ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Πανεπιστήμια/Κολλέγια εξωτερικού για Πιάνο.

    soundofwish
    14.08.2011, 14:05

    Γειά σας, ενδιαφέρομαι να βρώ κάποια σχολή στην Ιταλία για Πιάνο αλλά έχω κάποιες απορίες και χρειάζομαι την βοήθειά και τις συμβουλές σας.

    Πρωτού αρχίσω, θέλω να σας πω οτι λυπάμαι που το κείμενο που θα ακολουθήσει θα είναι ίσως κουραστικό και μεγάλο. Ο καθένας που θα ενδιαφερθεί να απαντήσει στο συγκεκριμένο θέμα, δεν είναι αναγκασμένος να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις και αν μείνει κάποιο θέμα που δεν θα απαντηθεί, δεν πειράζει.

    Λίγα λόγια για εμένα:
    Είμαι 18 χρονών και έχω φετινό απολυτήριο απο το ΕΠΑΛ με σχετικά χάλια βαθμό. Έχω πτυχείο Αγγλικής γλώσσας και σκοπεύω να κάνω εντατικά μαθήματα Ιταλικών.

    Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με Πανεπιστήμια/Universities, Κολλέγια/Colleges και Ωδεία/Conservatories και δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές τους.
    Κάποιος μου είπε οτι τα Πανεπιστήμια προϋποθέτουν κάποιες εξετάσεις για να εισαχθεί κάποιος, στα κολλέγια απλώς διαλέγεις την ειδικότητα που επιθυμείς και στο Ωδείο επιλέγεις τομείς που σε ενδιαφέρουν. Σε όλα τους μπορείς να βγάλεις αναγνωρισμένο πτυχείο με δυνατότητα την αναβάθμισή του (μετά απο την απόκτησή του) αν το επιθυμείς.

    Όπως είπα, ενδιαφέρομαι συγκεκριμένα για πιάνο, αλλά ποτέ δεν έμαθα να παίζω. Δεν ξέρω αν όλες οι σχολές προϋποθέτουν γνώση οργάνου, καθώς εγώ ψάχνω μία σχολή που να μου διδάσκει να παίζω Πιάνο και να βγάλω κάποιο πτυχίο για να έχω την δυνατότητα να παίζω επαγγελματικά.

    Υπάρχουν πολλά διπλώματα και δεν καταλαβαίνω την έννοιά τους. Bachelor's, Masters, graduate, undergraduate και ένα σωρό άλλα. 
    Δεν ζητώ την ερμηνεία του κάθε διπλώματος, απλά να μου πείτε πιο είναι κατάλληλο για εμένα.

    Βρήκα Ωδεία που ασχολούνται με την μουσική τέχνη μέσα απο το Wikipedia.org (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_music_conservatories_in_Italy)

    Επίσης, αν γνωρίζετε να μου προτείνετε απο προσωπική σας πείρα ή και όχι, μία σχολή που να είναι καλής ποιότητας και με φθηνά δίδακτρα.

    Διάλεξα την Ιταλία γιατί μου αρέσει η κουλτούρα τους, η γλώσσα τους και είναι κοντά στην Ελλάδα (αναγκαίο, για προσωπικούς λόγους).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 14-08-2011 18:55 ]


    AlexMousikomanias
    14.08.2011, 17:16

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
    ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!
    ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
    ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΑΛΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ B2 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΟ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ(ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΑΝΤΑ)! 
    ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΑΛΛΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΓΑΛΛΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ! ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΘΑ ΕΔΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ.. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ (ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΡΙΣΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.. ΔΗΛΑΔΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 500-700ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΙΣΙ 900-1200ΕΥΡΩ)!ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΩΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΩΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ B2!
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ!
    ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!

    ΑΥΤΑ!!!

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!

