχαχα


    SouLRocK
    22.07.2011, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος metalkristi στις 22-07-2011 στις 09:44 έγραψε...

    to shot to thru the heart Μιχαλη το επαιξαν



    συύμφωνα με το setlist της συναυλίας σε διάφορα site (και με το review της συναυλίας εδώ στο MH), ΔΕΝ το έπαιξαν, οπότε με κάποιο το μπερδέυεις..  {#emotions_dlg.blush}


    -----------------
    FOR THOSE ABOUT TO Rock, WE SALUTE YOU! http://www.facebook.com/pages/High-Voltage-Rock-Metal-Radio/110748638981547

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRock στις 22-07-2011 13:11 ]


    Foidel
    22.07.2011, 13:12

    Metalkristi ηχογράφησα την συναυλία αλλά δεν ακούσα πουθενά το Shot Through The Heart.O γιός σου μάλλον μπερδεύτηκε από τον πρώτο στίχο του You Give Love A Bad Name που παίχτηκε δεύτερο.Θα ήθελα να κάνω επίσης μία παράκληση στον jorge επειδή ξέχασα να γράψω να το Blaze Of Glory πριν από το Have A Nice Day στο setlist.Aν είναι δυνατόν μπορείς να το βάλεις;


    Foidel
    22.07.2011, 13:13

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 19-07-2011 στις 22:07 έγραψε...

    Νομίζω έχεις ξανά ρωτήσει και σε άλλο post και σε γράψαμε, τι δεν καταλαβαίνεις;;;;

     

    Είσαι σίγουρος πως με γράψανε;


    jorge
    22.07.2011, 13:24
    Ναι, τους Έλληνες Brothers in Plug και τους Δανούς The Breakers.
    Foidel
    22.07.2011, 13:54

    Έπαιξαν πολύ καλά σε αντίθεση με τους The Breakers οι οποίοι προσωπικά με έκαναν να βαρεθώ....


    jorge
    22.07.2011, 14:42
    Τους πρώτους δεν τους πρόλαβα. Οι The Breakers έκαναν ωραίο κεφάτο show σε σύχρονους ρυθμούς Rock n' roll, μου άρεσαν αρκετά για το είδος τους.
    trelakias
    22.07.2011, 16:29

    Παραυρέθηκα και εγώ στους Bon Jovi και δεν είμαι ούτε ήμουν fan τους ποτέ... Δεν μπορώ να πω ούτε ότι μετάνοιωσα που πήγα ούτε ότι ήταν και ό,τι καλύτερο.

     

    Πάνω κάτω ισχύουν αυτά που έχετε ήδη πει... Πολύ καλή η επικοινωνία με το κοινό και πολλή ενέργεια, αν και τα μέλη έχουν μεγαλώσει πια.  Δεν έχει χάσει κανείς τη φόρμα του ή τις δυνατότητές του απ ό,τι άκουσα και είδα.  Τα έδωσαν όλα στο κοινό τους και ήταν φοβεροί.  Με κέρδισε ο sambora που φαίνεται ότι είναι η ψυχή της μπάντας.  Τις επιλογές στο setlist δεν μπορώ να τις κρίνω γιατί δεν είμαι fan,

    Το κοινό επίσης θερμό και "πολύχρωμο" καθώς μπορούσε να δει κανείς μικρούς με τους γονείς τους, ροκάδες, ποζέρια και ακόμα και άσχετους με το όλο κλίμα μιας ροκ συναυλίας.  Σίγουρα από τα πιο δραστήρια κοινά καθώς από ψηλά η αρένα έμοιαζε με μια θάλασσα από χέρια.

    Όσον αφορά τον ήχο δεν πιστεύω ότι ήταν κακός αλλά ούτε και ο καλύτερος... Ήμουν βέβαια στις πάνω κερκίδες, θύρα 32, οπότε δεν είχα και τρομερές απαιτήσεις.  Ναι, ίσως δεν άκουγα τόσο καθαρά τί έλεγε ο jon και δεν ήταν τόσο δυνατά αλλά φανταζόμουν ότι στην αρένα θα ήταν πολύ καλύτερα.  Γενικά ήταν καλούτσικα από θέμα ήχου αλλά η συγκίνηση του κοινού ερχόταν από τα μέλη της μπάντας οπότε δεν με άγγιξε και πολύ. Όσον αφορά το οπτικό θέαμα (οθόνες) δεν με ενθουσίασε.

