ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.830 μέλη

    Κανω πιανο. Nα ξεκινησω και κιθαρα;

    musicloverpiano123
    28.07.2011, 16:51

    λοιπον κανω πιανο κ ειμαι στο επιπεδο α μεσης και θελω να συνεχισω τις σπουδες μου και να παρω διπλωμα καποια στιγμη...επειδη ομως λατρευω την μουσικη και ειδικα την ροκ σκεφτομαι να αρχισω κιθαρα

    1)να ξεκινησω κιθαρα?

    2)αν ναι, να ξεκινησω κλασικη η ηλεκτρικη και γιατι?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-07-2011 00:23 ]


    delta66
    28.07.2011, 17:24

    Παράθεση:

    Το μέλος musicloverpiano123 στις 28-07-2011 στις 16:51 έγραψε...

    λοιπον κανω πιανο κ ειμαι στο επιπεδο α μεσης και θελω να συνεχισω τις σπουδες μου και να παρω διπλωμα καποια στιγμη...επειδη ομως λατρευω την μουσικη και ειδικα την ροκ σκεφτομαι να αρχισω κιθαρα

    1)να ξεκινησω κιθαρα?

    2)αν ναι, να ξεκινησω κλασικη η ηλεκτρικη και γιατι?


    Αν εχεις χρονο και για τα δυο γιατι οχι?

    1. Μπορω να πω οτι σε πολλα σημεια θα σε βοηθησει η μελετη του ενος οργανου στη μελτη του αλλου.

    θα σου ανοιξει δρομους.

     

    2. Να ξεκινησεις ηλεκτρικη. Το γιατι ειναι απλο.

    Αν ηθελες να μαθεις κλασσικο πιανο θα ξεκιναγες με Fender rhodes και μαθηματα με τον chick corea?


    musicloverpiano123
    28.07.2011, 21:43

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Smileκαι εγω πιστευω καλυτερα θα ηταν να ξεκινησω ηλεκτρικη και πιστευω οτι επειδη ειναι γυμνασμενα τα δαχτυλα απο το πιανο θα με βοηθησει.


    delta66
    29.07.2011, 00:03

    Παράθεση:

    Το μέλος musicloverpiano123 στις 28-07-2011 στις 21:43 έγραψε...

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Smileκαι εγω πιστευω καλυτερα θα ηταν να ξεκινησω ηλεκτρικη και πιστευω οτι επειδη ειναι γυμνασμενα τα δαχτυλα απο το πιανο θα με βοηθησει.



    Ελπιζω να ησυχασες τωρα και να μη γεμισεις τα υπολοιπα θεματα του φορουμ με λινκ απο το θεμα σου Cool


    musicloverpiano123
    29.07.2011, 20:23

    χαχα ναι :P τι να κανω χρειαζομουν οπωςδηποτε απαντηση αφου ειμαι πολυ αναποφασιστη


    DinosWildchildLaiho
    30.07.2011, 15:47
    vevaia mporeis na min agoraseis mia Yamaha tou petamata ala na s ipodei3oume emis tin idaniki ki8ara me basi to sxima p protimas se kali timi kiolas apo diadiktio ;)outos i alos olos o ''ki8arokosmos'' exi gemisei me Yamaha pacifica opote min kanis k esi to la8os xD
    pianoteacher
    30.07.2011, 20:05

    Κάνετε και οι 2 πάρα πολύ μεγάλο λάθος. Απ' τη στιγμή που θέλεις να μπεις στη διαδικασία να πάρεις πτυχίο ή δίπλωμα στο πιάνο το να μάθεις κιθάρα δεν ενδείκνυται γιατί 1ον θα αναγκαστείς να σφίγγεις πολύ το αριστερό σου χέρι για να πιάνεις τα ακόρντα και ειδικά τα μπαρέ και γενικά θα πρέπει να συνηθίσει σε μία θέση που θα σου καταστρέψει την αίσθηση χαλαρότητας και ευκινησίας που απαιτεί το πιάνο. 2ον το ίδιο πράγμα σχετικά με τη θέση ισχύει και για το δεξί χέρι, ίσως όχι τόσο πολύ στον τομέα του σφιξίματος. 3ον πρέπει να αφήσεις νύχια στο δεξί, πράγμα που όπως ξέρεις απαγορεύεται στο πιάνο. Αν μου έλεγες οτι απλά θέλεις να παίζεις πιάνο γενικά έτσι για την πλάκα σου οκ, αλλά αφού θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις κιθάρα. Την έχουν πάθει πολλοί....


