ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Εθελοντισμός στην Ολυμπιάδα του 2004

    jorge
    07.04.2003, 11:36
    Η Ολυμπιάδα πλησιάζει και η οργανωτική επιτροπή ψάχνει εθελοντές που θα βοηθήσουν στην διεξαγωγή των αγώνων. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο http://www.athens2004.gr/page/default.asp?id=12&la=1

    Εσείς θα δηλώσετε εθελοντής; Συμφωνείτε με αυτό τον θεσμό;;;



    Ο λόγος δεν έχει λόγο να λέγεται...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 09-04-2003 01:05 ]
    dinaki13b
    07.04.2003, 22:01
    Εγω συμφωνώ και επαυξάνω! Εκτός του ότι θα βοηθήσουμε αφάνταστα στη διεξαγωγή των αγώνων έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε μια φανταστική, ανεπανάληπτη εμπειρεία, μια εμπειρεία ζωής!
    Μακάρι να μπορούσα κι εγω να γίνω εθελοντής αλλά εκτός του ότι δεν μένω στην Αθήνα δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω εκείνη την περίοδο γιατι σχεδιάζω κάτι σημαντικό για τη ζωή μου.
    Πάντως με την ευκαιρία θέλω να θίξω κι ένα άλλο θέμα. Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ ανησυχώ πολύ για την εικόνα που θα δείξει η Ελλάδα σ'αυτούς τους αγώνες, επειδή και μέσα από τη δουλειά μου έχω μια πιο κοντινή εικόνα μου φαίνεται ότι τα έργα πολύ καθυστερούν και δεν ξέρω αν θα προλάβουμε.
    gate
    08.04.2003, 00:43
    Ντινάκι....πες μας λίγα πράγματα παραπάνω....Και αλήθεια ποια είναι η δουλειά σου....Αν έχει σχέση με την ολυμπιάδα...θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις τι βλέπεις εσύ....

    Όσο για το σημαντικό γεγονός που σχεδιάζεις....σου εύχομαι να το πετύχεις...
    dinaki13b
    08.04.2003, 18:23
    Οχι δεν έχει άμεση σχέση με την Ολυμπιάδα απλά έρχομαι σε επαφή με τεχνικά γραφεία, αρχιτέκτονες και λοιπά μαθαίνω για τα έργα σε εξέλιξη και επειδή ζω και σε Ολυμπιακή πόλη δεν βλέπω και πολύ κίνηση δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά πολύς κόσμος καθημερινά συμφωνεί μαζί μου. Εσείς που ζείτε στην Αθήνα τα βλέπετε τα έργα να προχωράνε?
    jorge
    09.04.2003, 13:38
    Καθημερινά περνώ από την παραλιακή λεωφόρο και μπορώ να πω πως τα έργα προχωρούν με εντυπωσιακούς ρυθμούς! Από το Σταδιο Ειρήνης κ Φιλίας μέχρι το Δέλτα, είναι όλα σκαμένα. Επίσης, στο Δέλτα κατασκευάζουν την πρώτη εναέρια ...πλατεία στα πρότυπα μια αντίστοιχης στην Βαρκελώνη!

    Στο Φάληρο φτιάχνουν τις γραμμές του τραμ, ενώ στη Νίκαια το Παλάτι της Άρσης Βαρών είναι εντυπωσιακό. Βέβαια η πρόσβαση εκεί γίνεται προς το παρόν από κάτι στενάκια, ενώ είναι ζήτημα το πως θα ανεβαίνουν στο λόφο τα λεωφορεία

    Τέλος, κάτι πήρε το αυτί μου πως οι εθελοντές θα κερδίσουν 7ήμερες δωρεάν διακοπές, μέσω της εργατικής εστίας. Έχει μάθει κανείς τίποτε νεότερο;
    eva
    09.04.2003, 17:09
    Loipon... egw exw dilwsei pro pollou gia e8elontria alla de blepw 8etiki antapokrisi (mallon logw tis ilikias mou).To 8ewrw oxi dikaiwma alla ipoxrewsi ka8e euais8itopoiimenou Ellina. Sto katw- katw an kakoxaraktiristei i xwra mas emeis oi idioi 8a stamparistoume me to xaraktirismo twn ipanaptiktwn, kati ka8olou euxaristw. Den einai arketo apla na askoume kritiki kai na daktilodeixnoume me ipotimitiko ifos tous ipeu8inous foreis.Prepei na sindramoume ki emeis me opoion dinato tropo kai o e8elontismos einai mia kali eukairia. Sto Sidney to 2000 i tasi pros ton e8elontismo itan prwtofanis giati loipon oxi kai stin A8ina to 2004? I ali8eia einai oti oso kai na proodeuoun oi egkatastaseis iparxoun polles leptomereies pou den exoun dieukrinistei (opws gia paradeigma to stegastiko - megalos ponikefalos!). Exontas autin tin apo4i apogoiteutika poli otan se ena allo forum diabasa prin ligo kairo oti o e8elontismos einai akoma mia dikaiologia gia ekmetalleusi tou ellinikou laou ki oti einai taxa akoma enas tropos gia na ti bgalei ftina to elliniko kratos.
    E, loipon auto einai kata ti gnwmi mou e3wfreniko! Twra einai kairos na dei3oume oti eimaste patriwtes. Den prokeitai na boi8isoume mono tin Ellada san mia akoma diorganwtria xwra alla olokliro to 8esmo twn olimpiakwn agwnwn twn opoiwn geneteira einai i idia mas i xwra. Mia xwra gia tin opoia 8eloume na paineuomaste alla den kanoume tipt gia na tin enisxisoume!
    Sta logia eimai sigouri pws oloi kati katafernoume ligo-poli alla ti ginete me tin emprakti apodei3i twn diakiri3ewn mas?
    Steppenwolf
    25.05.2003, 19:02
    Jorge, αυτό για τις διακοπές δεν ισχύει. Το ξέρω γιατί έχω δηλώσει και με καλέσαν. Δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο. Απλά σου προσφέρουν δωρεάν σιτιση για όσο είσαι εθελοντής και δωρεάν μεταφορά με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
    KostasLadas
    25.05.2003, 20:07
    ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ!! ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ!!!

    Απλήρωτη εργασία;;; Ουάου!!! Υπέροχο!!! Θα δουλέψω τζάμπα για την Κόκα-Κόλα, τα Μακντόναλτς, τους λοιπούς σπόνσορες και το Σημίτη και τη ΓΙάννα!
    Οι καϋμένοι! Γιατί να πληρώνουν λεφτά για τους εργαζόμενους!! Άστους εργαζόμενους να πεινάνε, θα την κάνουμε εμείς τη δουλειά και τσάμπα!

    Είναι το όραμα, βρε παιδί μου... Για το μεγάλο όραμα των Ολυμπιακών θα το κάνουμε! Για να πληρωθούν ακριβότερα αναβολικά για τους "αθλητάς" μας, για να κάνει μεγαλύτερα μπράτσα από τα αναβολικά ο Δήμας, να κάνει τερατογένεση και η Σακοράφα με την ντόπα που έχει πάρει, όπως έγινε στην Ανατολική Γερμανία, και όπως κατά κόρον γίνεται στις ΗΠΑ!!!

    Είναι υπέροχο να είσαι εθελοντής και να δουλεύεις τσάμπα γι' αυτούς τους καλούς κυρίους!!! Που ενώ ο κόσμος πεθαίνει στα νοσοκομεία των ράτζων, αυτοί δεν δίνουν λεφτά για εκεί, αλλά τα δίνουν για γήπεδα, για υποδομές των Ολυμπιακών ΑΓώνων, για μίζες, δις, τρις...

    Έχει και παιδική εργασία το πρόγραμμα! σε στυλ Ινδίας και Πακιστάν! Ναι, έγινε πρόγραμμα παιδικού εθελοντισμού (δήθεν προαιρετικού) όπου οι δάσκαλοι γυμνασίων και λυκείων θα βάζουν τα παιδάκια γραμμή για να δουλέψουν ΤΣΑΜΠΑ για τον κάθε αλητήριο που πλουτίζει με το θέαμα του αίσχους!

    ΟΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΔΙΣ,
    ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ
    Anonymous
    25.05.2003, 20:17
    Αυτή είναι η μαγκιά φίλε μου...
    Να τους βάζεις την ανιδιοτέλεια στα μούτρα...
    Άσχετα πόσο την εκτιμούν, το κάνεις για σένα, για να δείξεις εσύ τι είσαι...
    Nektarios
    25.05.2003, 21:42
    Loipon egw tha paw ethelonths.Den me kalesan oute ekana kapoia dhlwsh alla tha paw...Ethelonths den shmainei na thes na symmetexeis se kati????THELW na ginw ETHELONTHS!!!Pera apo thn plaka o ethelontismos stous olympiakous agwnes einai deigma tou arxaiou olympiakou pneymatos.Na kaneis dhladh kati afilokerdos pros ofelos olwn.3erw oti oudemia sxesh exoun oi olympiakoi agwnes me thn prwtarxikh tous morfh alla me lypei to gegonos na ta katedafizoume ola.Ti kai an kapoioi einai douloi tou xrhmatos?Prepei na ginoume dhladh ki emeis?POTE!An kapoios niwthei oti mporei na prosferei se aythn thn diorganwsh asxeta me to an symfwnw h' oxi me thn die3agwgh ths mpravo tou kai as to kanei.Kathenas vlepei ta pragmata apo thn dikh tou optikh gwnia kai ayto pou apokalw egw "agwnes thlipshs" allos tous vlepei akoma san "Olympiakous agwnes".Mporei na xathike to pneyma ths olympiadas katw apo trapezikous logariasmous thn idea omws mporoume na thn diathrhsoume estw kai eis varos tou idiou mas tou eaytou...
    ZOI
    25.05.2003, 21:53
    δε με παιρνουν.....για λιγους μηνες δε θα ειμαι 18!!!παντως εγω το ακουω πολυ διασκεδαστικο περα ολων των αλλων.και μια πολυ καλη ευκαιρια για μενα να δω πως ειναι μια δουλεια....8α ηταν..
    Anonymous
    25.05.2003, 23:50
    Η Γιάννα χάλασε για 10 μέρες στο Σιδνεϊ 2δις, δηλαδή περίπου 10 εκατομμύρια την ώρα (όσα βγάζω με 3 χρόνια δουλιάς).

    Να μην πάω και εθελοντής να της δώσω ενα χεράκι της κακομοίρας;

    Ρε!!!!!!!
    Για κορόιδα ψάχνουνε;;;;
    Anonymous
    26.05.2003, 00:59
    egw lew na paw ethelontria giati eimai anergh opote mia kalh eykairia einai ki aythn na syndyasw to terpnon (prosfora sthn anthwpothta) me to wfelimo(dhl na kanw kamia dhmosia sxesh mhpws kai me valoun se kamia doulitsa,giati meta thn olympiada pali ...ta pragmata tha einai pio dyskola)

    Epishs , pistevw akradanta ston ethelontismo opws kai sthn kuvernhsh pou katafere na parei thn Olympiada xwris polla ladwmata stous Adiafthorous kai h ka Aggelopoulou aytoproswpws prowthei tis pananthrwpines axies giati xexwrizei h timh ths $$$$$$.
    Αλλα panw apo ola thelw na ginw ethelontria stous olympiakous toy 2004 gia thn patrida mou ...pou "dekara gia mena den dinei",gia na ths apodeixw oti kakws den sthrizetai panw mou -kai ti tha poun oi xenoi se aythn thn periptvsh?-oi Aggloi,oi Amerikanoi,oi Danoi.oi Ispanoi
    Oloi mazi GIA MIA ISXYRH OLYMPIADA 2004,me mprostarhdes ton K.bwbo pou mas extise ola ayta ta panypsila kthria kai giname Eyrwph, pou mas eftiaxan tis paralies mas plaz sthn Boula kai anavathisthkame , thn Attikh odo pou gia 10xlm apostash mes sthn Athhna plhrwneis 2euro...KLP KLP
    Malista ethelontika egw -gia na xeplhrwsoume pio grhgora ta xreh mas- den pairnw pisw ta resta sta diodia pou einai 0,20euro,ETHELONTIKA dinw kati parapanw.........
    Anonymous
    26.05.2003, 02:53
    Κι εγώ διαφωνώ με τον εθελοντισμό σε μια Ολυμπιάδα άχρωμη άοσμη κι άγευστη από όλες τις απόψεις. Όταν είχε τεθεί ένα ζήτημα με τους μισθούς των μελών του Αθήνα2004 η κα Αγγελοπούλου είχε πει "θέλουμε τους καλύτερους και πληρώνουμε ό,τι χρειαστεί". Φαίνεται οι εθελοντές είναι ο αντίποδας αυτής της δήλωσης.

    Είναι βέβαια πιθανόν η κα Αγγελοπούλου να θεωρεί σπουδαιότερο το να κάθεσαι όλη μέρα σε ένα γραφείο και να παίρνεις "αποφάσεις" από το να είσαι μέσα στη βρώμα και να ταίζεις τα άλογα ή να μαζεύεις τα σκουπίδια από τις εξέδρες.
    Anonymous
    26.05.2003, 13:07
    Από Ολυμπιάδα σε Ολυμπιάδα υπάρχει μεγάλη διαφορά. Να πάω εθελοντής για ποια ολυμπιάδα ρε παιδιά; Τι σχέση έχει αυτή η Ολυμπιάδα με το πνεύμα της; Ποια ανιδιοτέλεια να δείξω. Μπορώ να πάω κι αλλού εθελοντής, δεν θα πάω στην ολυμπιάδα να δείξω την ανιδιοτέλειά μου. Έχουνε χτίσει όλη την Αθήνα τσιμέντο με αυτούς τους ολυμπιακούς. Όταν θα μας χτυπάνε οι 50αρες τα καλοκαίρια σε μερικά χρόνια, να δω τότε αν θα προτιμούσαμε να είχαμε γήπεδο μπαντμιγκτον 20.000 θέσεων, ή κανα δασάκι να πέφτει η θερμοκρασία κανα βαθμό;