    Το μεγάλο κακό είναι μάλλον ο χώρος που έγινε η συναυλία.  Από εκεί που ήμουν παρακολουθούσα κυρίως τις οθόνες... Η σκηνή είναι πάαααρα πολύ μακριά και σχεδόν πάντα έχουμε κάποια παράπονα για τον ήχο στο ΟΑΚΑ.

    Άσχετο, ο καιρός ευτυχώς για μας εκεί πάνω ήταν μια χαρά, καθώς είχε ένα αεράκι που με έκανε να σκέφτομαι να μείνω εκεί να κοιμηθώ μετά από μία τόσο ζεστή μέρα... Για εσάς στην αρένα δεν ξέρω πως ήταν.

    Θα κλείσω με το μεγαλύτερο αρνητικό του event που ήταν η τιμή... Υπερβολικότατα υψηλή.  Αν η τιμή ήταν πιο normal τότε θα ήμουν σίγουρα πιο χαρούμενος και ενθουσιασμένος που παραβρέθηκα.  Σε καμία περίπτωση όσα σας ανέφερα και όσα μου άφησε αυτή η συναυλία δεν άξιζαν 70 ευρώ! (στη θύρα 32 μάλιστα επαναλαμβάνω...)


    metalkristi
    25.07.2011, 10:16

    εγω προλαβα το ελληνικο συγκροτημα αλλα περασαν απαρατηρητοι για να πω την αληθεια νομιζα πως απλα ηταν μουσικη απο τα ηχεια μεχρι να μπει ο κοσμος μετα τους ειδα να χτυπιουντε στην σκηνη
    οσο για το τραγουδι εχετε δικιο το μπερδεψα αλλα με τον κουκλο στην σκηνη μπερδεψα και την υπαρξη μου{#emotions_dlg.inlove}ααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ μπον!!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : metalkristi στις 25-07-2011 10:18 ]


    billpanasteros
    25.07.2011, 16:16
    Στα 30 χρόνια που πηγαίνω σε συναυλίες, είναι από τις λίγες φορές που οι εντυπώσεις μου είναι τόσο ανάμικτες. Οι Bon Jovi είναι μία αξιοσέβαστη μπάντα και στο ΟΑΚΑ, ενώ έπαιξαν πολύ καλά και πραγματικά "ίδρωσαν" για το κοινό τους και έδειξαν να το απολαμβάνουν, είχαν απελπιστικά κακό ήχο σε σημείο απόλυτου ξενερώματος. Κρίμα για ένα τόσο μεγάλο σχήμα. Βρισκόμουν στο κέντρο της αρρένας, όπου ο ήχος έπρεπε να "σκοτώνει". Στο ίδιο στάδιο πρίν δύο χρόνια οι AC/DC, είχαν τον απόλυτο ήχο!
    billpanasteros
    25.07.2011, 16:19
    Με δύο λόγια, το live ήταν οκ, οι Jovi είχαν τη διάθεση, αλλά ο ήχος τους αδίκησε κατάφορα. Όσοι είναι μουσικοί, καταλαβαίνουν πιό έντονα αυτό που λέω. Το μπάσο και η μπότα, έπρεπε να σου "τρυπάνε" το στομάχι κι όχι να ακούγονται υποτονικά,... ενώ έπρεπε να στήσεις αυτί για να ξεχωρίσεις τις αρμονίες από τα keys και τα riff από τις κιθάρες. Τα lead του Sambora ο οποίος παρεπιμπτόντως έπαιξε πολύ καλά και με ψυχή, πότε "έσκαγαν" και πότε χανόντουσαν στο γενικό μπούκωμα. Όμως σε τέτοια live από δεινοσαύρους του είδους, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι ενδέχεται να απογοητευτείς από πολλά. Πάντως για την ιστορία θεωρώ, πάντα σε προσωπικό βαθμό, ότι έπρεπε να τους δούμε, γιατί δεν παύουν να είναι μιά μεγάλη μπάντα με πολλά χρόνια "πτήσης"!!!
    IronGirl
    25.07.2011, 22:40

    Nα δωσω και εγω το Input μου για τη συναυλια...