    delta66
    30.07.2011, 21:20

    Με τα δεδομενα που αναφερεις φαινεται να εχεις δικιο, αλλα

    1 δεν χρειαζεται "σφιξιμο" στο σωστο παιξιμο της κιθαρας, ιδιως για την ηλεκτρικης που συζητειται. Σε ενα σωστο οργνανο ακουμπας και παιζεις.

    Η "χαλαροτητα" ειναι γνωρισμα και του σωστου κιθαριστικου παιξιματος.

    Ειναι γνωστο βεβαια οτι οποιος ξεκιναει σε ενα μουσικο οργανο και δεν εχει τεχνικη εχει την ταση να "σφιγγεται", να "τρεχει" ρυθμικα κλπ

    Αυτα ολα εξαφανιζονται σε πολυ λιγο διαστημα.

    Αν αυτο το μικρο διαστημα τωρα κανει κακο στο πιανιστικο παιξιμο δεν το γνωριζω.

    Θα μπορουσε ομως , ισως να συμβει το ιδιο και αν ξεκιναγε πινκ πονκ ή οτιδηποτε :)

    2.  Για το δεξι χερι δεν χρειαζεται να επεκταθω.

    Ο κιθαριστας, για το μονο πραγμα που χρειαστει να σφιξει το δεξι χερι, ειναι για να φανουν οι μυς του στο λαιβ :) :)

    3. Νυχια για την ηλεκτρικη κιθαρα?  .... δεν ....


    inkve
    31.07.2011, 01:59

     pianoteacher?

    σιγουρα θα υπαρχει καποια περιοδος προσαρμογης απο το ενα οργανο στο αλλο ωστε να προσαρμοστει στην αλλαγη της κλισης των χεριων...ομως αυτο δεν θα την παει πισω στις σπουδες της στο πιανο ουτε η τεχνικη της θα χαλασει...

    επισης εγω εχω καταλαβει οτι η φιλη μας μαλλον ηλεκτρικη θελει να αρχισει...οποτε το παραδειγμα με τα νυχια αλλα και το σφιξιμο ειναι ατοπα διοτι πρωτον στην ηλεκτρικη το 99.9 παιζει με πενα,και δευτερον η ηλεκτρικη κιθαρα δεν χρειαζεται σφιξιμο...ελεγχομενη δυναμη σε καποια συγκεκριμενα πραγματα ναι χρειαζεται...αλλα οχι σφιξιμο

    ενα παραδειγμα....ρωτα εναν οποιονδηποτε ηλεκτρικο κιθαριστα αν θα μπορει να παιξει το οργανο του εαν ειχε μπρατσο σαν της κλασσικης και χορδες τοσο ψηλα απο την ταστιερα....εγω θα σου απαντουσα οτι αυτο που μου περιγραφεις δεν ειναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα...κλασσικη και ηλεκτρικη κιθαρα  ειναι ομοια οργανα...αλλα μεχρι εκει...αλλη τεχνικη το ενα....αλλη τεχνικη το αλλο....


    pianoteacher
    31.07.2011, 03:27

    Τα προβλήματα που ανέφερα σαφώς και ανταποκρίνονται στην κλασική κιθάρα. για την ηλεκτρική ίσως έχετε δίκιο, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα άρα δεν μπορώ να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σας. Για τη χαλαρότητα στο παίξιμο και οτι εξαφανίζεται σε σύντομο χρονικό διάστημα, δυστυχώς η εμπειρία μου, μου έχει δείξει οτι θέλει πολύ δουλειά, χρόνο και υπομονή για να εξαληφθεί. Πάντως και δικοί μου μαθητές που αρχικά ξεκίνησαν να ασχολούντε σοβαρά με το πιάνο και παράλληλα ξεκίνησαν κλασική κιθάρα, είχαν μεγάλη πτώση απόδοσης και επειδή τα περισσότερα τεχνικά στοιχεία δεν τους είχαν γίνει "βίωμα" όπως λέμε, δηλ. δεν είχαν περαστεί στην μυική τους μνήμη, άρχισαν να χάνονται ή να αλλοιώνονται στην καλύτερη περίπτωση. Θα μου πεις ίσως οτι μπορεί να έφταιγα εγώ και να μην ήμουν καλός δάσκαλος. Αυτό θα το σκεφτόμουν και εγώ αν δεν το είχα συζητήσει με πολλούς συναδέλφους και οι 9 στους 10 μου απαρίθμησαν τέτοια περιστατικά. Φυσικά η επιλογή είναι του μαθητή και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επέμβει σε αυτή.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα....


    inkve
    31.07.2011, 18:04

    δεν αμφιβαλλω καθολoυ μαζι σου pianoteacher....μιλωντας για κλασσικη κιθαρα μονο το νυχι που αφηνεις αλλα και η προσαρμογη πανω στο οργανο οταν πλεον παιζεις καποια χρονια πιανο σιγουρα εχει καποιες συνεπειες...μηπως ομως ειναι κυριως στην αρχη ολα αυτα??ισως με τον καιρο ολα να ερθουν σε ισσοροπια...δεν ξερω κιολας...εγω ηλεκτρικη παιζω!


    kapoios
    31.07.2011, 23:50
    ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ''PIANOTEACEHER''.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΟ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤ ΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ,ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΑΦΟΤΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΠΙΑΝΟ...ΕΝΝΟΗΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΙΑΝΟ ΜΕ ΝΥΧΙΑ....ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ.ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ...KEEP WALKING...
    Nikiforos94
    01.08.2011, 15:36

    Δεν βρισκω κατι  κακο στο να αρχισεις κιθαρα....ισα ισα που και εφοσον προτιμησεις την ηλ. κιθαρα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα με τα νυχια...

    Παράθεση:

    Το μέλος DinosWildchildLaiho στις 30-07-2011 στις 15:47 έγραψε...

    vevaia mporeis na min agoraseis mia Yamaha tou petamata ala na s ipodei3oume emis tin idaniki ki8ara me basi to sxima p protimas se kali timi kiolas apo diadiktio ;)outos i alos olos o ''ki8arokosmos'' exi gemisei me Yamaha pacifica opote min kanis k esi to la8os xD

    Μπορεις να τεκμηριωσεις την αποψη σου , οτι οι Yamaha ειναι κιθάρες του πεταματου...????

    Να σε πληροφορησω οτι  στις τιμες της τάξεως 200-400 ευρο οι Yamaha και κυριως η σειρα pacifica θεωρουνται απο τις καλυτερες επιλογες ,καθως ειναι κιθαρες ευελικτες και με πολυ καλα ξυλα για την αξια τους.... Αυτα δεν τα λεω εγω μονο, ειναι αποψεις καταρτισμενων κιθαριστων και βεβαια προσωπικης μου εμπειριας με τετοια οργανα.... Τελος, νομιζω ο τελευταιο που πρεπει να κοιταει καποιος σε μια κιθαρα ειναι το σχημα , το χρωμα κλπ... Το θεμα ειναι με τα χρηματα που διαθετει καποιος να αγορασει ενα οργανο αξιοπρεπες και να αποτελει την καλυτερη ''ηχητικα'' επιλογη.

    ταπεινη μου γνωμη παντα, χωρις να θελω να προκαλεσω ενοειται...{#emotions_dlg.rockon}


    bluewolf
    04.08.2011, 02:46

    Παράθεση:

    Το μέλος pianoteacher στις 31-07-2011 στις 03:27 έγραψε...

