ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.844 μέλη

    Πρόβλημα με τη μπότα στα Alesis DM6 (e-drums)

    hayden
    02.08.2011, 18:03

    Πριν περίπου 3 μήνες αγόρασα από το internet τα e-drums alesis DM6. Ενώ ήταν όλα οκ ξαφνικά δεν ακουγόταν καθόλου ο ήχος από την μπότα. Όταν βάζουμε το βύσμα σχεδόν μέχρι τη μέση ακούγεται ο ήχος αλλά βγαίνει διπλός, ενώ όταν το βύσμα είναι τοποθετημένο σωστά δεν ακούγεται τίποτα. Σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον αισθητήρα αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετη με ηλεκτρονικά έχει κανείς καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει και πώς μπορώ να το διορθώσω?{#emotions_dlg.helpsmilie}


    Hastaroth
    02.08.2011, 23:30

    Τί εννοείς "ακούγεται ο ήχος αλλά βγαίνει διπλός";

    Επίσης,θυμάσαι πότε άρχισε "ξαφνικά" να μήν ακούγεται ήχος από το bass drum;Είχες πειράξει κάποια ρύθμιση πρίν;Η εκεί που όλα λειτουργούσαν σωστά,απλώς κάποια στιγμή "χάθηκε" ο ήχος;

    Πάντως άν υπάρχη πρόβλημα με το trigger,δέν μπορείς να κάνης και πολλά πράγματα,αφού ό,τι και να συμβαίνη,είναι στό εσωτερικό κύκλωμα.


    cobal
    03.08.2011, 01:22

    Πιστευω οτι το θηλυκο σου εχει προβλημα... Ισως αν επιχειρουσες να στραβωσεις λιγο το σιδερακι που εχει μεσα και κανει επαφη με το "κεφαλι" του καρφιου που μπαινει μεσα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-08-2011 08:10 ]


    hayden
    03.08.2011, 13:59

    Hastaroth όταν λέω ότι ακούγεται διπλός ο ήχος εννοώ ότι χτυπάω πχ ντουπ και ακούγεται ντουπ ντουπ...Αυτό όμως μόνο αν το βύσμα είναι μέχρι τη μέση περίπου μέσα στην υποδοχή όπως είπα. Επίσης αναβοσβήνει το φωτάκι που αντιστοιχεί στο bass drum στην κονσόλα μόνο όταν βάζουμε έτσι το βύσμα. Όταν το βάζουμε σωστά, δεν ακούγεται ήχος και δεν αναβοσβήνει το φωτάκι.
    Δεν είχα πειράξει τίποτα πιο πριν απλά δεν τα είχα ανοίξει για κανα 10ήμερο. Και μόλις τα άνοιξα εμφανίστηκε το πρόβλημα. Πιο πριν ήταν όλα οκ.


    Hastaroth
    03.08.2011, 22:27

    Τείνω να συμφωνήσω με τον συνάδελφο cobal πως κάποιο πρόβλημα έχει η υποδοχή τού pad.Κι'αυτό επειδή από τα λεγόμενά σου συμπεραίνω πως κάθε φορά που θέλεις να χρησιμοποιήσης το set βάζεις τά βύσματα τών pads (δηλαδή τα συνδέεις με το module) και μετά τα αποσυνδέεις.Οπότε δέν αποκλείω να παραμορφώθηκε αυτό το "σιδεράκι" μέσα στην υποδοχή (μέ το επαναλαμβανόμενο "βάλε-βγάλε") και αφ'ενός δέν κάνει σωστή επαφή με το βύσμα,αφ'ετέρου κάνει και accidental triggering (διεγείρει δηλαδή το pad όχι μόνο επειδή το χτυπάς εσύ αλλά και επειδή η μεμβράνη του ακουμπάει και κάπου αλλού).

    Δέν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη αιτία.Πάντως θα σε συμβούλευα να ρωτήσης τον εδώ αντιπρόσωπο τής Alesis (νομίζω ότι είναι -ακόμη- η Mellon Music,αλλά δέν είμαι σίγουρος).


    alexdanos
    07.08.2011, 11:02

    Μηπως ενα   reset θά βοηθούσε?


    Hastaroth
    07.08.2011, 21:17

    Δηλαδή;Νά ξαναφορτώση τίς εργοστασιακές ρυθμίσεις;

    Δέν είν'κακή ιδέα-αλλά πιθανόν να χαθούν user-programmed ήχοι που η κοπέλα έφτιαξε μετά πολλού μόχθου...


    cobal
    07.08.2011, 23:37
    Δε νομιζω οτι τιθεται θεμα reset..... Οπως τα λεει η κοπελα το πιθανοτερο ειναι το θυληκο jack να εχει το προβληματακι. Συμβαινει συχνα το ιδιο με τις ιδιες παρενεργιες και στις κιθαρες....
    Hastaroth
    09.08.2011, 18:28

    Εγώ θα έλεγα να δοκιμάση και τά δύο (αφού πρώτα πάρη κάποιο backup τών ήχων που έχει φτιάξει).