    Εγω το διασκεδασα πολυ το Live....Βρηκα τους Bon Jovi πολυ δυνατους με πολυ ορεξη..Τους περιμενα πως κ πως, οποτε δεν εχω καν τη διαθεση να αναλυσω το αν ο ηχος ηταν αψογος, ή αν η φωνη του JON ηταν οπως πριν 20 χρονια..
    Who cares!!! Το Rock δεν φτιαχτηκε για να ειναι τελειο...φτιαχτηκε για να μας φτιαχνει..κ εγω εφυγα ικανοποιημενη απο το Live!!!!

     


    jorge
    26.07.2011, 00:22

    Έκανα κι εγώ διάφορες σκέψεις κατά τη διάρκεια της συναυλίας... Η πιο έντονη ήταν να είχα πάει εκεί από πολύ νωρίς να ήμουν όσο γίνεται πιο κοντά. Η προσπάθεια να πλησιάσω λίγο πριν ξεκινήσει το Raise Your Hands ήταν ατελέσφορη, καθώς τα κενά ήταν μηδαμινά κι εγώ αρκετά διστακτικός για ν' αρχίσω να σπρώχνω... Έτσι έμεινα αρκετά πίσω, στην αρένα, μπροστά από τα επίσημα. Εκεί ο ήχος δεν ήταν όσο καλός ήταν μπροστά... Οχι οτι μπροστά ο ήχος ήταν κάτι σπουδαίο, αλλά εκεί υπήρχε τρέλα και το ξέχναγες...

    Μια άλλη σκέψη ήταν πως η ζέστη επηρέασε τον Γιαννάκη. Η πρώτη του κουβέντα ήταν "we'd better be on the beach" ή κάτι τέτοιο... Είχε 36 βαθμούς, ενώ μέσα στο πλήθος η θερμοκρασία ήταν μεγαλύτερη. Πόσο μάλλον να έχεις και τόσα φώτα πάνω σου και να χτυπιέσαι και να τραγουδάς... Επειδή τον είχα δει πρόσφατα στη Βαρκελώνη, ούτε έχει γεράσει, ούτε τίποτα. Είναι μόλις 49. Απλά έτυχε να μην δώσει το απόλυτο show λόγω ζέστης, αλλά και επειδή το κοινό - δυστυχώς - ήταν ελάχιστα μυημένο. Στο Raise Your Hands ήμουν ο μόνος σε μια ακτίνα 4-5 μέτρων που ήξερα τους στίχους. Οι περισσότεροι δεν ήξεραν καν τι λέει το ρεφρέν. Κι αν υποθέσουμε οτι όσοι έδωσαν τα 250 ευρώ είναι κατά κανόνα χαμηλών τόνων, η ατμόσφαιρα εκεί μπροστά θα ήταν ακόμα πιο χαλαρή.

    Η προτελευταία σκέψη που μοιράζομαι είναι πως η διοργάνωση ήταν εξαιρετική. Μπράβο στην εταιρία του Νικολαΐδη, την Eleven Concerts που έφερε τόσο προσωπικό, που στόλισε κάθε γωνιά του σταδίου, που είχε γρήγορο service στα μπαρ. Να είχε και λίγο κόσμο απ' έξω να μην κάνουμε 1 ώρα να βγουμε από το πάρκιν, θα ήταν άψογοι 100%.

    Η τελευταία σκέψη ήταν οτι το setlist δεν είχε επιτυχία. Υπήρχαν τραγούδια στο 2ο μισό που ο κόσμος δεν τα ήξερε και εκεί επηρεάστηκε το κλίμα.

    Σε γενικές γραμμές πέρασα καλά, μου άρεσε, αλλά δεν μπορούσα να μη συγκρίνω αυτό που βλέπω με τη συναυλία της Βαρκελώνης και τον τσόγλανο τον Roger Waters που έκανε πλέον τα πάντα να μοιάζουν τόσο λίγα!