    Τα προβλήματα που ανέφερα σαφώς και ανταποκρίνονται στην κλασική κιθάρα. για την ηλεκτρική ίσως έχετε δίκιο, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα άρα δεν μπορώ να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σας. Για τη χαλαρότητα στο παίξιμο και οτι εξαφανίζεται σε σύντομο χρονικό διάστημα, δυστυχώς η εμπειρία μου, μου έχει δείξει οτι θέλει πολύ δουλειά, χρόνο και υπομονή για να εξαληφθεί. Πάντως και δικοί μου μαθητές που αρχικά ξεκίνησαν να ασχολούντε σοβαρά με το πιάνο και παράλληλα ξεκίνησαν κλασική κιθάρα, είχαν μεγάλη πτώση απόδοσης και επειδή τα περισσότερα τεχνικά στοιχεία δεν τους είχαν γίνει "βίωμα" όπως λέμε, δηλ. δεν είχαν περαστεί στην μυική τους μνήμη, άρχισαν να χάνονται ή να αλλοιώνονται στην καλύτερη περίπτωση. Θα μου πεις ίσως οτι μπορεί να έφταιγα εγώ και να μην ήμουν καλός δάσκαλος. Αυτό θα το σκεφτόμουν και εγώ αν δεν το είχα συζητήσει με πολλούς συναδέλφους και οι 9 στους 10 μου απαρίθμησαν τέτοια περιστατικά. Φυσικά η επιλογή είναι του μαθητή και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επέμβει σε αυτή.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα....



    Παιδιά, νομίζω ότι ο pianoteacher δεν έχει άδικο... Βέβαια σίγουρα στην ηλεκτρική κιθάρα είναι καλύτερα σε σύγκριση με την κλασική, αλλά όταν συζητούσαμε αυτό το θέμα με τους καθηγητές κιθάρας και πιάνου του ωδείου υποστήριξαν και οι δύο ότι "η κιθάρα και το πιάνο είναι δύο ακριβώς αντίθετα πράγματα, αντίθετες φιλοσοφίες..." Εντάξει, μπορεί να είναι διαφορετικά με την ηλεκτρική αλλά....

    Musiclover, νομίζω ότι κυρίως θα πρέπει να σε προβληματίσει το θέμα του χρόνου...  Ο delta66 έχει απόλυτο δίκιο που ρωτάει... Αν θεωρείς ότι μπορείς να διαθέτεις 2-3 ώρες την ημέρα για το πιάνο (και βάλε, αφού είσαι στη μέση) και παράλληλα να ασχολείσαι με την κιθάρα τότε εντάξει...


    musicloverpiano123
    08.08.2011, 02:58

    καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!{#emotions_dlg.biggrin}εγω για ηλεκτρικη ενδιαφερομαι οποτε με τα νυχια προβλημα δεν υπαρχει.ρωτησα την καθηγητρια του πιανου μου αν θα επιρρεασει την αποδοση μου στο πιανο και μου ειπε οχι απο κει και περα δεν ξερω...σκεφτομαι να ασχοληθω επαγγελματικα με τη μουσικη στο μελλον και θελω να γνωριζω κ αλλο οργανο περα απο το πιανο αλλα μου αρεσει πολυ η ηλεκτρικη κιθαρα και ακουω ροκ μουσικη γι αυτο και θελω να παιζω αυτα τα κομματια...απλα ειναι τοοοσοι ανθρωποι που παιζουν πιανο κ εχουν πτυχια κ διπλωματα κλπ κ παιζουν και ηλεκτρικη κ κλασικη κ ντραμς η και γω δεν ξερω τι  ταυτοχρονα γιατι εγω να μν μπορεσω αφου το θελω τοοοοσο πολυ?αυτο που με απασχολει κυριως ειναι ο χρονος...γι αυτο αποφασισα οτι θα τακτοποιηθω με το πιανο και αν δω οτι μου περισσευει χρονος (περιπου 1 ωρα) θα ξεκινησω κ ηλ.κιθαρα και δεν θα σπαταλαω τον χρονο μου σε τηλεοραση και υπολογιστη...

