ελληνική μουσική
356 online   ·  204.246 μέλη

Ας ακούσουμε λίγη καλή Jazz μουσική.....

aviectus
Σολίστ
Chat
13.08.2011, 09:45

+1

μας χαλασε το προηγουμενο κλιμα... πφφφ

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
13.08.2011, 10:46

@Pentatonikos σε άλλο θέμα περί Jazz έγραψες :

Τι ειναι η Jazz...? Ειναι εντονος ρυθμος με περιπλοκα σχηματα, ειναι διαφωνες αρμονιες, ειναι απροβλεπτες μελωδιες και τρελα παιξιματα... Αλλα πανω απ ολα ειναι αυτοσχεδιασμος... Ειναι παραγωγη μουσικης την ωρα που παιζονται οι νοτες πατουνται τα πληκτρα η φυσιεται αερας μεσα στα πνευστα... Και ειναι ολο αυτο το συναισθημα που παραγεται απο ολη αυτη την κατασταση...

Ωραια ολα αυτα τα φιλοσοφικα... Παμε επι της ουσιας τωρα... :Ρ

A Jazz solo is 1% magic and 99% other stuff that are explainable, analysable, playable...

Λογια του πιο διασημου θεωρητικου της Jazz, Mark Levine...

Τι μας λεει δηλαδη αυτο...? Οτι η Jazz ειναι γνωσεις... Γνωσεις που χρησιμοποεις για να φτιαξεις τους αυτοσχεδιασμους αλλα και τη συνοδεια σου και που σου παρεχουν μια ανεξαντλητη πηγη απο δυνατοτητες....

Τι από τα παραπάνω στερούνται αυτά που ανέβασε ο Orfeasmirsinis ώστε να μην θεωρούνται έστω και τύποις Jazz  και τα καθιστούν off topic?

Επιμορφωτική είναι η ερώτηση μου...

-----------------
Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 13-08-2011 10:52 ]

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
13.08.2011, 12:42

Ωραιοτατα, εαν θελετε να κανουμε μουσικολογικη αναλυση πολυ ευχαριστως, αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα χαλασει το ομορφο αυτο thread...

Εν πασει περιπτωσει δε επεκταθω πολυ σε αυτα που θα γραψω, αλλα θα απαντησω πολυ συγκεκριμενα σε αυτα που με ρωτας...

Γραφω στο thread για το Jazz piano...

Ειναι εντονος ρυθμος με περιπλοκα σχηματα, ειναι διαφωνες αρμονιες, ειναι απροβλεπτες μελωδιες και τρελα παιξιματα... Αλλα πανω απ ολα ειναι αυτοσχεδιασμος..

Στη δημοτικη μουσικη δεν υπαρχουν τα περιπλοκα που περιγραφω (τριηχα τεταρτων και ολοι οι συνδιασμοι τους, τριηχα μισων, shuffle στα 16α κλπ.) και βασικα λειπει ο ρυθμος της Jazz που ειναι ο ρυθμος του Swing, δηλαδη shuffle στα 8α...

Μετα μιλησα για διαφωνες αρμονιες... Η αρμονια ειναι η βαση της Jazz... Ειναι τα θεμελια πανω στα οποια χτιζονται ολα τα υπολοιπα... Η δυτικη μουσικη χτιζεται πανω σε 2 κλιμακες και σε τριφωνες συγχορδιες... Το ιδιο και η δημοτικη μουσικη στο μεγαλυτερο βαθμο της... Στη Jazz εχεις πολυ περισσοτερες κλιμακες... Και απο αυτες παραγεις κατι συγχορδιες και συμβολα που μπορουν να προκαλεσουν φρικη στην πρωτη αναγνωση (CΔ, Dm7, FΔ#11, Amadd13, C#dim#9 και δε συμμαζευεται)

Στο κομματι του αυτοσχεδιασμου τωρα, οκ το κλαρινο αυτοσχεδιαζει με παραλλαγες θεματων πανω απο συγκεκριμενες μελωδιες αλλα πανω κατω ειναι αυτο... Τα υπολοιπα οργανα συνοδευουν κρατωντας το ρυθμο πανω απο συγκεκριμενα πραγματα και δεν εχουν πολλα περιθωρια για πρωτοβουλιες... Στην Jazz ολη η μπαντα αυτοσχεδιαζει... Τα οργανα παιρνουν πρωτοβουλιες και δημιουργουν το καταλληλο κλιμα για τον σολιστα να βγαλει το σολο του...

Και τελος παντων η Jazz ειναι ενας ηχος αναγνωρισιμος σε ολο τον κοσμο... Μπορουμε να πουμε οτι ο John Coltrane επαιζε δημοτικα ηπειρωτικα...? Οχι... Γιατι ΔΕΝ επαιζε... Ας σταματησουμε να λεμε πως τα ειχαμε κανει ολα πριν απο τους αλλους και να λεμε 'αυτη ειναι η ελληνικη Jazz τα ρεμπετικα ειναι τα ελληνικα Blues κλπ'.... Εαν θελουμε να προβαλουμε την τεχνη της Ελλαδας υπαρχει παρα πολυ αξιολογη ελληνικη Jazz ελληνικη Funk ελληνικα Blues...