    Τώρα για τις ντόπες ειπώθηκαν παραπάνω, και εν πάσει περιπτώσει έφαγαν αρκετά με τις μίζες τους. Περάσανε τα 2 τρισ. (επίσημα) και λέγανε οτι με 1.5 τρις θα λυνότανε το ασφαλιστικό πρόβλημα της Ελλάδας. Εγώ προτιμώ να πάρω εγώ ( ή ο πατέρας μου που είναι πιο πιθανό) σύνταξη στα 60, παρά να δουλεύω μέχρι τα 70 για να κάνουμε αυτούς τους αγώνες για ένα μήνα.

    Ποια μεγάλη ιδέα, το μεγάλο κόλπο είναι αυτό. Τα πληρώνουν οι χορηγοί λέγανε τα έξοδα. Ναι το είδαμε κι αυτό. χορηγοί είναι ο ΟΤΕ, τα ΕΛΤΑ, η ΕΡΤ. Πάλι καλά που δεν τα πληρώνουμε εμείς. Εμείς τα δίνουμε στον ΟΤΕ (που παρεπιτόντως, τι θα γίνει με τις DSL;), και ο ΟΤΕς τα δίνει στη Γιάννα. Φάγανε καλά κι αυτοί.

    Anonymous
    26.05.2003, 18:47
    Aμφιβάλλω αν έχεις ανιδιοτέλεια...
    Πολύ γκρίνια ρε παιδιά, σίγα μη σπρώχνετε...
    Κι εμείς στην Ελλάδα ζούμε, κι εμείς ξέρουμε τι σημαίνει διαπλοκή, αλλά στο κάτω-κάτω ποιος τους ψήφισε;;;
    Η νοοτροπία του Έλληνα λέει ότι τα πάντα τα κάνουν οι άλλοι χάλια, αυτός είναι πάντα καθαρός και αμόλυντος...Ποτέ δεν κοιτάει τι κάνει αυτός δυστυχώς...
    jorge
    27.05.2003, 00:38
    Παιδιά, όσοι δεν είστε μέλοι, τουλάχιστον να γράφετε κάτι σαν υπογραφή να σας ξεχωρίζουμε και να ξέρουμε σε ποιον να απαντάμε. Π.χ. υπάρχουν τώρα 5 συνεχόμενα posts από επισκέπτες και δεν καταλαβαίνουμε ποιός γράφει τι.

    Μια απλή υπογραφούλα λοιπόν ή το προτιμότερο - για όλους - γραφτείτε μέλη.
    Nektarios
    27.05.2003, 13:31
    O parapanw filos(anwnymos) me kalypse plhrws.Gkrinia Gkrinia apo olous kai tipota parapanw.Nai ki emena me xalaei pou oloi trwne apo pantou alla prospathw na alla3w ta pragmata apo to na gkriniazw san paidaki!Den paw ethelonths,oxi to ena,oxi to allo,oi alloi mou ftaine,Egw o alanthastos!!!Egw o Ellhnas pou klaiw gia tis mizes giati to brady den tha mou ftasoun na ta spasw ston Ploutarxo.Kai twra ftaine oi Olympiakoi kai o Ethelontismos.Oute egw hthtela arxika na erthoun oi kai kala "Olympiakoi agwnes" sthn Ellada alla eimai ok me ton eayto mou!Den sthri3a pote mou KANENAN tous!Anti na gkriniazoun loipon aytoi pou gkriniazoun as katsoun na skeftoun kai na katalavoun oti den ftaine mono oi alloi alla kai oi idioi(Opws ki egw kai oloi mas!).Na koita3oun na ala3oun ta pragmata monoi tous kai oxi na perimenoun apo tous allous apomhxaneis Theous kai Diavolous!Ekei einai h Magkia oxi sthn Gkrinia!!!!!!!!!Ayta...
    Vagabond
    28.05.2003, 04:20
    Δεν θα γραφόμουν εθελοντής σε μια διοργάνωση η οποία πέταξε έξω από τις εστίες τους φοιτητές για να στεγάσει τους αθλητές ανέξοδα, ούτως ώστε να "τσεπωθούν" τα χρήματα που έπρεπε να διατεθούν για τον συγκεκριμένο σκοπό...