    ολες οι συμβουλες ειναι σημαντικες για μενα!!{#emotions_dlg.helpsmilie}Smile

    αν θελετε σιγα σιγα να προτεινετε και κιθαρες για αρχαριους ως 400 ευρω μαλλον ισως κ λιγο παραπανω (ενδιαφερομαι περισσοτερο για ποιοτητα χρωματα κ σχέδια οπως αναφερθηκε παραπανω δεν εχουν σχεση)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 08-08-2011 08:11 ]


    delta66
    08.08.2011, 12:16

    Mη βλεπεις την ηλεκτρικη κιθαρα και τα τυμπανα οπως το πρωτο σου οργανο (πιανο).

    Δεν προκειται να σου φανε πολυ χρονο αφου ουτε για πτυχιο θα πας (δεν υπαρχει κιολας), ουτε χρειαζεται να τα μαθεις ολα και σε αυτα τα οργανα (παρα μονο οτι σε ενδιαφερει), οι σπουδες σου στο πιανο θα καλυψουν πολλα θεματα που θα σε απασχολουσαν και σε αλλα οργανα, ιδιως τα θεωρητικα.

    Φυσικα θα πρεπει να κοιταξεις και λιγο μοντερνα αρμονια και να ξεφευγεις λιγο απο την κλασσικη.

    Αν εχεις αντιληψη (ταλεντο) δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα. Και ισως με μερικα μαθηματα, τεχνικης περισσοτερο, τα πραγματα γινουν ακομα ευκολοτερα.


    delta66
    08.08.2011, 12:16

    double post

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 08-08-2011 12:16 ]


    DinosWildchildLaiho
    24.08.2011, 14:22



     



    Παράθεση:

    Μπορεις να τεκμηριωσεις την αποψη σου , οτι οι Yamaha ειναι κιθάρες του πεταματου...????

    Να σε πληροφορησω οτι  στις τιμες της τάξεως 200-400 ευρο οι Yamaha και κυριως η σειρα pacifica θεωρουνται απο τις καλυτερες επιλογες ,καθως ειναι κιθαρες ευελικτες και με πολυ καλα ξυλα για την αξια τους.... Αυτα δεν τα λεω εγω μονο, ειναι αποψεις καταρτισμενων κιθαριστων και βεβαια προσωπικης μου εμπειριας με τετοια οργανα.... Τελος, νομιζω ο τελευταιο που πρεπει να κοιταει καποιος σε μια κιθαρα ειναι το σχημα , το χρωμα κλπ... Το θεμα ειναι με τα χρηματα που διαθετει καποιος να αγορασει ενα οργανο αξιοπρεπες και να αποτελει την καλυτερη ''ηχητικα'' επιλογη.

    ταπεινη μου γνωμη παντα, χωρις να θελω να προκαλεσω ενοειται...{#emotions_dlg.rockon}



    ε ναι,αλλα απ το να παρει μια πασιφικα εχοντας 400 ευρω ταβανι για να διαθεσει στην κι8αρα που 8α παρει καλυτερα να ψαξει για κατι που 8α ναι σαφεστατα καλυτερο οπως επιφον κτλ..εχω παιξει γιαμαχα και συγκεκριμενα την πασιφικα και απο μενα ειναι οχι οχι οχι{#emotions_dlg.lol} καλυτερα αυτη παρα πασιφικα

    http://www.Thomann.de/gr/harley_benton_hbl450cs.htm

    περα απ την πλακα για ροκ προτεινω αυτη

    http://www.Thomann.de/gr/esp_ltd_st_203.htm

    για ροκ με διπλους μαγνιτες(και κατι παραπανω)

    http://www.Thomann.de/gr/ibanez_grga42tbkn.htm


    -----------------
    orea einai,to 8ema einai na xa mia tetia :p xD

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DinosWildchildLaiho στις 24-08-2011 14:23 ]


    musicloverpiano123
    25.08.2011, 00:08

    παιδια ακυρο για το ποσο...δεν ειναι σιγουρο οτι θα αρχισω κιθαρα αλλα το ποσο που μπορω να δωσω και σκεφτομαι αυτην την κιθαρα http://www.nextag.com/Squier-Bullet-Electric-Guitar-586475070/prices-html?nxtg=2e300a1c0512-9754C9DEB12C1C7F ειναι καλη?