Υποσχομαι να δειξω παραδειγματα σε αυτο εδω το topic... Smile

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
13.08.2011, 12:58

Λιγη ελληνικη πραγματικη Jazz λοιπον... Smile

christos54
Σολίστ
Chat
13.08.2011, 15:03

θα συμφωνησω απολυτα με τον pentatoniko αλλα γιατι μπαινουμε σε αυτη την αντιπαραθεση ειναι ολα τα ειδη της μουσικης ωραια ας μιλησουμε εδω για Jazz ομως οπως ωραια ξεκινησατε και καταπληκτικα ανεβασε kind of blue ενα απο τα καλυτερα αλμπουμ ολων των εποχων.ανεβαζω ενα επισης κορυφαιο μουσικο της Jazz michelle petrucciani plays caravan

mary_omikron
Chat
13.08.2011, 15:29

Ούτε για αντιπαράθεση πρόκειται Χρήστο, ούτε λιακοπουλιακού τύπου ισχυρισμούς επικροτώ Νίκο. Το θέμα εκτός από αναρτήσεις τραγουδιών επιδέχεται και σύντομες συζητήσεις, πόσο μάλλον όταν προέρχονται από καλοπροαίρετη ερώτηση..

Συνεχίστε, είναι πολύ ωραίες οι συμμετοχές με τα vide-άκια

ΥΓ. Νίκο ευχαριστώ

NantiaP
Φθασμένος
Chat
14.08.2011, 00:38

Γνώμη μου είναι πως η μουσική και τα τραγούδια της ελληνικής μας παράδοσης που κρατούν από την αρχαιότητα είναι ξεχωριστό θέμα και καλό είναι να ανοιχτεί.

Η Jazz μουσική είναι ένα εντελώς διαφορετικό και μεταγενέστερο είδος μουσικής

-----------------
When a man follows the way of the world, or the way of the flesh, or the way of tradition, knowledge of Reality cannot arise in him.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 14-08-2011 00:40 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
14.08.2011, 01:16

Πάμε να πετάξουμε λίγο......φύγαμεεεεεεεε

ORFEASMIRSINIS
Φθασμένος
Chat
14.08.2011, 02:22

... εντάξει, ... πάρτε και λίγο Ethnic Jazz music

και μια και είμαστε σε ... κλαρίνο κατάσταση και μια απο τις ωραιότερες τζαζ μελωδίες, παιγμένη με κλαρινέτο

christos54
Σολίστ
Chat
14.08.2011, 09:31

Οταν μιλαμε για καλη Jazz μουσικη δεν μπορει να λειπει ο bill evans!!!!!!!τελειο αλμπουμ from left to right!

NantiaP
Φθασμένος
Chat
14.08.2011, 13:05

Για τον ORFEASMIRSINIS που του αρέσουν τα κλαρίνα..Smile

και

NantiaP
Φθασμένος
Chat
14.08.2011, 13:08

Innocent

aviectus
Σολίστ
Chat
14.08.2011, 13:47

Εδω λοιπον και οι δικες μου Επιλογες

The ink spots - I dont want to set the world on Fire

Louis armostrong - A Kiss to build a dream on

NantiaP
Φθασμένος
Chat
14.08.2011, 15:42

{#emotions_dlg.thumbup} Γειά σου Γιώργο με τα ωραία σου!!!

inkve
Φθασμένος
Chat
15.08.2011, 02:05

εγω συνεχιζω στην fuzion-Jazz κατασταση απλα με αρκετη Funk αυτη την φορα(ειπαμε ειμαι ατακτο αγορι)

only black men can groove...{#emotions_dlg.clap}

inkve
Φθασμένος
Chat
15.08.2011, 02:06

εγω συνεχιζω στην fuzion-Jazz κατασταση απλα με αρκετη Funk αυτη την φορα(ειπαμε ειμαι ατακτο αγορι)

only black men can groove...{#emotions_dlg.clap}

caterina08
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
15.08.2011, 13:05

Φτου φτου να μη σας ματιασω!!!!! Πολυ μου αρεσαν ολα αλλα και η ιδεα Ναντια!!!!!!!!!!!! Μπραβο!! Συνεχιστε παιδια για να μαθω κι εγω τιποτα απο τζαζ.... που να μην τη βαριεμαι...!!!!

mary_omikron
Chat
16.08.2011, 20:33

Βαράτε όλοι μαζί.... αδύνατον να αναρτήσω βίντεο... όλοι οι παλιοί τρόποι και οι αλχημείες μου απέτυχαν... Σκέτο link λοιπόν, και στημένη στον τοίχο για τις επικρίσεις σας....Innocent

http://www.youtube.com/watch?v=ZR5O2W3DenQ&feature=autoplay&list=AVGxdCwVVULXcrzBUVC01shE3pjGGWeunb&index=3&playnext=3

http://www.youtube.com/watch?v=blz5AQK2lVA&feature=autoplay&list=AVGxdCwVVULXcrzBUVC01shE3pjGGWeunb&index=2&playnext=2

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 16-08-2011 20:35 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
20.08.2011, 15:00

Παράθεση:

Το μέλος mary_omikron στις 16-08-2011 στις 20:33 έγραψε...

Βαράτε όλοι μαζί.... αδύνατον να αναρτήσω βίντεο... όλοι οι παλιοί τρόποι και οι αλχημείες μου απέτυχαν... Σκέτο link λοιπόν, και στημένη στον τοίχο για τις επικρίσεις σας....Innocent

http://www.youtube.com/watch?v=ZR5O2W3DenQ&feature=autoplay&list=AVGxdCwVVULXcrzBUVC01shE3pjGGWeunb&index=3&playnext=3

http://www.youtube.com/watch?v=blz5AQK2lVA&feature=autoplay&list=AVGxdCwVVULXcrzBUVC01shE3pjGGWeunb&index=2&playnext=2

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 16-08-2011 20:35 ]

{#emotions_dlg.clap}

NantiaP
Φθασμένος
Chat
20.08.2011, 15:02

Καλύπτει και την κλασική πλευρά μου.....