     


    soundofwish
    14.08.2011, 23:47

    Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Μπορείς να μου δώσεις κάποιο Link? Εσύ σε ποιο πήγαινες? 
    Δεν μπορώ να καταλάβω την δυσκολία στα Γαλλικά.. εννοείς στην προφορά ή σε χρόνους/ορθογραφία? Στο Γυμνάσιο δεν μου φάνηκαν και πολύ δύσκολα. Ίσως επειδή 2 χρόνια κάναμε μόνο τα βασικά.
    Τα Ιταλικά τα λατρεύω και τα έχω κάπως πιο φρέσκα (μιας και προσπάθησα να αυτο-διδαχθώ πρόσφατα {#emotions_dlg.rolleyes}). Είναι η τρίτη μεγάλη μου λατρεία. Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 15-08-2011 00:54 ]


    soundofwish
    15.08.2011, 13:53
    Μήπως ξερετε τι μπορω να ακολουθήσω εδω στην Ελλάδα? Ενα Κρατικο Ωδείο ή και ιδιωτικό μπορει να μου προσφέρει πτυχίο ωστε να μπορω να δουλεύω?
    AlexMousikomanias
    15.08.2011, 15:10

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ LINKS ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ!!! ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΑ!! ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ :p ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΛΕΞΙΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΕΙΔΙΚΑ!!! ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ.. ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ.. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΤΙΣ ΠΡΕΣΒΕΙΕΣ.. ΨΑΞ' ΤΟ ΛΙΓΟ!!!! ;)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 15-08-2011 19:58 ]


    blackmoon
    16.08.2011, 12:20
    Επειδή κάνω πιάνο κοντά στα 11 χρόνια και το χω ψαξει πολύ το θέμα νομίζω ότι μπορω να βοηθήσω..... τελειώνοντας το λύκειο με το καλό σε μεροικούς μερικούς μήνες σκοπεύω να μπω στο μουσικό πανεπιστημιο στη κερκυρα (μουσικών σπουδών ιονίου). Στην Ελλάδα από ότι ξερω 2 πραγματα μπορεισ να κανεις. είτε να παρεισ πτυχίο από κάποιο μουσικό πανεπιστήμιο είτε απο κάποιο ωδείο. Πρόσεξε όμως ποια είναι η διαφορά στην ελλάαδα δυστυχως. Για να μπείς στο πανεπιστημιο σε οποιοδήποτε μουσικο (έχει στη θεσσαλονίκη, Αθήνα, Κέρκυρα και νομιζω Ρέθυμνο) πρέπει να δώσεις τα λεγόμενα ειδικά μαθήματα τα οποία είναι αρμονία επιπέδου πτυχίου και ακουστικές ασκήσεις οι οποίες περιέχουν αναγνώριση τονικότητας αποστάσεων νοτών όπως τριτη μικρη η έκτη μεγάλη και ρυθμούς. όλα αυτα τα θεωρητικα πράγματα εγώ έκανα τουλάχιστον 7 χρόνια για να τα κατακτήσω σε επίπεδο πτυχίου και ακόμα το παλεύω γτ είναι και το γαμημενο το σχολειο στη μεση... :P όπως καταλαβαινεις για να μπεις πρέπει να έχεις ήδη πάρα πολύ καλές γνώσεις μοσικής ήδη. Το τρελό τώρα είναι ότι αν μπεις τα μαθήματα θεωρίας μουσικής και οποιουδήποτε οργάνου είναι απλά έως γελοία και ελλειπή που σημαίνει ότι αν περιμένεις να μαθεις απο κει δεν πρόκειται να βγει κάτι και απο κει..... Από την άλλη αν πας σ ένα ωδείο θα τα μάθεις όλα κι σωστά αν πας σε καλο ωδείο (αν θες μπορω να σου προτεινω κάποιο) μα θα σου πάρει πάλι καιρό γιατι για να διδάξεις πρέπει να έχεισ τελειώσει όλη τη θεωρία της μουσικής και την αρμονία το οποίο νομίζω είναι 6 χρόνια ή έξι ταξεις τελος πάντων και για πιανο είναι πολύ περισσοτερες μέχρι να πάρεις το πτυχίο και εκεί πραγματικά θα χρειαστείς να φτύσεις αίμα..... Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε τρομάξω η να σ κόψω τα φτερα μα δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Και πάλι όλα αυτα είναι ότι ξέρω εγω από προσωπική πείρα και των γύρω μου αφου βρισκομαι μέσα σ όλα αυτα μιας που τελειώνω..... ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο.... καλη τύχη και καλό σ κουράγιο.
    caterina08
    16.08.2011, 14:30

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:04 ]


    soundofwish
    17.08.2011, 15:09

    @AlexMousikomanias
    Νομίζω οτι έχεις δίκαιο για τα Γαλλικά. {#emotions_dlg.blush}
    Σκεύφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να κάτσω Ελλάδα.

    @Caterina08
    Όλες οι παρεμβάσεις (που είναι "κοντά" στο θέμα) είναι δεχτές. Όπως είπα και στον AleξΜουσικομάνια, είναι πολύ πιθανόν να μείνω Ελλάδα


    soundofwish
    17.08.2011, 15:10

    @Blackmoon

    Ευχαριστώ για την απάντησή σου, ήταν πολύ κατατοπιστική! Σύμφωνα με αυτά που έγραψες έβγαλα το συμπέρασμα οτι το ωδείο, με σύγκριση το πανεπιστήμιο, είναι πολύ πιο ανώτερο στις γνώσεις που σου προσφέρει και στο μόνο που υστερεί είναι τα πολλά χρόνια, πράγμα που δεν με ενοχλεί.Μία διευκρίνηση, τι εννοείς:

     

    "και για πιανο είναι πολύ περισσοτερες μέχρι να πάρεις το πτυχίο και εκεί πραγματικά θα χρειαστείς να φτύσεις αίμα.....";

    Η αλήθεια είναι οτι με τρόμαξες λίγο..

     

    Υ.Γ.

    Μπορείς να μου στείλεις σε P.m. το ωδείο που θεωρείς καλύτερο;

     

     


    optiras
    24.08.2011, 21:05

    Παράθεση:

    Το μέλος soundofwish στις 17-08-2011 στις 15:09 έγραψε...

    ...

    Για τα λινκ  στο εξωτερικό που είχες ζητήσει δες:

    http://www.career.asfa.gr/Pages/Links/Ekpaidefsi/university_links/u_linksFrame.html

    Για ελλάδα:

    http://www.e-paideia.net/programofstudies/


    aviectus
    24.08.2011, 21:10

    Εγω μπορω να ρωτησω κατι?

    Ποιο πανεπιστημιο θα σε μαθει να παιζεις επαγγελματικα μεσα σε 4-5 χρονια? Ενω το πιανο θελει Χρονια σπουδων?


    optiras
    25.08.2011, 07:12

    Στο πανεπιστήμιο πηγαίνεις για να πάρεις πτυχίο και όχι για να μάθεις να παίζεις πιάνο.......


    marilloumajore
    25.08.2011, 09:21

    για να περάσεις σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού (τουλάχιστον αυτα που γνωρίζω) περνάς εξετάσεις, κ μάλιστα εξαιρετικά δύσκολες. Προυποθέτουν να έχεις τουλάχιστον δίπλωμα και μάλιστα υψηλότατου επιπέδου. Οσοι φίλοι μου προσπάθησαν να μπουν είχαν ήδη δίπλωμα και μάλισα μερικοί δεν τα κατάφεραν.

    Και φυσικά δεν μπορείς να μάθεις πιάνο σε 4-5 χρόνια. Όσο ταλέντο και να είσαι, η μουσικότητα και η ερμηνεία είναι σαν το καλό κρασί: ωριμάζουν, μόνα τους.

    Και όσο το "θα φτύσεις αίμα" να μπορούσε να εκφραστεί πιο....χμμ....κομψα (μην τους τρομάζεις τόσο!) αλλα δεν απέχει απο την αλήθεια. Πρεπει να είσαι έτοιμος για χιλιάδες ώρες μελέτης. Η μουσική είναι για γερά νεύρα, και θέλει ψυχικά αποθέματα: να είσαι έτοιμος να συνεχίζεις τη μελέτη όταν νομίζεις ότι δεν πρόκειται ποτε να τα κατεφέρεις....

    Αλλα αξίζει ο κόπος περα απο κάθε αμφιβολία


    aviectus
    25.08.2011, 11:26

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 25-08-2011 στις 07:12 έγραψε...

    Στο πανεπιστήμιο πηγαίνεις για να πάρεις πτυχίο και όχι για να μάθεις να παίζεις πιάνο.......



    Αν δεις στο αρχικο ποστ..το ατομο που ζηταει πληροφοριες δεν εχει μαθει ποτε του πιανο...
    γιαυτο ρωτησα.


    optiras
    26.08.2011, 16:30

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 25-08-2011 στις 11:26 έγραψε...

    Αν δεις στο αρχικο ποστ..το ατομο που ζηταει πληροφοριες δεν εχει μαθει ποτε του πιανο...
    γιαυτο ρωτησα.

    Το επίπεδο των πανεπιστημίων σχολιάζω...