    Το πιό πιθανό είναι να έχη πρόβλημα στην επαφή τού input,αλλά με το reset θα επαναφέρη το μηχάνημα στην (εκ προοιμίου) "σωστή" ρύθμιση που είχε όταν το αγόρασε.

     


    hayden
    17.08.2011, 21:50
    Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!Έτυχε να φύγω όμως λίγο νωρίτερα για διακοπές οπότε θα δοκιμάσω όσα μου είπατε μόλις γυρίσω και αν χρειαστεί θα επανέλθω.Ελπίζω βέβαια να μη χρειαστεί...
    hayden
    31.08.2011, 00:03
    Τελικά ήταν γελοίο το πρόβλημα...Κάποιος είχε επιλέξει προφανώς κατά λάθος τη ρύθμιση στο πίσω μέρος του module για το kick type και αντί για pad είχα το switch. Δεν το είχα κοιτάξει καν γιατί ήμουν σίγουρη ότι δεν το είχα πειράξει...Οπότε όλα οκ!
    Hastaroth
    31.08.2011, 03:45

    Χμμ μάλιστα.Αυτή η ρύθμιση άν δέν κάνω λάθος γίνεται μ'ένα διακοπτάκι που είναι πολύ εύκολο να μετακινηθή χωρίς να το προσέξουμε (είναι και στο πίσω μέρος τού module).Ετσι εξηγείται το πρόβλημα.

    Το DM6 δέν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ,αλλά το D4 και το D5 που έχω δέν θυμάμαι να έχουν τέτοια διακοπτάκια.Θα το κοιτάξω όμως κάποια στιγμή να βεβαιωθώ.

    Παρεμπιπτόντως,μήπως και γιά τά άλλα pads υπάρχουν τέτοια διακοπτάκια στο DM6;Οπότε άν σού παρουσιαστή το ίδιο πρόβλημα σε άλλο ήχο,να ξέρης τί να κοιτάξης. 


    hayden
    08.09.2011, 21:47
    Hastaroth με λίγη καθυστέρηση απαντάω:) Αυτό το διακοπτάκι είναι δίπλα στο διακόπτη on/off στο module και είναι αποκλειστικά για το bass drum. Δεν υπάρχει σε κανένα άλλο pad τέτοιο κουμπί απ'όσο κοίταξα.Ούτε και στο module υπάρχει άλλο παρόμοιο.
    MrBathos
    19.09.2011, 21:29

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MrBathos στις 19-09-2011 21:32 ]


    manco
    13.12.2011, 16:59

    Στην πισω οψη του module, υπαρχει ενας διακοπτης  διπλα απο την υποδοχη του ρευματος.... Βαλτον στην επολογη pad Αν δεν λυσει το προβλημα,κανε factory reset(πιεζοντας ταυτοχρονα το + & _)    Αν & παλι εχεις το προβλημα,,,,,επικοινωνησε με τον αντιπροσωπο που το προμηθευτηκες...... Εχω & εγω το ιδιο σετ για μαθηματα,,,,,     ____Κωστας_____


    manco
    13.12.2011, 17:04

    ,,,,, Επισης μπορεις να ανεβασεις την ενταση του kick pad στο 16 στην επιλογη Voice      ____Κωστας___


    CptainFrikis
    11.02.2013, 12:41

    EXΩ ΕΜΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ "ΘΕΜΑΤΑΚΙ"ΜΕ ΤΑ DM6..ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ,ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΙΠΛΟ ΠΕΤΑΛΙ ΣΤΗΝ ΜΠΟΤΑ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ Ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΚΟΠΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΜΠΟΤΑ...ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ;;;ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟ  ΑΛΛΟ PAD ΑΛΛΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΚΟΠΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΝ ΜΠΟΤΑ;;;;HELPPPPPPPP!!!!!!!!!!!


    manco
    18.02.2013, 13:37
    Προσπαθησε να φερεις τους κοπανους των πενταλ σου οσο γινεται πιο κοντα μεταξυ τους με την βιδα που τους ενωνει στον αξονα με τα ρουλεμαν... Και εγω αρχικα ειχα ιδιο προβλημα,γιατι το bass pad ειναι μικρο σχετικα...
    CptainFrikis
    18.02.2013, 14:34
    Ναι το εχω κανει αυτο φιλε μου..αλλα παντα ο ενας κοπανος ακουγεται λιγοτερο μεχρι και καθολου.Μαλλον χρειαζομαι μεγαλυτερο bass pad.Εχεις στο νου σου μηπως κατι συγκεκριμενο;Σε ευχαριστω παντως.
    manco
    18.02.2013, 16:52
    Σ εμενα το παραπανω τρυκ πετυχε... Κανε ενα ελεγχο στο pad voice(μεσαιο κουμπι voice)στο module & αν δεν δεις αποτελεσμα....τι να πω... αν σωνει & καλα θες να αγορασεις νεο pad... γνωμη μου να δεις τα παραπανω & βλεπεις...