    elenareti
    26.07.2011, 08:56

    Παιδιά είναι μεγάλη fan του συγκροτήματος και δεν υπήρχε περίπτωση να χάσω τη συναυλία! Η οργάνωση όντως πολύ καλή και προσεγμένη αλλά ο ήχος χάλια, ειδικά στο πρώτο μισό της συναυλίας. Κανονικά θα έπρεπε οι ρυθμοί της καρδιάς μας να ακολουθούν τη μουσική αλλά αντί αυτού άκουγα τον διπλανό μου να  μιλάει ανετότατα στο κινητό του τηλέφωνο.
    Έπαιξαν δυστυχώς αρκετά άγνωστα κομματια, σχετικά πρόσφατα κάποια εκτός και αν τους είπαν να τα παίξουν λόγω οικονομικής κρίσης (βλέπε working men). Όμως στο πρώτο και το δεύτερο μέρος τα έδωσαν όλα και έπαιξαν σαν κύριοι 2και βάλε ώρες, όχι σαν κάτι συγκροτήματα (ονόματα δε λέμε) που παίζουν 50λεπτά με διαλλείματα! Η συμμετοχή του κόσμου ήταν απίστευτη, ειδικά όταν έβαλε το πολυ αναμενόμενο "Livin' on a prayer"! Οι εικόνες από το κατάμεστο ΟΑΚΑ σε κάνουν να ανατριχιάζεις από χαρά που ήσουν και εσύ εκει!
    Οι Bon Jovi είναι υπέροχοι,  είναι τιμή μας να βλέπουμε τέτοια συγκροτήματα στην Ελλάδα(όπως και οι Aerosmith περσι, απλά υπέροχοι) και αν μας ξανα τιμήσουν εγώ σίγουρα θα είμαι εκεί!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-07-2011 08:59 ]


    Foidel
    27.07.2011, 12:23

    Παιδιά υπήρχε κάποιο τραγούδι που θέλατε να παίξουν και δεν το ακούσατε;


    metalkristi
    27.07.2011, 12:43
    thank you for loving me
    Foidel
    27.07.2011, 12:49

    Παιδιά ξέρετε τι πρόσεξα καθώς έβλεπα αυτό το trailer;

     

    Νew year's Eve

     

    Τον Jovi.Βέβαια αν τον είχε μπροστά του η metalkristi δεν θα τον βάραγε όπως η Katherine Heig.Αλλά απ'ότι είδα στο trailer ίσως πει και ένα τραγουδάκι


    -----------------
    Tα χρέη, το άδικο, o εαυτός σου, ο χρόνος τελικά υπάρχει μόνο ένας τρόπος να τουs ξεφύγεις, εκτός φυσικά απ’ το τρέξιμο: η άνευ όρων εμπιστοσύνη στην απόλυτα δική σου τρέλα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 27-07-2011 12:51 ]


    incomplete_angel
    27.07.2011, 15:31

    Τα δύο πρώτα είναι της ίδιας χρονιάς με διαφορά ενός μήνα και έχει βάλει και στα δύο το χεράκι του ο Desmond αρά δεν μπορείς να προσάψεις κλεψιά στους ίδιους τους Bon Jovi. Tα επόμενα δύο, πρώτα βγήκε το Bad Medicine (1988) και μετά το άλλο (1989). Που βρίσκεται ακριβώς η κλεψιά από μεριάς Bon Jovi που αναφέρεται ο vermio;

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 21-07-2011 στις 15:12 έγραψε...

    @vermio:

    Φίλτατε Νίκο.

    Τα τραγούδια

    Bonnie Tyler - If You Were A Woman (And I Was A Man)


    Link">

    Bon Jovi - You Give Love A Bad Name


    Link">

    Bon Jovi - Bad Medicine


    Link">

     

    Bonfire-Sword and stone.avi


    Link">

    όπως και πάρα πολλά άλλα διάσημα hits είναι του επιτυχημένου songwriter Desmond Child. Διάβασε αναλυτικότερα για τις συνεργασίες του, τα τραγούδια του και τι είπε για αυτόν ο Jon Bon Jovi εδώ:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Desmond_Child



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 27-07-2011 15:34 ]


    metalkristi
    28.07.2011, 10:11
    βαρεσε τον μπον τον κουκλο η φονισσα!!!?????παναγια μου !!!!!!!!!!!τι λες κωνσταντινε παιδι μου που θα τον βαρουσα!!!!!!θα τον ελιωνα στα φιλια!!!αυτο το εργοτου δεν το εχω βγαινω στην γυρα να το κατεβασω το βραδυ να περασω ενα σ/κ να τον βλεπω!!!!!!!!