ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.826 μέλη

    Ας ακούσουμε λίγη καλή Jazz μουσική.....

    inkve
    08.08.2011, 01:48

    εγω επειδη ειμαι ατακτο αγορι θα ποσταρω Fusion..

    να επισημανω για ακομα μια φορα πως τα μουσικα γουστα του αγαπητου pentatonikos ειναι μυστικιστικα ακουσματα που ερμηνευονται απο πληθωρα σκοταδιστικων και αποκρυφιστικων συμβολων και ονομασιων οπως Gmaj7b5...Csus2..F#13...{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}

     


    ORFEASMIRSINIS
    13.08.2011, 02:22

     Πάρτε και λίγη,εξαίσια, ελληνική Jazz, καμωμένη, απο τα αθάνατα παιδιά, της Ηπείρου!

      

      

     


    mary_omikron
    13.08.2011, 02:26

    {#emotions_dlg.thumbup}


    ORFEASMIRSINIS
    13.08.2011, 02:35

     Thanks mary! ... μου τα χαλάει λίγο ... το άθλιο ντεκόρ της ΕΡΤ (μα δεν ντρέπονται λίγο, δεν ντρεπονται!)


    aviectus
    13.08.2011, 09:45

    +1

    μας χαλασε το προηγουμενο κλιμα... πφφφ


    mary_omikron
    13.08.2011, 10:46

    @Pentatonikos σε άλλο θέμα περί Jazz έγραψες :

     

    Τι ειναι η Jazz...? Ειναι εντονος ρυθμος με περιπλοκα σχηματα, ειναι διαφωνες αρμονιες, ειναι απροβλεπτες μελωδιες και τρελα παιξιματα... Αλλα πανω απ ολα ειναι αυτοσχεδιασμος... Ειναι παραγωγη μουσικης την ωρα που παιζονται οι νοτες πατουνται τα πληκτρα η φυσιεται αερας μεσα στα πνευστα... Και ειναι ολο αυτο το συναισθημα που παραγεται απο ολη αυτη την κατασταση...

    Ωραια ολα αυτα τα φιλοσοφικα... Παμε επι της ουσιας τωρα... :Ρ

    A Jazz solo is 1% magic and 99% other stuff that are explainable, analysable, playable...

    Λογια του πιο διασημου θεωρητικου της Jazz, Mark Levine...

    Τι μας λεει δηλαδη αυτο...? Οτι η Jazz ειναι γνωσεις... Γνωσεις που χρησιμοποεις για να φτιαξεις τους αυτοσχεδιασμους αλλα και τη συνοδεια σου και που σου παρεχουν μια ανεξαντλητη πηγη απο δυνατοτητες....

    Τι από τα παραπάνω στερούνται αυτά που ανέβασε ο Orfeasmirsinis ώστε να μην θεωρούνται έστω και τύποις Jazz  και τα καθιστούν off topic?

    Επιμορφωτική είναι η ερώτηση μου...


     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 13-08-2011 10:52 ]


    christos54
    13.08.2011, 15:03

    θα συμφωνησω απολυτα με τον pentatoniko αλλα γιατι μπαινουμε σε αυτη την αντιπαραθεση ειναι ολα τα ειδη της μουσικης ωραια ας μιλησουμε εδω για Jazz ομως οπως ωραια ξεκινησατε και καταπληκτικα ανεβασε kind of blue ενα απο τα καλυτερα αλμπουμ ολων των εποχων.ανεβαζω ενα επισης κορυφαιο μουσικο της Jazz michelle petrucciani plays caravan


    mary_omikron
    13.08.2011, 15:29

    Ούτε για αντιπαράθεση πρόκειται Χρήστο, ούτε λιακοπουλιακού τύπου ισχυρισμούς επικροτώ Νίκο. Το θέμα εκτός από αναρτήσεις τραγουδιών επιδέχεται και σύντομες συζητήσεις, πόσο μάλλον όταν προέρχονται από καλοπροαίρετη ερώτηση..

    Συνεχίστε, είναι πολύ ωραίες οι συμμετοχές με τα vide-άκια

    ΥΓ. Νίκο ευχαριστώ


    ORFEASMIRSINIS
    14.08.2011, 02:22

     ... εντάξει, ... πάρτε και λίγο Ethnic Jazz music

        

      και μια και είμαστε σε ... κλαρίνο κατάσταση και μια απο τις ωραιότερες τζαζ μελωδίες, παιγμένη με κλαρινέτο

     


    christos54
    14.08.2011, 09:31

    Οταν μιλαμε για καλη Jazz μουσικη δεν μπορει να λειπει ο bill evans!!!!!!!τελειο αλμπουμ from left to right!


    aviectus
    14.08.2011, 13:47

    Εδω λοιπον και οι δικες μου Επιλογες

    The ink spots - I dont want to set the world on Fire

    Louis armostrong - A Kiss to build a dream on


    inkve
    15.08.2011, 02:05

    εγω συνεχιζω στην fuzion-Jazz κατασταση απλα με αρκετη Funk αυτη την φορα(ειπαμε ειμαι ατακτο αγορι)

    only black men can groove...{#emotions_dlg.clap}


    inkve
    15.08.2011, 02:06

    εγω συνεχιζω στην fuzion-Jazz κατασταση απλα με αρκετη Funk αυτη την φορα(ειπαμε ειμαι ατακτο αγορι)

    only black men can groove...{#emotions_dlg.clap}



    caterina08
    15.08.2011, 13:05

    Φτου φτου να μη σας ματιασω!!!!! Πολυ μου αρεσαν ολα αλλα και η ιδεα Ναντια!!!!!!!!!!!! Μπραβο!! Συνεχιστε παιδια για να μαθω κι εγω τιποτα απο τζαζ.... που να μην τη βαριεμαι...!!!!


    mary_omikron
    16.08.2011, 20:33

    Βαράτε όλοι μαζί.... αδύνατον να αναρτήσω βίντεο... όλοι οι παλιοί τρόποι και οι αλχημείες μου απέτυχαν... Σκέτο link λοιπόν, και στημένη στον τοίχο για τις επικρίσεις σας....Innocent


    https://www.youtube.com/watch?v=ZR5O2W3DenQ&feature=autoplay&list=AVGxdCwVVULXcrzBUVC01shE3pjGGWeunb&index=3&playnext=3Link

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=blz5AQK2lVA&feature=autoplay&list=AVGxdCwVVULXcrzBUVC01shE3pjGGWeunb&index=2&playnext=2Link

    >


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 16-08-2011 20:35 ]


    tasosxenofos
    23.08.2011, 00:43

    after hours mood...

    >

    >

    >

    >

    >
    tasosxenofos
    28.08.2011, 21:22

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 20-08-2011 στις 22:38 έγραψε...

     

    The Princess of Jazz, sing... Jazziza...sing

    Α-Ν-Α-Τ-Ρ-Ι-Χ-Ι-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο.




    tasosxenofos
    31.08.2011, 21:01

     

     


    tasosxenofos
    09.09.2011, 11:16

     

    ΓΑΤΟΣ Ο GATO.....


    tasosxenofos
    09.09.2011, 11:43

     

    ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΡΥΛΟΣ ΤΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΗΣ ΤΖΑΖ




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία