ελληνική μουσική
    417 online   ·  210.845 μέλη

    Το πρώτο χτύπημα πάνω στην κλασική μου κιθάρα έγινε όσο και αν την προσέχω

    thantas
    23.07.2011, 14:59

    Χτες το βράδυ και ενώ έβγαζα την κλασσική μου κιθάρα (Αlhambra 11p) από τη θήκη της εγκαινίασα το πρώτο της χτύπημα (από τη θήκη-τι ειρωνία!) στο κάτω δεξιά μέρος της πάνω στο καπάκι (από κέδρο),5 πόντους από την άκρη. Το χτύπημα έχει έκταση μόλις ένα τετραγωνικό χιλιοστό μόνο, αλλά έκανε δυστυχώς σχετικά βαθιά πληγή μέσα στο ξύλο χαλώντας το βερνίκι σε εκείνο το σημείο.

    Η ερώτηση μου είναι με ποιον τρόπο θα επηρεάσει τη συμπεριφορά του οργάνου μία τέτοια πληγή-χτύπημα στο καπάκι; Π.χ. μπορεί να επεκταθεί με τον καιρό ή να ανοίξει περισσότερο κατά μήκος; Με τον καιρό θα συνηθίσω να το βλέπω και ίσως έρθουν και άλλες φθορές αναπόφευκτα (το ξέρω) αλλά τώρα που είναι καινούρια ακόμα σχετικά με απασχολούν οι χειρότερες σκέψεις και ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου.

    Παρηγορίστε με! Ευχαριστώ! :)


    inkve
    23.07.2011, 15:06

    χτυπησες το οργανο σου??

    ε και??

    τετοιου ειδους χτυπηματα δεν επηρεαζουν σε τιποτα τον ηχο σου...μην ανησυχεις...η κιθαρα σου πηρε το πρωτο της παρασημο...και εις ανωτερα!!

    εδω ο Stevie Ray Vaughan την ειχε λες και ειχε περασει απο πανω της οδοστρωτηρας...μην κανεις ετσι για ενα απλο χτυπημα που σου χαλασε το βερνικι

    {#emotions_dlg.rockon}


    thantas
    23.07.2011, 15:12
    Φοβάμαι μόνο μην ανοίξει περισσότερο το ξύλο τριγύρω από εκείνο το σημείο γι' αυτό με έπιασαν στενοχώριες χτες που το έπαθα. Είδα πολλές συζητήσεις στα ξένα φόρουμς με κόσμο που πάει και τις βερνικώνει από την αρχή μήπως και σαπίσουν ξέρω γω, και γι αυτό τρόμαξα! Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και συμπαράσταση..! ("Πονάει πάντα η πρώτη φορά", Τρύπες)
    inkve
    23.07.2011, 17:12

    μη κανεις κανενα λαθος να πας να την βερνικωσεις...ελεος...

    σε λιγο καιρο αυτο το χτυπηματακι θα το συμπαθησεις κιολας...εδω θαμαστε οταν θα μου τολες!!Wink


    jorge
    23.07.2011, 20:33
    Κι εγώ είχα ένα τέτοιο χτυπηματάκι στη δική μου Alhabra, από τα πρώτα χρόνια, το οποίο στην πορεία να σου πω την αλήθεια το συμπάθησα... όπως λέει και ο inkve. Και φυσικά δεν δημιούργησε ούτε πρόβλημα στον ήχο, ούτε κάποιο ράγισμα... Καλορίζικο :)
    delta66
    23.07.2011, 23:20

    Welcome to the club Cool


    delta66
    23.07.2011, 23:22

    Μη ξεχνας οτι υπαρχουν και τρελλοι που τα κανουν επιτηδες reilc τα οργανα.

    http://www.google.gr/search?q=reilc&ie


    -----------------
    ................Η ιστοσελίδα μου........... Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 23-07-2011 23:25 ]


    thantas
    24.07.2011, 17:58
    Relic Guitars! ..δεν το ειχα δει πάλι:
    Link
    " target="_blank" target="_new">> ναι αν το δει έτσι κανείς έχει δίκιο από μία άποψη: αρκεί να μην το παρακάνουμε
    MetalXeas
    25.07.2011, 21:49
    Μεγάλοι καλλιτέχνες έπαιζαν σε σπασμένες κιθάρες πριν γίνουν γνωστοί...... Χαλαρά.......μια γρατζουνιά είναι μόνο !!!